s Thuiswedstrijd voor Schiedam Technische school naar finale Damwand rond de Vrijheid Wegslepen 1 Schandalig! r I Beloofd! Grote belangstelling voor schooltuinen R? Auto gestolen r Zaal Irene heeft nieuwe eigenaar Gereedschap gestolen uit nieuwbouw Politie helpt bij gaslek schiedam Bromfietser rijdt voetganger aan Oc VRIJDAG 7 MAART 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 VLAARDINGEN - Het Silo-parksysteem, dat bij de insprekers over de parkeerproblematiek In het centrum hoge ogen gooit, blijkt een uiterst moderne oplossing te bie den. Uit een boekje van de Zwitserse firma die het systeem ontwierp, blijkt dat een Silo-parkgarage een grote ruimtebespa- ring oplevert in vergelij king met een gewone par keergarage. Dit komt vooral doordat de gebrui kelijke gangen waardoor de auto's naar hun plaats gereden moeten worden, ontbreken. tl 1 kW' Met behulp van een kraan worden de auto's in het ge wenste vak geschoven. Van onze medewerkster SCHIEDAM - De Sehiedamse vrouwenbeweging be gint te leven. Wie in 1979 had gedacht dat de Interna tionale Vrouwendag uitbundig gevierd zou worden door meer dan honderdvijfentwintig vrouwen had maar wat geglimlacht. Want een zo optimistische vooruitziende blik hebben zelfs de grondlegsters van het eerste uur niet gehad. Meer dan honderdvijfentwintig vrouwen bijeen en de Vrouwensoos barst bijna uit haar voegen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - In de Technische School voor Schie dam en omstreken aan de Mgr. Nolenslaan zijn giste ren Veiligheidswedstrijden gehouden. Deze wedstrij den worden georganiseerd door het veiligheidsinsti tuut uit Amsterdam. Niet alleen in Schiedam, ook in Breda en Steenwiik werden halve finales gehouden. SCHIEDAM De mo len De Vrijheid krijgt een opknapbeurt. Het is de bedoeling dat de gehele buitenkant van de molen opnieuw gevoegd zal wor den, maar voor die werk zaamheden mset hij de gemeente nog een krediet worden aangevraagd," omdat De Vrijheid eigen dom is van de gemeente Schiedam. Wel is men nu reeds be gonnen met herstelwerk zaamheden van dat deel wat onder de waterlijn staat aan de kant van De Schie, Er wordt een dam- wand geslagen waarna de werkput droogggemalen zal worden. Daarna gaan metselaars aan de gang om tot herstel van de bij na één meter dikke mo- lenwand over te gaan. Het is voor de eerste keer in het bijna 200-jarig bestaan van De Vrijheid dat de muur onder de wa terlijn ftn herstelwerk zaamheden toe is. De molen is overigens nog volop in bedrijf voor bakkers die het echte mo lenbrood bakken. Ook tij dens de herstelwerk zaamheden blijft De Vrij heid draaien. Bran dblussen Dhr. Nesse met zijn schoolbrandweer Twee De rekening van de weggesleepte auto van Gerard Krul in Den Haag: f106,20. Kassa! Invalide P. A. de Leeuw bij zijn driewieler; "7W mijn grote schrik was hij ineens weg." Silo-parkeren spaart ruimte Het pleintje tussen V en D en het Liesveldviaduct bij de Jou- bertstraat wordt door de in sprekers de beste lokatie ge noemd. De ingang van de garage kan dan ter hoogte van het via duct komen, zodat het volkomen overbodig wordt om speciale toegangs- en afvoerwegen aan te leggen. De omvang van het gebouw kan varieren van 4 tot 22 verdie pingen wat overeenkomt met 60 tot 500 parkeerplaatsen. Bij aan komst worden de auto's op een kraan gereden. Dat apparaat lijkt op een brug zoals die tn ge wone garages wordt gebruikt, met dit verschil dat de wielen van de auto vastgeklemd wor den. Die kraan staat in het midden van het gebouw. Aan weerszij den bevinden zich vakken, waar de auto's ingeschoven kunnen worden. Dit werk wordt door garagepersoneel verricht: de auto-eigenaar hoeft zijn ver voermiddel alleen maar af te geven en later weer op te halen, zonder dat hij een stap hoeft te verzetten. De wachttijd bedraagt gemid deld twee minuten. Volgens de heer R. A. Blom, gemeentelijk verkeersdeskundige, komt die tijd ongeveer overeen met de tijd die men in gewone parkeer garages nodig heeft voor het be-> talen en het ophalen van de auto. „Hét enige verschil is, dat men nu echt twee minuten moet wachten, zonder iets te doen. Volgens Blom zijn de stich- tingskosten van een Silo-park garage niet duurder dan van een gewone parkeergarage. „Dat wordt voornamelijk veroor zaakt door de lagere grondkos- ten: een Siio-parkgarage neemt mmder grondoppervlak in be slag. Ook de exploitatiekosten zullen ongeveer op het zelfde neer komen. s a nm Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Vele kinde ren hebben zich laten in schrijven voor een tuintje op het schoolwerktuinencom- plex Vijfsluizen. De belang stelling voor het complex Landvreugd was zo groot, dat er zelfs kinderen moes ten worden uitgeloot Kinderen uit de derde, vierde en vijfde klas van de lagere scholen die een tuintje op De Vijfsluizen willen hebben, kunnen alsnog een aanmeldingsformulier in vullen op de dertiende etage van het stadskantoor, bij het hoofd van de afdeling plant soenen. Het inschrijfgeld be draagt f6,-. Het tmnseizoen begmt op 24 maart De defi nitieve sluiting voor de tweede aanmelding is op vrijdag 14 maart Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Zaal Irene heeft een andere eigenaar. Rob Lute, die al jaren het zalencen trum aan de Nieuwe Haven be heerde voor de vereniging 'De Belangen' heeft het gekocht van haar. Volgens de heer Lutz zag de vereniging niet ianger haar belangen behartigd in het zalen centrum. "De activiteiten had den niets meer te maken met de doelstelling van de vereniging, namelijk het behartigen van de belangen van de Hervormde Kerk in Schiedam. Een gebouw als Irene verlangt een vrij com merciële exploitatie. Zonder dat is het niet te handhaven." Eigenaar Rob Lutz is van plan om de huidige activiteiten in Irene, zoals het carnaval van de Rietzeilers, bruiloften en par tijen en het Irene schaaktoer nooi, gewoon door te laten gaan, "Er verandert verder niets." Vrouwensoos Vrommes barst bijna uit voegen Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De 32-jarige heer A.K. heeft namens het in stallatiebedrijf Spindler aangif te gedaan van diefstal. Dit het ketelhuis op de tiende etage van een nieuwbouwproject zijn hand gereedschap en een klop boormachine van het bedrijf ge stolen. De klopboormachine is inmiddels door een eerlijke vin der naar het politiebureau ge bracht. Bij een autobedrijf in de Laan van Bol'Ei zijn vier autoradio's, vier speakers, één radiocassette recorder en twee cassetterecor ders gestolen. De inbrekers heb ben een raam vernield en zijn daardoor naar binnen geklom men. De waarde van de gestolen goederen bedraagt totaal 1350 gulden. Jo Ouwens, mede-oprichtster van de VOS (Vrouwen Oriënte ren zich in de Samenleving) stond gisteravond versteld over de bomvolle, bijna uit haar voe gen barstende Vrouwensoos Vrommes in gebouw de Teer- stoof aan de Nieuwstraat. De soos is nog steeds gehuisvest in de ruimte van de sociëteit QT? Maar dat die ruimte niet meer voldoet aan de behoefte werd duidelijk. Dik over de honderd Sehie damse vrouwen werkten mee aan de feestavond. Bijeen waren ze omdat het op 8 maart aan staande Internationale Vrou wendag is. Eeri dag waarop alle vrouwen solidair met elkaar zijn en elkaar bij staan in de strijd. De strijd richt zich vooral op volledige opheffing van dis criminatie in sociale wetgeving, recht op werk, zelfbeslissings- recht over eigen leven en van de vrouw over het eigen lichaam, vrede i veiligheid en voor in- tUw tionale solidariteit. Door middel van sketches, ge zongen teksten en gedeclameer de stukken probeerden de vrou wen uit allerlei verschillende groepen, zoals de Bijspijkercur sussen, de VOS-groepen, de VI- DO-groepen, Tijd voor School- groep, vrouwen van het actie- commité Wij Vrouwen Eisen en vertegenwoordigsters van de Nederlandse Vrouwenbeweging duidelijk te maken hoe zij over de emancipatie en solidariteit denken. liederen werden door het pu bliek hard meegezongen, terwijl ondertussen kilo's kaas, worst en pinda's gegeten werden. De Bijspijkercursisten zongen een lied waarin ze verklaarden een beetje reclame te maken. Ze be sloten hun lied met de angst te uitten dat de wachtlijsten voor de cursus dan nog groter zouden worden. Want dat er in Schie dam behoefte is aan een actieve Vrouwenbeweging' werd zon neklaar. SCHIEP AM De politie heeft assistentie moeten verlenen bij werkzaamheden aan de Caland- straat Een bedrijf uit Leid- schendam is daar bezig om de straat op te hogen. De GTB had de gasleiding al op hoogte ge bracht en het gemarkeerd met een piketpaaltje. Een vrachtwagen heeft waar schijnlijk dit paaltje omver ge reden waardoor een lek in de gasleiding is ontstaan. Wegens het ontploffingsgevaar heeft de politie het gebied voor voetgan gers afgesloten. Het personeel van de Vivo ter hoogte van het lek werd gewaarschuwd. 5fKr AA-V i' v i. Bh (Van een onzer verslaggevers) A De bedoeling van oeze wed strijden is om de lissen veilig heid op de scholen te stimuleren. Het veiligheidsinstituut heeft, in tegenstelling tot de arbeidsin- spektie geen verordenende be voegdheid. Wel een adviserende en een voorlichtende taak. Zij geeft brochures en ander infor matiemateriaal uit, aan de hand waarvan de docenten hun lessen veiligheid geven. Alleen de vier- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De witte BMW van de Sehiedamse fotograaf H. M. V. is gestolen. De auto met het kenteken 06-35-HE stond ge parkeerd aan de Lange Haven. Tussen 3 en 6 maart is hij daar weggehaald De waarde van de automobiel bedroeg 5000 gulden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Met snijwon- den aan de bovenlip en het lin keroog en een hersenschudding is de 65-jarige F. K. uit Rotter dam in het Noletziekenhuis op genomen. Hij stak plotseling over zodat de 10-Jarige L. R. rij dend op haar bromfiets, hem niet meer kon ontwijken. Het ongeluk gebeurde op de Broers- vest L R. reed in de richting van de Hoogstraat de klasse rs volgen deze speciale lessen. Ze zijn vooral bedoeld om de jongens elementaire za ken bij te brengen, waardoor ze later in de praktijk mogelijke ongelukken kunnen voorkomen en gevaarlijke situaties even tueel kunnen verhelpen. In de kantine van de S.T.S. waren dertien afgevaardigde teams van scholen uit Zuid-Hol land en Brabant bijeen. Ieder team bestond uit drie jongens die in onderlinge samenwerking vraagstukken moesten oplossen. Het ene deel van de wedstrijd bestond uit het beantwoorden van een twintigtal vragen, het andere deel uit het thuisbrengen van attributen die speciaal bij één bepaald beroep gebruikt worden. Daarbij moest dan uit leg gegeven worden waarom juist dat gereedschap gebruikt wordt Met beide onderdelen waren punten te verdienen. Na afloop werd een demon stratie brandblussen gegeven door een groep jongens van de S.TJS, De jongens van de afde ling Individueel Technisch On derwijs hebben onder leiding van een voormalig brandweer man een kursus brandblussen gevolgd. Ze konden bij deze ge legenheid eens laten zien waar toe ze in staat waren. De drie winnende LT.O.-scho- len waren respektievelijk de chr. S.G. De Oude Maas uit Spij- kenisse, de chr. S.G. Schieland uit Schiedam en de r.k. L.T.S. Sint Prul us uit Den Haag. In de andere categorie eindigde de S.T.S. uit Schiedam als eerste. Een thuisoverwinning derhalve. Als tweede kwam de Willem Wiechersschool uit Huizen te voorschijn. De chr. S.G Schie land uit Schiedam eindigde ais derde. Deze zes scholen reizen bin nenkort af na?r Amsterdam om daar te gaan strijden om het Landelijk Kampioenschap. m Collega Gerard Krul "ff kreeg deze week in Den Haag een aardige ver rassing. Ineens, zo bemerkte hij na terugkomst, was zijn auto verdwenen. In geen vel den of wegen meer te beken- nen. En daar kan je natuurlijk wel even van schrikken. "Gestolen zeker," was zijn eerste gedachte. En later: "Of zou het toch zo kunnen zijn dat ze hem hebben.." Bij aankomst bij het politiebureau bleek zijn tweede vermoeden juist te zijn: zijn wagen was wegge sleept. "Hinderlijk geparkeerd," zo verklaarde de politie. "Of me neer even de rekening wilde betalen?" De somma van: J 106^0. "Exclusief de parkeer bon meneer," zo werd nog eens met nadruk aan hem meege deeld. Maar daarmee is Gerard nog altijd goedkoper uit dan wan neer het in Rotterdam was ge beurd. Want wegsleepkosten in de havenstad komt altijd nog op minimaal ƒ180,- te staan. En daar kan je nog eens ongeveer ƒ50,- parkeerboete bij rekenen. Een hinderlijk ge parkeerde wagen wordt name lijk zwaarder beboet dan de "normale" foutparkeerder. Hoe komt de politie aan die ƒ180,-? "We beginnen al met ƒ67,50 voorrijden," zegt de po litie. "Ook al ben je dan ter plaatse 'n wordt'ie niet weg gesleept, dan moet je dit be drag zonder meer betalen. Daarna worden de sleepkosten van ƒ16,50 in rekening ge bracht. Verder komt er nog eens ƒ2,50 per kilometer bij. En tenslotte is er nog een "be- waarioon" van ƒ85,— per 24 uur. Maar ook al zou je hem na een half uur komen ophalen, dan moet je nog die 85,- be talen. Bovendien moet je na het etmaal dat je de wagen niet bent komen ophalen nog eens 42,50 extra betalen voor elke 12 uur die hij er langer staat" Daar ben je dus lekker mee De politie zei voorts dat aiiê auto's die in de gemeente Rot- terdam worden weggesleept automatisch naar het bureau Boezembocht gaan, waar je hem tussen 8-22 uur kan afha len. Kom je hem helemaal niet halen dan wordt de wagen na .drie maanden verkocht en krijgt de eigenaar het reste rende geld, na aftiex van de boete. Momenteel heeft Rotterdam twee sleepwagens van parti- culieren. Maar binnenkort komen daar enkele wagens bij. Als stelregel voor het wegriepen hanteert de politie de om- schrijving: hinderlijk of ge- vaarlijk parkeren voor andere weggebruikers. Tot nu toe zijn, sinds afgelopen maandag een twintigtal personenauto's weggesleept 1 Blijft er dus het feit dat het sleeploon in Rotterdam aan merkelijk hoger is dan in Den Haag. Commissaris G. J. van de Beek van de Rotterdamse verkeerspolitie zegt daarover: "Den Haag rekent duidelijk andere tarieven dan wij en eigenlijk vind ik dat ze daar veel te weinig in rekening brengen Bij het bureau Boe- zembocht hebben wij acht 5? mensen in continudienst De auto's worden overdekt "opge slagen" en verder is er een container (kosten ƒ20.000,-) die als kantoortje dienst doet Dit zijn "allemaal extra kosten die wij uit de wegsleeptarie- ven moeten bekostigen," aldus de commissaris. Toch blijf ik het verschil van het zogenaamde bewaarloon. Den Haag 11,50 en Rotterdam ƒ85,-, aanzienlijk vinden. Of huldigt de Rotterdamse politie soms het principe: "Bewaren is kapitaal vergaren!" A- S'cepfoon BasistariefI 66.30 Steeptijd kwartter Af 18.80. if ffO Sleepaf stand. .Jf .kilometer A f 2.50 subtotaal f QT+fO B Bewaarloon Aanvang Einde J--3 uur S~~ 3 Wdto».Zo-Zo uur /pencxMnlva» 12uur èf 11.10 (mmwmul l Derede vaei IZuurlf /Q totaal wvoldsen I Bovenvermeld totaal bedrag «op -ƒ*"«? 19 CPO „Gewoon schandalig", *||f zegt de invalide heer P. A, de Leeuw uit Rotter dam, wat ze eergisteravond met me hebben gedaan. Ga ik naar het Clara-ziekenhuis aan de Rotterdamse Olympiaweg om m'n vrouui te bezoeken die daar met een lichte beroerte ligt M'n invalide driewieler motorwagen parkeer ik op het terrein, vlak voor het zieken huis. Kom ik na een klein uurtje terug, zie ik tot mijn grote schrik dat mijn invalidenwa gentje weg is. Daar stand ik dan. Want die driewieler ver vangt eigenlijk mijn benen. Zonder dat ding kan tic maar erg moeizaam een klein stukje terpen. Later bleek dat ze m'n wa pentje verreden hebben naar een heel ander gedeelte van het parkeerterrein. Daar kon ik dus moeilijk bijkomen. Maar daarmee was de kous nog niet af. In de haast had ik mijn con tactsleuteltje in m'n wagen la ten zitten. En die hadden ze meegepikt! Als ik toevallig geen reservesleuteltje bij me had gehad, dan had ik d'r nu nog gestaan. Bovendien had den ze de choke opengezet En had ik niet van tevoren de ben zinekraan dichtgedraaid dan waren ook nog m'n benzine en olie weggelopen. Waarschijnlijk is het kwa- jongenswerk geweest Ik hoop toch echt dat de jeugd dit soort streken achterwege laat en dat ook de ouders hen daarop at tenderen. Want een invalide Zoals ik kan hier toch ernstig door worden gedupeerd. Ook vind ik het een schan daal dat de jeugd zo maar het Ctamziekenhuis kan binnenlo pen om spelletjes te doen met de liften, zonder dat daar toe zicht op wordt gehouden. Al een paar keer heb ik het meege maakt dat jongelui voortdu- rend met de liften op en neer gaan. Laatst moest ik een half uur staan te wachten om naar boven te kunnen, omdat ik nu eenmaal niet in een volle lift met spelende jongelui kan staan", aldus De Leeuw. s c v V 9 SI h P P di h ot rr tn to er zo re y, 'm, «-•xox; Beloofd is beloofd En dat stond voor mlj~ Als een paal boven water! Reeds... nSEBEBOfe buier «ree| kraci noon Irtaai Ml mat V

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2