1 Defensie- rtiensen knoeiden sprongen er Benzine 4 cent duurder il SSvt W-s Ms DUSTIN TROUWT 'BABY' Milieubeschermer presidentskandidaat Ontdek de meubetroufe naar Barendreeht. Universiteit bezet Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee. I I 1 I I ÊM SMS 111111 HET VRIJE VOLK BEL 010-4 4.74.00 mm Minder zacht PI Ministers vluchten Ytfjdag 28 maart 1980 34e jaargang no. 10045 (Van onzé sociaal-economische redactie) DEN HAAG Nederlandse bedrijven hebben de laatste jaren misbruik gemaakt van subsidies, die er voor zijn om langdurig werklozen weer aan een baan te helpen. Ineen aantal gevallen hebben ondernemin gen ten onrechte geld van de overheid gekregen. Opleidingen Nedèrhorst STAVANGER - De grootste ramp bij de oliewinning op de Noordzee, het ver gaan van het hotel platform "Alexander Kielland", heeft gis teravond, naar wordt gevreesd, aan 123 mensen het leven ge kost. Reddingsploe gen hebben inmid dels 102 overlevenden opgepikt of gelokali seerd. Vijftien sche pen en zeven heli kopters zoeken de zee nog af. Reddingsactie li Slagzij ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma.t/m vr. .van 16.30 19.00 uur zaterdag van 9.00-16.00 uur 'iff'' f*Geachte kwartaalabonnee, Over boord Nog totaal verbijsterd vxrden van morgen, op het vlieg veld van Stavanger de eerste ge redden van de ramp met het hotel- platform Alexander Kielland aan land ge bracht (foto rechts). Het platform (rechts op de foto onder) is inmiddels grootdeels in de zes meter hoge golven verdwenen. zee: 123 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Wlthstraat 25,3012 BL Botterdam, tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Dat valt op te maken uit het jaarverslag van de Algemene Reken kamer. President drs. H. Peschar zegt in zijn vandaag verschenen verslag dat de controle van de Gewestelijke Arbeidsbureaus duide lijk te wensen overlaat. - .De Rekenkamer ontdekte ge sjoemel door bedrijven met loonkostensubsidies voor lang- -x durig werkloze jongeren. .On~ \dememers krijgen een deei van de/.loonkosten-.rvergoed-alS'jize - v jóngérêh /Iri dienstneméndié minstens nes maanden werkloos zijn: Een aantal bedrijven kleedde het zo in. dat bewust met indienstneming van jonge ren' wérd gewacht tot'-" de zes maanden waren verstreken, omdat er in die vakken al zoveel werkloosheid heerst. Minister Albeda van. Sociale Zaken heeft de Rekenkamer iri- l'-SS-vW ■regelingen en.de.controle daar-: op te zullen verbeteren.'De ar beidsbureaus zijn echter niet in staat alle onjuistheden uit te bannen, aldus Albeda. In de confectie-industrie kwam de Rekenkamer misbruik tegen van subsidies,, bestemd voor va kopl eidingen va n jonge ren. Sommige confectierwerk- gevers kregen zó meer geld van het rijk dan ze aan lonen hoef den uit te betalen. Kritiek heeft de Rekenkamer bok op de manier waarop, met overheidsgeld wordt omge sprongen .iri het kader van stu- diekostenvergoedingén voor werklozen. Vaak is dat wegge gooid geld ómdat het wordt be steed voor beroepsopleidingen, die. tóch geen perspectief bieden, Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM - Vier de fensie-ambtenaren van .de Genie hebben vorig jaar sa men met enkele aannemers tot een bedrag ,van ongeveer een half miljoen gulden ge knoeid met rekeningen voor onderhoud aan militaire ge bouwen en terreinen. Van de betrokken ambtenaren is er inmiddels één ontslagen en één overgeplaatst. Twee ambtenaren hebbèn door de rechter een boete opgelegd gekregen. Dat blijkt uit hét jaarlijks verslag van de Algemene Re- ken kamer. In totaal is voor 490.000 'gulden teveel aan uren eri materialen in rekening ge bracht. Ruim 300.000 gulden daarvan is tèn onrechte ten goe de gekomen aan één aannemer. Aan de verbouwing van een pri- vé-woonhüis van een genie- ambtenaar is 31.000 gulden be- steed. Voor 150.000 gulden is ge-- werkt" aan militaire': objecten waarvóór geen machtiging was gevraagd. L De minister van.Defensie heeft inmiddels maatregelen ge nomen om te voorkomen dat in de.toekomst bij het onderhouds werk aan gebouwen of terrei nen dergelijke onregelmatighe den vaker voorkomen. Wisselend bewolkt met een énkele bui. Minimumtempera- turen omstreeks 5 graden,, mid- dagtempératuren rond 10 gra den. Matige aan de kust krachti ge'wind, draaiend van zuidwest naar noordwest De minister van Sociale Za ken wordt ook op de vingers ge tikt voor de manier, waarop het faillissement van Nederhorst Staal is afgewikkeld. Een aantal werknemers heeft ten onrechte een uitkering ge kregen. Ook werkgevers, die ex- Nederhorst mensen in dienst namen, hebben overheidsgeld gekregen zonder daar recht óp te hebben. Drs. Peschar spreekt van ge brek aan toezicht van de kant van de overheid. "Veel wérd overgelaten aan het bedrijfslè-. ven zonder dat daaraan ade- kwate controle werd verbon den." Een red dingsheli kopter bracht nm- nefs,' die aan de ramp ontkwamen, bij Stavan ger aan land. Vrij wel geen van de man nen had zijn bezittingen nog kunnen redden. „Het ging alle maal ontzet tend snel. We moesten als hazen maken dat we weg kwamen," aldus de runners (rechts). SS s (Van een ónzer verslaggevers De ramp voltrok zich gisteravond rond half acht, in een vliegende storm met windstoten van 125 km/uur. Aan boord van het hotel-boor- platform waren toen 225 mensen: meest Noren, maar ook een groot aan tal Britten. Opeens beuk ten de zes meter hoge gol ven één van de vijf poten onder het platform weg. Het gevaarte, van 10.105 ton, kapseisde binnen het kwartier. Meteen daarna kwam een grootscheepse reddingsactie op gang. Maar wegens het zeer slechte weer moest het vliegen rond middernacht tijdelijk wor den gestaakt Vanmorgen kwamen de eerste zestien-geredden in Stavanger aan. De 35-jarige Noor Olav Forsheim, één van hen, deed hef volgende relaas van zijn ver schrikking: (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - Twee ambtenaren van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat hebben, door onzorgvuldigheid van dat ministerie, hunwerkge- ver 280.000 door de neus - weten te boren. De amb tenaren hadden samen een schoonmaakbedrijfje opgericht en opdrachten op hun' eigen ministerie gekregen. Voor het bedrijfje had den ze geen vergunning. Voor het:krijgen van het schoonmaakwerk op het ministerie hadden ze ook geen concurrenten: het ministerie vroeggeen prijsopgave bij andere schoonmaakbedrijven. De Algemen Rekenka mer meldt dit in zijn jaar verslag. Begin 1978 is aan zon - op onder 0630 19,06 maan op onder 1656 0651 Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16"30 uur op maandag tot en met vrijdag. deze misstand een - eind gekomen, aldus het ver slag, doordat het ministe rie toch maar eens prijzen op ging vragen bij andere firma's. Toen bleek dat het inmiddels tussen juli T5 en juni '77 uitgevoerde werk door een ander be drijf voor 280.000 gulden minder had kunnen wor den uitgevoerd. De Rekenkamer meldt in het verslag nog dat maandelijks eenop drachtbon voor het schoonmaakwerk werd geschreven, dikwijls ech ter als het werk al lang klaar was. De ambten aren hadden dan op eigen houtje hun werk inge deeld. Ze hebben ook en kele malen met terugwer- - kende kracht prijsverho- gingen gevraagd en uit betaald gekregen. PARIJS - De voorzitter van de Franse milieubeweging SOS- Milieu. Jean-Claude Delarue, gaat zich kandidaat stellen voor de volgend jaar te houden presi dentsverkiezingen in Frankrijk. Delarue heelt zitting in de So-' ciaal Economische Raad, die de Franse regering van advies dient Doe als velen...mm Meer dan 2000 mz woonideén. Onder andere veel ambachtelijk, eiken meubelen. PARKEREN EI! ONS GEEN PBOEIEEM 8AREJ4DRECHT 1« lUrendrwchOeweg Tel Moon 01806 2330 AMSTERDAM - Uit protest tegen het twee-fasen-structuur plan van minister Pais hebben studenten gisteren en vandaag bezettingen uitgevoerd in de twee universiteiten in Amster dam. Vanmorgen namen enkele tientallen studenten de juridi sche faculteit van de gemeente lijke universiteit over. Gister middag bezetten honderden stu denten de bestuursvleugel van de Vrije Universiteit. .Rotterdam kiest voor LPG-nlan f X. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Shell en BP mogen grootscheeps LPG aan voeren naar Europoort, zo heeft de Rotterdamse gemeenteraad gisteravond in meerderheid be sloten. Via een noodwet van de rege ring moet dan wel de geconcen treerde aanvoer per schip en af voer per pijpleiding gegaran deerd worden. Rentabiliteits- •overwegingen mogen hierbij geen roi spelen. CDA, VVD en de meerderheid van de PvdA, waaronder alle wethouders, zorgden ervoor dat' het besluit met 31 tegen 13 stem men werd genomen. Negen PvdA-ers, D'66, CPN en SGP stemden tegen. 1 Een positieve benadering van de plannen van Shell en BP biedt de meeste kans op inper king van gevaarlijke situaties, redeneerden de voorstemmers. Met uitzondering van de VVD vroegen zij B en W ook te bekij ken of er een tweede LPG-ter- minal kan komen waar de ove rige maatschappijen hun LPG- aanvoer kunnen concentreren. \i Tegenstanders van de LPG- plannen wezen gisteren vooral op de gevaren. PvdA-er J. C. Rotmeijer: „Dit petroleumgas is tienmaal zo gevaarlijk ais aard- De wethouders drs. J. Riezen- kamp en H. van der Pols betoog den dat de veiligheid met de ter minal groter werd. Van der Pols gaf toe dat de gevolgen van een LPG-ramp „gruwelijk" kunnen zijn maar voegde eraan toe dat de kans hierop door concentra tie kleiner is dan nu. Voordat u het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1980 gaat betalen, vragen wij uw aandacht voor het volgende: Het is belangrijk dat u met uw betaling even wacht, totdat u de acceptgirokaart voor het tweede kwartaal van ons ontvangt. Overschrijving via uw girorekening: onderteken de ac ceptgirokaart en zend deze in de bekende envelop aan uw girokantoor. Overschrijving via uw bankrekening: onderteken de ac ceptgirokaart en zend deze aan uw bank. N.B. Oeze mededelingen gelden niet voor abonnees die ons reeds machtigden tot giro-incasso (automatische afschrijving). Zij ontvangen derhalve geen girokaart. Ten slotte wijzen wij u als kwartaalabonnee erop, dat de auto matische afschrijving nog altijd de snelste en eenvoudigste be talingswijze Is. "Vraag telefonisch een machtigingsformulier aan bij.Het Vrije Volk Afd. Abonneeservice, tel. 010-147400. toestel 243, of schrijf naan Ylü0 Volk, Afd. Abonneeservice. Antwoordnummer 1579, 3000 VD Rotterdam. De Administratie "Ik zat met 25 tot 30 mensen in de volle bioscoopzaal te wachten op het begin van de film. toen wij buiten ontploffingen hoor den. Het platform begon meteen over te hellen en maakte dertig tot veertig graden slagzij. We werden allemaal tegen de wand geslingerd en de verlichting viei uit. Er brak paniek uit toen ieder een probeerde de deuren te be reiken. Ik geloof dat er nogal wat mensen binnen vast zaten, omdat sommige deuren waren geblokkeerd. Het lukte me op het bovendek te klauteren, dat al half onder water lag. Ik heb snel wat warme kleren bij elkaar gegrist, een overall en een zwemvest en ben daarna overboord sprongen om naar het veertig meer verderop staande platform Edda te zwemmen. Dat lijkt niet veel, maar het is een heel eind in het ijskoude water met zes meter hoge golven. Hal verwege werd ik door een red- dingsmand van de Edda opge pikt. Veel langer had ik het niet kunnen uithouden. Toen ik me aan boord van de Edda omdraaide om naar de Alexander Kielland te kijken, lag die al helemaal op zijn kop met nog slechts een klein deel van de poten boven water." 9 Zie verder pagina 7 NEW YORK - Acteur Dustin Hoffman, zotcel in de film "Kramer versus Kramer" als privé onlangs gescheiden, gaat opnieuw trouwen. Met het meisje op wie hij 22 jaar geleden als babysitter in Los An geles regelmatig paste Oscarkandidaat Dustin Hoffman stelde zijn nieu- we vlam, de 24-jarige Lisa Gottstetter, onlangs voor tijdens de première van zijn laatste film in Lon den. De twee geliefden ontmoeten elkaar al weer sinds ruim een jaar. Lisa's opa bij wie Dustin Hoff man op bezoek ging, dien de daarvoor als dekman tel (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - Benzine en an dere brandstoffen worden weer duurder Benzine, normaal en super, is vanaf 1 april 4 cent duurder. De prijzen zijn dan per liter: 142,4 cent en 145,6 cent Dieselolie wordt 3,9 cent per li ter duurder. Het ministerie van Economi sche Zaken zegt dat de verho gingen nodig zijn omdat de ru we olie, grondstof voor alle soorten brandstof, weer duurder is geworden. In de nieuwe ben zineprijs zijn de verhogingen van de prijs van ruwe olie tot en met 15 februari opgenomen Huisbrandolie en gasolie wor - den 3,5 cent per liter duurder LPG (autogas) wordt 1,8 cent per liter duurder. SAN SALVADOR Drie minis- ters van de regering van El Sal- i vador zijn het land uit gevlucht uit angst gedood te worden, zo heeft één van hen. Oscar Menji- var, gisteren in Costa Rica ge zegd •:P i'tfi Alstublieft. Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Tenminste, ais u ons "n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. jLaat u toch zeker gewoon -. iemand anders (die dat wél is) uw naam opgeven? Da's geen p-int Oh ja: de handdoek kunt u bestellen inde Weu- i ren rood, bruin. blauw of groen.. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit '-g die is uitstékend! Naam:. Adres:. Postcode:. Stuur Het Vrije Volk naan .Plaats:. Soort abonnement: o kwartaal ojaar H 'Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken grabs. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: .Adres: Postcode: Plaats: Kleun o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrijé Volk, Antwoordnummer1579, 3000VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1