[Goede huurwoningen uit bestand? Nieuwe catalogus in gemeentearchief Opknapbeurt voor woningen in Kethel-Tuindorp Veel ouderen zonder werk in de metaal Misdadiger? Man slaat jongens iiijrt Vandalisme! 81ftP; Koper-haar schiedam,. Pistolen in auto voor wraakactie Vest vergeten: geld weg ItlÉly .A 'X# ij Vrouw opgelicht door colporteurs fiMI «11 a Februari: minder ongevallen PM i ||4\ ife Redactie Bostma I Kennismakings- avond PvdA DINSDAG 11 MAART 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINa 2 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De ge meenteraadsleden Van Lingen, Rosman, De Ko ning en Roosen van de CDA-fractie, vragen bur gemeester en wethouders of het juist is dat C&A één of meerdere wonin gen in het compiex Rot ter damsedij k /B roers vest niet langer als woningen wenst te verhuren omdat het voornemen zou be staan deze weningen te onttrekken aau de wo ningmarkt. 31 - Gaat C&A panden aan het woningbestand onttrekken? Raadsleden stellen er vragen over. SCHIEDAM Het aantal bezoekers van het Schie- damse Gemeentearchief lag in 1979 op 476 tegen 416 in 1978. Tesamen visiteerden deze mensen het archief 1574 maal, waarvan meer dan de helft van de bezoeken was om informatie te krijgen over een stamboom (genealo gie). Verder was er grote belangstelling van mensen, die wegens koop of splitsing van huizen de originele bouwtekeningen kwamen bekijken. iHet archief. Rijen boeken opnieuw ingedeeld. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In overleg met de bewoners heeft de dienst gemeentelijk woningbeheer een plan opgesteld .tot verbetering van de 241 gemeentewoningen in Tuin- dorp-Kethel. Deze woningen zijn in de jaren 1950 en 1951 gebouwd. Er zijn bij de bewoners klachten over onder meer de slechte toestand van de ramen, de slechte isolatie, tocht doorlatende voordeuren en verzakkingen van de be strating en de tuinen. De verbetering van de woonom geving is nog in onderzoek. De 241 woningen in Kethel-Tuindorp worden opge knapt. f VLAARDINGEN/MAASSLUIS/SCHIEDAM - De werkloosheid in de regio Nieuwe Waterweg Noord is in - de maand februari zoals verwacht werd enigszins ge- daald. Volgens het arbeidsbureau is dit een gevolg van ;seizoensinvloeden. In de bouw en in de metaal bleef het ^.aanbod van personeel constant, terwijl de vraag daal de. Eisen van vakbekwaamheid bemoeilijken de ar beidsbemiddeling in deze daarbij zo leeftijdsgevoelige «sectoren. ïn de metaal is het aanbod voor 40 procent ouder dan 45 jaar. De vraag naar handelspersoneel he rweegt zich met slechts 25 vacatures naar een diepte punt n -4/ 14P- X <"A '4 I I - v a -* a*v-'- Hi Indien dat zo is. vragen de raadsleden, is er dan een relatie met de ontruiming van enkele schoollokalen van de Comenius- school door C&A? Die schoollo kalen worden door C&A ge bruikt als opslagruimte, maar volgens een bepaling in de over eenkomst tussen C&A en de ge meente, gemaakt op 5 februari 1973 ter zake van huur en ver huur van enkele lokalen van de ze school, is opgenomen dat bij Vragen in raad over C&A-woningen MAASSLUIS - De Maassluise politie heeft drie Hagenaars aangehouden, die in hun auto twee pistolen bi, zich hadden. De politie vermoedt dat het drietal een wraakactie wilden uitvoeren. De drie zijn de 41-ja- rige S. S„ de 35-jarige M. A. en de 33-jarige vrouw A. D. Het pistool dat in de wagen lag, was doorgeladen. Bij fouiliering kwam later uit de kleding van de vrouw een tweede geladen pistool tevoorschijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Twee jongens, de 15-jarige J.M. en de eveneens I5-jange G. van E., hebben klappen opgelopen van een on bekende man. Zij stonden op de Koemarkt in een telefooncel een gesprek te voeren, toen de man de cel opende en vroeg of zij lid waren van een bepaalde pop groep. Toen de jongens een ont kennend antwoord gaven, begon de man klappen uit te delen. Omstanders hebben ingegere- pen waarna de man de benen nam. beëindiging van de huurover eenkomst geen aanspraak kan woraen gemaakt op vervangen de magazijnruimte. De raadsleden vragen dan ook of er desondanks door of na mens het college van B en W bij de opzegging van de huur van een aantal lokalen onlangs toe zeggingen zijn gedaan terzake van vervangende ruimte. Gelet op de zeer grote behoef te aan goede en goedkope woon ruimte en gezien het zeer grote aantal woningzoekenden, meent het viertal vragenstellers dat het op dit moment niet accepta bel is woningen uit het bestand weg te nemen. De heer Smits van Beurspas- sage BV, de onroerend goed af deling van C&A zegt dat het een noodsprong is. „Wij zitten enorm te springen om magazijn ruimte. De huurovereenkomst met de gemeente over de school lokalen is opgezegd dus dachten wij een acceptabele oplossing te hebben gevonden met die wo ningen. Hoe het zal aflopen weet ik nog niet Wij wachten op ant woord van de gemeente. Er is ons nog geen enkele toezegging gedaan, moet ik er wel bij zeg gen." Van de zijde van de gemeente was er nog geen commentaar. „Deze zaak is in studie en eerst zuilen de vragenstellers ant woord kiijgen", zo zei wethou der Chns Zijdeveld. Wel gaf hij toe dat het dilemma is dat een vestiging zoals C&A graag in Schiedam wil blijven en dat de gemeente dat ook graag wil. Ongeveer anderhalf jaar gele den is men gestart met het op nieuw rubriceren en op alfabet brengen van de bibliotheek. Sinds die tijd heeft men zo'n 120 meter boeken verwerkt. De nieuwe katalogus wordt weke lijks uitgebreid en bewijst nu al zijn nut, doordat bezoekers veel sneller geholpen kunnen wor den. Men is gestopt met het laten fotokopiëren van gegevens uit doop., trouw- en begraafboeken, de registers van de burgelijke stand en de bevolking, en de no- tarieele en transportregisters. De boeken worden tijdens het fotokopiëren nogal intensief ge bruikt, waardoor de staat ervan nogal verslechterde. De gege vens blijven uiteraard wel voor iedereen ter inzage. Daarbij is het wel toegestaan om de gege vens te fotograferen, maar zon der gebruik van flitslicht Een andere methode om slij tage tegen te gaan, de microfil ming kwam tot nu toe niet van grond. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld in Rotterdam. Voor deze vorm van schaduw-archi- vering is ongeveer tweehonder- duizend gulden nodig. Er moet apparatuur worden aangeschaft en deze moet door twee mensen worden bemand. Het aantal op namen dat moet worden ge maakt is ongeveer één miljoen. Daarmee zijn heel wat manuren gemoeid. Nogmaals, voor deze werkwijze is voorlopig nog geen geld beschikbaar. -::'xy v (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Toen de 62-ja- rige T. F. een bezoek gebracht had aan een café in de Troel- stralaan, bemerkte hij dat hij z'n vest in het café had laten hangen. Na het vest te hébben opgehaald bleek daaruit een be drag van 500 gulden te zijn ge stolen. Onbekenden hebben zich toe gang kunnen verschaffen tot de deurenfabriek aan de Korte Ha ven. Op de eerste verdieping zijn wat deuren vernield en werd er terpentine over de vloer gegoten. Op de begane grond heeft men later een vuurtje aangelegd rond een houten pi laar. De eerste werknemer die 's morgens het pand binnenkwam heeft met een emmer water het vuur kunnen blussen. §De politie heeft de 31-jarige L. S. aangehouden die in de St. Liduinastraat probeerde een BMW te stelen. Hij kreeg de wa gen echter niet aan de gang en kon daardoor worden gepakt. S. is zonder vaste woon- of ver blijfplaats. ©Verschillende tuinhuisjes op? het volkstuincomplex De Vijf sluizen hebben bezoek gehad van inbrekers. Er werden diver se spullen gestolen waaronder een Zaanse klok ter waarde van 100 gulden. Er werd ook veel schade aangericht. 0 Een jongeman, de 15-jarige M. G., probeerde op het Hofplein met zijn fiets tussen twee paal tjes door te rijden, maar zag daarbij de verbindingsstang over het hoofd. Hij kwam ten val en werd per GGD overge bracht naar het Gemeente Zie kenhuis. Daar werd een lichte hersenschudding geconstateerd. ©De 22-jarige, uit Roozendaal afkomstige A. J. van K., heeft op de Nieuwe Damlaan ter hoogte van de overweg, een lichtmast omver gereden. K. nam de be nen, maar kon in de Loeffstraat worden achterhaald. Hij bleek te hard te hebben gereden en er was ook alcohol in het spel. Er is tegen hem proces-verbaal opge maakt iwvavw v" ;a;<.ww v SCHIEDAM In de maand februari zijn twee ongevallen minder gebeurd dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Dit keer waren dat er 135 tegen 137 vorig jaar. Er werd 25 keer zwa re schade geconstateerd, 106 keer lichte schade en bij 4 onge vallen was er geen schade. Er vielen geen doden te be treuren, wel werden zeven per sonen zwaar gewond en veer tien licht gewond. De oorzaken waren weer de bekende vijf: geen voorrang, te dicht volgen, onoplettendheid, achteruit rijden en slippen. Bij de ongevallen waren 196 perso nenauto's betrokken, 15 vracht wagens, 16 bromfietsen, 10 fiet sen en zes voetgangers. Het opgestelde verbeterings plan is nu beperkt tot de huizen zelf en omvat in hoofdzaak: het vernieuwen van de ramen en de kozijnen, het plaatsen van dub bele beglazing, vernieuwen van de dakbedekking, verbetering van de isolatie alsmede aanpas sing en uitbreiding van de elek trische installatie, overeenkom stig de huidige eisen. Voorts zal. voor zover nog niet aanwezig, centrale verwarming worden aangebracht. Het plan is ter goedkeuring voorgelegd aan het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening met het verzoek om rijkslenin- gen beschikbaar te stellen tot het bedrag van de goed te keu ten verbeteringskosten. De huur van de woningen be draagt nu gemiddemd ongeveer 175 gulden. Overeenkomstig de voorschriften van het rijk moet de huur worden verhoogd met 2.5% van de goed te keuren ver beteringskosten, Dit betekent voor de 137 Airey-woningen een verhoging van ongeveer 47 gul den en voor de 100 Welchen- en 2 Fundo-woningen een verho gingvan 69 gulden. De bewoners hebben met de verhoging inge stemd. procent van de beroepsbevol king. Ook de jeugdwerkloosheid beleefde ten opzichte van ja nuari een geringe daling. In to taal zijn nu nog 795 jongeren werkloos, dit getal was in ja nuari nog 851. Meer jongens ver lieten intussen de school, onder meisjes daalde het aantal schoolverlaters. Vlaardingen telt nu 556 werk- loze mannen en 392 vrouwen ^'zonder werk. Schiedam blijft als het om werkloosheid gaat on danks de gegeven daling de koploper met in totaal 1132 man- 1 nen en vrouwen zonder werk. In 'Maassluis blijven 166 mannen "er 102 vrouwen arbeidzoekend. i In de hele regio daalde het werklozenbestand tot 2562 per sonen. In percentages daalde de j werkloosheid van 24)8 naar 2JS Ondanks een geringe stijging van het aantal vacatures blijft het met de werkgelegenheid voor jongeren droevig gesteld. Voor de 795 werkzoekende jon geren staan niet meer dan 106 vacatures open, waarbij 473 meisjes zich moeten verdringen om een van de slechts 26 ar beidsplaatsen te bemachtigen. Ook daalden in de kantoorsec tor de arbeidscijfers. Ondanks deze daling blijft het arbeidsbu reau spreken van een wanver houding tussen vraag en aanbod (ongeveer 1 op 3) op deze ar- beidsdeeimarkt.' Een blik in de werkloosheids- statistieken leert tenslotte dat de leeftijdsgroep van 25 tot en met 39 jaar het meest intensief door werkloosheid getroffen wordt In totaal zoeken 189 man nen en vrouwen uit die groep al langer dan een jaar naar werk. Door middel van de halfjaar lijkse vraagacquisitie zal het ar beidsbureau in de komende pe riode trachten het vacature-be stand op te vijzelen. V - i. .Jfy v "v t) r 11 f ^■7'* - 'f YTVitlTriii i *- i'Tg Mi v' j* -5 e VOS Dat was géén gezicht op de hoek van de Coolsingel. Twee politieauto's hadden achter een jonge bromfietser aangejaagd en bij het Hil- ton-hotel hadden ze 'm te pakken gekregen. Vier agen ten bemoeiden zich ermee maar wat zij deden gaf geen pas. De jongen, die zich nauwe lijks verzette, werd o.m. bij zijn haardos gegrepen waar na een van de agenten hem met het voorhoofd tegen de scherpe rand van het auto dak bonsde. De knaap begon te kermen toen men zijn arm op de rug draaide. Daarna werd hij de auto ingekwakt "Moet dat nou werkelijk, op zó'n manier?" vroeg een oudere vrouw. Ze vertolkte veler gedachten. Zélf voelden we ons misse lijk worden, zó misselijk dat We de afdeling voorlichting van de politie opbelden: "Wat is daar nou precies ge beurd? Waarom waren er vier man voor nodig om een jongen in een politieauto te 'werken, 'n Misdadiger?" De voorlichters hebben de zaak onmiddellijk onder zocht Ons werd verteld dat de jeugdige bromfietser te gen het verkeer had ingere den, een stopteken had ge kregen maar was doorgere den. Toen is een tweede poli tiewagen ingeschakeld. Ook deze gaf een stopteken maar Afgelopen weekeinde is het weer aardig prijs ge weest met het vandalisme van "supporters" tijdens de wedstrijd Ajax - Feyenoord. Ook tijdens de wedstrijd van enkele weken terug, Sparta - Feyenoord waren er tafere len van "supporters" die er met breekijzers op loshakten. Ed Huisman uit Rotterdam schreef mij het volgende: "Ik ben 20 jaar en een hard wer kende scholier, die wat geld bijverdient in een bloemen winkel. Dan ga ik zondag naar voetballen kijken, een lekker zonnetje tijdens een matige wedstrijd (Sparta - Feyen-*' oord). M'n auto had ik op een parkeerplaats achter de Schie-Tribune geplaatst. Kom ik na de wedstrijd te rug, zie ik dat m'n auto, waarvoor ik drie jaar hard gewerkt en gespaard had, to taal in een wrak veranderd was. De achterruit eruit ge slagen, achterklep verwoest, voorkant door het frame heen geslagen, overal grote stukken van de lak af. Zo zit ik nu met m'n handen in het haar. Drie jaar ge spaard voor iets dat in vijf minuten door zogenaamde "voetbalsupporters" in een wrak werd veranderd. Ik zit met de gebakken pe ren. Repareren komt volgens een Opel-dealer op 2500 exci. arbeidsloon en BTW. En met m'n W.A.-verzeke- ring kan ik wel naar m'n centen fluiten. Dus autorij den zit er voorlopig niet meer in. Want om het zelf te laten repareren zal ik wel een jaartje moeten sparen. In ieder geval ga ik niet meer naar het voetballen. Een trieste en radeloze lezer," al dus Ed Huisman. Misschien is het een idee voor de stadiondirecties om wedstrijden te organiseren tussen agressieve supporters op de voetbalvelden. Als ze dan genoeg stoom hebben af geblazen en met bebloede koppen afdruipen, zal hen de lust zi jn vergaan om ande ren, die wel voor dc voetbal sport komen, in elkaar te slaan of eigendommen te vernielen! 4' y* f/i'i 'Vtpv'VA* Ï-.CX-/' ten tweede male reed de knaap door. Bij Hilton had den ze hem te pakken. Het bleek, zo hoorden we, dat hij geen verzekermgspapie- - ren had. De jongen was op weg naar een sollicitatie en - daarom had hij zo'n haast gehad. Op het bureau was het ernstig toegepsroken waarna men hem had laten gaan. Hij had toch nog kun- nen solliciteren. "En toch vonden wij deze - aanpak niet zo fris" ant woordden we. Een half uur later kregen we wéér een telefoontje van de politic voorlichting. De knaap was n* ar het bureau terug gekomen om zijn veront schuldigingen aan te bieden. En hij vertelde dat hij het baantje had gekregen. "Eind goed, al goed" zouden we nu kunnen zeggen. Maar de zaak ligt ons noch steeds niet lekker. We hebben be grip voor de spanningen waarin de politie moet wer ken. En als iemand twee keer een stopteken negeert, denkt een agent: "Wat zit daarach ter?" en is het zijn plicht om de vluchtende te pakken. Je weet maar nooit. Maar dat onbehouwen op-* treden, dat gebons tegen een autodak, dat in een auto kwakken, nee, dat kan niet en dat mag niet. Zó wek je weerstanden op, politie. Zó jaag je het publiek tegen je zelf in het harnas. Studenten aan de Michigan Universiteit werden onlangs door hun chemieprofessor naar de kapper gestuurd. De professor, Adon Gordus, liet het haar verassen. En stelde, mede tot zijn eigen verbazing vast, dat er een verband bestaat tussen het ko per- en zinkgehalte in het haar en de leerresultaten. De domste studenten bleken twee keer zo weinig koper en zink in hun haar te bebben als de besten", aldus het blad V.N.R. - Gezonde Voeding. Bijdrage: Jan Meijer Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid nodigt haar nieuwe le den uit voor een kennisma kingsavond op woensdag 12 maart in zaal I van gebouw Ire ne. Partijleden zullen op die avond een korte inleiding hou den. Daarnaast bestaat de mo gelijkheid om kennis te maken met een wethouder en andere mensen die bestuursfunkties vervullen binnen de PvdA. U kunt dit doen onder het genot van een kopje koffie. Zij die van pian zijn van deze gelegenheid gebruik te maken moeten dit bij voorkeur even la ten weten aan Hans Konings, tel. 732496. Dus: woensdag 20.00 uur in zaal Irene. SCHIEDAM - In de loop van' vorige week hebben twee man- nen in de leeftijd van 35 tot 40 jaar mevrouw W.O. een abonne-.. ment aangesmeerd van het mo deblad Burda. De beide heren- lieten mevrouw O. twintig gul-- den vooruit betalen. Toen zij la ter het contract nog eens goed ging nalezen bleek dat vooruit^ betaling niet mocht. Ook de uitgever van het blad- bevestigde dat later tegenover, mevrouw O. Wie dus een abon-- nement krijgt aangeboden is ge-, vvaarschuwd. De beide mannen spreken met een buitenlands ac-^. cent. Iaat de pol itie weten.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2