oan aan Gemeente peilt behoefte wijkcentrum Autoradio's verdwenen Kunstwerken verhuizen 'Kern-Coppï schiedam Portemonnee gestolen u Vt :c':'-V?£v^;i Ravage in! feestzaal SËSÊgiSi mmm&smm HH Redactie sX^N vf m s *$>i: ^r\r^\s^$ •s^h-vïa- /r; "•R^y^-v >•;%¥- -x nt. s ZATERDAG 9 FEBRUARI 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 ïr onze medewerkster MARJAN MEIJER SCHIEDAM - Als som- uge Schiedammers het [oor het zeggen hadden ïu de Tanzaniaanse [oan Barashikwa nog ïg in het Nolet Zieken huis blijven. De Tanza- liaansedie op initiatief [an Huisarts Ruurd van [er. Veer naar Schiedam ram wordt verwend, laar kamer 26 op de reede verdieping van bet Nolet staat boordevol iloemen en tientallen kaarten versieren de mu ien. Joan (20 jaar) ligt sinds [èrleden week plat op rug. Om haar been is ware stellage ge- die moet voorko- dat zij haar been te beweegt. Maar ont spannen en gelukkig is ze Vooral omdat Dr. de lie, de orthopedisch chri- furg die de operatie aan Tiaar rechterbeen ver richtte redelijk optimis tisch is. ïluk gehad Joan met mevrouw Stendahl die haar terzijde staat Afwachten Joan Barashikwa het gelukkigste meisje van Tanzania in Schiedam SCHIEDAM De gemeente wil graag weten welke behoefte er leven in Zuid ten aanzien van een wijkcen trum. Voordat men een plan ontwikkelt gaat men pei len wat de bewoners en de welzijnsorganisaties in de wijk willen hebben. Piet Sportief Winnaars '1 ^;lft< ;..s ,-. >S.v;s i ALs ik terug ben, ga ik en baantje zoeken9 Ook Mevrouw Stendahl, die lich het lot van Joan heeft aan getrokken en als een echte moe- Ier over haar waakt, is optimis- ch. Mevrouw Stendahl: „Eerst et je natuurlijk een beetje lan elkaar wennen. Ik wist ook lelemaal niet of ze het wel leuk [ond dat ik kwam. Maar een die haar taal, Swahili, preekt, heeft het haar ge raagd. En.ze vond het fijn. Het een fijne meid, een echt lie verdje. Iri het begin was ze aar- lig gespannen omdat ze natuur- |jk bang was. Bang over Wat ze, et haar been zouden doen. laar na de eerste operatie vér- jen week woensdag is ze een tuk-geruster. Ze zou alleen nog /at meer jonge mensen orh zich fcëen moeten hebben. Alhoewel Ie al vele contacten heeft. Erg reel mensen komen haar opzoe ten of sturen haar een kaart." Tijdens het bezoekuur dins- [agavond brengt één van de broeders glunderend een groot pakket tekeningen binnen. Het |ijn tientallen prachtig kleurige blaten gemaakt door leerlingen [an de tweede en derde klas van Gunningschool, die haar faarmee van harte beterschap vensen. Terwijl Joan, soms nog verle- fcen door alle aandacht die vele chiedammers haar schenken, blij de tekeningen doorkijkt [■ertelt ze in Swahili haar ge- chiedenis. Dr, Ad Groen, werk- in het Oogziekenhuis in otterdam die vier jaar in Tan- ïia heeft gewerkt en dus fewahili spreekt, vertaalt: „In de hoofdstad van Tanza nia Dar-es-Salaam kreeg ik een ongeluk met een bromfiets. Ik ben toen naar een. arts gegaan én daar hebben ze de hele grote snee die in mijn been zat ge hecht. Het been was ook gebro ken. Daarom ging er ook gips omheen. Toen is er een bot-in- fectie bijgekomen. En dat schijnt heel slecht te genezen. Ik ben toen naar het grootste ziekenhuis van Dar-es-Salaam gegaan het Muhimbili zieken huis, daar zitten specialisten die me wel hadden kunnen helpen. Maar daar. moesten ze veel sol daten behandelen die uit de oor log kwamen vanuit omringende landen. Soldaten hebben in zie kenhuizen voorrang. Ze hebben mij toen gewoon met twee krukken naar huis gestuurd en gezegd dat ze me niet konden helpen. Dat was in maart 1979". „Samen met mijn zus heb ik vele verzoeken ingediend om geopereerd te worden, maar die zijn steeds afgewezen. Op een wachtlijst stond ik wel." Toen kreeg Joan ook weer via haar zus contact met Dr. Schle- baum, die op zijn beurt contact opnam met de Schiedamse huis arts Ruurd van der Veer. En vandaar dat Joan nu één van de gelukkigste meisjes van Tanza nia genoemd mag worden. In Tanzania heeft niemand een paspoort dus problemen om het land uit te kunnen te over. Dat werd geregeld en ook de docu menten dat Joan na genezing weer terug kan komen in haar vaderland zijn klaar. De bewo ners van Tanzania reizen niet veel, en zo ze al de grens over gaan is dat naar Kenia en daar hebben ze geen paspoort voor nodig. De meeste Tanzanianen hebben wel een legitimatie be wijs van de enige politieke par tij die in Tanzania is, de C.C.M., waarvan president Nyerere voorzitter is. Vertaler arts Ad Groen ver klaart verder: „Joan heeft veel geluk gehad dat ze naar Neder land kon komen. Eigenlijk vind ik het waanzinnig dat ze mensen van zo ver hier naar toe moeten halen. Ze kunnen beter een chi rurg naar Afrika sturen. Dan kunnen die mensen daar ook nog wat leren. Want de toestan den in ziekenhuizen zijn er meestal bedroevend te noemen." „Voor Joan is het echter erg fijn dat ze geholpen wordt. Want in Tanzania krijgt ze als invalide moeilijk een baan. Ze vertelde dat ze aan dë rand van de stad Dar-es-Salaam woonde; Nu, de meeste mensen daar heb ben geen vast werk, maar wel een akker, die bewèrkén ze. Dat doen meestal de vrouwen. In Tanzania wordt van de vrouwen geëist dat het sterke en gezonde vrouwen zijn, die kinderen kun nen baren en kunnen werken op het land. Vijfennegentig procent van de Tanzaniaanse bevolking leeft van de landbouw, van hun eigen akkertje. Joan kon dat niet meer." Joan zelf hierover: „Het laat ste jaar werkte ik niet Wanneer ik weer beter ben en terug ga, zal ik wel proberen een baantje te zoeken in het centrum van Dar-es-Salaam. Als dat niet lukt ga ik mijn familie helpen op de akker. Trouwen wil ik nog niet meteen." Verbazingwekkend, want bij na alle Tanzaniaanse meisjes trouwen vlug en jong. Maar voorzover de zaken nu staan hoeft Joan zich in het Schie damse Ziekenhuis geen zorgen te maken. De radio staat aan en de Ziekenomroep Schiedam draait goede muziek, die Joan wel waardeert, potten limonade, sinaasappelen en de vele kaar ten maken de tijd die Joan hier door moet brengen makkelijker. 'V* Ondertussen moet Joan maar afwachten of haar been zal ge nezen. De orthopedisch chirurg na de operatie: „Het is na een operatie altijd een pijnlijke zaak om te zeggen hoe het er mee staat Want dat moeten we nu afwachten natuurlijk. Wé hebben een stukje uit het been- bot gezaagd en die delen met pennen en schroeven weer aan elkaar gezet. Nu moet dat weer tesamen groeien. Deze week nog maken we foto's en dan kunnen we zien of we de nieuwe breuk nog kunnen of moeten corrige ren. Dat kan doormiddel van de schroeven die aan de buitenkant van de pennen zitten. Maar dat het goed met Joan gaat daar ben ik zeker van. Ze is zelfs Hol lands aan 't leren op haar. ma-, nier. Ze is hier al écht geworteld in het Nolet.". Schiedammers die Joan een kaartje willen sturen of willen bezoeken kunnen dat doen. Maar om te voorkomen dat ka mer 26, op de tweede verdieping *van het Nolet al te zeer overla den wordt metbloemen en kaarten of bezoekers' gelieve even contact op te nemen met Mevr, Stendahl, telefoonnum mer: 708123. Lezers die suggesties hebben over het helpen van buitenland se ziekenhuis-patiënten kunnen Dr. van der Veer bellen. Want voor hem is het duidelijk dat Schiedam moet gaan zorgen voor een zogenaamd „charitatief bed". Een bed in van de Schiedamse Ziekenhuizen voor een patiënt die in eigen land niet geholpen kan v.'vrden. En dat dit soort hulp in Schie dam aanslaat is met de komst van Joan we! bewezen of aldus één van Joan's bezoekers deze week: „Het is toch veel leuker in je eigen stad iets te doen voor iemand/dan geld over te maken op het één of ander gironum mer. Dan vraag je je altijd af of het wel goed terecht is gekomen. Nu ligt het bewijs in het zieken huis." Dat bewijs Joan glundert nog maar eens en neemt de te keningen van de kinderen van de Gunningschool van haar bedtafel om ze nog eens goed te bekijken. B en W gaan daarom eerst een gesprek houden met mogelijke gegadigden voor een wijkcen trum of welzijnsaccommodatie zoals zij het noemen. B en W willen de gebruikers in de eerste instantie een wijkcentrum aan bieden waarin ruimten door verschillende groepen gebruikt kunnen worden. Een zogenoemd multifunctioneel wijkcentrum. De gegadigden zullen ook ge vraagd worden om op een for mulier in te vullen hoeveel ruimte ze in het gebouw nodig denken te hebben. De uitkom- SCHIEDAM - Bij een inbraak in de garage van Walraven en Dekker zijn tien autoradio's ge stolen. Verder verdwenen twee sets mislampen en een bedrag van 25 gulden. SCHIEDAM - Blijkbaar ge bruikmakende van de drukte in, de winkel is men er in geslaagd bij een winkelier op de Hoog straat zijn portemonnee weg te nemen uit een kantoorruimte. De inhoud bedroeg 450 en ook werd nog voor honderd gulden, wisselgeld meegenomen. SCHIEDAM - Indringers hebben in de feestzaal achter de Singelkerk een enorme ravange aangericht. Kasten werden doorzocht en leeggehaald. Rom mel over de grond gegooid en nog meer andere vernielingen werden gedaan. Er werd niets vermist, maar wel werd een grote puinhoop achtergelaten. sten hiervan zullen meegen omen worden bij het praten .over de stadsvernieuwing. Verschillende organisaties in de wijk, zoals de bewonersver eniging, de wijkontspannings- vereniging Zuiderkwartier, de Raad voor het Bejaardenwerk, Gezinsverzorging en de Open bare bibliotheek zullen volgen de week bij elkaar komen om er met de gemeente over te praten. Er Sal ook een onderzoek inge steld worden of het financieel voordeliger is om het wijkcen- tn tm, bij woningbouw op de phats waar nu het .GTB-kan- tocr staat, nieuw te bouwen in plaats van het onder te brengen in rat kantoor. Tot nu toe heeft Zuid altijd in hst verdomhoekje gezeten wat wijkvoorzieningen betreft. SCHIEDAM Als de gemeen-, teraad „ccoord gaat zullen de kunstwerken, die gemaakt zijn in het kader van de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) en die nu liggen opgeslagen op de 2e verdieping van de voormalige HBS aan de Overschiesestraat worden overgebracht naar het pand Broersveld 144. Wegens het ontbreken van'ge schikte ruimte zijn indertijd de kunstwerken welke in het kader van de BKR-régeling zijn ver vaardigd, tijdelijk opgeslagen op de 2e etage van de HBS. Aan gezien betrokken etage binnen- kort weer voor huisvesting van personeel benodigd is, moest •voor het opslaan, conserveren en bewerken naar een andere ruimte worden uitgezien. Alvorens de kunstwerken overgebracht kunnen worden naar het pand op het Broers veld, dienen eerst enige voorzie-' ningen worden getroffen. Ook zal opbergmeubilair moeten worden aangeschaft. De hele operatie gaat 22.000 gulden kos ten. |oqI ■jl. Het winnende onder- X schrift bij de tekening van Theo Gootjes is: "Kem-Coppi." Mevrouw A. I Buit, Lombardkade 78, Rot terdam, gefeliciteerd! U ont vangt de eerste prijs van hon- cferd gulden. De tweede prijs moeten drie mensen delen. A.F. Stuip, Me lissant, met: "Met zo'n achter- ban(d), straks 't Gat van Ne derland?" Abraham Vermaat, Rotterdam: "Bande-loze- Dries." En J.H. van Gooi, Rot terdam, met: "Kernfietsicus," U ontvangt allen f 17,50. De derde prijs is voor twee mensen. Mej. G.C. van Mou- rik, Rotterdam met: "Kem- agt-ig". En W. de Heer, Rot terdam, met: "Premier Ijder". U ontvangt allebei f 12,50. Deze keer waren er bijzon dere spitsvondige inzendin gen. De jury zat af en toe echt te bekvechten om de prijs winnaars te bepalen. En dat kan voor u alleen maar een compliment zijn. Wat dat be treft blijft het motto in de sport en de politiek: "Het gaat niet om te winnen, maar al leen om de prijzen!" Nog even voor de duidelijk heid, met name voor de jonge- troostprijs bij "Telebingo;; gewonnen." L. Zevenbergen, Poortugaal: "Van Agt "ver- bomd" hard richting Mos kou?" Jan van Ham: "De kern-kopman in de Ronde van de (Onzekere) Toekomst" M. Brok, Nieuwerkerk a.d. IJssel: "Agteloos geweest?" Mevr. Krab, Rotterdam: "Ra- ket-race-mAchtig." A.C. Bik ker, Capelle a.d. IJssel: "Nee heer Van Agt dat had je ge dacht! Al ga je er nog zo rap vandoor, de raketten blijft je heus niet voor." H. VFESTDIJK, Westmaas: „Exsport-banden". En: „Be sturen is: de linkerhand niet laten weten wat de rechter hand doet". W. Kraak, Em- men: „In Gods naam, waar blijft nou toch de bezemwa gen?" J. v. Bennekom: Rotter dam: „Was ik maar bij moe der thuis gebleven". D. Dane, Hoogvliet: „Geen steun aan die raketten". HL W. v. Willi gen, Rotterdam: „De fietsende Van Agt met z'n raketten. Houdt hem in de gaten. Laten we goed op hem letten". Mevr. C. G. Verwaal-Van r re inzenders: Fausto Coppi, Italiaan, was een van de grootste vedetten in de fiets- sport en won onder meer de Tour de France in 1949 en 1950. En dat kan "Kem-Coppi-Van Agt" niet zeggen! Eervolle vermeldingen zijn deze keer voor: Theo Bloem hof f, Rotterdam:'n Drol van de eerste categorie." Marco de Jonge, Ridderkerk: "Overal zijn lange neus in steken." M. v.d. Vaart, Rotterdam: "Met atoomkracht, in de ronde van Van Agt, wordt Nederland aan de rand van de afgrond gebracht" 1 N. Boone-Poortvllct, Vlaar- dingen: "Spring maar Agter- op." C. Ni jhuys, Rotterdam "Fantoom." G J. v. Gorcum, Rotterdam: "Dol en Drieste Toer van '80." M. Smith- Wea sel, Rotterdam: "Navolympia- debScle," J. Molendijk, Rot terdam: "De Kernkoppel- koers." Walter Grooteman (14 jr.) Barendrecht: "Al fietst Van Agt nog zo snel, de kernwa pens achterhalen hem wel." J. v. Nieuwland: "Leen ik een dag m'n fiets uit aan Luns." L. van der Schelling, Rot terdam: "In de kern van de zaak, trapt'ie toch omlaag." AX. Quist-Kesteren, Vlaar- dingen: "Pseudo-kogel-sto- ter." GJ, Aafjes, Schiedam: "Zou hij zó de Finis halen?" A. Dekker-Terband, Sneek: "Op de fiets wordt'ie bewon derd, met regeren worden wij bedonderd." En: "Op de flets is hij een hele Piet, maar re geren kan hij niet" H. Meer- man, Vlaardingen: "Onze pa- neu-troon die fietst: Olympic- dom en triest!" Riet Steenhouwer, Vlaar dingen: "Dries van Agt, kam- pioenslaomrijder." Mevr. RJ, Fenijn-v. Belle, Poortugaal: "Bergafwaarts." M. Degen, Tilburg: "Niet naar Moskou, Hij is Ge Dope T." R.C. de Jong, Rotterdam: "Van Agt door(ge)trapt." J.W. Oranje, Schiedam: "Een neuslengte voorblijven op alle (atoom)- koppen." Dr. W. Blom, Ouder kerk a/d IJssel: "Hij zit goed stuk!" (typisch voor Stuk goed). Mevr. Dane-v. Toer, Hoog vliet: "Het zegt mij niets, zo'n figuur op de fiets. D.CA. Fe- nijn, Poortugaal: "Om op te schieten," H. Struik-de Zout, Ridderkerk: "Van Agt zal met zijn politiek en sport altijd wel een neuslengte achterblij ven." B.L. Gerhardt, Rotter dam: "Sport is spel, boycot daarvan, een politieke machtsrel." A. Blokland, Rotterdam: "Mooi karretje, maar er zit geen licht... op." H. Diephout, Rotterdam: "Kembommem ja. Olympische Spelen nee" (bëdoelt als shirtreclame). R.C. de Jong, Rotterdam: "Rechtsaf of linksaf?" JJVI. v. Broekhoven, Rotter dam: "Ongeagt de kernwa pens, vast in hét zadel, maar geen banden met de Olympi sche Spelen. A. Aalhuizen, Lekkerkerk: "Van Agt, win naar op de Veluwe." PB. Los, Rotterdam: "Wielrenner Van Agt, de sociale wetten ont kracht" L. Capoen, Rotter dam: "Van Agt Kernwapen- wachter." D. de Lange, Rot terdam: "En Dries sprak: "Naar Moskou geen vedet ten," en dacht "zo nodig wel raketten." Mevr. Cleewls-Rook, Rot terdam: "Zeker ook een Noort: „Gedreven door kern koppen ligt Van Agt tenmins te acht neuslengten vor". L. - Klaasman, Dinteloord: „On gezonde energie?" J. Overbee- ke, Poortugaal: „In Moskou geloven ze nooit, dat dit Do ping (pastilles) zijn". J. Pleu- ne, Rotterdam: „De kopman was dit maal erg leep. Met kemaandrijving ging hij over de streep". J. R. de Jonge, Ridderkerk: „Een mijnenveld V inrijden", mevr. Lambermont Capelle a/d IJssel: „Als het maar geen klapband wordt". A. J. Velvis-Laurens, Rotter dam: „Pas op Dries, als je ach terband klapt, haal je de O.S. niet!" H. v.d. Pijl, Rotterdam: „Met raketten meer mans". G. v.d. Ark, Rotterdam: „Acht fietsspelen in raketvorm". G. G. Uithol, Rotterdam: „Ik ben voor sport en hel". Mevr. N. Kroos, Poortugaal: „Wie zit, ziet dat hij niet valle, En eigenlijk zouden wij dat wel willen, met z'n allen, want een minister-president, die niet op alle punten faalt, moet toch maar zien, hoe hij de eind streep haalt". B. Hokke, Brielle: „Mag ik niet meedoen aan de Tour? Dan veeg ik Rusland van de vloer". En: „Jozef als je dit maar weet, klapt zo'n ding," kost het mijn reet". En: „Met mijn geloof in Rome, zal deze Racet in Moskou kome". G. J. Aaf jes, Schiedam: „Toch nog voor de duvel bang-". T. C. Uitert, Rotterdam„Hij t zit hoog in de gaten, met sportboycot en atoomgrana ten". H. J. de Jong, Rotterdam: „Gezocht, een sportief, puntig, rond gedrocht, met prima be waking. Agteloos mag ook". Mevr. Vos-Van Os, Rotter dam: „Rennen voor je leven". K. Scheer, Rotterdam: „Hij trapt z'n eigen het Lazerus, maar vooruit komt'ie niet". A. Dekker, Rotterdam: „Door trapt ist'ie, maar zal hij de fi nish halen?" A. Bel, Rotter dam: „Van Agt heeft hier dui delijk zadelpijn, of zou't angst voor een klappende achterban zijn?" C. Th. van Liempd, Rotter dam: „Met een lange neus en met de tang uit zijn mond - en 6 patronen in z'n kont, krijgt deze jongen nog geen wiel in het rond, al is hij nog zo ge zond. Maar als minister valt hij ook op z'n kont". D. C. A. Fenijn, Poortugaal: „Subsidie voor sportfiets?" G. J. Hogeweij, Rotterdam„De waterdrager van Rome". En: „Langs Berg en Dal klinkt Haviksgelal". En: „Voor waarts, kameraden, wij moe ten terug". Frans Vogel, Rotterdam:. „Vooruit: Agt-eruit!" En: In de Agt-bocht?" En: „Ga nou gauw fietsen". En: „Free wheelen anno 't Agtig". Tenslotte nog enkele andere suggesties van de prijswin- naars:A. F. Stulp, „Wie fietst aks een gek, valt eens op z'n bek". J. a van Gooi: „Agterop geraakt". En: .Molotovcock tail". En: „Van Agt'ren naar voren". En: De Agt van (S)Chaam". Abraham Ver- maat: „Rad-draaier". W. de Heer: „CDA ploegleider". En: „Geen-banden-bom". En: „Kemkopstuk". En: „Tour de U.S.A.". En: „Verzet OS 19.80". De volgende Stukgoed prijs vraag is op zaterdag 1 maart tot dan! "i

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2