Reinier Scheeres: ff1 >utagasfles on tploft Vrouwendag: aandacht voor de strijdpunten B. en W. willen woningen onbewoonbaar verklaren Baaidag Loon- pauze Pik? Oude populieren in Woudhoek Wisseltruc levert 400 gulden op UkT T°T H'j iKOfe Bingo bij Ooievaars R Schiedam Arma turnt goed ^onder dat niemand gewond is Handelaren willen niet op caravan Ahoy' S A WOENSDAG 5MAART 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 I m Zo ongeveer gaat plan Ketel Vaert er uit zien. Scheerers en Zijdeveld slaan op een "ouderwetse" manier de eerste paa l. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De wethouders Reinier Scheeres en -hris Zijdeveld hebben weer eens een paal geslagen, laar zij deden dat met veel plezier. Het ging hier om it plan Ketel Vaert, dat aan de Kerklaan in Kethel gerealiseerd gaat worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Dankzij het ingrijpen van de politie djn enkele jongens er zonder verwondingen vanaf ge- ten toen zij een gevulde butagasfles op een hout- iur hadden gezet. De jongens wilden wel eens weten groot de steekvlam zou zijn als de fles zou ontplof fen. SCHIEDAM - De Schiedamse vrouwen zullen de In ternationale Vrouwendag niet ongemerkt voorbij la ten gaan. Evenals in voorbije jaren zullen er activitei ten in de stad plaatsvinden. Het Schiedamse Vrouwen- overleg praatte enkele weken over die activiteiten. Al le praatgroepen, de Rïjspijkercursisten, de VIDO- vrouwen (Vrouwen in de overgang). Tijd voor School- medewerkers. Wij vrouwen eisen-groep, de VOS en de NVB-vrouwen stelden een programma op. Vanaf 8 uur zal donderdag in Vrouwensoos Vrommes de Interna tionale Vrouwendag dan ook uitbundig gevierd wor den. Deze wonin gen aan het Groemveegje zullen onbe woonbaar ver klaard worden. SCHIEDAM - B. en W. zullen aan de gemeenteraad nw- «tellen «en aantal panden ia Schiedam «nbesroonhaar te verklaren. Het «ut ma negen weningen aan bet Croenweeg- je en 21 woningen in de fttaUonmtraat. De weniagea ver tonen «matige ge breken. De meeste bobben onvoldoen de, verzakte funde ring. muren djn ge schuurd en veel bonten Meheidings- wrande» djs brand gevaarlijk. Boven dien kent er niet voldoende daglicht In. de woonkamers «tt is de ventilatie tn de wc*» on voldoen- De ontruiming van de panden zal plaatsvinden maanden na de dag, waarop het besluit tot onbewoonbaar- verklaring van bracht i» geworden. I tmiMm-wmt Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Kroegen Zelfs Van Oldenbamevelt baalde mee met deze demonstrant: 't Is altijd weer het zelf de liedje." r De loon- paiis... Jouroa- a listenen grafici: ik TIK het niet! w Ol p» w» [Bewondaing voor lan Ketel Vaert' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De vijftigjarige bedrijfsleider H. A. W. van een ievensmiddelenbedrijf aan de Daan van Bol'Es heeft aangifte gedaan van een wisseltruc die is uitgehaald bij één van de kas- sières. Twee mannen kwamen een pakje sigaretten kopen en wil den betalen met Amerikaanse dollars. De kassière wilde dit geld niet aannemen en na veel geharrewar wisten de mannen toch Nederlands geld tevoor schijn te halen. Op het moment dat de kassière wisselgeld pakte, deed één van de mannen een greep in de kassa. Het personeel wist echter het gestolen geld van de mannen te ontfutselen, waarna de mannen er vandoor gingen. Bij het opmaken van de kassa bleek er echter toch 400 vermist. SCHIEDAM - Voor de derde maal heeft ARMA Schiedam een onderlinge turnwedstrijd tegen gymnastiekvereniging O K V. Harmeien uit Harmeien cwonnen ARMA Schiedam kwam op een totaal van 255.1, Harmeien op 239.1. Bij ARMA was de uitslag: le Linda Westdijk, 2e Anita Schef- fers en 3e Boa Etienne. Het gaat hier om twee los- aande kleinschalige kantoor- en bedrijfshallen. Dooi kleine verhuurbare ruimtes het kantoorpand aantrekke lijk voor kteir.e bedrijven, met name in de dienstverlenende sector Wethouder Scheeres stak zijn bewondering voor het plan Ke- tel Vaert niet onder stoelen of banken. Later, na het slaan van de paal. zei hij: „Het plan draagt bij aan de ook door het gemeen tebestuur gewenste mening van wonen en werken, hetgeen de levendigheid in de stad ten goe de zal komen." „Het is een geïntegreerd com plex dat is opgezet als verzamel gebouw voor uitsluitend klein schalige bedrijven, zowel in de ambachtelijke sfeer ais in de ^feer van de zakelijke dienst verlening. Bovendien is het qua uiterlijk geheel aan zijn omge ving aangepast: ook de uiterlij ke vormgeving van het gebouw heeft unieke aspecten." De ontwerper van het plan Ketel Vaert. het Rijswijkse ar- chltektenbureau BHB. heeft het plan opgevat om hun eigen ves tiging ook in het plan Ketel Vaert over te brengen. „Dat ge tuigt van zelfvertrouwen en dat is nu precies de mentaliteit die bij Schiedam past", zei Scheeres. Zijdeveld van zijn kant com plimenteerde de plannenma kers. „Vanuit bekendheid met de moeilijke taak vart de vorm gever die moet proberen een werkactivïteit tot stand te bren gen in de directe nabijheid van ?en aantrekkelijk woongebied, meen ik dat hier inderdaad ge sproken kan worden van een uniek plan." Over de hoofden van de aan wezigen heen zei Zijdeveld ook log: „Het gemeentebestuur is van mening dat hier sprake is van een uiterst aantrekkelijk gebied in de nabijheid van de jude dorpskern van Kethel. Wij vinden dat dit gebied aantrek kelijk moet blijven. Juist daar- im zijn wij zo tevreden met uw laaraan aangepaste plan." „Het is onze vaste bedoeling oij alle ontwerpen in deze om geving. en ik benadruk nog- maats alle op een zodanige ma nier te werken, dat het vriende- 'ijke karakter van deze omge ving bewaard blijft." De bouw van het plan Ketel Vaert zal worden gedaan door BV. Aannemingsbedrijf Schuy- iens uit Rijswijk en SSN Bouw uit Schiedam. Het kantoorver- roei gebouw wordt in mei 1981 opgeleverd en de bedrijfshallen n februari 1981. Met de bouw is ?en bedrag gemoeid van 1609.880 gulden. Maar toen de ontploffing vam. waren zij gelukkig niet de buurt. Op dat moment zij achterna gezeten enkele agenten. Toen het -lschap ver van het vuur af ontplofte de fles. „De ex- fles werkte als een at en de scherven vlogen 1 heen. Het is een geluk dat id gewond is geraakt", al- een woordvoerder van de Jitie. Het spelletje begon toen de is op hei bouwterrein van fa. Oosterwijk aan de Harga- van sloophout een vuur Toen later de gevulde werd gevonden de poneerde men die op het vuur in afwachting van de dingen die komen zouden. Op dat moment kwam de poli tie die de jongens achterna ging. En dat is hun geluk geweest. In de onmiddellijke omgeving van de explosie bevonden zich een tank met propsangas en een ge deeltelijk gevulde tank dieselo lie. De groep jongens, zes n to taal, werd aangehouden. De 16-jarige G.H. en de 14-jarige G van P.. beiden afkomstig uit Vlaardingen werden in voorlo pige hechtenis genomen. Overi gens: de steekvlam was dertig meter hoog.. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Tien cara van handelaren uit Rotterdam en omgeving zullen niet deelne- -men aan caravan A hoy' van 8 tot en met 16 maart in de A hoy' hallen. De tien komen niet op de beurs omdat die volgens hen in een tijd wordt gehouden waarin er bij hen een topdrukte heerst en waardoor deelname aan de beurs voor onoverkomelijke personeelsproblemen zou zor gen. Ook voeren zij aan dat erin de regio Rotterdam reeds meer dan 20.000 m2 overdekte exposi tie ruimte permanent aanwezig is en dat de beurs daardoor nau welijks in een behoefte voorziet (VX ««Wtef verslaggever») Het is de zeventigste keer dat over de hele wereld vrouwen bijeen komen als symbool van de strijd van de vrouwen voor haar rechten, voor de vrede en voor haar kinderen. Op acht maart 1908 werd in NederUnd voor de eerste keer meegevierd. Het begin van deze eeuw wa ren het vooral de achturige werkdag, het algemeen kies recht wet op de handelingsbe kwaamheid van de vrouw, de wet gelijk loon voor gelijkwaar dige arbeid en het ontslagver bod bij huwelijk en zwanger schap waar de vrouwen zich op richten. In 1980 is dat alles ge realiseerd, maar op een heleboel punten is er nog niets veran derd. De strijd van de vrouwen richt zich, volgens het Schie dams Vrouwenoverieg vooral op de volgende punten: A. voor volledige opheffing van discri minatie in de sociale en fiscale wetgeving; b. recht op werk; c. voor het zelfbeslissingsrecht over het eigen leven; d. voor een goede kinderopvang; e. voor het zelfbeschikkingsrecht van de vrouw over het eigen lichaam; f. voor vrede en veiligheid; g. voor internationale solidariteit In de vrouwensoos zullen de Schiedamse vrouwen haar dich terlijke en muzikale talenten ten gehore brengen. Sketches, liedjes, gedichten en voordrach ten over hun eigen situatie en hun bezig zijn met vrouwen, worden ten gehore gebracht Van vier tot zes uur zal er za terdag ook nog aandacht wor den besteed aan de I.V. Op de eigenlijke datum van deze voor vrouwen zo gedenkwaardige dag, zal er in Passage-Bio een film gedraaid worden van de Hongaarse filmmaakster Marta Mézaros. De film die gedraaid gaat worden heet „Adoptie". Het gaat over de leefsituatie van twee «verkende vrouwen en de moei lijkheden die het geeft een eigen leven in te richten zoals je dat zelf zou willen. Toegangsprijs drie gulden vijftig. Inlichtingen te verkrijgen bij Jacinthe Win- nubst, tel. 732826. "IK baal mee. on danks het FNV," zo was gis teren op de Coot- singel te lezen op een spandoek van havenstakingslei der Bertus van der Horst En dat gaf me een warm ge voel. ondanks het gure en koude weer op de Rotter damse promenade. Immers "een dracht maakt macht" en "twee dracht breekt kracht" Dus Bertus. al ben je dan geen vriend meer van het FNV. jij en je collega's waren er en baal den mee. En daar ging het tenslotte om. Hoorde je vroe ger nog wel eens de "Internationa le" zingen, gisteren klonk het uit dui zenden kelen tij dens de massale demonstratie: "Hand in in hand de kameraden, hand in hand met FNV. geen woor den maar daden, leve het FNV!" De massa was duide lijk één. En met de vele spandoeken gaf dat haast een vooroorlogse saamhorigheid. Een solidariteit van allerlei groe peringen uit onze samenleving en dat is iets wat je helaas vandaag aan de dag te vaak mist. Wat was er zo al op spandoeken en posters te lezen: "Ambtenaren sta ken om dit beleid te kraken: ook bij Van den Bergh en Jurgens FNV in verzet; Onderwijs demonstreert mee: Unilever BV. auto matische prijs compensatie; Van Agt rot op:SMVK (Stichting Musi sche Vorm) baalt mee: ABOP (Alge mene Bond Onder wijzend Perso- n«el)doet mee: Eoonoverleg wordt verkracht door ka binet Van Agt; Sa men Sterk voor meer Werk: Be- stek'KI moet weg. handhaaf de koop kracht: Sla geen Agt op Wiegeilied- jes: FNV in verzet tegen beleid kabi net; Rotterdamse stakers volgt Am sterdamse kra kers: Ambtenaren van Rijnmond pikken het ook niet; Geen M.E. tegen stakers en krakers." Inderdaad, d'r was van alles wat. Eb zelfs de buiten landse werkne mers lieten zich niet onbetuigd: "IL Tob Hof lan da" da Türkiye Sgret- menler Birligi (Turkse onderwij zers vereniging in Nederland)." En dan was er nog die kleine Turk met die éne poster: "Ik ben meneer UK- TUM. ik staat ook!' Vlak voor het stadhuis waar het aktiecomité zich had verenigd, wa ren wat aardige opmerkingen te noteren. Zoals op het moment dat de inmens sterke ge luidsinstallatie van de FNV het even begaf: "An dre heeft zeker de stekker eruit ge trokken." zo zei een comitélid. Een Turkse ar bei danks dat de Ne derlanders er niets van verstonden. Een collega: „Hij kan je stijl vloe ken en dan juichen ze nog!" Aan het einde van zijn re devoering kreeg Denk een werke lijk staande ova tie. Van der Have; „Zo brengt Wim Kok het niet over". -Het enige wat we hier missen", zei een FNV-actielid. »is warme erwten soep en Berenbur ger." En dat zou werkelijk zeer welkom zijn ge weest Want vele demonstranten waren na een paar uurtjes staan ver- SP&39I :;Cn:':Sx der bij Van Nelte, A. Denk, oogstte veel gejuich en ap plaus toen hij aan het woord kwam om in het Turks zijn landgenoten toe te spreken. Even was ik in de veronderstelling, aan het begin van zijn betoog, dat hij in het Nederlands begon. Maar om dat ik bet (natuur lijk) niet verstond vroeg ik: „Wat zegt'ie?" Wethouder Wlm van der Have die toevallig op dat moment naast me stond antwoordde toen: „Dat de drinkiokalen tot twee uur open moeten blijven!" Vervolgens klonk er uit de duizend koppige menigte een luid gejuich op. Van der llavc: -Zie je wel, ze zijn het ermee eens". En zo ging het door. Na elke Turkse woorden stroom was er een enorme bijval, on- kleumd van de kou. En om die re den stonden er waarschijnlijk minder demon stranten op de Coolsingel, dan. wanneer het een stralende warme maartse dag was geweest. De horecamensen in de omgeving van het stadhuis deden daardoor echter goede za kenl Vele kroegen puQden uit van de .balers" die onder een borreltje en met hun bordjes Jk pik het niet", strijdliederen aan het zingen waren. In een café vroeg een staker aan mij: „Ben je lid van de bond?" Waarop ren collega van hem zei: „Nee, dat zie je toch. Hij rookt geen siga ren!" De baaidag eindig de—dank zij de FNV-stakings- fcaarten zoals het boorde: als betaal dag! SCHIEDAM - De gemeente zal in nieuwbouwwijk Woud- hoek een aantal tien jaar oude populieren gaan plaatsen. De voortgang van de nieuwbouw in Schiedam-noord is zo ver gevor derd dat nu de woonomgeving aiie aandacht krijgt In de week van 18 t/m 22 fe bruari is een begin gemaakt met de aanleg van het straatwerk. Gelijktijdig worden de tuinen en de openbare groenstroken aangelegd die vóór half april nog ingeplant worden. De populieren die dan ook zuiien worden geplant moeten in verband met de aanleg van een verkeersplein bij Rijswijk/ Voorburg verdwijnen. Zouden ze anders zijn gekapt, nu kun nen ze nog voor Jange tijd Woudhoek opfleuren. Volgens de Dienst Gemeente- werken Schiedam Is het in een jonge wijk van groot belang om de nieuwe bewoners zo snel mo gelijk een veilige en aantrekke lijke plaats te bieden met een verzorgd aanzien. SCHIEDAM - Ten bate van de Schiedamse Invaliden Sport vereniging 'De Ooievaars' wordt vanavond een bingo-avond ge organiseerd Er zijn een groot aantal huishoudelijke artikelen te winnen, wanneer u om 20.00 uur aanwezig bent in de grote zaal van de Chr. Sociale Belan gen, Lange Haven 73. V ir J D h kl Ik ds Kt lx til zil de de m da gu 2K le" i ZDl hel vai se t ris. 1 gas rak het Péi zuil mui gr» clrc

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2