r ipijkenisse in zorgen iG-belasting Expositie draaiorgels in 'De 4 Molens' KVP OGEM-ziekenfonds WKm Het roken? Sint Joris Doele bestaat 30 jaar Taverne en Van !deef botsen Verwarring door verkeers drempels LmèÊÊÈÊstKÈ m IComité Anti-Bulderhaan Ikrijgt gevraagde subsidie ACCU'S GESTOLEN Begroting goedgekeurd Kledingdief neemt de benen Schiedam w» Y DINSDAG 18MAART 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met drie stemmen tegen is de ge- eenteraad gisteravond accoord gegaan met de fusie n de beide Schiedamse ziekenhuizen. Tegen stemden raadsleden van de PvdA Verlinde, Dielemans en an der Lugt, /an Ie Compliment Verbaasd wmmm Cojnpli- men ten voor wethouder Scheeres. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (OIO) 265205 266646 $3$ J». Hl noscopen m evangelisch *entrum Joodschappen verdwenen i-p Hek op rijweg beschadigt taxi - .^Y A.B.C Bijdrage: Rein Wolters ÉKWi SCHIEDAM - Het Ont moetingscentrum Sint Jo ris Doele bestaat 30 jaar. Alle leden en oud-leden kunnen dit feest meevie ren op vrijdag 21 maart. Om half acht zal worden begonnen met het drin ken van een kopje koffie om daarna wat dia's, fo to's en films te bekijken die allemaal gaan over de noele in de afgelopen ja- r.n. Staf en medewerkers re kenen er t op datzeker oud- leden willen weten hoe het er nu aan toe gaat. De avond zal worden be sloten met het draaien van een hoofdfilm waar- i na er nog gelegenheid zal zijn voor een dansje. aad zegt in meerderheid ja tegen ziekenhuisfusie (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Wethouder Taverne van Volkshuisves ting en Sociale Zaken heeft het gisteravond aan de stok gehad met PvdA-raadsiid Hans van KJeef. Tijdens de behandeling van de vi oon- ruimteverordening vroeg Van Kleef de wethouder met cijfers op tafel te ko men. En dat binnen een re delijke termijn. Nadat de wethouder had uitgelegd dat men op'het bu reau Huisvesting zeer veel werk had en dat cijfers niet meteen op tafel konden ko men. sprak zij: „Dat zal de heer Van Kleef wel niet leuk vinden maar wat hij vindt zal mij een zorg zijn". Die uitdrukking schoot bij de PvdA-fractie in het ver keerde keelgat. Van der Stel vroeg om schorsing om daarna de wethouder te zeg gen dat Van Kleef sprak uit naam van de hele fractie en dat het Van Kleef wel de gelijk een zorg is. Mevrouw Taverne gaf toe dat zij, geprikkeld door de vragen van Van Kleef, niet de juiste woordenschat had gekozen. „De woningnood is mij een dagelijkse zorg. Ik wordt dagelijks geconfron teerd met de moeilijkheden op het bureau Huisvesting. Het personeel werkt daar dagelijks over". Daarna was het incident gesloten, nadat Van der Stel nog had opgemerkt dat het voor hem een zorgelijke zaak was te horen dat het personeel op bureau Huis vesting iedere avond moet overwerken. Mevrouw Ta verne verklaarde tot zijn ge ruststelling. dat binnenkort overgegaan zal worden tot automatisering en dat de problemen dam achter de rug zijn. Zij hadden mede een amende ment ondertekend waarin werd aangedrongen dat vergaderin gen, die de ziekenhuizen na de fusie zouden houden, openbaar zouden zijn. Hoewel wethouder Scheeres benadrukte dat het met die openbaarheid best zou meevallen, bleef Dielemans, die het amendement had ingediend, achter het amendement staan. CDA, VVD en D'66 heten tij dens de langdurige .beraadsla gingen weten het amendement met te zuilen steunen. Het was daarom bijna middernacht toen wethouder Scheeres kon opmer ken: „Als de raad besluit de ge meenschappelijke regeling te aanvaarden, dit met alleen een pak van mijn hart is, maar te vens een stap is op weg naar een betere gezondheidszorg m Schiedam." Want juist dat laatste, daar was van de zijde van alle frac ties fel op aangedrongen. De fractievoorzitter van de PvdA, Lou van der Stel sprak zelfs van een gedenkwaardige dag voor de volksgezondheid in Schie dam, „Deze regeling is een goede regeling en verdient onze steun. Al begrijp ik best dat mets ideaal is." Mevrouw Heiwig van de CDA-fractie bracht wethouder Scheeres een compliment voor zijn doorzetten bij de vele be sprekingen die er geweest zijn. „Ook de besturen van beide zie kenhuizen hebben er hard voor gewerkt", sprak zij. De liberaal Verhulsdonk ge bruikte een beeldspraak. „Zes jaar in hei. gips gezeten. Nu is het verband er vanaf en doen wij de eerste wankele stappen. Wij hebben groen licht gegeven, maar hebben niet het gevoel dat er een winnaar of een verliezer is Verhnde zei een voorstander \an een fusie te znn. maar niet tot elke pnjs Hij vond het jam mer dat er nog geen sociaal plan is voor het personeel „Wat ge beurt er als- de vakbonden zich blijven verzetten? Weet de wet houder dat er onder het perso neel met handtekeningenlijsten wordt gewerkt? Het personeel van de ziekenhuizen wil weten wat er nu werkelijk voor hen gaat gebeuren", zei Verhnde. Scheeres kon hem geruststel len. „Dat er verschillen van me ning bestaan weten wij Ik heb hier zo'n handtekeningenlijst. En het heeft mij, na de vele be sprekingen, verbaasd. Ik zeg u dat de positie van het personeel ijzersterk is." Voor mevrouw Peterhans van D'66 was het duidelijk dat met de eerste stap naar integratie, de echte integratie er nog met is In tweede termijn bleef Diele mans vasthouden aan het inge diende amendement. Ook toen wethouder Scheeres nog eens benadrukte dat de openbaar heid weliswaar zal bestaan uit twee vergaderingen per jaar. „Maar dan komt wel uit twee vergaderingen per jaar. „Maar dan komt wel het hele beleid in de openbaat heid. Tijdens die vergaderingen kan het publiek van buitenaf reageren. En dat is in Nederland ook uniek." Ondanks deze verklaringen bracht Dielemans zijn amende ment m stemming. Met 22 tegen 6 stemmen werd het amende-i ment daarna verworpen. h-rc- r - V ,,-SS^Stas* P.V I |(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het Comité iti Buiderbaan krijgt de ge l-raagde 1800 gulden subsidie, jiet werd echter geen hamers- luk want nadat Dielemans ver klaarde met een gerust hart "ja" I-een het voorstel te kunnen eggen, liet de CDA er Poot we en er tegen te zijn "Het comité is uit de publict- eit Tien jaar geleden kreeg men de mensen nog warm. maar nu met meer. ledereen heeft zich blijkbaar bij het lawaai neergelegd. Het is nu nog een hobbyclub Uit de stukken van het comité blijkt dat de centen opgaan aan dure adviseurs Wethouder Zijdeveld steunde de subsidieaanvraag Zijn argu ment was "Voorkomen is beter dan subsidiëren". Met 21 stem men voor en 9 tegen werd subsidieaanvraag gehonoreeui (Van een onzer verslaggevers) SPIJKENISSE - De gemeente Spijkemsse maakt zich ernstig orgen over de zogenaamde op enten die de Rijnmond wenst heffen op de Onroerend- ïoedbeiasting. In een brief aan de Rijnmondraad heeft het col- ROTTERDAM - Het pand Nieuwe Binnenweg 326. waarin ot voor kort de bioscopen ïrand en Studio '62 waren ge vestigd, wordt zaterdag 22 aart »n gebruik genomen door et Evangelisch Centrum „De andelaar". De officiële ingebruikneming twee uur 's middags. Dat ge- eurt onder meer met een „sing- *s Morgens tien uur is er Orde kinderen tot twaalf jaar i'poppen-theater. SCHIEDAM - De 44-jange G. uit Schiedam is zijn brum lo eren boodschappenwagentje »|*inhoud kwijt Na het win- .elen in Albrecbt, liet hij dit wén onbeheerd staan. Toen hij èmgkwam, was het wagentje [/erdwenen, met de twee flessen vhlsky en andere levensmidde- .én; Hét gestolen goed heeft een waarde van totaal 250-gulden. It'V s-tf lege van burgemeester en wet houders hiervan mededeling ge daan. Deze heffing zou betekenen dat de OG-beiastmg met een aantal procenten verhoogd moet worden, waarbij dat extra geld vloeit in de kas van Rijnmond. Het gemeentebestuur vindt dat Rijnmond deze heffing maar moet laten varen en indien dat onmogelijk is. dit tot het uiterste beperkt moet worden. Overigens heeft Rijnmond al sinds vorig jaar de bevoegdheid alle gemeenten een dergelijke "opcentenheffmg" op te leggen. Spijkcmsse vindt echter dat Rijnmond geen gebruik van van deze bevoegdheid rnoyt maken, voordat een behoorlijk overleg met alle Rijnmondgemeenten heeft plaatsgevonden. SCHIEDAM - De op één na laatste Vrij-Entree in Diensten centrum "De 4 Molens" zal zon dag geheel in het teken, staan van het draaiorgel Er zal een tentoonstelling worden gehou den van miniatuurdraaiorgels met ondermeer een spelende Bacigalupo. Dat is een Berlijnse Leierkaste. Verder is er een kraam met allerhande informatie over draaiorgels, langspeelplaten met draaiorgelmuzjek en als extra attractie komt de" heer Wens- veen uit Rotterdam met zijn draaiorgel de zaak met muziek opluisteren De organisator achter de ten toonstelling in "De 4 Molens" is de Kring van Draaiorgelvnen- den" met als enthousiaste secre taris Daan Kamp. sinds 5 jaar woonachtig m Enschede, maar daarvoor 45 jaar woonachtig in Schiedam Deze vereniging stelt 'zich ten doel het wekken van belangstelling voor het draaior gel als instrument van histori- 'che. kulturele en folkloristische waarde De tentoonstelling in "De 4 Molens" s zondag de gehele middag ie bezoeken. SCHIEDAM - Het bedrijf transvaal in de Admiraal de fluvterstraat is twee accu's met afd'ekplaat kwijt. De waarde van de gestolen accu's bedraagt 700 gulden De 32-jarige J. H M M heeft eveneens aangifte gedaan van diefstal van accu's Zij zijn ver dwenen uit de laadruimte van een bestelauto die geparkeerd stond op het Emmaplem. Twee zakken en een vat met koper zijn ook uil de auto gestolen. Vermoedelijk is er een valse sleutpl gebruikt De schade be draagt 600 gulden SCHIEDAM - Op de hoek Puttershoeksestraat/ Groenelaan zijn een auto mobilist en een bromfiet ser in botsing gekomen. De 17-jarige T. van B. was in de war geraakt omdat de auto uit een straat met verkeersdrempels kwam. Hij dacht van doen te heb ben roet een woonerf en nam voorrang. Verkeer komend van een woonerf moet alle weggebruikers van links en rechts voor laten gaan. De automobilist A. J. B uit Schiedam kwam echtei niet van een woonerf maar wilde de verkeersluw ge maakte Puttershoekse straat uitrijden. Van B. moest met een gebroken rechterbeen opgenomen worden in het Noletzie- kenhuis. SCHIEDAM - De stuurgroep Huisvesting alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens, een advieskommissie van B en' W van Schiedam, heeft gisteren middag haar begroting goedge keurd Eén punt in de voorge stelde becijfering van kosten werd gewijzigd. De administra tieve steun aan de stuurgroep '.al worden uitgebreid van f4000- tot. 10.000,- De begro ting zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan het Ministerie van Volkshuisvesting. SCHIEDAM De 25-jarige taxichauffeur J. G. Z. heeft een flinke schade opgelopen aan zijn wagen. Toen hij 's nachts over de Singel reed, botste hij tegen een hekwerk aan. Volgens buurtbewoners hadden vier jongens hei hek op de rijbaan gegooid. De politie is nog op zoek naar de daders. SCHIEDAM - De winkelier J. M B Z bemerkte in het week end dat uit zijn kledingzaak 'Lo vely', in de Lange Kerkstraat, 50 gulden gestolen was. Vermoe delijk waren dieven met een valse sleutel de zaak binnenge komen en hadden het bedrag uit de kassa gehaald Hij deed aan gifte bij de politie Later op de avond zagen twee agenten een man met kledingstukken over de arm op het Broersveld rond lopen. Toen hij hen zag, nam hij de benen en gooide de kleding op straat Later bleken de zeven mantelpakken afkomstig van dezelfde kledingzaak Lovelv waar het geldbedrag gestolen was. De politie heeft de kieding- dief met kunnen aanhouden en tast dus nog in het duister om trent de eerste diefstal. a Weekmart in Hoogvliet. Tussen alle santekra- men stond een sjofel gekleed mannetje achter een uitstalling van gereedschap pen. scheermesjes, stickers en spullen voor de doe-het-zcl- ver. Voor alle kramen stond koopgraag publiek. Behalve bij de kraam van het manne tje. Een tijd lang keek hij met jaloerse blikken vanonder z.ijn pet naar zijn collega's. Toen werd het hem kenne lijk teveel en hij begon te schreeuwen: "Ik heb hier een echte loopzaak. Ja. hoor. iedereen ioopt mijn zaak voorbij." Het hielp: nieuwsgierig ble ven enkele marktbezoekers staan. Ze keken even naar zijn uitgestalde waar. dan weer naar de koopman, haal den de schouders op en liepen vervolgens door. Dit was kennelijk tegen zijn zere been. Verwijtend riep hij hen met overslaande stem na: "Jullie zijn zeker lid van de KVP... Kijken, Voelen en Pleite." Dat OGEMziek is heb ben we de afgelopen tijd uitvoerig kunnen lezen. Udink eruit, minder orders, minder winst, ja zelfs zo ziek, dat ze hun pand aan de Rotter damse Mathenesserlaan moes ten ontnamen. En nu zit dan sinds kort da Stichting ziekenfonds Rotter dam m het zelfde pand. Een ixiordecl heeft dit wel: de OGEM-directie weet nu ten minste waar ze terecht kan vooreen nieuivc bcleidsbnl. iWMUUWJU tér Over het 'probleem van wel of niet-roken nog even de volgende versregels van liedjeszanger en eabaretier Hans Dorresteijn: "Ik rook niet meer. ik drink niet meer en doe aan gymna stiek; ik spook niet meer. ik smoke 'niet meer en lees de encycliek: vroe ger was 't ander som: toen leefde ik niet zo braaf, toen rookte ik en drïnk- te ik en kionk de pornograaf!" De stichting "Le- -ven en Gezond heid", Biitscweg 14, Bosch en Duin, heeft een handig boekje uitgegeven met een vijfdagen- plan om definitief met roken te stop pen. Letitia Jalink van de stichting Samenwerkende Rotterdamse Kruisverenigingen stuurde het mij toe waarbij zij onder meer schreef: "Ik wil u er langs deze weg op wijzen dat de SSRK sinds kort een cursus "Stop pen met roken" geeft die niet te duur is, namelijk 50, voor riict-Ie- den en 35,- voor leden. De kruis verenigingen zijn van plan een schriftelijke cur sus niet-Token te publiceren." Uit het vijf-dagen plan voor niet ro- ,kcn geef ik de vol gende citaten, han delend over de eerste dag dat u met roken wil stoppen: "Roken tast uw zenuwen, uw hart, ja uw ge hele lichaam aan. Duizenden mensen beweren dat zij op elk gewenst mo ment zouden kun nen ophouden met roken, maar hoe doen ze het? Waarom houden ze erniet meer op? Het ABC voor vanavond. Neem u voor om vanavond iets vroeger dan gewoonlijk naar bed te gaan. Dit met het doel om dc zenuwen voldoen de rust te geven. Morgenochtend kunt u volkomen uitgerust iets vroe ger opstaan. Voordat u van avond naar bed gaat: maak een korte wandeling, adem diep; neem een warm (geen heet) bad of een warme douche. Herhaal verschil lende malen voor uzelf uw besluit: "vanavond heb ik besloten met roken op te houden." Een ontspannende douche of bad voor het ontbijt. Dit is absoluut noodza kelijk. Een tot twee glazen warm water voor het ontbijt. Vers fruit en vruchtesappen gedurende de eer ste 24 uur een flinke hoeveelheid vers fruit als ont bijt. Vermijd: pe per, sterk gekruide spijzen, mosterd, azijn, ketchup, ta- fclzuur, gekruid vlees, gekruide olijven, scherpe t kaas, machtige toespijzen en AL LE ALCOIÏOLI- SCHE DRAN KEN." Succes! ®iS*: 2D ma

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2