Instuif in zaal Arcade bestaat kwart eeuw mssmaam Van buitenspel naar buiten spelen PUIK ftt% extra IIW wmmmmmmmm HW-Bijlage Schiedam. Extra pag. 3 Mr si Aim Dansen, lachen en verdere ontspanning zijn kenmerkend voor de jeugdsoos in de afgelopen 25 jaar. Kooijmans enkele jaren terug. Wat dikker dan nu, maar met duidelijk plezier in z'n (Van onze verslaggever Arno Haijtema) SCHIEDAM Het is 1935. In een zaaltje naast een katholieke kerk in Schiedam hebben zich wat jongeren s verzameld. De meisjes hebben zich keurig en discreet 'gekleed, de jongens dragen een stropdas. Voorin de 'zaai staat meneer pastoor. Hij vertelt zijn gehoor over paus en», kerk, hij, onderricht hen in de katholieke leer s en verkondigt wat mag en niet. Zou die pastoor geweten hebben waartoe de door hem georganiseerde jeugdbijeenkomst is verworden? Wat zou hij doen, als hij op een willekeurige zondag avond het Arcadegebouw instapte en zag dat zijn cate chese van toen veranderd is in een „instuif'? Zou hij ,bij het zien van de dansende jongeren in disco-kleding niet verbijsterd „welk een onzedelijk gedrag" hebben geroepen? Waarschijnlijk wel, ja. Vroeger vv 4 Voorzitter Ruud Kooijmans en secretaresse Marlies Buit-Bosman van De Instuif. Kiet Organisatie Pastoor mm&M il1 3 I- sSM B fenecr p castoor mu nü z'n ogen uitkijken if /Zks s"ïr .'//S/AÏW/s lotion Maar de tijden zijn veran derd. De honderden jongeren die wekelijks de instuif in zaal Arcade bezoeken, zijn niet warm te krijgen voor een toe spraak van de pastoor. Wel dan sen zij zich in het zweet, of drin ken een pilsje aan de bar. Zo gaat dat al weer heel wat jaren: 5 april 1980 viert de in stuif zijn 25-jarig jubileum. Vlarlies Buit-Bosman (23), se- :retaresse van de jeugdsociéteit ?n Ruud Kooijmans, voorzitter kijken tevreden terug op de af gelopen jaren. Ruud: „De instuif is al jaren lang een ontmoetingsplaats voor -jongeren uit Schiedam en de verre omgeving. Ze kunnen er op zondagavond, als veel kroe gen gesloten zijn, dansen en een pilsje drinken. Vorig jaar was het weer op zondag een keer heel slecht Alle straten zaten onder de ijzel. We twijfelden er aan, of we de instuif wel door konden laten gaan. Maar zelfs toen kwamen de mensen, ook uit Delft en Bleiswijk. Die keer zijn er toch nog 250 mensen ge weest De instuif is zo populair. •dat we een ledenstop hebben moeten invoeren tot september van dit jaar. We hebben ruim 900 leden, en meer kunnen we er echt niet hebben". Marlies: „Vroeger moest je katholiek zijn om binnen te ko men. Dat is al lang niet meer zo, want we hebben niets meer met de kerk te maken. Je moet wel lid zijn van de soos. Zonder pas je kom je niet binnen. Zo heb ben we controle op de mensen die binnenkomen en hebben wij bijna geen problemen. Natuurlijk gebeurt het wel eens, dat iemand teveel heeft gedronken, maar als die lastig wordt, kunnen wij dat altijd op lossen zonder hulp van buiten af'. Ruud: „In de 25 jaar dat we nu bestaan is het misschien twee of drie keer uit de hand gelopen. In zulke gevallen waarschuwen we de betrokkenen. Een heel enkele keer moeten we iemand's pasje intrekken. Die komt Arcade dan echt niet meer binnen, hoe ver- velend dat ook is. Gelukkig komt dat maar zelden voor". Problemen met de bezoekers zijn er bij de instuif dus nauwe lijks, maar hoe zit het met de fi nancien? Hoe houdt Arcade het hoofd boven water? Ruud: „Dat is niet altijd even gemakkelijk. Vroeger hielden we om de week een disco-avond en een avond met live-muziek. Helaas was de interesse voor de live-muziek - mede door de ho ge toegangsprijzen - niet zo groot Daarom zijn we er toe overgegaan, om nog maar één keer in de vier weken een band te laten spelen. Elke week vra gen we 4 gulden per persoon en tree. Het geld wat we dan met de disco-avonden verdienen, ge bruiken we om de bands te be talen. Die bands zijn namelijk erg duur. Voor groepen als Earth and Fire of de Golden Earririg moet al gauw 10.000 gul den worden betaald en dat heb ben we natuurlijk lang niet al tijd. Bovendien moeten we over het bedrag dat we aan een band geven nog eens zo'n 12% belas ting betalen". Marlies: „Toch weten we meestal net kiet te spelen: geen verlies, geen winst We verdie nen geen geld met de verkoop van drank. Dat komt ten goede aan de beheerder van de zaal". In de loop der jaren hebben al heel wat bekende artiesten Ar cade met een optreden vereerd. Enkele daarvan zijn: The Dizzy- man's band, BZN, André van Duin. Rudi Carrell, The Buf foons, Earth and Fire en René and the Aligators. Ruud: „Het grootste gedeelte van de Arcade-bezoekers be staat uit werkende jongeren. Er komen ook mensen van een jaar of zestien, die zullen nog wel naar school toegaan. Maar ook mensen van 24 jaar zijn hier welkom en komen in grote geta le. Iedere week zijn er toch min stens 300 tot 350 jongeren. Na tuurlijk dansen ze niet allemaal, want dan zou de dansvloer overvol zijn. Het grootste ge deelte zit aan de kant Ze praten met elkaar en drinken gezellig een glas". Het bestuur bestaat uit zes mensen, waarbij twee vrouwen. Marlies: „Ik ben de enige die ge trouwd is. Het is een hele ver plichting om iedere week weer naar de instuif toe te gaan. Wij dragen uiteindelijk de verant woordelijkheid over het gebeu ren. Ik kan me voorstellen, dat je er de tijd met voor hebt, als je ook nog eens je eigen kinderen, moet verzorgen. Het is boven dien onbetaald werk, een hob by". Ruud: „Ja, een keertje lekker uit eten en stappen is er voor ons op zondagavond niet bij. Je kunt nooit zeggen: „Vandaag heb ik geen zin", omdat er altijd op je wordt gerekend. De jonge ren helpen niet mee met de or ganisatie. Dat werk interesseert hen niet. Daarom moeten de be stuursleden iedere week de dis cotheek klaarzetten en als er een band komt, moeten wij de men sen opvangen. Dat zijn allemaal dingen die vee! tijd eisen. Het valt dan ook echt niet mee om nieuwe bestuursleden te vinden. Nu zijn we met z'n zessen, maar we zouden er eigenlijk best tien kunnen gebruiken. Ook meer vrouwen moesten vaker be stuurslid worden. Die hebben toch een andere kijk op de zaken dan mannen, en dat is heel goed". Een hoogtepunt uit de ge schiedenis van de instuif was de viering van het 20-jang jubi leum. Uit alle hoeken van het land waren oud-leden gekomen, om het feest te vieren. Er werd een boottocht gehouden op de Maas, een zeer succesvol onder deel van het scala van festivitei ten. Ook het 25-jarig bestaan zal onder meer worden gevierd met een boottocht. Op 22 maart, 's avonds om 8 uur zal het schip afvaren in de richting van Hoek van Holland. Ruud: „Er kunnen maar 300 mensen mee, dus.....wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Het varen op zich is na tuurlijk niet zo belangrijk. De meesten merken het denk ik' niet eens, tenzij het zou stormen en de boot heen en weer geslin gerd wordt Het belangrijkste is, dat mensen die elkaar jarenlang met meer gezien hebben elkaar weer eens kunnen spreken". Op 5 april zal er in zaal Arca de een receptie worden gehou den voor oud-leden en oud-be stuursleden. Ter afsluiting van het jubi leum-feest zal op maandag avond 7 april The Bob East Show Band een optreden geven. Ruud: „De kosten van de boottocht en het slotfeest bedra gen twaalf en een halve gulden per persoon, een schijntje dus eigenlijk. Voor dat geld krijg je ook nog een hapje eten aan boord en twee consumptiebon nen". Marlies: „We hopen dat er heel veel oud-leden zullen ko men. Het is onmogelijk om de adressen van alle mensen te achterhalen. Velen zijn ver huisd en wonen verspreid over het hele land. We speuren wel in telefoonboeken, maar in feite is het onbegonnen werk. Over een paar weken zetten we oproepen in de kranten en we hopen, dat veel mensen die zullen lezen. We verwachten toch wel zo'n 300 tot 400 mensen". Ruud: „We hebben gepro beerd een pastoor op te bellen die ooit nog eens bij onze jeugd soos betrokken is geweest Hij moest ergens bij Nijmegen wo nen. Toen bleek, dat de beste man al jaren dood was. Dat zijn natuurlijk harde feiten als je een reünie organiseert". Het belooft dus een groot feest tp worden, de viering van het 25-jarig jubileum van de instuif. De organisatoren hopen, dat ook de leden uit de begintijd van de soos gehoor zullen geven aan de oproep om te komen. Dat geldt niet minder voor de pastoors die ooit nog eens een voordracht hebben gehouden. Al is de pas toor die Ruud en Marlies pro- j. beerden te bellen dan overleden, het grootste deel van de oud-le- i den is gelukkig nog springle vend. Om dat te bewijzen kun nen ze deelnemen aan het enor me feest van de instuif. "t Er is een schilderij van Pieter Brueghel de Oude (16e eeuw), waarop we spelende kinderen zien. Het valt daarbij op dat er zoveel spelletjes buiten moge lijk waren. Het schilderij laat er zo'n 80 zien. Buiten spelende kinderen hebben de eeuwen door tot het levensbeeld ge hoord. En de lezers, die dateren van voor de tijd van de massale auto-intocht zullen zich hetzelf de herinneren. Buiten spelen was vaak een pure noodzaak, omdat de huizen klein waren, maar ook een goe de zaak. Ruimte voor spel is on ontbeerlijk voor de ontplooiing van het kind. Er vanuit gaande dat de fase van het klad-zijn een sterke invloed heeft op de hele verdere persoonsvorming, is het zelfs van wezenlijk belang voor het hele leven van een mens. Behalve dat er ruimte moet zijn. moet de omgeving ook veilig zijn. Hoe jonger'het kind des te meer dat laatste van belang is. Dat de ruimte én een stuk kleiner is geworden en een stuk onveiliger, komt vooral door de intrede van de auto. Dat pro bleem lossen we niet op door het aanleggen van speelplaatsen. Deze moeten er ook zijn, maar mogen nooit als excuus funge ren om niet te streven naar een veilige woonomgeving. Hoezeer de onveiligheid in het verkeer kinderen treft, blijkt uit het gegeven, dat in Nederland meer dan 8000 kinderen (tot 14 jaar) in het verkeer gewond en gedood worden. Als bij een ramp dat aantal slachtoffers in één keer zou vallen, zou ieder een schreeuwen om vergaande maatregelen om herhaling te voorkomen. Hoeieer de stedehouw in het recente verleden de belangen van kinderen in het verkeer heeft verwaarloosd, blijkt uit de opzet van Groenoord. Hoe kon men anders scholen situeren op plaatsen, die slechts bereikbaar zijn door het oversteken van drukke straten. Achteraf moet dat nu gekorrigeerd gaan wor den. Gezien het bovenstaande is. het van groot belang, dat kinde ren In het verkeersbeleid top prioriteit krijgen. Veiligheid en ruimte voor het kind.' Nu is iedereen het in principe daar mee eens, roerend eens zelfs. Maar helaas is het zo, dat dat bij velen zich uit in: kinderen moe ten een goede vcrkeersopvoe- ding krijgen, en: automobilisten moeten zich ais beer reap, dame in het verkeer gedragen. Beide hoewel op zich mce genomen zijn echter onvol doende. Nodig zijn ook en bo venal verdergaande maatrege len. Hierbij denk ik vooral aan de inrichting van de woonomge ving (die doorgaand verkeer en hard rijden tegen moet gaan), bet parkeerbeleid (gericht op stimulering van selektief auto gebruik) en sterke bevordering van het openbaar vervoer. Uitdrukkelijk zij gesteld, dat het hier niet gaat om, zoals RAI, KNAC en BOVAG dat noemen, „autootje pesten". Alsof dat een doel op zich zou zijn. Nee. het gaat niet om pesten, maar een pogen de auto een zodanige plaats te geven, dat deze het welzijn niet aantast. Het is een gelukkige zaak, dat de gemeente bij de opstelling van het verkeerscirculatieplan de verdergaande maatregelen uitdrukkelijk nastreeft. Ter toelichting: Wil een ge meente financiële ondersteu ning krijgen in haar verkeers beleid van het Rijk, dan is ze verplicht zo'n plan op te stelten. Daarin moet aangegeven wor den op welke wijze de gemeente door konkrete, op korte termijn te treffen maatregelen haar be leidsdoelen ten aanzien van ver keer en vervoer zoveel mogelijk wil realiseren. Na een eerste inleidende en inventariserende nota (van juli 1978) verschijnen nu nota's over een aantal deelgebieden. Zo zijn onlangs in de raadskommissie voor Ruimtelijke Ordening be sproken de deeinota's -Beveiliging woon- en school- routes en scboolomgeving (zeer belangrijk voor kinderen en ouders); - Openbaar vervoer 1980-1985; - Parkeerplan voor de binnen stad van Schiedam Deze deeinota's zullen nu de inspraakprocedure ingaan, waarna uiteindelijk de gemeen teraad erover zal beslissen. Het Is goed om te beseffen, dat het ook bij het verkeersbeleid om keuzen gaat. Als alles tege lijk zou kunnen, dan hoefde je geen beleid te voeren. Dan hoef de je niet in te grijpen - dan zou Je én de auto èn het openbaar vervoer èn het langzaam ver keer de volle ruimte kunnen ge ven. Maar bet gegeven is nu eenmaal dat dkt niet kan, omdat op een gegeven moment het één afbreuk doet aan het ander. Er MOETEN dus keuzen ge daan worden. Een ieder, die zich daaraan onttrekt tinklusief eventueel politici) doet aan volksverlakkerij. Men belooft dan van alles en dus niets. Daarom zuilen zowel bij in spraak als bij de politieke be sluitvorming de gevolgen van keuzen zichtbaar gemaakt moe ten worden. Ook politici moeten kleur bekennen en in moeten durven staan voor hun keuze. Beleid zal naar mijn mening altijd prioriteit moeten leggen bij de zwakkeren In onse sa menleving, ook in het verkeers beleid. Kinderen behoren tot de zwakste groep verkeersdeelne mers. Daarom zal ons er veel aan gelegen moeten zijn, dat zij niet buitenspel gezet worden, maar binnen de lijnen volop mee kunnen «pelen. HERMAN NOORDEGRAAF

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 5