Scholen houden rommel- en kledingmarkt mm I COIOP tfafBent Uzéff Concert Wilton Een goed begin is het BETERE DANSWERK STUDIO Wp SWING HET VRIJE VOLK, DONDERDAG 20 MAART 1980PAG. 3 Mi De familie „brandweer" bijeen, f (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De naam Van Eijk heeft bij de Schie- damse brandweer al jaren een zeer goede indruk. Vrij dagavond, tijdens de uitreiking van de vrijwilligers- medailles door burgemeester Te Loo aan dertien brandweerlieden, liepen er niet minder dan vier brandweermannen met de naam Van Eijk in de zaal. Drie broers, Bram, Wim en Peter en de zoon van Bram, ook al Bram geheten. Nou hebben die Van Eijken het niet van een vreemde dat ze bij de brand weer zijn. Bram sr.: „Mijn vader, ook al Bram geheten, was bij de brandweer. Die heeft die ramp bij Wilton riog meegemaakt met die Griekse tanker. Dat was voor de oorlog. Je begrijpt dat het bij ons thuis altijd over brand of over de brandweer ging. Want er zijn ook nog enkele ooms bij het korps geweest.".;; wend links uit bed te stappen, maar toen mijn moeder ziek was ging hij voorin de bedstee lig gen. Als er brand is, zei hij, ben ik er zo uit. En er was brand die nacht Maar vader wilde toen op z'n oude manier uit de., bedstee stappen en vloog tegen de muur op." Het zou dus overdreven zijn te vragen waar bij de familie Van Eijk de liefde voor de brand weer vandaan komt. Het is ze met de paplepel ingegeven. Pe ter van Eijk: „Wij zijn hier nu met z'n vieren, maar er is nog een broer. Die is er vanavond niet bij. Enkele jaren geleden was het nog gekker. Toen had de familie Van Eijk een eigen brandweerwagen. Die konden wij met gemak bemannen." De sterke verhalen komen los. Grootvader Van Eijk. ook al bij de brandweer, dronk vroeger zijn borreltje in het café. Als thuis het eten klaar was, dan was er voor grootmoeder Van Eijk maar één manier om haar man uit het café te krijgen. Ze ging dan voor de deur staan en riep zo hard mogelijk: braaaaand! Dan kwam haar man in draf het café uit. De Van Eijken lachen er om. Binnenkort hoopt nog een twee de zoon van Bram zijn plaats in het korps in te nemen. Nieuwe Gids voor Schiedai is verschenen „Ach", valt een andere broer bij, „als je hoorde hoe dat vroe ger ging. Ik weet nog dat mijn moeder ziek was. De mensen sliepen toen nog in een bedstee. Nou was mijn vader altijd ge- komt het praktisch gebruik bij zonder ten goede. Achterin is een trefwoordenregister opge nomen dat men kan opslaan wanneer niet duidelijk is onder welke rubriek de gezochte in formatie te vinden is. Het aparte zakenregister is gemakkelijk wanneer men wil gebruikmar ken van diensten die door be drijven worden verleend, zoals verzekeringen, aannemers en wat dies meer zij. Wanneer je echter een avond je wil gaan stappen in Schie dam, dan heb je niets aan de 'Gids 1980'. Hij geeft namelijk geen informatie over bars en discotheken. Het telefoonnum mer van het zeekadettenkdorps staat gelukkig wel vermeld Al met al is met het verschij nen van de 'Gids 1980' een zeer kompakt naslagwerkje voor handen gekomen. Iedereen kan met dit boekje zijn weg vinden op bijna ieder willekeurig ter rein in Schiedam. Diengenen die de 'Gids voor Schiedam 1980' onverhoopt niet ontvangen hebben, kunnen hem alsnog aanvragen of afhalen op het Bureau Gerheentevoorlich- tingop het Stadskantoor. De klanten hebben het voor 'l vertellen bij hun COOP. En als ze voordeel willen, dan krijgen ze dat ook. Vooral in de dingen van alledag. Want dat scheelt! Giot en de Gids voor Schiedam. Jaren is er aan gewerkt. in Woudhoek-Noord 1 wéér niet goed. In plaats van wethouder Zijdeveld lof toe te zwaaien dat het ver zoek van een meerderheid van het CDA gehonoreerd is, begint Rosman te klagen dat de urgenten nu misschien niet aan de bak komen. Ter wijl de urgenten in de visie van twee jaar geleden (de "rijken" dus nu) juist wél een woning kunnen gaan huren in Woudhoek. Al met al een vreemde ommezwaai bij het CDA. Het volgende punt dat me verbaast. Rosman vindt dat de inderdaad (te) hoge huren- lager gemaakt moeten wor den. Een zéér loffelijke me ning, ik ben alleen bang dat dat niet meer zal lukken. Overleg met de twee CDA- bewindslieden zal echt geen extra subsidie opleveren, ze ker niet in een tijd dat er op alle fronten (behalve op de fensie natuurlijk weer!) be zuinigd moet worden. Het voorstel van Rosman om te wachten met verhuren zal in dit licht bezien zeker lei den tot een leegstand van. vele, vele jaren en dat is uiteraard volkomen verwer pelijk. Het uit de gemeente kas betalen van de te hoge extra gasten, ingeval er sprake is van urgentie op medjsche en/of sociale gron den is eveneens onaan vaardbaar. Het Rijk bezui nigt al op het geld dat de ge meente ieder jaar ontvangt en door het voorstel zou het verzorgingsniveau nog min der uitgebreid kunnen wor den en wellicht zelfs achter uitgaan. Nee, voor wat betreft déze woningen kan misschien al leen nog helpen de suggestie van Rosman om de minister te vragen of de duurste wo ningen ook in aanmerking mogen komen voor indivi duele huursubsidie. Ik weet niet of dat hier mogelijk is, maar ik vind het wel het uitzoeken waard. Maar laten we elkaar geen Mietje noemen: als het zou lukken zou dat wel bete kenen dat de nieuwe huur ders tot in lengte van jaren met de grote nadelen van de individuele huursubsidie te maken krijgen. Bovendien worden de huren van de overige vele honderden te bouwen woningen in Woud hoek-Noord daardoor niet lager. Op deze twee uiterst be langrijke problemen kom ik de volgende keer terug. HANS VAN KLÉÈF de resultaat heeft opgele verd of de gemeente moet de te hoge extra lasten maar zelf betalen, teneinde te voorkomen dat niet urgent woningzoekenden de wo ningen gaan huren. Als ik de vragen nog eens lees en daarbij bedenk dat ze door een lid van de CDA- fractie gesteld zijn, bespeur ik bij mijzelf enige verba zing. Allereerst wil ik stel len dat ik het positief vind dat er vanuit het CDA een duidelijk signaal komt dat men ook daar verontrust is over de hoge huren van de nu opgeleverde woningwet woningen in Woudhoek- Noord. Maar, eerlijk gezegd, begrijp ik Rosman niet. Om u duidelijk te rtiaken waar om niet zullen we even in de geschiedenis moeten terug gaan. In november 1977 stemden' Rosman en nog 6 CDA leden tegen het bouwplan van de 282 woningen waar het hier om gaat. Dc woordvoerder van het CDA, voor wat be treft dit bouwplan, moti veerde hun stemgedrag door te stellen dat er niet ge bouwd werd voor de mid den- en hogere inkomensca tegorieën en dat er daardoor niets terecht zou komen van Twee maanden geleden boven de maximumgrens schreef ik op deze plaats dat waarbij individuele huur- het CDA zich de rol had subsidie kan worden gekre- aangemeten van oppositie- gen en als daar geen afspra- partij met desondanks een ken over gemaakt Avaren, wethouder in het college, zouden toekomstige huur- Sindsdien heeft deze partij ders ook-geen woonvergun- naar het wapen van de zoge- ning nodig hebben. Terwijl naamde schriftelijke vragen het hier toch om woning- gegrepen. Als raadslid kan wetwoningen gaat. je die aan het college stellen Rosman vraagt dan ook indien je van mening bent hoe dit alles mogelijk is bij dat je via een andere gele- „sociale" woningbouw. Te genheid geen bevredigende vens vraagt hij waarom antwoorden krijgt. Het CDA indien zoals uit deze krant heeft bij de hier genoemde van vier maart j.I. opge- vragen wel verzuimd om die maakt kan worden, deze hu- andere gelegenheden uit te ren door Zijdeveld verwacht proberen. Wellicht een werden - hier niet eerder schoonheidsfout of mis- 'informatie over gegeven is schien een poging om wet- door Zijdeveld. Vervolgens houder Zijdeveld op zijn ge- vraagt hij of het college net zicht te laten vallen? Ik laat als hij vindt dat de wonin- meermaarnietoveruit,de gen onbereikbaar zijn ge- antwoorden zullen wel uit- worden voor de categorie wijzen welke gedachte juist (van woningzoekenden) is. waarvoor ze zijn gebouwd. Ondanks .deze kritiek wil Tenslotte verzoekt hij het ik op één van dc vragen college van burgemeester en doorgaan. Rosman heeft vo- wethouders alles in het' rige week vragen gesteld werk te stellen om te berci- over dc hoogte van de huren ken dat door toekomstige van de nieuwe woningen in huurders alsnog individuele Woudhoek-Noord. Deze hu- huursubsidie verkregen kan ten lopen van 270 gulden worden. Als dat niet lukt voor een éénkamerwoning moeten de woningen vol- tot 661 gulden voor vijf ka- gens Rosman maar niet ver niers. De grootste woningen huurd worden totdat over zitten daarmee 70 gulden leg met de minister voldoen- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Kleuterschool „De Zevensprong" en de openbare lagere school Prof. Dr. Ph. A. Kohnstamm houden dit jaar opnieuw een rommelmarkt. Ook zal er veel kleding worden verkocht. Do Rommelmarkt wordt op 22 maart gehouden in de aula van de Kohnstammschool, Fahren- heitstraat. Er is een grabbelton voor kinderen, men kan raden naar knikkers en er zal popcorn te koop zijn. Spullen voor deze markt kunnen tot en met vrij dag 21 maart op beide scholen ingeleverd worden. Voor hele zware spullen is een afhaal- dienst ingesteld. Deze komt op afspraak langs. U moet daar voor bellen op donderdag 20 maart naar Greet de Vries, tel. 261142, tussen 18.00 en 20.00 uur. Iedereen is welkom zaterdag tussen 10.00 en 14.00 uur. De bei de oudercommissies hopen dat er veel verkocht za! worden ten bate van de schoien. de zorg voor kansarmen en ouderen. De rijken zouden de stad verlaten en de ar men zouden overblijven en daardoor zouden de midde len om de armen te helpen niet meer aanwezig zijn. Kortom een pleidooi voor het opstoten van Schiedam in de vaart der volkeren in plaats van woningen bou wen voor onder andere de krepeergevallen. Dat deze zienswijze principieel ver schilt van die van de PvdA zal niemand verbazen. Maar goed. bouwen voor de mensen met de midden- en hogere inkomens dus. Maar nu, ruim twee jaar la- ter, blijkt dat de huren zo hoog zijn dat alleen mensen uit die midden- en hogere inkomensklassen die wonin gen kunnen betalen, is het Dansschool csAj Schiedam MV Tel. 010-713071 SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN - De Harmonie Wilton- Fijenoord geeft zaterdag 22 maart weer haar jaarlijkse VVinlerconcert in de Stadsge hoorzaal in Vlaardingen. Mede werking zal worden verleend door de harmonie zelf, het Jeugdorkest van WF en het Tamboerkorps. Na afloop van het concert is er een bal in de zaal Harmonie met medewer king van de Party Sound Band

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 5