Rotterdam Vrijgelaten na 2 7 Oostduüs diplomaat uit gratie En daar is V| |G| VROUW IN T LEGER OOK NIET JE DAT 'Niet zo veel bezuinigingen' MAN SLAAPBANKEN •i if I I I I 8 Eén lijn bij steun fraude Op geleende wieken terug literfles nu rnmm. Aftrap later fft'f 11 «'UI* m HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Voetballers vragen asiel Parkeren voor 3 cent Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee. Regen -Kji 2 7* w f; l Woensdag 26 maart 19811 34e jaargang no. 10043 i: (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De consument houdt de hand op de knip. De koopkrachtdaling voor de meeste werkne mers heeft tot gevolg dat men veel voorzichtiger koopt. Vakantie (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM - Het plan voor paalwoningen boven de Blaak van architect Piet Blom gaat misschien toch nog door. De HBG heeft van de gemeente Rotterdam één week de tijd gekregen om het plan voor vrije sec tor koopwoningen om te bouwen tot een plan voor pre miehuurhuizen. Gaat de HBG daar niet op in, dan zal Rotterdam een schadeclaim indienen van 10,5 miljoen gulden. Vast in Berlijn PARIJS - Percy Stutz, een hoge Oostduitse VN- functionaris in Parijs, wordt tegen zijn wil in vastgehouden in Oost- Berlijn en mag niet naar Parijs terugkeren. Vol gens diplomatieke krin gen in Parijs is Stutz ver moedelijk naar Oost-Ber- lijn ontvoerd. «tl Drie gijzelaars verla ten onder begeleiding van de arts Pedro Botero de Dominicaanse ambas sade in de Columbiaanse hoofdstad Bogota. Een commando van de bewe ging M-19 bestormde de ambassade op 27 februari en gijzelde een groot aan tal diplomaten, die er een receptie bijwoonden. De drie gisteren vrijge laten mannen waren daar ook als gast. Er bevinden zich nu nog 29 gijzelaars in het bezette gebouw, on der wie een twintigtal di plomaten. ZEIST - De wedstrij den voor het betaald voetbal zullen op paasza terdag, 5 april, pas om vier uur in de middag be ginnen. - j* Edinburgh deze kant op? Nee, zwarte parel Lisette Mali- dor uit Mar tinique wijst in hartje Lon den niet ae weg. De top attractie van de Blue Bell Girls geeft op straat een voorproefje van hun re vue "Hello Paris", voor het eerst sinds jaren Groot-Brit- tanie. De première met deze nieuwe Jo sephine Ba ker is bin nenkort in de Schotse hoofdstad Edinburgh. ABONNEE-SERVICE voor direkle bezorging ma. t/m vr. van 15.30 - 19.00 uur zaterdag van 9.00 - 16.00 uur Verontrust Zie ook pagina 13 NEW YORK - Tegen alle voorspellingen in heeft se nator Edward Kennedy gisteren zijn naaste rivaal president Carter met ruim verschil verslagen in de voorverkiezingen in de belangrijke staten New York en Connecticut. Bij de republikeinen won George Bush in Connecticut en Ronald Reagan in New York. slaapbankstellen, enorme sortering. Ook alle BEKA banken uit voorraad te leveren. Vr. folder. Fabnekstoonzalen Industriegebouw. Goudsesmgel 66, R'dam, tel. 010-13.80.18 ■11 i t' -J I •Tl* aas ras m m es Stuur Het Vrije Volk naar: Plaats: Soort abonnement: O kwartaal O jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken grabs. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Postcode:Plaats: Kleur, o rood O bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000VB r Rotterdam. «ere» p - 1 HOOFDREDACTEUR HERMAN VVIGBOLD Witte de Withstraat 23.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Consument 1 koopt in met hand Het grootwinkelbedrijf is dan ook bepaaid niet optimistisch over zijn verkopen en vreest een aantal magere jaren. Op de automarkt is de groeiende zui nigheid onder de consumenten al duidelijk voelbaar. De autoverkopen lopen vooral in de laatste weken zienderogen terug Volgens sommige pessi misten m de autobranche dreigt zelfs een totale ineenstorting van de automarkt. Naast de dalende koopkracht voor velen ais gevolg van de loonmaatregel speelt op de auto markt ook een grote rol de hoge rente Ongeveer 80"ii van de door particulieren nieuwgekochte auto's wordt gefinancierd. Door öe hoge rente worden de afbeta- Iingslasten te hoog, aldus de Bo- vag, de organisatie van automo bielbedrijven. De detailhandel vreest de uit werking van de afnemende koopkracht op het bestedings patroon van de consumenten zeer. De Raad voor het Filiaal- 8 K eist bouw paalhuizen -i Stutz is hoofd van de afdeling culturele schatten van de UNESCO te Parijs en wordt sinds 8 maart vermist. Hij had collega's verteld dat de Oost duitse regering hem onder druk zette om zijn post te verlaten en naar Oost-Berhjn terug t» ke ren Stutz was opgeroepen voor een gesprek met zijn meerderen, waarna hij erop gestaan zou hebben dat deze ontmoeting in het westen plaatshad Stutz ging naar West-Berhjn en is sinds dien niet meer m Parijs gezien. De Oostduitse autoriteiten hebben meegedeeld dat Stutz een hartaanval had gekregen en in een ziekenhuis in Oost-Ber- lijn wordt behandeld. Stutz' vrouw en dochter zouden na zijn verdwijning in Parijs onderge doken zajn Wij maken nu pas op de plaats," aldus wethouder mr. J Mentink gisteren tegen de raadscommis sie Ruimtelijke Ordening. "HBG is nu aan zet. Wij houden vast aan paalwoningen Op het voorstel van HBG met een ander woningbouwplan te komen, is wethouder Mentink deze week niet ingegaan. "Er is juridisch advies ingewonnen. Het grondbedrijf heeft uitgere kend dat het niet doorgaaan van dit plan de gemeente Rotterdam een dikke tien miljoen gulden gaat kosten. Het is volgens het advies een harde claim." Mentink betoogde gisteren dat het aanbod van de gemeente Rotterdam de paalwoningen m de premiesfeer te bouwen, een redelijke kans maakt Het komt volgens de wethouder tegemoet aan de wensen van de HBG. die eerder deze maand afzag van het bouwplan in verband met de slapte op de kopersmarkt "De groep huurders die deze huizen zal kunnen betalen, vertoont nog geen neiging tot staken," al dus Mentink. De paalwoningen niet verko pen, maar verhuren heeft oven- geas voor de financien van de gemeente Rotterdam ook gevol gen De grondopbrengst zal door verhuur worden verminderd met 3.6 miljoen gulden. "Het is niet de bedoeling dat de ge meente dat betaalt." aldus Men tink gisteren DEN HAAG - Nog dit jaar komen er uniforme strafmaat regelen tegen steunfraude en misbruik van sociale verzeke ringen. Bedoeling is strafvervolging in te stellen bij fraude boven de duizend gulden of ten minste twee weken zwart wertcén, Ge- vangemstraffen zouden moeten worden geeist bij fraude van meer dan 2500 gulden of een maand of langer zwart werken. SCHIPHOL - Meteen lijntoe- stel van de KLM wordt morgen een Grote Trap, een zeer zeldza me Oosteuropese vogel die na de strenge winter van vorig jaar in ons land achterbleef, naar Polen teruggebracht. Het dier behoort tot de zwaar- beschermde vogelsoorten. Enige tijd regen. Minimum temperatuur omstreeks 4 gra den. Middagtemperatuur rond 11 graden. Vnj krachtige wind uit zuidoost tot zuid. 11 maart ion op onder 0624 1903 maan op onder 14.50 04 SO BONN - Vrouwen in het Amerikaanse leger in West- Duitsiand zijn vaak het slachtoffer van seksueel ge richte agressie van hun mannelijke collega's. Regel matig worden zij geconfron teerd met schunnige opmer kingen en lichamelijk ge weld. Volgens een artikel in het blad "Frontlinie" dat dit meldt, zijn vorig jaar 43 ver krachtingen gemeld op vrouwelijke soldaten, ge zinsleden van Amerikaanse soldaten en Westduitse vrouwen. Bij een onderzoek ver klaarde de helft van de on dervraagde vrouwen dat zij door hun mannelijke colle ga's waren benaderd met onzedelijke voorstellen. On geveer 70 procent klaagde over beledigingen en onfat soenlijk taalgebruik. In West-Europa zijn onge"- veer 200.000 Amerikaanse soldaten gelegerd, onder wie ongeveer 13.000 vrouwen. Vooral de huisvesting van de vrouwen is een probleem. Eén van de ondervraagden verklaarde dat veel in Euro pa gelegerde vrouwen ver schrikkelijk in angst zitten omdat zij volgens de regel- menten van de brandweer 's nachts de deur van hun slaapkamer niet op slot mo gen doen. Voor informatie over adreswij zigmg. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM - Als de West- europese regeringen koppig blijven vasthouden aan een on genuanceerde bezulniglngspoli- tiek zouden de gevolgen weieens averechts kunnen zijn, waar schuwt de Economische Com missie voor Europa (ECE) van de VN. De vermindering van de economische groei zou daardoor wel eens ernstiger c' langduri ger kunnen blijken te worden dan nu nog wordt verwacht. In het jaaroverzicht van de ECE wordt gesteld dat de erva ringen uit 1974 en 1975 met een abrupte wijziging van het beleid ten aanzien van inflatie en eco nomische groet een goede les moeten zijn De bezuinigingen in 1974 werden in 1975 gevolgd door een belastingbeleid dat de bedrijven weer ruimte moest geven om de tekorten door de gestegen olieprijzen op te van gen, Matige bezuiniging nu voorkomt de noodzaak van een scherpe koerswijziging m de toekomst, aldus de ECE. FRANKFORT - Verscheide ne leden van de nationale voet balploeg van Afghanistan heb ben politiek asiel gevraagd in West-Duitsland. Functionaris sen in Frankfort wilden niet zeggen om hoeveel spelers het lging, maar volgens een Londens dagblad gaat het om aanvoerder Rohparwar en zes andere spe lers. en Grootwinkelbedrijf houdt er rekening mee dat het publiek in zijn uitgaven voorrang gaat ge ven aan „zijn laatste luxe ver worvenheden". de vakantie. „Afscheid nemen van de zon nige stranden en de besneeuwde bergen is nu eenmaal een opera tie die pijn doet," aldus de raad m het vandaag verschenen jaar verslag. En het zou volgens haar kunnen betekenen dat daaron der de winkelverkopen lijden. Verontrust is de detailhandel toch al over het veranderde be stedingspatroon van de consu ment De bestedingen via de winkels lopen m verhouding tot de andere gezinsuitgaven hard terug. In 1970 werd nog 60"k van de consumptieve bestedingen in de winkels gerealiseerd, thans ligt dat percentage op ongeveer 5°. De loonmatiging zal volgens het grootwinkelbedrijf wel een gunstig effect hebben op de winsten in de eigen, nog altijd zeer arbeidsintensieve bedrijfs tak. „Maar de detailhandel moet het toch in belangrijke mate hebben van de koopkracht van de totale bevolking. TILBURG De park eerme ters in Breda, Tilburg en Eind hoven worden de laatste tijd ge- vuldt met Belgische munten van 50 centimes die een waarde heb ben van ruim drie cent Raadsleden van deze steden hebben vragen gesteld in de ge meenteraad over de grootte van de fmanctele strop die de ge meenten hierdoor lijden. DEN HAAG Een ernsti ge vleeswond aan z"n lin kerhand en bloedvergifti ging liep de 27-jarige Haagse glazenwasser Piet Cruyssen gisteren op toen hij bij het overzetten var» zeven cadeau gekregen visjes, gebeten werd door één der visjes. De diertjes, zo bleek later, waren tro pische vleesetende piran ha's. De Hagenaar had de visjes, waarvan hen wél was opgevallen dat ze nogal scherpe tandjes hadden, zondag van een kennis gekregen. Toen hij ze wilde overdoen in een ruimer visglas, beet één van de visjes dwars door het schepnetje heen en viel op de grond. Op het moment dat Cruyssen het diertje wil de oprapen, zetten deze z'n tandjes krachtig in de linkerhand van de Hage naar. Met zout waste hij daarop de ernstig bloe dende wond uit. Enkele uren later moest de man aLsnog naar het zieken huis toen hij door bloed vergiftiging opeens koorts en krampver schijnselen kreeg. Kennedy verslaat Carter tweemaal Kennedy versloeg Carter in Connecticut met 47 tegen 41 per cent van de stemmen en m New York met 59 tegen 41 percent. Ondanks deze nederlagen be schikt president Carter al over meer dan de helft van de 1666 afgevaardigden die hij nodig heeft om herkozen te kunnen worden als presidentskandi daat Carter heeft nu 846 afge vaardigden voor de democrati sche conventie tegen Kennedy 402 In de staat New York had Kennedy het voordeel van de Joodse stemmen. In die staat en vooral in de stad New York wo nen meer joden dan in heel Isra el De Joden in Amerika keren zich steeds meer tegen Carters Midden-Oosten-pohtiek. In Connecticut kreeg oud-CIA directeur George Bush 39 per cent van de stemmen tegen Ro nald Reagan 34 percent Dit ver hes maakte Reagan echter ruimschoots goed met zijn winst in New York, waar -rj 73 afge vaardigden achter zich kreeg en Bush maar zes Ronald Reagan heeft nu 293 van de 998 afgevaardigden <lie nodig zijn om kandidaat van z.ijrvpartij te worden. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. naam Adres: Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèt is) uw naam opgeven? Da's geen p- int Oh ja: de hijnddoek kunt u bestalen in de kleu ren rood bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! - ït»5l ,3 tl Naam: Adres: {SOS 9Ë328I 4.* H «r V ii 1 -TT*?; - ZJ-TZ- -

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1