Vooral huisvrouwen beoefenen net spel Kerkkoor In Honorem Dei II COOP ftafBent UzéfF '.V .kyyii HET VRIJE VOLK, DONDERDAG 27 MAART 1980PAG. De spelleider is degene die het meest aan het woord is. Fikse prijzen zijn er te verdienen. (Van onze verslaggever RENÉ SAUVEUR) SCHIEDAM - Tijdens het afroepen van de nummers is het rustig. Gekras van pennen, potloden, viltstiften en kleurpotloden is het enige wat je hoort. Een snelle ischuine blik op formuliertje van degene die naast je zit aan het tafeltje. Kijken of je niet per vergissing een nummer gemist hebt. Concentratie. Hopen dat de spel leider dat ene ontbrekende nummer in de serie nü af roept. Weer niet... Maar dan! Bingo! c In dwang f"s'4 V ,>V4„ h Het zijn vooral huisvrouwen die het spel beoefenen. Opletten dames, wantnog één nummer. Vergunning Een goed begin is het BETERE DANSWERK Dansschool STUDIO SWING Intensief Dirigent Cees Hagendoorn bezig met de repetitie. Mobilisatie Met volle overgave. Op de voorgrond voorzitter C. van Hagen. grif betalen voor de gezelligheid In de andere hoek van de zaal staat iemand op en loopt naar vorerc Vooral niet laten merken dat je eigenlijk een beetje teleur gesteld bent dat je voor de zoveelste keer weer niets .gewonnen hebt. Een set kop- "j'es van een of ander flut- perk heeft de moed er in het werleden een paar keer inge houden. Nu de kopjes, de volgende keer een stofzui- ger Dat is bingo. 'Bingo is een spel dat vele tientallen, misschien we! honderden „liefhebbers" niet alleen in Schiedam we kelijks spelen Een populair geworden lottovorm, die in de Verenigde Staten tot bloei is gekomen en vervol gens tot in Nederland is doorgedrongen. De prijzen zijn normaliter laag en men beschouwt het als een gezel- De klanten hebben het voor 't vertellen bij hun COOP. En als ze voordeel willen, dan krijgen ze dat ook Vooral in de dingen van alledag Want dat scheelt' hgheidsspel. Het verband met Lotto is duidelijk. Een groot aantal deelnemers zet een bedrag in, dat bij Lotto in de vorm van geld en bij bingo in de vorm van prij- z.en weer wordt uitbetaald aan een klem aantal men sen. Het z.ijn vooral (huis-) vrouwen die het spel beoefe nen. Verhoudingsgewijs zie )o maar weinig mannen en kinderen de bingo avonden bez.oeken Zoals loterijen vroeger werden georgani seerd ten bate van arme lan den - later bleek er een di- rekteur van de opbrengst luxe te zijn gaan leven - waarbij men de mensen al daar een kleine kans gaf op verbeterde levensomstan digheden. zo is bingo op dit moment in Nederland in zwang. Een relatief geringe inzet met de kans op een re delijk grote prijs, die ons welzijn zou kunnen verho gen. Een gedeelte van de op brengst komt ten goede aan een - de meningen lopen hierover uiteen - liefdadig doel. De deelnemers wordt een gezellig avondje gebo den. met daarbovenop nog eens het vooruitzicht op het winnen van luxe-artikelen, die toch voor iederéén aan trekkelijk zijn! De gezelligheid valt te omschrijven als die op een .bruiloft van een grote fami lie. waarbij de ene tak de andere niet kent en dus in de andere hoek van de feest zaal gezellig zit te doen. We zijn met z'n allen voor het- omdat je jarig bent maar Er wordt alleen maar ge- ten met elkaar tijdens het zelfde gekomen, maar we -voor de snoeperij. We zien praat wanneer de spelleider afroepen van de nummers maken geen kennis met el- elkaar voorlopig toch niet tussen de rondes door even zou kunnen betekenen dat kaar Want we zijn hier niet meer zijn. mond dichthoudt. Pra- je door gebrek aan concen tratie een nummer over het hoofd zie'. En we zijn hier tenslotte om wat weg te sle pen. nietwaar? Voor een goed doel georganiseerd? Prima, maar als er wat te winnen valt nog mooier De pnj/en van de bingo zpn per vereniging verschil lend Maar. je bent al snel f 20.- kwijt voor een avondje bingo Al naar gelang de prijzen die er te verdienen zijn, verschilt de inzet Ta- telgrills. levensmiddelen, pannensets. strijkplanken, kortom de prijzen bestaan voor het merendeel uit arti kelen die in het huishouden goed van pas kunnen ko men Vandaar ook de vele huisvrouwen die naar deze avonden toekomen. Ze beta len grif voor de veelal met eens /o luxe artikelen die er te verdienen zijn. Bingo is een kansspel Dat wil zeggen dat de uitslag er van grotendeels wordt be paald door het toeval. Een kansspel, maar ook een gok- sjiel Een versluierde vorm van gokken wellicht, maar het blijft hopen op iets dat waarschijnlijk toch niet ge beurt Nu speelt bigokken, zoals dobbelen en pokeren het behendig zijn in het spel een flink woordje mee. Bij bingo is dat maar ten dele het geval. .Je dient slechts goed te luisteren en iedere keer goed af *e strepen Sommige deelnemers spelen op tweeof drie formuliertjes tegelijk Een vorm van be hendigheid, die een begin nende bingospeler beslist nog niet onder de knie heeft. Het kost weliswaar drie maal zoveel op deze manier, maar je maakt ook drie maal zoveel kans op een prijs Op deze manier kost een avondje bingo al snel 60,- Behoorlijk duur voor een avondje uit met als prijs een zestal blikken conser ven Maar goed het had ook een «afelgrill kunnen zijn. nietwaar? Er zijn mensen die niet weten dat er voor bingo een vergunning moet worden aangevraagd Is er door de jjlaatselijke autoritei'en geen vergunning afgegeven. dan overtreedt men de wet oj> de kansspelen, welke da teert uit 1964 Dez.ewet staat het organiseren van loterij en toe. mits de opbrengst is bestemd voor een liefdadig doel In 1974 is daarbij geko men de Lotto Dez.e vnrmi;: van gokken ts toegestaan omdat er een instantie - de, tntalisator - voor de knntro- le zorgdraagt. Bij bingo is j dit met geval, vandaar de vergunning. In Schiedam worden er jier week bingoavonden ge- orgamseerd voor het goede doel Vooral de Christelijke Sociale Belangen orgam- seert veel voor de Invaliden Sportvereniging „De Ooie- vaars" Hier worden zulke fikse prijzen m het vooruit- zicht gesteld, dat het drin gen geblazen is zodra de zaal open gaal. De bingo begint om acht uur 's avonds maar als je om half acht niet „zat" dan vind je geen plaats meer Schiedam Tel. 010-713071 EEN KRASSE OUWE (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - In Honorem Dei. het koor van de binnen stadsparochie St. Liduina, be staat dit jaar honderd jaar. In een dik boekwerk, geheten Weergave van de levensloop van het herenkoor, wordt de geschiedenis van In Honorem Dei vanaf de oprichtingsverga dering tot op de dag van van daag gevoljfd. De beschrijving van de ge schiedenis van een kerkkoor roept geen beeld van wereld schokkende gebeurtenissen op. Het lijkt een karwei dat met enige wclgekoz.en woorden en fraaie lof tuitingen aan de jubi lerende vereniging, in korte tijd geklaard dient te zijn. Bij het doorwerken van de bestofte archiefstukken, begint zich evenwel voor de geschied schrijvers na enige tijd een be paald verband te openbaren, een samenhang van voorvallen cn een opeenvolging van we reldse en geestelijke feiten, die U>t nadenken uitnodigen. In Honorem Dei. Gode ter eer. is een echt kerkkoor, niet zo verstard als men wel eens veronderstelde. Wie de ge- schiedenis leest, bemerkt dat naast de zang er voldoende ge legenheid heeft bestaan en nog bestaat om op z'n tijd de bloe metjes eens lekker buiten te zetten. Het „potverteren" eens per jaar was naast de uitvoe ringen die het koor gaf, ook een hoogtepunt. Er werden hele programma's voor opgesteld. Maar voorop stond, dat de le den van het koor een deel van hun tijd beschikbaar stelden om middels de zang op hun eigen wijze de godsdienst te beleven. Mensen van alle dag, die samenkomen om te oefe nen. om iets uit te voeren: alles in dienst van de Heer, aldus de geschiedschrijvers. Vanaf de oprichting hebben 232 zich intensief beziggehou den met het koor. De een een paar maanden, een jaar wel licht; de ander veertig jaren en enigen zelfs meer dan vijftig jaar. En dat in allerlei functies. De oprichtingsvergadering, zo lezen wij in de oude stukken, heeft plaatsgevonden op maan dag 16 februari 1880 des avonds om half acht ten huize van Pastoor Van Wees. Een van de mannen van het eerste uur was Thijs Honnerlage Grete, die ja renlang directeur was van het Singelkoor en later burgemees ter van Schiedam zou wordeu. De geschiedenis van In Ho norem Dei loopt zo ongeveer parallel met die van de Singel kerk want op 19 februari 1879, een jaar voor de oprichting, werden de eerste palen in de grond geslagen voor de Singel kerk. Deze kerk is in de eerste plaats opgezet als „bijkerk", maar zal later in het Singel kwartier een belangrijke plaats gaan innemen. Dp dinsdag 9 maart 1880 van gen de eerste repetities aan. Vee! gezongen wordt er nog niet. De bouw van de kerk was immers nog gaande cn zou niet eerder gereedkomen dan in 1881. Met die opening van de Singelkerk in het vooruitzicht slaat de geestdrift bij hgt koor toe. Besloten wordt om, met het oog op de ingebruikstelling van de kerk, voortaan tweemaal per week een repetitie te hou den. Ook In Honorem Dei heeft z'n ups en downs gekend. Het koor maakte twee wereldoorlo gen mee en zag bij twee mobi lisaties het aantal koorleden danig teruglopen. Tijdens een vergadering in 1915 komt een van de koorleden zich veront- schuldigen dat hij aan een ge plande uitvoering niet zal kun nen meewerken „want de Ko ningin roept mij", zo staat in de notulen van die vergadering te lezen. Uit alles blijkt, dat ïn Hono rem Dei een koor is, dat zich al leen maar beperkt heeft tot uitvoeringen in kerken. Toch. wie tijdens de repetitie in zaal De Wilgenburg, achter de Sin gelkerk. zijn oor te luisteren legt. kan opvangen dat alle koorleden met plezier aan het koor zijn en met nog meer ple zier aan de uitvoeringen mee werken. Zaterdag 12 april begint het jubileumfeest met een gezon gen Rcquimmis en zondag wordt een Pontificale Hoogmis gezongen. Daarna is er een re ceptie in de pastorie en van 14.00 tot 16.00 uur een gezellig samenzijn voor koorleden en hun dames in De Wilgenburg. In De Wilgenburg is tevens een expositie van kooreigendom men en curiosa, welke vanaf 12.00 uur voor elke belangstel lende toegankelijk is. Als laat ste onderdeel van het eeuw feest vertrekt het koor verge zeld van de dames per touring car naar een „nog onbekende bestemming" voor een diner dansant.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 5