pchiedams comité graaft strijdbijl op Arbeidsbureau 9 toènt seholings- mogelijkheden e II Discussie met gemeente: Commissaris en gedeputeerden komen naar Schiedam Woonwagens en T ankercleaning in discussie Óók autosehade-vakwerk Geld terug voor verbruiker elektriciteit Stuurgroep kleine huishoudens vergadert weer Internationale vrouwendag Gevonden voorwerpen Bingo bij Rietzeilers Bijeenkomsten cultureel plan Kampioenschap schaken op basisscholen schiëdam ■life MAANDAG 10 MAART 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Het Schiedams Comité Olieboycot te- Zuid-Afrika heeft de strijdbijl weer opgegraven. komende maanden houdt het comité diverse acties, [eel plaatselijke grootverbruikers van olieproducten jn Inmiddels gevraagd de Shell te boycotten. {Het comité schaart zich in de groep van instanties pe de olieboycot als beste middel ziet om de apartheid Zuid-Afrika te bestrijden. Sinds 1973 is het middel de olieboycot sterk in discussie omdat de Arabi- bhe landen in die tijd gehoor gaven aan het verzoek de organisatie voor Afrikaanse eenheid en geen meer leverde aan Zuid-Afrika. Toch wordt het id hog steeds volop van olie voorzien. De Shell is één i de leveranciers. Gemeente SS** SYS Het land wordt nog volop van olie voorzien C'; - be oversteek Vivaldi-/Mozartlaan Sks 'H Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland brengt woensdag een werkbezoek aan Schiedam. De commissaris van de ko ningin de heer M. Vrolijk en acht gedeputeerden zullen met B en W rond de tafel gaan zitten om te praten over Schiedamse problemen. Iet woonwagenkamp vormt een belangrijk punt van discussie DRIES SPAANSEPOLDER lairx SCHIEDAM - De Schiedamse vrouwen vierden de internationale vrouwendag op een hele rustige manier. Na het feest op donderdagavond in het Vrouwencafé waren ze waarschijnlijk een beetje uitgeblust. Sommigen waren zaterdag naar Rotterdam getrokken om mee te doen aan de grote manifestatie. Ongeveer vijftig Schiedamse vrouwen zagen zaterdagmiddag in de Passage de film 'Adoptie' en praatten nop na over het feest. Omdat de organisatie slechts drie weken de tijd had om iets oppoten te zetten, moest het hierbij blijven. Voor een laklaagje kunt u overal terecht maar voor vakwerk moet u bij ons zijn. Uitdeuken en spuiten. Boycot Shell en Zuid-Afrika i ïnds 1977 heeft Nederland in algemene vergadering van de ■renigde Naties gestemd voor |n olieboycot tegen Zuid-Af ri- Vorig jaar aanvaardde de eede Kamer een motie Schol- waarin de regering ge- agd wordt maatregelen te ■men. Tenzij voor 1 juli 1980 effectiever middel in de rijd tegen apartheid gevonden ardt, wil men een Nederlandse ieboycot instellen. De regering oet dan ook gaan 'jveren om veel mogelijk landen bij de tie te betrekken. Behalve om de regering te Tinneren aan het Tweede Ka- erbesluit heeft het comité ook actie weer aangezwengeld adat 2e bang is dat Shell de ieboycot zal negeren. Het leve nvan olie moet namelijk door een wet. de zogenoemde sanctie- wet, ook strafbaar gesteld wor den. Anders heeft het geen ef fect Want ondanks verzoeken van de Raad 'van Kerken, de zendingsraad, en Pax Christi om terug te trekken, gaat Shell nog steeds door met investeren in Zuid-Afnka. De Shell is voor zestig procent Nederlands. Daarom richt de Nederlandse actie zich op Shell en de Engelse op RP. In de maand maart worden de doden herdacht die tijdens een vreed zame demonstratie tegen apart heid in Sharpville op 21 maart I960 door schietpartijen van de politie om het leven kwamen. Het Schiedams Comité zal op 22 maart met een kraam op de Hoogstraat gaan staan en ook bij twee Shellpompen informa tiemateriaal uitdelen. Hierin staan de motieven en achter gronden van een olieboycot te gen de apartheidspolitiek aan gegeven. In april wordt een stedelijke manifestatie georganiseerd. Daarvoor zijn dichters en be kende sprekers uitgenodigd. Ook zullen er diverse films ver toond worden. Behalve diverse bedrijven is ook de gemeente aangeschreven om de Shell te boycotten. Comi-' télid Rob Wark ziet in de ge meente ook een mogelijke klant van het concern. „Waar halen ze de benzine voor de bedrijfs auto's van de VROM. Waar komt de olie vandaan die in de scholen gestookt wordt? Ik vind dat daar een politieke discussie over moet komen In de gemeen teraad." Hans van der Vlist ook lid van het comité vindt die dis cussie van belang omdat het de raadsleden en daardoor de bur gers bewust maakt „We zitten niet op een eilandje, we maken deel uit van de wereld. Al be sluiten ze in de gemeenteraad maar tot een adhesiebetuiging. Dat komt dan via de pers bij de mensen thuis." Bij het Schiedams comité zijn de CPN, Dm PPR, PSP, PvdA en de Rooie Vrouwen aangeslo ten. <.y! v vV V3 -"-NO v,v\ Jrsv Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Het Geweste lijk Arbeidsbureau Nieuwe Wa terweg Noord organiseert twee scholingsoriëntatiedagen. Ieder een kan zich op de hoogte stellen van de beroepen waarin scho ling omgelijk is. Het Arbeidsbureau vindt het nuttig om in deze tijd van grote werkloosheid, maar ook van 'zeer veel moeilijk te vervullen vacatures, te wijzen op de moge lijkheden voor (her)scholing. De Arbeidsvoorziening heeft name lijk centra onder haar hoede die volwassenen een vakopleiding geven. Zij verzorgen individuele cursussen in onder meer de bouw- en metaalsector. Ze zijn zo veel mogelijk afgestemd op de praktijk. Behalve over de scholingsmo- gelijkheden, kunnen geïnteres seerden ook informatie'krijgen over financiële tegemoetko mingen en andere regelingen Op vrijdag 14 maart tussen 13.30 en 16.30 uur kunnen werkgevers kennismaken met de opleidings activiteiten. Andere belangstel lenden kunnen zich orienteren op vrijdagavond tussen 1830 en 21.00 uur en zaterdag 13 maart van 9.30 tot 15.00 uuf. Het adres is Valeriusstraat 27 m Schiedam tel. 705300. eilig naar school, maar hoe? 'VY?- -5f' -Je do*-» ■Tn-Nv „f. -.1 V f ■je. SCHIEDAM - De beveiliging van woon-schoolroutes en schoolomgevfng. Dit cal op 25 maart ter discussie staan in het Stadskantoor. De gemeente heeft een deelnota over de be veiliging uitgebracht en wil daar graag reacties op. Op de informatie-avond zal de gemeente toelichting geven op haar plannen. In het algemeen zijn dat oplossingen voor over steekplaatsen in /drukke ver keerswegen en de [directe omge ving van scholen, pp 19 februari al staken Ieraren,; ouders en le den van de werkgroep Ruimte lijke Ordening in Schiedam Noord de koppen bij elkaar om over de deelnota te praten. De kritiek was op die avond niet van de luc.it Men vond dat men veel te lang moest wachten op verwezenlijking van de plan nen. „Niet in 1984, maar nu", klonk uit de monden van de vele verontruste ouders en onderwij zers. De wijkbewoners hebben een lijst samengesteld van ge vaarlijke oversteekpunten. Daaronder vielen het kruispunt Mozartlaan/Vfvaldilaan en de kruising, die wel beveiligd is, Mozartlaan/Borodmlaan. Ongetwijfeld zal deze groep uit Schiedam-Noord haar stem laten horen op de informatie avond Maar ook groeperingen uit andere wijken zijfi door Ge meentewerken uitgenodigd. Iedereen wordt in de gelegen heid gesteld om vragen te stel len en opmerkingen te maken. Na de informatie-avond kunnen gedurende een periode van vier weken schriftelijke reacties op de plannen worden ingediend bij de dienst Gemeentewerken, Emmastraat I. Het is de bedoeling dat iedere inspreker zich beperkt tot de hoofdzaken in het plan. Het gaat namelijk om de hoofdlijnen, waarover de gemeenteraad zich nog moet uitspreken. Bij voor bereiding van de concrete invul ling zal opnieuw worden over legd met de betrokkenen. De informatiebijeenkomst vindt plaats in de recreatiezaal om 20.00 uur. p%i i, De vergadering zal plaatsvin den in de aula van het Stedelijk Museum, maar is niet toeganke lijk voor publiek. Het woonwa gencentrum aan de Schie vormt één van de belangrijkste punten op de agenda. Het is een pro bleem dat sterk te maken heeft met het provinciale beleid, evenals het verplaatsen van het bedrijf Tankercleamng, Verder zullen de hoge heren en dames zich buigen over het migranten beleid, het Regionaal Instituut Geestelijke Volksgezondheid en de vuilverwerking, tte proble men rond de financiering van AVR. Na de vergadering zullen de leden van Gedeputeerde Staten een bezoek brengen aan de ves tiging van de Openbare Nutsbe drijven, het VROM-bedrijf aan de Ringemtraat 9. Daar zal de toegepaste warmtepomp-instal latie getoond worden. Een 'aan geklede' borrel zal het werkbe zoek afsluiten» Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De Schiedamse Carnavalsvereniging 'De Riet zeilers' houdt op dpnderdag 13 maart een bingo-avond. Vele schitterende prijzen zijn te win nen op deze avond die voor iedereen boven de zestien jaar toegankelijk is. Hoofdprijs is een dames- of herenrijwiel. De netto-opbrengsten komen ten goede aan alle gehandicapten in Schiedam. De Bingo wordt gehouden in Zaal Irene, Nieuwe Haven 15S. De zaal gaat open om 19.30 uur en het eerste nummer wordt om 20.00 uur afgeroepen. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De openbare bijeenkomsten waarop gespro ken wordt over het sociaal-cul tureel plan zullen plaatsvinden op 20 en 27 maart Het overleg op 10 maart, zoals we eerder aange kondigd hebben, zal niet door gaan. Beide bijeenkomsten worden gehouden in de recreatiezaal van het Stadskantoor om 20.00 uur. I0CWA AUTOSCHADE IftEPARATIE BEWtUFl (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Als de gemeen teraad het voorstel van B en W goedkeurt, krijgt een Schiedams gezin gemiddeld acht gulden te rug. Omdat een te hoge brand stofvergoeding is doorberekend in de electriciteitsrekeningen van 1979, wil de gemeente iedere verbruiker 0,3 cent per Kilo wattuur teruggeven. De Rotterdamse gemeenteraad heeft besloten iedere verbruiker 0.6 cent per kilowattuur terug te geven. Deze korting is opge bouwd uit 2 x 0,3 cent per kilo wattuur. Ten eerste was de prijs van olie lager dan verwacht werd De olie is nodig om elec- tnciteit te produceren. Dat le- Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Schaakkam pioen» Welke start zou dat Biet willen zijn? De Schaakvereni ging Schiedam organiseert op woensdag 12 maart het Schie dams schaakkampioenschap voor basisscholen. De wedstrijden worden ge houden in de Erasmusschool, Huijsmanstraat 3, van 14.00 tot 17.00 uur. Ongeveer zeven teams van 5 schakers zullen meedoen. Het kampioenschap is de eerste selectie voor het landelijke kampioenschap voor lagere scholen. De winnaar van 12 maart plaatst zich voor de finale van het district Rotterdam. SCHIEDAM - Bij de politie zijn weer gevonden voorwerpen af te halen. Men kan hiervoor terecht op het hoofdbureau, Lange Nieuwstraat £3 dagelijks van a 30 tot 16.00 uur, behalve op zaterdag en zondag. Gevonden zijn: Een gouden trouwring met inscriptie, don kerblauwe kinderwagenhoes, donkerbruine dameshand schoen met grijs bont, leren da meshandschoen, sleutels met grote letterring, autosleutel met label en digital herenhorloge met zwarte band. Bij vinders zijn af te halen: blauw kinder wagendekentje, beige blokfluit, horloge met plastic band, skai kinderwanten oranje met zwar te rand, bruine leren heren handschoen, herentrouwring. Fietssleute), zwarte portemon nee met inhoud, bruine glacé handschoenen, 4 sleutels met hoefijzer, etui met 5 sleutels, kinderhorloge met blauw band je en zwarte knipportemonnee met inhoud en foto's. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De stuurgroep één- en tweepersoonshuishou dens gaat weer weer aan de slag. Na een lange periode van rus!, heeft men besloten toch weer een vergadering te beleg gen op 17 maart De Jonge So cialisten. die wethouder Zijde veld verweten - sinds* juni de stuurgroep niet meer geraad pleegd te hebben, kunnen tevre den zijn. Na twee maanden. sinds hun kritische noot, wor den de stuurgroepleden weer bij elkaar geroepen. Het Coiiege van Burgemeester en Wethouders heeft besloten om de Raad voor het Bejaarden- werk te vragen een vertegen- woordiger te laten deelnemen aan de werkzaamheden van de stuurgroep. "Ook de bejaarden hebben belang bij een bij een verdergaande ontwikkeling van het woningbestand voor kleine huishoudens," aldus B en W 1», verde een flinke besparing op. Maar ook de bedrijfsresultaten, van het G. E. B. in Rotterdam zijn meegevallen. Er waren minder kapitaallasten en een betere benutting van de capaci teit Het laatstgenoemde voordeel willen B en W niet doorbereke nen. Want in tegenstelling tot Rotterdam heeft het Schie34teit, geen gunstig bedrijfsresultaat gehad. De'terugbetaling van de tweede 0.3 cent zou voor reke ning van de gemeente komen terwijl het electriciteits bedrijf in 1980 al een verlies verwacht van. waarschijnlijk. 377.400 gul den. Daarom willen B en W al leen het te veel betaalde aan brandstoftoeslag teruggeven i Ki f"HE j k f

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2