mgmM overb Zoieis doe ie niet' Spaiita 'n i W. qfsiii Striptease in telefoon éme Valenfünciafi. italië staakt na moord op rechter Baclielet SLAAPBANKE hersteld IOC zegt ja tegen Moskou Oma Juliana: nu alle tijd voor de kleinkinderen. weeter meer van! Nu overal tekoop. Met HWr 7tml6februari Krat Reiger stoort Hilversum II 14 februari Fiasco Verder in de nieuwe Story: Bewolkt 12 flesjes 0,3 liter, NU k HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 iï Woensdag 13 februari 1980 34e jaargang no. 10007 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Witbstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14,74,00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 WASHINGTON - Pre sident Carter stuurt op korte termijn vier mari neschepen met 1800 man landingstroepen naar de Perzische Golf om er de gevechtseenheid van 20 schepen te versterken. De mariniers zijn momenteel op een basis op de Filip pijnen voor een spoed- training. De vier lan dingsvaartuigen zullen echter niét "gebruikt wor den in het conflict tussen Amerika en Iran, deelden woordvoerders in Wash ington mee. (Van onze parlemenls- redactie) DEN HAAG - Het ka binet buigt zich vandaag over een compromis voorstel van premier Van Agt dat de scherpe tegen stellingen tussen de mi nisters Albeda (Sociale Zaken) en Andriessen (Fi nanciën) moet overbren gen. Vanmorgen om tien uur kwam de minister raad opnieuw bijeen om uit de crisis-achtige si tuatie, die gisteren was ontstaan, te komen. Het compromis dat gis teren in overleg met de fractieleiders van de re geringspartijen, Lubbers (CDA) en Rietkerk (VVD), werd voorgebakken, zou een bezuiniging van ruim 2,5 miljard gulden op de overheidsuitgaven inhou den. 'Omlijsting' Mark en Isabelle hebben met deze foto de Britse wenkbrauwen stevig doen fronsen. Dat kwam niet omdat Mark toevallig de zoon is van premier Margaret Thatcher en Isabelle Rossellini de dochter van de Zweedse filmster Ingrid Bergman en de Ita liaanse regisseur Roberto Rossellini, maar omdat'het een reclamefoto betreft voor een Japanse textielfirma. Buy British" Koop Engelse spullen, is er kennelijk niet meer bij, meesmuilen de Britten momenteel. fOO^i mfTooNsnumc y* AMSTERDAM i-w ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 - 1,9.00 uur zaterdag van 9.00 16.00 uur BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN. siaapbankstellen, enorme sortering. Ook alle BEKA banken uit voorraad te leveren. Vr. folder. Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, lel. 010-13.80.18 n ~>w Met haar dochter Irene in Madrid besprak Koningin Juliana haar aftreden. De Story-fotograaf was erbij en maakte een vertederende reportage van oma Juliana en haar kleinkinderen. Zo bereidt onze nieuwe vorstin Beatrix zich voor op haar moeilijke taak Kieurenpo5ter van onze hele koninklijke familie. W Ky-'t'Vbipti Xj frfrn «j zenden mariniers naar Golf Van Agts compromis bezuinig 2,5 miljard (Van onze sportredactie .ROTTERDAM - Behoudens toestemming van de medische staf treedt Hans Kraay van avond weer in functie als trai ner-coach van Sparta, Kraay (43) stapte bijna vier weken ge leden op, toen hij twee dagen na zijn indiensttreding op Spangen hartklachten kreeg. Hij woont vanavond in Breda de voor de gradatie belangrijke inhaal wedstrijd NAC-Sparta bij, maar hij zal nog niet op de bank plaatsnemen. Hans Kraay ondervond al ge ruime tijd geen enkele hinder meer van de klachten (versnelde harslag, verhoogde bloeddruk) die hem daags na de wedstrijd tegen Vitesse noopten zijn ver bintenis met Sparta te verbre ken. Hij voetbalde geregeld in de zaal, bezocht voor zijn ru briek in een ochtendblad weer wedstrijden (zondag bijvoor beeld zag hij Sparta van FC Utrecht verliezen) en behoefde zich ook anderzins niet in acht te nemen. Die berichten bereikten ook Sparta-bestuurslid Floor Bou wer die daarop gistermorgen contact opnam met de oud-in ternational. Die bevestigde, zich weer. kiplekker te voelen eri verklaarde zich meteen bereid zijn,werk op Spangen weer te hervatten - uiteraard na een grondig medisch onderzoek. "Wij zijn verschrikkelijk blij op deze manier het trainerspro bleem te hebben opgelost," sprak Floor Bouwer gisteravond laat "De speurtocht naar een opvolger voor Kraay verliep moeizaam en de advertentie in het KNVB-orgaan Voetbal To taal zou pas eind volgende week verschijnen. Het was dus kort dag, want op 1 maart liep - zoals bekend - de dispensatie voor Hans Eijkenbroek af." Veelbewolking en vannacht wat regen. Morgen overdag tot de avond droog. Minimumtem peratuur ongeveer 5 graden. Middagtemperatuur omstreeks 9 graden. Matige wind uit zuid tot.zuidwest v De vier landingsvaartuigen die behalve de mariniers ook helikopters, tanks en artillerie vervoeren, zullen vanaf half maart voor onbepaalde lijd in het gebied van de Perzische Golf en de Arabische Zee ver blijven, aldus Washington. Behalve het sultanaat Oman hebben ook Kenia en Somalia toegezgd dat Amerikaanse troe pen gebruik mogen maken van militaire bases in hun landen. De akkoorden werden bereikt na plannen van president Carter voor het oprichten van een spe ciale "interventiemacht" van 100.000 man waarvoor onlangs het Amerikaanse defensiebud get met 5 percent werd ver hoogd. Carter ontwikkelde het plan voor een interventieleger na de revolutie in Iran toen er proble men kwamen over de Ameri kaanse import van Iraanse olie. Andriessen, die tot nu toe steeds 4 miljard wilde bezuini gen, zou daarmee slechts ak koord kunnen gaan als hij in ju li, indien nodig, opnieuw enige miljarden kan bezuinigen. Bo vendien wil hij dat het kabinet nu meteen een forse loonmaat regel neemt Minister Albeda zou tot dat laatste nog niet bereid zijn. Hij wil eerst het overleg met de so ciale partners, de werkgevers- en werknemerscentrales, nog een kans geven. Een ander probleem is dat Al beda een loonmaatregel wil om- lijsten met eniger maatregelen die de vakbeweging gunstiger kunnen stemmen, zoals een be hoorlijke VAD-regeling (ver- mogensaanwasdeling) en afro ming van de oliewinsten. Aan de "omlijsting" van de loonmaatre gel is het kabinet echter nog niet toegekomen. In het bezuinigingscompromis van premier Van Agt zit een verlaging met 700 miljoen van de rijksbijdragen aan de sociale verzekeringen. Op de ambtena rensalarissen zou ƒ300 miljoen worden bezuinigd. Meer dan een miljard moet gevonden worden op de verschillende ministeries. Zo zouden diverse departemen ten kostenstijgingen door prijs verhogingen niet meer helemaal vergoed krijgen. Die maatregel zou een besparing van een half miljard gulden opleveren. Verwacht wordt dat het ge plande gesprek tussen regering en sociale partners niet voor volgende week kan plaatsvin den. Aanvankelijk was de be doeling dat dat gesprek morgen zou zijn. De vakbeweging gaat intussen stug door met het voor bereiden van acties in het hele land. Geopend van 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 7,50 Trein -Toegang - biljetten bij NS-stations Pils (Van een-onzer verslaggevers) TILBURG - De fil- burgse politie heefyeen 23-jarige vrouw gearres teerd die zich gisternud- dnp-" in een telefooncel voor het hoofdpostkan toor in die stad spiernaakt had uitgekleed. Terwijl de rij wachtenden voor de cel steeds groter werd, ont deed de vrouw zich lang zaam van haar kleren. Toen iedereen haar uitge breid had kunnen bewon deren, kleedde ze zich in hetzelfde kalme tempo weer aan. Tijdens de hele striptease-scéne voerde ze een telefoongesprek. De vrouw kon de politie geen reden voor haar opvallen de initiatief geven. HILVERSUM - Het program ma Hilversum II via de zender Lopik op de middengolf is van morgen na negen uur een paar maal onderbroken geweest om dat er een reiger gekneld was geraakt tussen twee draden van de kabel van zender naar anten ne. Tussen de draden bestaat een spanningsverschil van 10.000 volt en dat heeft het dier het le ven gekost I* febr. zon op ondrr 0757 17,48 maan op onder 06.33 1538 Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16.30 uur op maandag toten mei vrijdag. ROME - Miljoenen Italianen zijn vanmorgen niet aan het werk gegaan uit protest tegen de moord op de 53-jarige Vitto- rio Bachelet, de vice-president van de Italiaanse Hoge Raad. De communistische burgemeester van Rome riep woensdag uit tot rouwdag. Bachelet, die ook nog hoogle raar in de politieke wetenschap pen was, werd gisteren op het terrein van de universiteit van Rome door leden van de Rode Brigades neergeschoten. Hij overleed later in een ziekenhuis. Volgens ooggetuigen openden twee mannen en een vrouw met pistolen het vuur op de hoogle raar toen deze zich te voet begaf naar een discussie over het ter rorisme. Zijn moordenaars kon den, zonder zich te hoeven haas ten, vluchten. De politie legde kort na de aanslag een cordon om het uni versiteitsgebouw. Later maakte de politie bekend dat ze ver scheidene aanhoudingen had verricht, maar ze wilde niet zeg gen of ze de daders te pakken had. De universiteit van Rome is inmiddels gesloten. Vlak bij de plek van de aanslag was kort te voren met zwarte verf "Lang le ve de Rode Brigades" geschil derd. De Italiaanse politieke partijen waren het er over eens dat de Rode Brigades hun actie ter ont wrichting van de staat - in 1978 ontkenend met de moord op Al- do Moro - nu hebben hervat. - Frofessor Bachlet behoorde tot de belangrijkste persoonlijkhe den in Italië. Haitske Valentijn-Pijl- man schaatst weer. De sprintster, afgelopen vrij dag in West-Allis onge lukkig geblesseerd geraakt aan een enkel, heeft giste ren weer getraind, „Maar niet meer dan voor vijftig percent," aldus Haitske. Zij heeft er niettemin goe de hoop op donderdag te starten op de 1500 meter." LAKE PLACID - De Amerikaanse regering betreurt in hoge mate het IOC-besluit de Olympi sche Zomerspelen van dit jaar normaal in Moskou te laten plaatsvinden. President Carter heeft er andermaal met kracht bij het Amerikaans Olym pisch Comité op aange drongen geen Ameri kaanse atleten in te schrijven voor de Mos kou-Spelen. Het IOC-congres Schaarde', zich vannacht unaniem achter de slot verklaring van Lord Kii- lanin, die opmerkelijk mild van toon was en die de wereldpolitiek advi seerde ëndere oplossingen voor de politieke span ningen te zoeken dan een Olympische boycot. Op de vraag aan het Amerikaanse IOC-lid Douglas Robey of er nu tóch Amerikaanse atleten naar Moskou zullen gaan, antwoordde deze: 'Ik denk dat onze sportmen sen zullen meedoen. Ten zij de regering drastische maatregelen neemt, zoals het intrekken van pas poorten.' Direct nadat het IOC afwijzend had beschikt op het verzoek van Carter, om de Spelen naar elders te verplaatsen of uit té stellen, maakte de voor lichtingschef van het Witte huis, Jody Powell, bekend dat de VS een aantal gelijkdenkende re geringen proberen over te halen tot soortgelijke ac tie en de uitvoerbaarheid te overwegen om voor de ploegen die niet naar Moskou gaan andere in ternationale Spelen te houden. Zie ook pag 4 en 19 De openingswedstrijd tan Nederland in het ijs- hockey toernooi is een groot fiasco geworden. Canada won met 10-1. -V'C?

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1