Verslaat! aan valiiim: 10.000 Nederianders D'66 steint mee met regeringspartijen üi zingt van pijnstiller APC moordend9 ioek je werk? Plaats gratis advertentie! Grünen misschien niet in Bondsdag I f Stroomstoring in Amsterdam Jaarlijks 200 nierpatiënten BERICHT VOOR SCHOOLVERLATERS VAN HET VOORTGEZET ONDERWIJS „En nu verder aan ffot 11 Wi* Drankomzet veel lager 14 tlm 23 maart amstentam raa Te vondeling leggen mag bijna overal DODE NAZI BLIJFT EREBURGER KNVB pakt geweld bij voetbal aan Italië: één i vreemdeling per topclub Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee. 1 I I 1 1 I I I - -3^ Khadaffi bouwt 'Libische Muur' Neerslag INFORMATIE OVER BEZORGING: 8 1 W I I 8 I I i iV-i ."-H... Zaterdag 22 maart 1980 34e jaargang no. 10040 (Van een onzer-verslaggevers) ROTTERDAM - Van de 150.000 Nederlanders die het kalmeringsmiddel valium gebruiken, zijn er 10.000 verslaafd. Deze. schatting heeft als grond Engelse en Amerikaanse gegevens, maar wordt door Nederlandse farmacologen eveneens als juist beschouwd. Grote rol V f'- i f f. Vier man sterk liep de PvdA gisteren in het loondebat te hoop om via de interruptiemicrofoon minister Albeda van re pliek te dienen. Fractie leider Den Uyl met naast hem Kombrink (links) en Knol en Van der Hek (rechts). f LONDEN - Speciaal voor het 17-jarige Engelse meisje Michelle Booth heeft de Amerikaanse zanger Roy Orbison een show gegeven. Twee jaar geleden had Orbison er met zijn muziek toe bijgedragen dat Mi chelle bijkwam uit een diepe coma ten gevolge van een treinongeluk. Wzmm. Roy Orbison 29 maart a.s. verschijnt met informatie voor schoolverlaters. Wij introduceren daarin een nieuwe annoncerubriek. Hierin kun je GRATIS laten opnemen naar welk soort werkkring je voorkeur uitgaat. Lees er alles over verderop in de krant! Bel 010 - U 7100 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Ieder jaar komen er in Nederland 200 nierpatiënten bij door het langdurig slikken van de pijnstiller APC. "Een enkel tabletje schaadt nauwe lijks, maar veelvuldig gebruik is op de lange duur let terlijk moordend". (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De loon maatregel geldt tot eind dit jaar en niet tot maart volgend jaar zoals het ka binet Van Agt heeft voor gesteld. Dat is de uitkomst van het debat dat tot gister avond tien voor twaalf in de Tweede Kamer heeft geduurd. Het was D'66 dat die beperking van de loonmaatregel voor el kaar kreeg. CDA en WD steunden een dergelijke motie van D'66-er Nypels. Tot woede van de andere oppositiepartijen stemde D'66 daarop met CDA, WD en de kleine rechtse partijen mee voor aan vaarding van de loon maatregel. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exkiusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèstwe! iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon Ja's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u besteden in de kleu ren rood bruin, blauw of groen. Het formaat is 50bij100cm. En de kwaliteit, die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naar: few .Plaats:. Bovendien ontvangt hij/zij Het Vnje Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exkiusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:. Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. 0000 VB Rotterdam. f* I? Si HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.7100 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 *W8S«K»S Die 10.000 valiumgebrüikers kunnen niet meer stoppen zon der dat ernstige onthoudings verschijnselen optreden. Ge volg: zelfs als een patiënt af is van de klachten waarvoor hem valium werd verstrekt (via een doktersrecept), moet hij blijven doorgaan met "slikken". Afkic- ken.met als bij een middel als heroine, is' wél mogelijk, maar ■vergt minstens vier maanden opname in eeh ziekenhuis. Het ministerie van Volksge zondheid in Den Haag volgt de discussie over valium en andere verslavende kalmeringsmidde len nauwgezet, maar neemt zelf geéri initiatieven. "Dat doen we pas. als de wetenschap met cij fers over schadelijkheid komt aandragen.'Dan zijn we in staat net als in de halcion-zaak. in te grijpen," aldus eenj woordvoer der. Ook het argument van Engel se onderzoekers, dat valium in vijf procent van de gevallen verslavend werkt, terwijl fabri kant Hoffmann-La Roche van uit Zwitserland spreekt over één op de vijf miljoen, vermag Volksgezondheid niet tot actie te brengen. "De World Health Organiza tion (WHO) bestudeert deze zaak al lange tijd. Het probleem is ook, dat alternatieven voor valium niet voorhanden zijn. Verder speelt het "voorschrijf proces" van de Nederlandse.art- sen die in veel gevallen haast automatisch kalmeringsmidde len aan hun patiënten verstrek ken. een grote rol." Meer over het gevaar van va- liumgebruik en dé praktijken van Hoffmann-La Roche om het middel te "pushen", op pagina 23,"Vrij Uit - AMSTERDAM Een deel van het centrum van Amsterdag heeft vrijdagavond twee, uur .Jang zonder stroom gezeten. In enkele bioscopen en in de stads schouwburg aan het Leidseplein moesten de voorstellingen wor den gestaakt Kabelbreuk was de oorzaak van de storing. beperkt tot eind 1980 CAIRO - Kolonel Khadaffi is begonnen aan de bouw van een metershoge, muur op de grens van Libië met Egypte in het noorden Van zijn land. De muur zal 300 kilometer lang worden. Volgens het Egyptische dag blad Al Ahram dient de muur om een Egyptische inval tegen te gaan. Orbison die aan een toumee van een maand in Engeland be gint, reed vanaf he". v.,egveld in Londen meteen dor naar het huis van Michelle. "Ik heb vaak aan haar gedacht," zei Orbison. "Ik weet hoe ze geleden heeft. Toen ik twee jaar geleden om hulp werd gevraagd, was ik zelf net herstellende van een hart operatie, en het enige wat ik voor haar kon doen iVas een bandopname voor haar maken." Michelle kwam destijds pas bij nadat haar artsen Orbisons boodschap en zijn grote hits zoals Pretty Woman en Blue Bayou afspeelden. Hoewel ze nog steeds gedeel telijk verlamd is. omhelsde Mi chelle haar idool. Ze zei: "Je hebt me geholpen toen ik er slecht aan toe was, en nu ben je hier zelf. Ik zal deze dag nooit vergeten". Veel bewolking en af en toe wat neerslag. Middagtempe- ratuur ongeveer vier graden. Matige, jn het Waddengebied krachtige, oosten wind. 23 maart 24 maart A Vv\zon op Ander 06.33^18.56 06Jl":lte8 maan op onder 10.59 02.06 11*51 03.01 (géén onder nummer) Vroog «oor de cfd. obonnte-iwvfct moondog f/m vrijdag tot 19.00 uur saterdag tot 16.00 uur Zie ook adressen op de strippagina Van onzesoc.-econ. redactie DEN HAAG De verkoop van sterk drank is sinds begin dit jaar sterk ingezakt: de omzet daalde met 25 tot 30 procent Die teruggang wordt volgens de Vereniging van Grootwinkelbe drijven in Alcoholhoudende en Alcoholvrije dranken veroor zaakt door de accijnsverhoging op gedistilleerd per 1 januari. Geopend van 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 7,50 kinderen tot 14 jaar f 5,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Dit zei gisteren in Amsterdam professor dr. F. A. Nelemans hoogleraar in de farmacologie op een congres over hoofdpijn. "Mensen met chronische hoofd pijn moeten alleen pijnstillers slikken als overbrugging totdat de arts heeft ontdekt waar de oorzaak zit," aldus prof. Nele mans. De grote boosdoener is vol gens Nelemans de stof fenaceti- ne, die behalve in APC ook in andere pijnstillers zit Behalve dat deze stof verslavend en kan kerverwekkend is. verwoest ze volgens hem op de lange duur de nier-functie. Al in 1978 heeft de geneesmid delencommissie geadviseerd de stof op recept te stellen. Dat is nog steeds niet gebeurd. Het Mi nisterie van Volksgezondheid zegt dat de schadelijke gevol- gens verband houden met aan zienlijke overschrijding van de aanbevolen dosering. Op het congres werd bekend gemaakt dat vorig jaar 37 mil joen gulden is uitgegeven aan pijnstillers tegen hoofdpijn. Dat gold alleen nog maar de merk- preparaten. Tussen de tachtig en negentig procent van alle mensen heeft we! eens last van hoofdpijn. De gemiddelde huis arts wordt eens in de twee da gen door een "hoofdpijnpati..ent bezocht ROTTERDAM - De op roep van Het Vrije Volk aan schoolverlaters-in spé om (gratis!) en werk-zoekadver- tentie in de krant te plaatsen, heeft grote weerklank ge vonden. Op zaterdag 29 maart brengt Het Vrije Volk een speciale bijlage voor jon geren die dit jaar van school komen, "En nu verder...." ge heten. In die bijlage zal een voor Nederland unieke adverten tie-rubriek staan, waarin schoolverlaters gratL korte advertentie teki I. k >v ncn laten opnemen, zo:" 15 maart al werd aangekon digd. Er Is nog ruimte in deze rubriek, zodat iedereen nog de speciale antwoordkaart kan insturen. De schooldeka- nen en klasseleraren in Rot terdam en omgeving hebben van Het Vrije Volk informs- tie-paketten en deze ant woordkaarten ontvangen. Wie wil meedoen moet de Ingevulde kaart wel snel In sturen, want het is zó 29 maart. De gratis advertentie actie is bedoeld voor school verlaters uit alle soorten on derwijs: iedereen krijgt dus een kans. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Het te vonde ling leggen van baby's mag bin nenkort - in sommige gevallen - overal waar het kind snel kan worden gevonden en waar geen gevaar voor de gezondheid be staat. Minister De Ruiter (Justitie) is afgestapt van zijn plan om daarvoor alleen bepaalde plaat sen. zoals politiebureaus of zie kenhuizen, aan te wijzen. Hij schrijft dit in een toelich ting bij het wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen in het wetboek van strafrecht. De bewindsman blijft er tegen om het te vondeling leggen in alle gevallen straffeloos te ma ken. Hij wil een uitzondering ma ken voor mensen die handelen uit angst dat de bevalling wordt ontdekt en voor hen die zich ernstig bedreigd voelen door de verantwoordelijkheid van de opvoeding. WYK - De voormalige opper bevelhebber van de Wehrmacht in Nederland, Friedrich Chris tiansen, wordt niet het erebur gerschap van het Westduitse plaatsje Wyk ontnomen. Ook wordt de naam van de naar hem genoemde straat niet veranderd. Hiertoe heeft de gemeenteraad van Wyk besloten. De in 1972 overleden Chris tiansen is na de oorlog in Neder land wegens oorlogsmisdaden veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. Burgemeester en Wethouders van Wyk. dat op het waddenei land Föhr ligt, hadden een voor stel ingediend om Christiansen het ereburgerschap van zijn ge boorteplaats af te nemen. Tegen stemden echter de christen-de mocraten, een onafhankelijke groepering en de liberale afge vaardigde. Voor de rest is er weinig aan de kabinetsvoorstellen veran derd. Het bedrag van de prijs compensatie per 1 juli blijft op het gelijke bedrag voor iedereen van 26 per maand staan. Op de valreep trok het CDA een voorstel in waarin minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) gevraagd werd voor 1 juli met bezuinigingen op topsalarissen van ambtenaren te beginnen. Aan het begin van het debat had CDA-woordvoerder Weljers nog gedreigd: „Voordat wij vandaag uiteen gaan moet er een plan op tafel liggen waardoor er gesne den kan worden in de ratjetoe van de topsalarissen." De toe zegging van Wiegel zo veel mo gelijk z'n best te doen was vol doende om Weijers op dit stand punt terug te laten komen. Minister Van der Stee van Fi nanciën voelde er niets voor de prijscompensatie en het bedrag van de belastingverlaging te verhogen om zodoende de koop kracht van de minimuminko mens te- garanderen. Ook dit was een vurige wens van het CDA. Wel wil Van der Stee wat in de belastingsfeer doen voor de mensen die net iets meer dan het minimumloon verdienen. Deze maatregel kost de regering dit jaar vijftig miljoen gulden. „Het CDA neemt genoegen met een afkoopsom," merkte de PvdA-er Kombrink op. De Kamer verwierp een voor stel van PPR-fractieleider Bec kers die de koopkracht van de sociale minima dit jaar gega randeerd wilde zien. De rege ring wil de compensatie voor de minimumlonen en de uitkerin gen dit jaar tot twee procent be perken. Begin volgend jaar krij gen deze groepen er nog een procent bij, maar daar hebben ze eigenlijk dit jaar al recht op. t zie ook pag. 4 en pag. 5 DEN HAAG - De sectie* betaald voetbal van deffi KNVB heeft een eoördl-I natie-commissie tegen" geweldpleging op en rond| de voetbalvelden Inge-g steld. Tet voorzitter van'Jp deze commissie Is be-|§ noemd prof. ror. Giltay-Sjp Veth. hoogleraar te Let-as* den. Verdere leden zijn:!» IL W. de Boer, plaatsver-in vangend hoofd centrale 11 recherche informatie-p dienst in Den Haag eri F.ff G. de Kimpe, directeur» van het Feyenoord-sta- |:f1 dlon. ijl Aan minister De Ral terp; van Justitie ls gevraagd® op korte termijn leden 0 van het openbaar mints-1| terie en politie voor deze>-i commissie aan te wijzen. L- ROME - De Italiaanse eredi-,. visieclubs mogen met ingang^ van het nieuwe seizoen één bui-f tenlandse profspeler contracte-| ren. Na vele maanden geharre-j war hebben de eigenaren van def beroepsvoetbalcubs dit gisteren; besloten, ondanks stug verzetr, van de arme provincieclubs As» Ij ccü en Catanzaro. Officieel moetg de Italiaanse voetbalbond ditp nog goedkeuren, maar dit lijkt; slechts een formaliteit Aanvankelijk lag het In de be-U doeling de grenzen te openen voor twee Europese spelers per|| club. Dit stuitte evenwel op be-S zwaren van de financieel min- j§] der draagkrachtige verenigin-s® gen. li In totaal zullen dus volgende competitie hooguit zestien bul-ïfs tenlanders op de Italiaanse vel-|f| den te zien zijn. Het besluit Sl open t perspectieven voor de ge- VS broeders Van de Kerkhof, Krol 'sa en Rensenbrink, Nederlandse jjf voetballers die afgelopen tijd alfl zijn benaderd door Italiaanse ijl verenigingen. FRANKFORT - De Westduit se milieupartijen (de Grünen) doen wellicht niet aan de ko mende bondsdagverkiezingen mee als de Sociaal Democrati sche Partij (SPD) een "tege moetkomend gebaar" doet. Eén van de leiders van de Grünen, Rolf-Dieter Hasencle- ver, zei gisteren dat een derge lijk gebaar "sommige Grünen kan bewegen hun deelname aan de bondsdagverkiezingen te heroverwegen." De Grünen zou- den bij de bondsdagverkiezin- gen zoveel stemmen van de SPD en de liberale FDP in de wacht kunnen slepen dat Helmut) Schmidt het veld zou moeten! ruimen voor de conservatieve1 christen-democraat Franz Josef i Strauss. iemand anders (die dat wèl is) uw naam geven? Naam: 'Adres: Postcode: Soort abonnement: O kwa, taai ojaar H .Plaats:. Kleun o rood O bruin O blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen).

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1