artijen positief over ziekenhuisfusie F eestprogramma W.F. it, veel schade Onderschrift? Politie-veertje? Geen glimlachje Rodin-markt-beeld mmm -smi 1 schiedam ti NIEUWELANT MIST 2400 GULDEN ZATERDAG 1 MAART 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 29 s „„.Van onze medewerkster MARJAN MEIJER SCHIEDAM „Het nieuws dat de fusie erdoor is kwam voor ons als een volkomen verrassing". Een uit- spraak van de voorzitter van de medezeggenschaps- ^commissie van het Gemeenteziekenhuis. Ook de on dernemingsraad van het Noletziekenhuis bij monde van de heer Slagmolen liet weten dat de leden zeer verrast en met verbazing kennis namen van de fusie tussen het Gemeenteziekenhuis en het Nolet. van de M.C.: „Als het waar is zijn we uiter aard blij, want het moest er van komen natuurlijk. We kunnen het met de procedure van inspraak niet eens zijn. Wij wisten begin van deze week nog van niets of ficieer. Pensioen A&kbónden Specialismen /''t iÉ fï ItÉfi De aanwijzingsborden zijn er al Lou van der Stel: „Fusie uniek in Nederland" Kinderafdeling Unieke zaak ilffi Gemeente en Nolet dicht bij elkaar. -j-Deze agent hield gisteren de wacht bij de inval in een van de gokpanden aan de Rotterdamse Witte de Withstraat. „Ik begrijp niet wat hier te lachen valt!" i is enige keus voor De heer Slagmolen, van de O.R. van het Nolet hierover: „We moesten als ondernemings raad het standpunt dat we aan het bestuur zouden geven nog bepalen. Nu wordt er om ons heen gezegd: Wat doen jullie eigenlijk, je hebt je laten inpak- ken. En dat is natuurlijk niet fijn om te horen. We hebben I sterk de indruk dat de fusie er I doorgedrukt is en we zijn bang I dat dat. de personeelsaangele- 1 genheden geen goed zal doen. We zijn als particuliere zieken huisvoorziening toch nog altijd kwetsbaarder. In het bijzonder de pensioen regelingen zijn nog-steeds niet rond. Voor zover wij weten gaat ons pensioenfonds niet in zee I met het Gemeentelijk pensïoen- fonds (Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds) en andersom hetzelfde: En voor het personeel zou een zaak als deze toch uit stekend geregeld moeten zijn, temeer daar er in het Nolet mensen werken die al twintig jaar of meer hun pensioen heb ben betaald. Daar kunnen we geen risico's mee nemen". Reinier Scheeres, wethouder van Financiën, en lid van de zie kenhuiscommissie houdt zich al sedert 1971 intensief bezig met de zaak van de fusie. De com missie, die door oud-burgemees ter H. Roelfsema en voormalig u directie-lid van de Noletstich- ting de heer Kunze geactiveerd werd, had vanaf het begin een enthousiast medewerker aan •Scheeres. die in die beginfase eerst „burgerlid" was: Scheeres over de angst van de O.R. en de medezeggenschaps- commissie: „De werknemers van het Noletziekenhuis hebben hun pensioen betaald aan het PGGM, het pensioenfonds voor allen die in de gezondheidszorg werkzaam zijn. Natuurlijk moe ten deze zaken eerst afgerond zijn voordat we tot de daadwer kelijke fusieondertekening ko men. Dat staat overigens in de Gemeenschappelijke Regeling. Maar gesprekken met onder' an dere de vakbonden zijn hierover gaande". r. „We moeten verder de advies- organen serieus nemen. Jammer misschien dat de berichtgeving een beetje vlug was. Want die adviesorganen konden eens gaan denken dat wij hun advies niet nodig hebben. Het tegen deel is echter waar. Om tot de fusie te komen hebben we allen een lange weg afgelegd en die weg zullen we tot het bittere einde afleggen. Vooral het rechtspositiereglement voor het personeel en het daarop betrek king hebbende sociale plan moet klaar zijn en daar wordt op het moment razend snel aan ge werkt". Ook Reinier Scheeres is er heilig van overtuigd dat de fusie tussen de ziekenhuizen een overduidelijke noodzaak is: „In de toekomst kunnen kleine zie kenhuizen alleen maar kleiner worden. Vooral hetdraagvlak voor een aantal specialismen wordt kleiner en als we de Schiedammers een uitgebreide keuze aan specialismen kunnen aanbieden en ze niet voor eik wissewasje naar Rotterdam of Vlaardingen willen sturen dan is de fusie te begrijpen. Ook kunnen we er niet omheen dat er een concurrentiestrijd ont stond tussen de beide ziekenhui zen. Daar moeten we vanaf. Ik zal blij zijn wanneer de hele zaak van kracht kan gaan en we met de daadwerkelijke integra tie kunnen beginnen, want dat heeft Schiedam echt nodig". Dr. Vonk, chirurg in het No letziekenhuis reageerde als volgt: „Ik ben altijd al een ferr 'vent voorvechter geweest van de fusie. Dus het is eenvoudiger voor mij. Dat Schiedam om me dische redenen één ziekenhuis behoeft is duidelijk. Het is onzin om twee ziekenhuizen r' vlak naast elkaar te runnen. Dat is niet economisch. Zuiver me disch gezien is de fusie een uit komst Al zal het voor sommige mensen wel eens pijn kunnen doen. Want er zijn nu mensen die met elkaar in een team moe ten gaan samenwerken die el kaar in feite niet hebben uitge kozen". „En dat specialisten zullen moeten" gaan samenwerken, die dat eigenlijk nooit van plan wa ren geweest Die nu voor een fait accompli komen te staan. Maar ik wil best bekennen dat ik van het begin af aan één van degenen ben geweest die de fu sie gestimuleerd heeft". ■■■lil WWW Voorzitter van de Medische Staf van het Gemeentezieken huis Dr. B. van der Es: „Fusie is positief, zonder meer. In het verleden werkten de medische staven al samen en als we de zelfde weg blijven vervolgen kan de fusie succesvol werken. Binnen het ziekenhuis is in het bijzonder van de specialisten, de stemming optimistisch. Opge drongen associaties zullen niet nodig zijn, dat staat in de Ge meenschappelijke Regeling. Ik kan het alleen maar, toejuichen - dat de kogel eindelijk, door de kerk is. Er is met voldoende in tensiteit aan gewerkt". Voorzitter van de Vereniging Nolet de heer Stegman: „Er is jarenlang hard gesjouwd aan de fusie. Jaren werd, soms met grote vertraging, aan het plan gewerkt. Nog steeds moet een aantal mensen hun mening over de fusie uitspreken. Voor de vereniging Nolet is de fusie ook een positieve zaak. Tot nu toe is de vereniging besloten geweest, maar nu hebben we besloten meer iri de openbaarheid te tre den. Dat lijkt ons een nuttige en zinnige zaak. Aan het verenigingsbestuur zal een raadslid worden toege voegd. Dan hebben we tegelij kertijd overheidscontrole. Dat is een idee geweest van de vereni ging zelf. Als taak blijven we zien dat de vereniging een aan vullende functie kan vervullen op 'het gebied van de gezond heidszorg. Soms werkt een par ticulier initiatief sneller dan de overheid en daar hebben we dan de vereniging voor. Hoe die taak in de toekomst er precies uit gaat zien weten we nog niet. Maar het bestuur gaat da^r na tuurlijk over beraadslagen". Rein van Raalte, CDA, lid zie kenhuiscommissie sedert 1976, die heel gelukkig is met de fu sie: „In eerste instantie is het voor de totale gezondheidszorg in Schiedam van belang dat de fusie er door is. In het bijzonder de samenwerking op specialis tisch niveau kan er door verbe teren. Ik denk bijvoorbeeld aan de kinderafdeling, een afdeling om mensen in geestelijke nood op te vangen en de uitbreiding van deze afdelingen". „Die uitbreiding van afdelin gen zal natuurlijk de geestelijke en lichamelijk gezondheid van de Schiedammers ten goede ko men. Op financieel gebied is een samentrekken van de afdeling cardiologie aantrekkelijk. Daar gaan gigantische cijfers in zit ten. Een belangrijk gegeven is natuurlijk dat we de mensen/ patiënten inSchiedam een zo groot mogelijke zekerheid wil len schenken op gebied van be handelen. En dat die behande ling ook zo gericht mogelijk moet kunnen geschieden". In het algemeen genomen is deze fusie van belang voor het reduceren van bedden in het Waterweg-Noord gebied. Met het Vlaardingse ziekenhuis Ho ly zullen dan ook zo snel moge lijk besprekingen gevoerd moe ten worden over nauwere ban- den tussen de Vlaardingse en Schiedamse ziekenhuisvoorzie ningen". Wethouder IJsbrand van der Velden, voorzitter van het stich tingsbestuur van het" Holy zie kenhuis: „Zo gauw mogelijk hebben we over een nauwere samenwerking besprekingen. Onze intensieverklaring over hoe we graag een" Gemeen schappelijke regeling met de Schiedamse ziekenhuisvoorzie ning willen ligt op tafel". Reinier Scheeres, die als ver tegenwoordiger uit de zieken huiscommissie de besprekingen met Holy voert: „Er is al eens een grote bijeenkomst geweest "van de drie besturen. De inten sieverklaring van Holy hebben we, maar eerst moet de Schie damse fusie helemaal afgerond zijn. Dan kunnen, we verder praten, in eerste instantie moe ten we nu eerst denken aan de integratie van onze eigen zie kenhuizen'.'. Lou van der Stel, eveneens een commissielid verklaart dat de fusie een unieke zaak in heel Nederland is: „Geen enkel an der ziekenhuis in het land heeft tot nu toe een zo verregaande fusie aangedurft. Wel bestonden er federaties en ziekenhuizen, die op bepaald gebied samen werkten. Dus het is te begrijpen dat daarom voor ons de fusie een waardevolle zaak is. Even waardevol als het feit dat de rechtspositie van het per soneel ijzersterk geregeld moet zijn. De procedures gaan wel eens harder, maar dat is in een kwestie als deze waar zovelen aan meewerken niet te voorko men. Deze week hebben we nog igesprekken met de vakbonden om het sociaal plan, met daarin de rechtspositie van het perso neel verwerkt, te bespreken. Niemand zal ontslagen worden". Niemand zal enig nadeel van de fusie mogen ondervinden". Commissielid Gerard. Ver- hulsdonk over de lange periode die nodig is geweest om tot overeenstemming te komen. Verhulsdonk, WD, gesteund in zijn mening door Rein van Raalte (CDA): „Enerzijds had den we te maken met een over- heidsziekenhuis, aan de andere zijde een ziekenhuis dat het voor een belangrijk deel moest hebben van de charitas. Zolang je de bestuursleden betrekt uit R.K. kringen houdt je die chris telijke samenlevingsopvattin gen. Ieder ziekenhuis bekeek de fusie vanuit zijn eigen invals hoek. En naar mijn mening kwam de fusie dan ook precies op tijd., Want de laatste maanden was er sprake van een verscherping van standpunten van de beide besturen. Waarbij minder be grip aan beide kanten werd ge toond ten aanzien van de bedoe lingen. Bedoelingen waren toen nog: Hoe maak ik mezelf het sterkste". Ook van Raalte heeft hierover een mening: „De beide zieken huizen hebben hun huid zo duur mogelijk, willen verkopen. De Gemeente kon een grotere vuist maken. De Noletstichting was voorzichtiger. Ik kan me voor stellen dat het Nolet zich nu ook 'nog af zal vragen: Wat kunnen wij als Rooms-katholiek zie kenhuis nog voor Schiedam be tekenen? Bij fusies heb je altijd met mensen te maken en dan kan je niet voorzichtig genoeg zijn". Het Schiedamse samengaan van de twee ziekenhuizen wordt over het algemeen als zeer posi tief ervaren. De heer Arie van Dijk, gecommiteerde van de Partij van de Arbeid in de Rljn- mondraad lijkt een kleine disso- nant Tijdens de deze week ge houden ledenvergadering van de PvdA merkte hij op: „In het1 bestuur van de nieuwe zieken-, huisvoorziening nemen 12 men sen plaats, zes vanuit het Nolet en zes vanuit de Gemeente. Als er van de gemeenteraadsleden nu eens twee CDA-ers bij zou den zitten, betekent dat dan niet dat de gemeente zich laat onder sneeuwen. Dat de Gemeente in feite zijn eigen ziekenhuis aan het weggeven is?"- Ziekenhuiscommissielid, en voorstander van de fusie, Ruurd van der Veer, bijgestaan door Reinier Scheeres: „Dan blijven we aan het concurreren en dat is nou juist waar we vanaf wil len". *'•- - 'V 5 Punks in Schiedam SCHIEDAM De heer E. J. H. J-S. heeft namens de scholenge- Ivmeenschap Nieuwelant aangifte gedaan van^ diefstal. Er werd I r 2400 gulden' gestolen. Via een l' raam kon men de school bin- lanenkomen. De braakschade is 1500 gulden. SCHIEDAM - Voetbalvereni ging Wilton Fijenoort (W.F.) heeft voor de weizi jnsmarkt van 31 mei op het Hema Plein een speciaal programma opgesteld. Dit om de naamswijziging van de voetbalvereniging feestelijk te omlijsten. 11.00 - 12.00 uur Orkest Conti nental Blue met daar tussendoor' om 11.30 uur de naamonthul- ling door betaald voetballer Wim Koevermans, voormalig jeugdlid van vv. W.F. 12.00 - 13.00 uur jeugdshow Toeter eens. 13.00 - 13.30 uur Orkest Continental Blue. 13.30 14.30 uur Jeugdshow Toeter eens. 14.30 - 15.00 uur Zanger LOBO met or kest 15.00 - 15.15 uur Orkest Continental Blue 15.15 15.45 uur Ciska Peters. 15.45 - 16.15 uur Orkest Continental Blue. 16.15 uur Harmonie W.F. sluit deze dag met show. Is SCHIEDAM - Het industrie- gebied heeft het weer- moeten J^ontgelden. Inbrekers hebben er I J,van de week een rondgang gë- !flïjaafct- wanttfabriekspanden In li^tyan-:;HeéRstraatïen:''de;Rlft-i.. gersstraat kregen ongewenst bezoek. Bij de VROM-dienst werd ingebroken. Er w.erd niets vermist, maar er was'voor 1500 gulden schade. Bij een ander fabriekspand in de van Heekstraat was de scha de 6500 gulden en ook hier werd niets vermist. Een inbraak in de Ringersstraat leverde ook al geen buit op. Wel was de braak schade 500 gulden groot. "Jk li SCHIEDAM In de Army Store op de hoek van de Groene- laan en het Wilhelminaplein zijn opnamen gemaakt voor de' VPRO-televisie. Cameraman Dick Reineke en gëluidstechni- cus Mildred van Leeuwarden filmden Pinkel en Geert van de Rotterdamse punkband The Tanstickörshots! De opnamen vonden plaats voor het pro gramma 'Groeten uit Rotter dam' een film over het sociaal- culturele leven van jongeren uit Rotterdam en omgeving. De op namen zijn voor het tweede deel van de film. Het eerste deel werd vertoond op het onlangs - gehouden Film International. POStmR ju Voor de maandelijkse Stukgoed-prijsvraag van deze maand weder om een tekening van HW-te- kenaar Teo Gootjes. Een nogal aktueel onderwerp, lijkt mij. De nu al jaren aan de gang zijnde strijd over waar het nieuwe Eroscentrum van Rot-,, terdam moet komen is nu in het stadium, dat men de sex „te water wil laten" bij onder meer de Parkhaven, u weet 'wel daar bij de Euromast. „Sterker door strijd" staat in het wapen van Rotterdam. En nu is het voorstel dus om de dames van lichte zeden te la ten opereren in bootjes. Het lijkt mij dat u uw fantasie weer eens de vrije loop kan laten gaan. Het motto voor het onderschrift bij deze tekening blijft nog steeds: „Hoe gekker hoe liever en hoe korter hoe beter". Inzendingen met uw onder schrift aan de redactie van Stukgoed (dus aan mij) tot en met vrijdag 8 maart. Voor de beste drie inzendingen zijn weer prijzen beschikbaar van 100, 50 en 25. Tk ben benieuwd. Doet uw best! R - 8 S ^<1 'J"i S J f I Eliza Pesuli- X rria uit Capel- le a.d. IJssel vertelde mij het volgende merk waardige verhaal: „Op 26 januari om ongeveer 20.00 uur .reed ik met mijn elf jaar oude auto over de Rotterdam se Goudse Rijweg. Op dat moment hielden twee agen ten in een surveil lancewagen mij aan. Het was niet de eerste keer dat ik iverd aangehouden. Het gebeurt regel matig omdat ik nu eenmaal in een i oude auto rijd. Ik stopte langs de weg en de agenten ■vroegen mij om m'n rijbewijs. Daarna vroegen ze I of ik zo vriendelijk .wilde zijn om even ■gas te geven. De politiemannen dachten kennelijk I dat mijn uitlaat j kapot was. Maar, omdat ik mijn auto regelma tig laat nakijken, wist ik dat het ge- J luid werd veroor- I zaakt door het mo- I torblok. Dat is nu eenmaal een ouderdomsver- schijnsel van Volkswagens. Een van de agenten ging niettemin on der de wagen zoe ken naar een lek in de uitlaat Na on geveer zeven minu ten kwam er nog een surveillance wagen bij met één agent Deze laatste par keerde zijn auto aan de overkant van de weg en vroeg aan de ande re agenten wat er aan de hand was. Hij keek in de mo tor en trok vervol gens aan de gas- handle in de mo tor. Ik legde hem toen uit dat het niet dë uitlaat was, maar het motorblok. „Nee", zei hij, „het ligt aan de ontste king. Ik zou maar gauw een andere garage nemen. Nadat hij nog eens enkele minuien onder de motorkap was bezig geweest, mocht ik van de andere twee agen ten verder rijden. Noch een kapotte uitlaat, noch ande re gebreken kon den zij vinden. Ik kreeg mijn rijbe wijs terug en de laatst aangekomen agent deed de mo torkap dicht Toen stapte ik in mijn wagen en reed weg;- Omdat ik een se- mi-automaat heb.' moet ik eerst gas geven tot de 40 ki- lometer en dan overschakelen in de tweede versnel ling. Maar tijdens het schakelen bleef het gaspedaal ineens steken. De auto reed dus ge woon door. Even later kreeg ik hem 'tot stilstand en ik zocht naar het euvel Ik kon het-, echter zelf niet vinden. Maar de monteur van mijn garage, die ik er later op de avond heb bijge haald, wist meteen wat het was. Het veertje dat aan de gaspalmoest zitten, was verdwenen. En volgens de monteur kon dit veertje er niet vanzelf zijn uitgevallen. RODIN-MARKT-BEELD I ★Hannie Beuman, Rotter dams schilderes, schrijft i| j mij: „Het wordt tijd dat I het Rodin-beeld op het Rot- I terdamse Schouwburgplein I verplaatst wordt Zoals hij er nu bij staat dient bij alleen als ij een soort van ondersteuning I van marktkramen. Een paar I jaar geleden hebben ze zijn •geslacht ai een keer in de roze j nagellak gezet I Nu zit hij weer permanent in j de touwen van de marktkra- I men. Nog onlangs was het J tentzeil over zijn hoofd ge- trokken en zat 'ie midden tus- j sen de groenten, I Het beeld staat gewoon op de I verkeerde plaats. Ik zou de j gemeente willen verzoeken I het beeld op een betere plaats neer te zetten. En dan gelijk I wat hoger. Niet meer op zo'n krenterig sokkeltje." »n

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2