Verkeerschaos 2 Waarom vluchten mensen uit hun land? Lucifers? Lobo en Continental Blue op feest ZET ER HAAST Zonde! doorbraak moet nog komen S3K Negentien verbalen schledam 1 m I mm ÉilfeÉ Verkeerscontrole: i WOENSDAG 12 MAART 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA2 (Van onze medewerkster) SCHIEDAM - Het bestuur van het RJK. Nolet Zie- lenhuis en Burgemeester en wethouder? hebben gis- fernuddag de Gemeenschappelijke Regeling onderte kend die de fusie tussen de beide ziekenhuizen tot een ■eit maakt I De gemeenteraad zal in haar eerstvolgende vergade- jing nog zijn "ja" moeten geven. De raadscommissies tügemene en Bestuurlijke Zaken en Volksgezondheid lebben dat "ja" reeds gegeven en een afwijkende me- ïmg van de gehele raad valt niet te verwachten. T:: Redactie Sim Postma V. Secretaris van het Noletziekenhuis Dhr. Jan Wittkampf ondertekent de verklaring. Links wethouder Scheeres en burgemeester Te Loo. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM/VLAARDINGEN Voor de derde maal zal in Schiedam een groot Benefiet Bal worden gehou den. De opbrengsten van deze avond zijn bestemd voor de Schiedamse en Vlaardingse afdelingen van de Ver eniging Vluchtelingenwerk Nederland. Tijdens dit zes uur durende spektakel, dat zal worden gehouden op 29 maart in Bowling Musis Sacrum, zullen enkele beken de artiesten, waaronder zanger-troubadour Lobo, op treden. Bovendien is er een discomodeshowen een showballet. Er kan gedanst worden tot in de kleine uurtjes van de nacht. Moeilijkheden Comité Foto's Kaarten "Lucifers, aanstekers e.d. inleveren bij de portier", zo staat op een bord bij de BP- raffinaderij in het Rijnmond gebied. Maar m'n vuurstenen houd ik toch mooi in m'n zak. En van m'n pruimtabak blijven ze ook af! 1 - SCHIEDAM De gemeentelijke woningdienst zet er vaart achter met de isolatie van de 241 wo ningen in Tuindorp-Kethel. Men is druk bezig met de woningen 33 en 35 in de Perenlaan. Deze woningen krijgen tegen de buitenmuur een laag isolatie volgens een Duits systeem. Bij andere woningen in Tuindorp is dat niet no dig omdat daar wel een dubbele muur is. Bij die woningen zal de isolatie er tussen gespoten wor den. Het werk op de Duitse manier wordt uitge voerd door de fa. Lansmonro uit Rotterdam. Vol gens gemeenteopzichter Verdoes hoopt men de isolatie voor heel Tuindorp voor de winter klaar te hebben. M oho werkt mee aan het Benefiet Bal ÉlillSSlllü i ÜH Kii ®èt en B en W tekenen [Voor het gemeentebestuur rerd in'het Oude Stadhuis aan e Grote Markt getekend door Urgemeester John Te Loo en co-secretaris A. B. van der out Voor het Noletziekenhuis lerd de verklaring ondertekend por voorzitter, van de Vereni- Ing voor ziekenverpleging No- It de heer Toon Stegman en se- retaris de heer Jan Wittkampf. Jln de Gemeenschappelijke jegeling die de raad maandag pl gaan goedkeuren wordt dui- felijk gesteld dat de daadwer kelijke integratie tussen de bei ziekenhuizen nu pas kan gaan beginnen. Allereerst zullen een reeks van besprekingen ge voerd moeten worden om de rechtspositieregeling en het so ciale plan van het totale perso neel te regelen. Vooral personeelsleden van het Noletziekenhuis voelden zich, bij het naderen van de daadwerkelijke fusie angstig over hun pensioenen. De pen sioenen werden door het Nolet- personeel betaald aan het PGGM, een pensioenfonds voor iedereen die in de gezondheids zorg zijn/haar werk vindt De pensioenen van het Gemeente- ziekenhuispersoneel werden be taald aan het Algemeen Burge- lijk Pensioenfonds. Wethouder van financiën en lid van de integratiecommissie voor de ziekenhuizen Reinier Scheeres hierover: „In de toe komst gaan de vakbonden en de. nu nog gescheiden besturen pra ten. We zullen in de toekomst drie groeperingen werknemers hebben: de ABP-betalers, de PGGM-betaltrs en de pensioen betalers in de nieuwe regeling. Maar regelen doen we het ze ker." De integratiecommissie die het nu ondertekende eindcon- cept van de Gemeenschappelij ke Regeling met blijdschap pre senteerde realiseert zich wel dat de werkelijke integratie nog ja ren kan duren. Dat één en ander eerst voltooid zal zijn op het mo ment dat er sprake is van het werken in één gebouw als één organisatie is duidelijk. Dit zal in de toekomst betekenen dat aan het tegenwoordige Gemeen teziekenhuis een vleugel wordt bijgebouwd. -> X i Van een onzer verslaggevers SCIHEDAM/VLAARDIN- VGEN Het Benefiet Bal wordt georganiseerd op 29 maart is ten bate van vluch- telingen uit verschillende landen. Waarom verlaten mensen hun vaderland om in een vreemd, onbekend land een nieuw.leven op te bou- wen en te wachten tot de si- /tuatie in hun eigen land ver beterd is? Hieronder een schets van de situatie in Eri- trea, waardoor al snel duide lijk wordt dat veel mensen genoodzaakt zijn uit hun land te vluchten. - Een van de meest bloedige oorlogen in de Derde.Wereld wordt.op dit moment uitge- voehten in Eritrea, een land in het -noord-oosten' van Afrika, aan de Rode Zee. Het land is economisch en mili tair gezien van zeer, groot be- lang, aangezien het langs de zeeroi^tes ligt die de Middel landse 'Zee, met de Indische Oceaan verbinden. - - Hét Ethiopische leger voert al'vele jaren oorlog tegen Eritrese bevrijdingsbewe gingen. Vooral in 1978 zijn zware Ethiopische offensie ven begonnen, die de om vang van een volkerenmoord hebben aangenomen. Ethio pië wordt daarin gesteund door de Sovjet-Unie en Cu ba. De Sovjet-Unie heeft de meest moderne wapens aan de tegenstander van de Eri trese bevrijdingsbeweging, de Ethiopische militaire jun ta, geleverd. Er wordt in de strijd tegen de bevrijdings bewegingen gebruik ge maakt van napalm en ont- bladeringsmiddelen. Door de aanhoudende luchtbombar dementen zijn ongeveer 700.000 Eritreërs geviucht naar buurlanden. Hiervan is weer een aantal in Nederland. In Vlaardin- gen en omgeving verblijven ongeveer honderd Eritreërs. Zij hebben een organisatie, opgericht die hulpgoederen, voedsel en medicamenten in zamelt en informatie over de actuele situatie in Eritrea verspreidt. Die organisatie heet de "Eritrean Relief As sociation". De opbrengsten van het Benefiet Bal zijn onder meer «voor deze mensen bestemd. BENEFIET BAL VOOR VLUCHTELINGENWERK vrijwilligers dertig vluchtelin gen uit Zuid-Amerika en Eri trea. De Schiedamse groep heeft vluchtelingen uit Eritrea en Hongarije onder haarhoede. Deze vluchtelingen zijn niet "op uitnodiging van de Nederlandse regering naar ons land gekomen de Vietnamese bootvluchte lingen bijvoorbeeld zijn dat wel en ondervinden daardoor nog al wat moeilijkheden. De beide afdelingen helpen deze mensen op juridisch gebied, met het zoe ken van woonruimte en werk, met het verzamelen van huis raad, het leren van de taal en Volgens de traditie worden tijdens het bal de bowling kam pioenschappen voor gemeente raadsleden gehouden. Nieuw is echter, dat niet alleen de Schie damse raadsleden in het strijd perk zullen treden, maar dat ook de Vlaardingse raadsleden mee zullen dingen naar de hoogste eer. Dit omdat de opbrengsten van het bal immers ook voor de Vlaardingse afdeling van het vluchtelingenwerk zijn bedoeld. In Vlaardingen begeleiden 15 andere belangrijke zaken om in Nederland een leven op te bou wen. Om het bal op ruime schaal bekendheid te geven is er een comité van aanbeveling ge vormd, waarin onder meer de Vlaardingse en Schiedamse bur gemeesters hebben plaatsgeno men. In het kader van het bal wordt van 22 maart tot en met 7 april de fotoexpositie "Pers Foto '80" gehouden. Tien fotografen, werkzaam voor de in Schiedam en Vlaardingen verschijnende dag- eri weekbladen, exposeren dan hun beste werk. j De tentoonstelling, die ook wordt gehouden in Bowling Musis Sacrum, bestaat uit zo'ri vijftig foto's over sport, nieuws, mensen in het nieuws en kunst in het gebied Schiedam/Vlaar- dingen. De expositie wordt op vrijdag 21 maart geopend om 20.15 uur door mevrouw J. Kie-' boom-Akkerman en mevrouw J. te Loo-Scharf t De kaarten voor het benefiet bal zijn verkrijgbaar, bij Bow ling Musis Sacrum, Lange Ha ven 115, de Schiedamse en Vlaardingse VVV's. Kosten: 17.50 pér persoon. Giften kun nen worden gestort op.bankre kening 81.31.85.009 bij de Bonds spaarbank in Schiedam, ten na me van Comité Benefiet Bal. Het bal," wordt georganiseerd door Schiedamse en Vlaardingse journalisten en een gemeente raadslid. Op "Verkeerschaos" in" »"v Stukgoed van 6 maart zijn aardig wat reacties binnengekomen. Ik vroeg toen of u wat ideeën had over de vaak enorme verkeersknel punten die met name in het centrum van steden veroor- zaakt worden als gevolg van straatversmallingspolitiek in bepaalde gemeenten. Om even duidelijk te zijn: ik ben er een voorstander van dat bomen en bloembakken terug komen in gemeenten. De stad wordt er leefbaarder door. Groen is beter dan uit laatgassen en het brengt een stuk gezelligheid. Alleen ben ik een tegen stander van de manier waar op de gemeenten het weren van zoveel mogelijk auto's in de binnenstad uitvoeren. Of je sluit een centrum af voor alle autopersonenverkeer of je maakt een vlotte doorstro ming voor dit verkeer moge lijk. Zoals het nu gebeurt is het een halfslachtige zaak, omdat personenauto's het centrum blijven binnendringen terwijl er onvoldoende parkeerruim te is en de wegen zo smal zijn gemaakt dat er talloze opstop pingen en knelpunten in het verkeer komen. Hiervan is met name ook het openbaar vervoer de dupe. Wat ik wil zeggen is dat de gemeenten die versmailings- politiek onvoldoende begelei den. En hierdoor ontstaat ver keerschaos! Mevrouw J. Dam-Maystré uit Rotterdam schrijft hierover: „Voor de versmallingswaan zin over de stad kwam en al lerlei hobbyisten zich met de verkeersproblematiek gingen bemoeien waren de Schepen- straat én de Waienburgcrweg j brede straten waar fietsers en automobilisten de ruimte hadden. Nu is de Schepenstraat ge vaarlijker dan ooit tevoren. ---• - Er is géén fietspad gemaakt,S er zijn allerlei rare bochten gekomen, trottoirs onnodig verbreed. Van rustig fietsen is 1 geen sprake meer! Ik heb een lid van een actie groep, die zich beijverde voor straatversmalling horen zeg gen: „Wij maken er een gezel- lig bospad van." De Waienburgcrweg was druk van verkeer dat hoofd zakelijk in de wijken moest .zijn of verder moest in de af richting van de Bergweg, Maastunnel of het Westen. Ook hier zijn allerlei eiland jes. rare bochten gekomen. En 'die zijn. zoals ze nu zijn gecre-' eerd, levensgevaarlijk voorde fietsers; waarbij veel scholie- ren (nog niet zo lang geleden is een van hen op de Walen- burgerweg doodgereden - red.). En dat vind ik het alle rergste. Voor de versmalling van de beide straten verdeelde het verkeer zich. Nu concentreert zich het meeste verkeer op de Waienburgcrweg. Voorheen waren er geen files voor het kruispuntSchiekade-Walen-,/ burgerweg. Nu is het echter schering en inslag tot aan het Baljuwplein toe!"; aldus me- vrouw Dam-Maystré. Andere schrijvers laat ik 'graag een andere keer aan het woord komen omdat ik zo min - 1 mogelijk in de brieven wil be-- 11 korten. •Ar „Als we eerdaags toch moeten bezuinigen kun nen we,net zo goed al beginnèn. We doen het voorlo pig in het klein, dan vallen we geen buil en zijn toch lekker bezig." Zo ongeveer moet de gemeen teraad van Poortguaal gedacht hebben toen ze besloot de jaar lijkse subsidie in te trekken van de landelijke beweging 'De Bond tegen het Vloeken". Niet dat het bedrag dat in het niet-vloeken-potje verdween nu zo exceptioneel hoog was. O nee! Alleen de CDA-fraktie in de raad hield voet bij stuk en wil de wel subsidie geven voor de bond. Want, zo vindt defrak- tie, de Bond tegen het Vloeken deed belangrijk werk. Het CDA wilde verder via een hoofdelijke stemming wel eens zien wie regelmatig vloekte, niet zondigde en wie geen geld meer over had om het een enander af te leren. Helaas vooralle CDA-ers in Poortugaal, de overige ge meenteraadsleden namen de heilsboodschap van hun eigen politieke peetvader letterlijk op en beslóten: „Je bezuinigt of je bezuinigt niet.Geen subsidie dus meer voor dingen die helemaal niet'mogen- Later bekeken zij het even an ders. "Wat?" zó werd er stom- verbaasd gevraagd, „betalen we maar een tientje per jaar aan die bond?" En toen keken de dames en heren raadsleden op hun horloges. Gevbben we over dit agendapunt ruim een half uur gedaan. Wat zeg je me unt?" Over zonde gesproken... !1l V i Van een onzer verslaggevers I SCHIEDAM/vLAARDINGEN Op het Benefiet Bal dat ten ate van dev Vereniging Vluch- elingenwerk Nederland wordt georganiseerd 'zullen de beken- zanger-troubadour Lobo en [iet begeleidingsorkest van Lee vers, Continental Blue optre den. Lobo werd zo'n anderhalf jaar eleden ontdekt door Henk Kra- er - zijn tegenwoordiger ma nager en heeft sindsdien een stormachtige carrière ge- I IHoewel zijn echte doorbraak hog moet komen, heeft hij al een /kV aantal belangrijke successen binnengehaald, waaronder vijf radio-uitzendingen en een tv- uitzending vorig jaar bij de Va- ra. Lobo heeft verder onder -an dere in Mexico en Engeland op treden. Lobo, die natuur- en scheikunde studeert en les geeft op een school in Vlaardingen werkt hard aan een definitieve doorbraak. Zijn eerste lp staat op stapel en wordt gezien als een bekro ning van zijn nog korte muzika le loopbaan. Reeds 700 mensen hebben deze plaat besteld, het geen-wel bewijst hoe populair Lobo aan het worden is. Continental Blue bestaat nu anderhalf jaar en bestaat uit 1 een aantal ervaren musici. Na dat men elkaar had gevonden als instrumentalisten werden diverse bij-instrumenten gepro beerd om het geheel te vervol maken. Niets bleek echter zo succesvol als de komst van twee zangeres sen (Rose en Nancy) waardoor een uitstekend geluid ontstond. Op vele grote en kleine feesten is Continental Blue een graag geziene gast Het muziekgezel schap beschouwt het als een grote eer Lobo te mogen bege leiden op zijn nieuwe LP. Deze artiesten van hoog niveau zullen zeker borg staan voor een avond waar het aan goede muziek niet zal ontbreken. SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft gisteravond van 23.15 tot 01.00 uur verkeers controles uitgevoerd op de Hor- vathwég. In totaal werden 250 voertuigen gecontroleerd. Er zijn 19 processen-verbaal gege ven. Dertien maal gebeurde dit voor overtreding van de maxi mumsnelheid. Vijf maal werd onvoldoende of onjuiste verlich ting gevoerd en één automobi list vond het niet nodig om zijn autogordel te dragen, hetgeen hem op een boete kwam te staan. De politie heeft geen be stuurders op overmatig alcohol gebruik kunnen betrappen. V' N\ i •.'•V. iS^SS!Ï!W.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2