Gesprek Wiegel over 5 ploegen rsma wa Suzanne slaat er munt uit r MOORDPARTIJ Lichtpunt In crisis gijzeling Arie Haan wil weer in Oranje ia Loren verliest schatten Beatrix nog tot juli op Drakesteyn I u II I I I T 1 i»w Fatale ballen Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee. m Ifl '1 HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Reg en ««dl 11 Maandag 4 februari 1980 34e jaargang no. 9999 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - Zich uitgevend voor zakenlie den die namens een Ara bische sjeik smeergelden aanboden, hebben agen ten van de Amerikaanse Federale recherche FBI de afgelopen twee jaar ongeveer twee miljoen gulden uitbetaald aan fi guren in het openbare le ven in de Verenigde Sta ten. Bij dit omkoopschan daal, dat nu al het groot ste schandaal na Water gate wordt genoemd, zijn een senator, zeven leden van het Huis van Afge vaardigden, rond 20 amb tenaren en 10 zakenlieden betrokken, zo heeft een zegsman van de FBI dit weekeinde bekendge maakt. Democraten Casino Op band en video Maskerade (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM - Bin nen het OGEM-concern is vanmorgen veel deining ontstaan om het vertrek van topman dm. Berend Jan Udink. Ook de positie van ex-minister drs. Jaap Boersma, die in de raad van bestuur zit als hoog ste baas van de bouwpoot van het concern, zou op het spel staan. Niet zo best Geen commentaar Een politieman dekt op het terrein van de gevangenis in nen moeten dag en nacht in de open lucht doorbrengen opstand is uitgebrand- f Santo Fe een gevangene omdat een groot deel toe met een deken. De gevange van de gebouwen tijdens de SANTA FÊ - Politie en leden van de Nationale Gar de hebben gisteren met een bestorming een einde ge maakt aan een opstand in de gevangenis van Santa Féin de Amerikaanse staat Nieuw Mexico, die aan ze ker 32 gevangenen het leven heeft gekost. Drie bewa kers en 30 gevangenen werden met verwondingen op genomen in ziekenhuizen. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging tnt t/m vr.na 16.30 - I9.GÖ uur zaterdag na 9.00 - 56.00 eer Voor informatie over adreswij aging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tol 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag r (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Huis Ten Bosch het „woonpaleis" voor de nieuwe koningin Beatrix in Den Haag, komt in ieder geval niet op tijd klaar. Pas deze week gaat de Rijksgebouwendienst bekijken hoe de restauratie werkzaamheden versneld kunnen worden. „We ver wachten dat Huis Ten Bosch pas in juli klaar zal zijn," aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Beatrix en Claus zullen tot die tijd op Drakesteyn blijven wonen. Stuur Het Vrije Volk naar. ff Soort abonnement: o kwartaal ojaar B Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aam Naam: Adres: Postcode: .Plaats:. Stuurt ude boa volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije volk, Antwoordnummer 1579, 1 3000VB Rotterdam. 11 1 Kleun O rood o brein o blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen) I t i HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, teL 010 -14,74.00 Opgeven van TIPS (rabriekadvertenties) teL 010 -11.92.00 Om iopings- schar e aal schold; VS Onder de namen die genoemd worden, zijn die van senator Harrison Williams (Democraat en voorzitter van de Arbeids commissie van de Senaat), de Democratische leden van het Huis van Afgevaardigden John Murphy (voorzitter van de com missie voor koopvaardij en vis serij), Frank Thompson, Mi chael Myers, Raymon Lederer, John Murtha, John Henrette en het Republikeinse lid van het Huis Richard Kelly. De FBÏ-agenten hadden onder meer een Libanese zakenman ten tonele onder de naam van Kambir Abdoel Rach- man. Deze zou een vergunning willen hebben voor een casino in Atlantic City. Ook wilde hij medewerking bij het krijgen van een verblijfsvergunning in de VS. De FBÏ-agenten hadden voor hun bemiddeling onder meer de beschikking over een huis in de deftige wijk George town in Washington, een jacht *3i een vakantiehuis aan de At lantische kust Diverse transacties werden op de band en op video opgenomen. Meer dan 100 FBI-agenten zijn intussen bezig de betrokkenen te verhoren en de kamende week zal een rechtbank in Washington beslissen of tot ver volging wordt overgegaan. De ir .skerade met de sjeik was oorspronkelijk opgezet voor een heel ander doel: namelijk als een manier om twee schilde rijen op te sporen die 13 jaar ge leden uit het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York verdwenen. De sjeik werd toen bedacht als een mogelijke koper. Maar tipgevers van de FBI brachten de agenten in contact met mensen die ook „om andere redenen" best contact wilden hebben met deze vermo gende ArabiCr. Senator Williams ROTTERDAM - Het Rotter damse gemeentebestuur wil een gesprek ,net minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) over de vijfploegendienst bij de ge meentebedrijven. Op deze wijze hopen B. en W. uit het conflict met de minister te komen. De briefwisseling tussen Den Haag en Rotterdam, die nu al vele maanden loopt, heeft nog geen klaarheid gebracht. Vol gens B. en W. is Wiegel ook in zijn laatste brief weer aan de cruciale punten voorbij gegaan. Ook beeft de minister het nog over een werkweek van 33,6 uren bij het GEB, terwijl het 34^ uren is. Wiegel noemde als vijfploe- genrooster waar hij wél mee kan instemmen de regeling van het Noordhollandse Energiebe drijf PEN. Dat scheelt volgens Rotterdam echter niet meer dan één dag per tien weken met het GEB-rooster. Om uit de problemen te ko men, lijkt overleg daarom de meest aangewezen weg, aldus B. en W. Udink uit OG DRS. B. J. UDINK ma reeks van blunder Udink vertrekt al op 1 maart als voorzitter van de raad van bestuur van de OGEM Holding NV. Die positie bekleedde hij sinds 1 januari 1978. Hij volgde toen K. Fibbe op. Deze zal na het vertrek van Udink opnieuw tijdelijk de honneurs waarne men. Het ontslag van Udink wordt geweten aan de reeks van blun ders die de oud-minister en CHU*er Udink de afgelopen ja ren heeft gemaakt Recente moeilijkheden bij het concern hebben zijn vertrek bespoedigd. Volgens insiders gaat het niet zo best met OGEM. De winst- ontwikkeling over 1979 zou 25 tot 30 miljoen gt. 'en tegenval len. Verder zit OGEM in z'n maag met projekten in Iran en Saoedi-Arabië, waarvan niet zeker is of de betalingen wel af zullen komen. Bovendien lijdt OGEM forse verliezen in Schok- beton, waarin het concern voor meer dan de helft deelneemt Gesproken wordt over het af stoten var. het belang in dit be drijf. DSM wordt genoemd als kandidaat voor de overname. Bij de vakbonden komen de moeilijkheden in de OGEM-top niet als een verrassing, hoewel ze niet op de hoogte waren van het komende /vertrek vso» Udink. Diens ontslagaanvrage is vrijdag door de raad van com missarissen unaniem aanvaard. Pikant detail is dat ook mede- CDA'er Barend Biesheuvel, ex- premier en commissaris van OGEM, met het vertrek van Udink akkoord ging. Bij OGEM wilde vanmorgen niemand nadere toelichting ge ven over de problemen in de concemtop. De Centrale Ondt r- nemingsraad kwam in spoed vergadering bijeen. „Ik heb nu nog geen commentaar", zei oud- AR-politictis en directeur van Sociale Zaken Hanny van Leeuwen. Udink kwam de laatste jaren nogal eens ,n het nieuws. Zo kreeg hij in New York een boete van 1000 dollar, omdat hij in een vliegtuig „voor de grap" had ge zegd een bom bij zich te hebben. Voorts heeft hij gewapperd met een miljardenorder uit het Mid den-Oosten, waar niets van te-' rechtkwam. Die escapade leverde felle kri tiek op van de honorair consul van Koeweit, Rabbani „Udink is iemand die naar het Concert gebouw gaat en dan denkt dat hij ook gelijk de vijfde sympho nic van Beethoven kan spelen", heeft Rabbani eens over de OGEM-topman gezegd. Zwaar bekritiseerd is ook de" rol «üe Udink speelde in de Ne- derhorst-affaire. OGEM zou aanvankelijk Nederhorst-bouw redden, maar dat ging niet door. Volgens drs. Pieter Lakeman van de Stichting Onderzoek Be drijfsinformatie had Udink al veel eerder bij OGEM „de laan uit moeten worden gestuurd". (Vaneen onder verslaggevers) CHICAGO - Een paar naaktfoto's hebben de Amerikaanse actrice Su zanne Somen 10.000 dollar en "een grote diamant" opgeleverd. Suzanne ont ving deze a/koopsom on langs van het Amerikaan se manneblad Playboy dat haar in het nummer fe bruari in haar blootje af drukte. 'O O O De betreffende foto's waren echter tien jaar ge leden in Mexico gemaakt, maar daarna in de Play boy-archieven verdwenen. Nu Suzanne Somen in de Vtrenigde Staten tamelijk b.-kend is zag Playboy pas brood in publikatie Suzanne - zeker toen zij vernam dat er inmiddels al één miljoen februari- Playboys waren verkocht - kennelijk ook. MM H, s, /re. rt"—Y Gevangenis- oproer eist 32 levens Veel bewolking en perioden met regen, in het noorden moge lijk sneeuw. Minimumtempera turen van min 2 graden in het noorden tot plus 3 graden in het miden van het land. Middag- ftmperaturen rond 5 graden. 1 Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest mm op ond*r op onder "rhr WH l?31 2ZIS I0.1»1 Bij de bestorming van de ge vangenis, die door een deel van de ongeveer 1200 gevangenen volledig was ivergenomen. zijn geen schoten gevallen. Een deel van de gevangenen kwam naar buiten en ging op bevel in het gras liggen. Zeven bewakers die door de gevangenen waren ge gijzeld werden ongedeerd be vrijd. De opstand begon zaterdag, toen muitende gevangenen, ge wapend met schoppen, bijlen en zelfgemaakte messen, negen be- wak«\s gijzelden. Twee bewa kers werden later vrijgelaten. De opstandelingen eisten een gesprek met de gouverneur van Nieuw Mexico en met de pers. Aanleiding tot de opstand was de veel te kleine behuizing en de slechte behandeling door de ci piers. De bestorming vond plaats nadat de gevangenen geweigerd hadden de brandweer toe te la ten op het terrein van de gevan genis. De rebellen hadden brand gesticht door matrassen en an der huisraad aan te steken. De meeste slachtoffers - allen ge vangenen - zijn om het leven gekomen door rookvergiftiging. Volgens ontsnapte gevangeen zouden er ook afrekeningen met verklikkers hebben plaatsge had. De gevangenisopstand in San ta Fé is de eerste sinds 1971 toen een oproer in de Newyorkse At- Uca-gevangenis 43 mensenle vens kostte. Twee maanden geleden kwa men de problemen van de over bezetting van de gevangenis al aan het licht, toen de ontsnap ping van elf man door het grote aantal gevangenen niet eena werd opgemerkt MELBOURNE - In Melbour ne, Australië, zijn in het afgelo pen weekeinde twee jongens van twaalf en zestien jaar om het leven gekomen, doordat tijdens een cricketwedstrijd een bal tegen het hoofd kregen. En kele dagen eerder had de voor zitter van de federale veilig heidscommissie nog gepleit voor het dragen van helmen. t>1TCUA.WAn ftanmnaM PESHAWAR - Bewoners van het Afghaanse dorp Kerala heb ben westerse journalisten in Pa kistan verteld dat het Afghaan se leger vorig Jaar In opdracht van Russische adviseurs bijna de hele mannelijke bevolking van het dorp heeft uitgemoord. Bij de slachtpartij zouden 1.170 mannen en jongens om het le ven zijn gekomen. Tweehonderd soldaten, onder wie 20 Russen in Afghaans uni form, waren volgens de ontko- men bewoners in april 1979, na een aanval van Afghaanse op standelingen in de omgeving van Kerala naar het dorp geko men. Op 20 april moesten alle man nelijke bewoners vanaf onge veer 12 jaar zich op een open veld verzamelen. Nadat de sol daten het vuur hadden geopend werden de lijken van de dorps bewoners met een bulldozer be graven. (Van een onze redactie buiten land) TEHERAN - De Iraanse rege ring heeft ingestemd met een internationale commissie die de beschuldigingen tegen de afge zette sjah zal onderzoeken. „De ze commissie zal bijdragen tot een oplossing van de gijzelings crisis", aldus een woordvoerder van de regering in Teheran. De bezetters van de Ameri kaanse ambassade in Teheran hebben een anU-Amerikaanse bijeenkomst, die voor vandaag was gepland, afgelast De afge lasting is kennelijk bedoeld als een gebaar tegenover Abolhas- san Banl-Sadr, die vandaag is ingezworen als president van de islamitische republiek Iran. De Iraanse minister van Bui tenlandse Zaken Salami heeft gezegd dat de leden van de com missie die zal moeten oordelen over de daden van de ex-sjah, zullen worden benoemd door se cretaris-generaal Waldhelm van de Verenigde Natie* ArieHaan bnefje aan Zwart kruis Van oase sportredactie ROTTERDAM - Na Nederland zich gekwali ficeerd heeft voor de eindronde van bet Euro pees voetbalkampioen schap zou Arie Haan weer graag in aanmer king komen voor een plaats In de nationale voetbalploeg. De middenvelder van Anderlecht heeft bonds- mach Jan Zwartkruis een briefje gestaard, waarin hij het betreurt dat hij anderhalf Jaar ge leden na bet WK In Ar gentinië beeft bedankt voor Oranje. Haan voelde zich des tijd* In zijn ter gekrenkt, omdat hij naar zijn me ning voor de EK-wed strijd tegen Zwitserland wat al te nadrukkelijk door Rob Baan, de «Mis tent van Zwartkruis, werd gevolgd. Naast Haan beeft ook rijn clubgenoot Dmkaba laten weten dat hij graag meegaat naar Italië, Het niet waarschijnlijk dat Zwartkruis de twee meteen in zijn selectie zal opnemen. Dat zou onge twijfeld in slechte aarde vallen bij de andere spe lers, vooral nu de concur rentie erg groot is. Het seetlebestuur wil slechte 18 spelen naar Italië af vaardigen, de bondscoach wil er twee meer meene men. (Van onze lllmrcd actie) ROME - Filmdiva Sop hia Loren dreigt binnen kort zes miljoen gulden armer te worden. Een rechter in Rome besliste zaterdag name lijk dat zij ettelijke schil derijen en beeldhouw werken met een geza menlijke waarde van rond zes miljoen niet te rugkrijgt. De kunstwerken wer den drie jaar geleden al in beslag genomen in ver hand met een proces over devieaensmokkel door Sophia Loren en haar man Carlo PontL Deze hoorde toen bij verstek vier jaar gevan genisstraf en een hoge geldboete tegen zich uit spreken, tegen Sophia Lo ren werd geen straf ge- etst Toch werden toen de op haar naam staande kunstwerken in beslag genomen, omdat de rech ter er van uitging dat filmproducent Pon tl er "materieel de bezitter" Sophia Lsrens advocaat is tegen de beslissing van zaterdag in hoger beroep gegaan. Huis Ten Bosch bestaat, net als paleis Soe.'tdijk, uit drie vleugels. Het middengedeelte, met de grote ontvangstzalen, is er het slechtst aan toe. De vloe ren en plafonds ervan moeten worden vernieuwd. Hoeveel vermolmd hout de restaurateurs tussen de balkenlagen zullen aantreffen, is nog onbekend. Huis Ten Bosch krijgt een „elektronische" bewaking. Rondom het paleis worden tele visiecamera's opgesteld, zodat de marechaussee via een gesto ten circuit de hekken in de gaten kan houden. Het grote paleis Noordeinde In de Haagse binnenstad, dat moet gaan dienen ais „officieer ko ninklijk paleis, zal pas over drie jaar gereed zijn. De vorige „be woners" van Noordeinde heb ben nogal wat verbouwd in en aan de zalen. Verder verkeert het gehele gebouw In slechte staat, zodat de restauratie erg omvangrijk zal worden. Alstublieft. Voor a Van Het Vege Voöt 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer extdusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter- damse Wiitemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voo» nop.. --- l^rveïB»' Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vist wei iemand Misschien bert u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon "iemand anders (de dat wél is) uw naam opgeven? Da s geer ua s geen punt Oh ja: de handdoek kunt u besteBen tl de Meu ren rood, bruirw \biauw of groen. Hei formaat is SObötOOonrt En oe kwakte*, «fiets uitstékend! Naam: Adres: m Postcode:Plaat*:

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1