||mbudsteam in nieuw j asje; PvdA helpt ter telefoon Wm rhëaterprogramiria m Raadslid vraagt over Harreweg OVER 'DE HELE WERELD Wilton- 24 jubilarissen Terreur... I Sodom aan de Lek Verboden voor... Invalidenplaats Burgemeester doet oproep Ophalen van huisvuil verschuift schieda'm 'OMBUDSWERK wmm f I BURG ZATERDAG 29 MAART 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggeefsters 'SCHIEDAM - 'Heeft u problemen met uw huisbaas, liet uw uitkering, met instanties of de gemeente. Het Imbudsteam van de PvdA wil u helpen.' Met deze tekst Tdverteert de PvdA al enkele weken en het heeft suc- |ès. Hans Konings die voor het ombudsteam aan de te- sfoon zit, heeft al vijfentwintig raadvragers aan de Ijn gehad. „Ik zorg thuis voor de kinderen, dus kan ik let gemakkelijk doen". Ét Ran de andere kant van de lijn zit Hans Konings. Klachtencommissie Wmm 1 'Ik zit de zaak heus niet in m'n eentje op te lossen' Verslag André van Duin ook het komende seizoen twee avonden in Passage. Opéra OP ?OR-efT chr, feestdagen SCHIEDAM - Bij de af sluiting voor motorvoer tuigen van het tweede deel van de Harreweg in Schiedam is als onder schrift bij het gebruike lijke verkeersbord 'Alleen op Zon- en Chr. feestda gen' gevoegd. Het PvdA gemeenteraadslid v. d. Veer vraagt aan het colle ge van B en W of zij daar van op de hoogte is en of zij ook kan verklaren op welke dagen het woord. Chr(istelijk) betrekking heeft. Verder vraagt de heer v. d. Veer of Het col lege ervoor kan zorgen dat het onderschrift vervan gen kan worden door 'Op zon- en feestdagen'. Hij verzoekt ook te bevorde ren dat het verbod voor motorrijtuigen een uit breiding ondergaat, die specifiek gericht is op het tegengaan van forensen verkeer. If Li I I ,8(J Bij het Rotterdamse Schouwburgplein is er een nieuw verkeersbord bijgekomen: „Verbo den voor tanks." mm De parkeer- plaats inde p; Camissestraat Bijdragen: Ruud Marneth en Onno Buiter mensen zien in (Vijf PvdA-mensen hebben de érantwoording voor het om- Itdswerk, Eerst hadden zij preekuren georganiseerd in de lijken, maar dat liep niet. Geen hond durfde de drempel te ne men, niet in de Gorzen, niet in het centrum, niet in West en niet in Nieuwland. Kortom het ombudswerk op deze manier opgezet was een farce. De PvdA'ers van het team hebben zich toen beraden en de oplos sing gevonden. Zich veilig voe lend door een zekere anonimi teit hebben verschillende Schie dammers al de telefoon gepakt om nummer 732496 te draaien. Aan de andere kant van de lijn zit Hans Konings, die het fijn vindt om mensen met aller lei zaken te kunnen helpen. „De mensen zien vaak in het wel- zijnsbos de bomen niet meer staan. Vaak zijn ze gewoon op zoek naar de instantie,-waar ze zijn moeten. Iemand belde mij laatst over een probleem met zijn huurcontract voor een tele visie. Voor dit soort juridische zaken, moet je bij een rechts winkel zijn en daar heb ik hem dus naar verwezen. Het is eigenlijk niet de taak van poli tiek ombudswerk, maar ik help die mensen toch. Ik geloof dat ze vaak niet weten waar ze naar toe moeten. Het is de onbekend heid met de welzijnsinstanties. Ze weten niets van het bestaan van een sociaal raadsman. Daar meer ligt ook een taak van de Sociale Dienst om Schiedammers erover te informeren. Iedereen moet daar gemakkelijk naar toe kun nen gaan. De Sociale Dienst zou ook een soort telefonische hulp- dient op kunnen zetten die de mensen informeert over waar ze met bepaalde problemen terecht, kunnen." „Of ik er niet voor kan zorgen, dat er bij bij de trombosedienst een kapstok komt', vroeg een meneer mij. Veel mensen met hartkwalen bezoeken die dinst. Tja, ik fungeer soms ook als een soort klachtencommissie. Dat zou het team eigenlijk moeten zijn, een soort klachtencommis sie waar men terecht kan met problemen over politieke zaken. Een mevrouw vroeg mij hoe het zal met de ontruiming van het Landje van Ris bijvoorbeeld. Een man was niet tevreden over de renovatie van woningen. Ach, eigenlijk zitten wij er voor alle vragen. Problemen met de bijstand, huurbeschermingspro- blemen. Een mevrouw belde me op. Ze had een abonnement op de Burda genomen en ook aan de deur betaald. Maar eigenlijk wilde ze helemaal niet betalen op die manier. Je kunt haar dan inlichten over de colportagewet. En zo zijn er vele vragen" Het voordeel van een ombuds team zoals die bij de PvdA in Schiedam functioneert is vol gens Hans Konings dat je kan terugvallen op zeer veel men- sen. „Er zit een berg kennis in de partij. Ik kan partijleden bellen ■t over de problemen die ik te ho ren krijg. Ik breng de raadvra- gende en het partijlid met el kaar in contact. Ik vind dat je als politieke partij altijd bereik baar moet zijn. Dat is de taak van mensen die politiek bezig zijn. Via het ombudsteam kan je die bereikbaarheid creëren." Het ombudsteam heeft daar om in het partijblad 'De Voor waarts' een oproep gedaan aan alle bestuurs- en fractieleden om mee te helpen bij het beant woorden van de vragen." Kun nen we het niet plaatselijk op lossen, dan is er altijd nog de mogelijkheid om een beroep te doen op het regionale of het lan delijke ombudsteam. Ik ben een soort tussenpersoon. Ik geef al les door aan commissies en zorg er ook voor dat ze de vragen beantwoorden. Ik zit de zaak heus niet in mijn eentje op te lossen. Maar je beschikt over meer informatie. Je weet waar de kennis zit in de partij of el ders. Ik ben blij dat je dat als PvdA kan doen." Het team zou ook meer om- budswerkerkers kunnen ge bruiken om hulpvragers te be zoeken en met hen het probleem proberen op te lossen. Binnen kort wil men namelijk bok de actie 'gerichte aanpak' van start laten gaan om aan de hand van een actueel probleem mensen te stimuleren contact op te nemen, met het ombudsteam. „We wil len proberen structuren te ont dekken warmee we politiek de zaak kunnen aanpakken. Als bijvoorbeeld blijkt dat de Socia le Dienst niet goed functioneert omdat mensen niet de informa tie krijgen die ze zoeken, dan kan je een voorstel in de ge meenteraad brengen om daar een kracht voor aan te trekken. Dat zijn politieke zaken. Je kunt tegelijkertijd ook een beetje controleren hoe de verschillende diensten functioneren. Als je veel klachten krijgt over de commissie huisvesting, dan kan je daar iets aan gaan doen." Het ombudsteam is van plan na een aantal maanden functio neren in het nieuwe jasje, een verslag te maken en daar mis schien conclusies uit te trekken. „Pas dan kan je proberen din gen te veranderen." Y& voor 1an een onzer, verslaggevers SCHIEDAM - Het Passage Fheater heeft het programma 'oor het seizoen 1980/81 rond. De •rganisatbren zijn er vroeg bij >m het publiek nu reeds in de gelegenheid te stellen zijn keuze maken en alvast een abonne- ent te kunnen nemen. De ver koop van die abonnementen zal bverigens pas plaatsvinden in ple week van 25 tot en met 30 pügustus. Het theaterprogramma is zo t;evarieerd, dat er voor iedereen vel wat bij is. Het gaat van iperette tot André van Duin. Iet seizoen gaat op 16 septem- er van start met een optreden. t'an Seth Gaaikema. Gaaikema s een regelmatige bezoeker in Schiedam. Hij verveelt nooit, dus vandaar een hernieuwd op reden. Shalom 80 is een folkloristi- ie dansgroep uit Haifa, be- taande uit in Israël wonende den en arabieren. De opletten de televisiekijker heeft het ge selschap kunnen zien optreden :ijdens het Eurovisiesongfesti val in 1979 in Israël. Shalom 80 iomt op 23 september naar "chiedam. De operetteliefhebbers kun nen op 30 september hun hart ophalen als de Hoofdstadoperet- Ite een opvoering geeft van de succesoperette van Franz Lehar Das land des Lachelns. De stichting Nooy's Volks- Itheater komt op 13 oktober met Ihet volksstuk Ronde Ka Het lstuk werd geschreven door Her- I man Bauber en er worden üed- handen van Jules Croiset. Het Theater van de Lach komt ook weer naar Schiedam. Het gezel schap van John Lanting brengt Een kus van een Rus. Hetzelfde stuk ^werd ook vorig jaar ge bracht, maar ook toen moesten velen teleurgesteld worden om dat de voorstelling snel was uit verkocht. Sam Sam is een programma met sketches en liedjes met Adéle Bloemendaal, Lex Goud smit, Sylvia Alberts en Hans Boskamp. Dit gezelschap komt 27 januari naar Schiedam. Pleu- ni Touw en Hugo Metsers bren gen op 5 februari Mimicry, een blijspel. Festival do Brasil zet op 7 februari het theater op z'n kop met een wervelende show vol vuurwerk Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Burgemeester IJohn te Loo heeft alle raadsle den een oproep gestuurd om het Benefiet bal op 29 maart te steu nen. .„Laten wij, samen met vele yiaardingers, ons beste beentje voorzetten en tonen dat het ons ernst is met de zorg voor de vluchtelingen", schrijft Te Loo. Hij vindt het namelijk nood zakelijk dat de belangen van de vele, vluchtelingen goed behar tigd worden. Daarom steunt hij het doeK- de opbrengst van het bal gaat naar de afdelingen Schiedam eh -Vlaardingeh van de. Vereniging vluchtelingen- wérk Nederland. „Laten wij ons verheugen over onze welvaart en-de mogelijkheden om in vrij- béid te leven. Om het batig saldo zö groot mogelijk te doen zijn, spoor ik, If aan het Benefiet Bal te^bezbeken of uw; bijdrage te storten op giro 2717 tn.v. het Co mité- Benefiet Bal rekening- nüxruner8L31,85,009.; j jes in gezongen van Louis Da vids. De liefhebbers van André van Duin - en dat zijn er heel wat - zullen in de nacht van 23 op 24 oktober weer vroeg uit de veren moeten om in het bezit te komen van kaartjes. Het gezel schap van Van Duin geeft twee voorstellingen. Op 24 en 25 okto ber. Vorig jaar waren het onge kende tafrelen voor de kassa's van het theater toen de voorver koop begon. Binnen een uur wa ren de 550 kaarten uitverkocht waardoor heel wat Schiedam mers teleurgesteld waren. Ook nu zal het weer druk worden bij de voorverkoop want het Passa ge Theater beschikt nog maar steeds over 550 stoelen. Mimi Kok, Sylvia de Leur.. Henk Molenberg, Wim Wama en nog meer artiesten brengen' op 25 ovember Uitkomst, een to neelstuk geschreven door Her man Heijermans. De regie is in De operaliefhebbers komen op. 3 maart aan hun trekken. De Lyrische Komedie brengt dan Liefdes Elixer, een opera van Donizetti. Verder staan nog de volgende voorstellingen op het programm: 10 maart: Wat doen we met Jenny, gebracht door Josephine van Gasteren en En- ny Meunier, 24 maart: Muziek om naar te Kijken, een pro gramma met o.a. Thijs van Leer, Liesbeth List, Louis van Dijk en Jan Hollestelle. Jasperina de Jong en Eric Herfst komen met hun cabaret programma op 16 april naar Schiedam. Daarvoor, op 7 april, komt Chiel Moniagnè met zijn Losse Groeven Show naar het Passage Theater. Welke arties ten daarin zullen optreden is nog niet bekend. Het Schiedam- se toneelgezelschap. Groeton brengt nog dit jaar, 11 november 1980, een opvoering van De Schaduwkuil. Buiten de avonden waarop het theater in gebruik is voor to neelvoorstellingen, gaat: hel filmprogramma gewoon door. Van een onZer verslaggevers VLAARDINGEN - Op LEAO-school Prins Bernard is vanmiddag tot vijf uur en mor gen overdag een: uitgebreide postzegelverzameling te zien. Postzegels uit' vrijwel alle lan den ter wereld geven samen met door leerlingen gemaakte kaart jes én tekstjes een beeld van al die landen. Tijdens het school jaar moeten de docenten zich,, gezien het gebrek aan tijd, enor me beperkingen opleggen. Grote SCHIEDAM - Op Goede Vrij dag 4 april zal het hoofdpost- ikantoor aan de Lange Nieuw- straat in Schiedam gewoon ge opend zijn, maar om vijf uur sluiten. De anderepostinrich- tingen zullen op de normale tijd .sluiten,. Op tweede Paasdag 7 april zijn alle gemeentelijke diensten en kantoren de gehele dag ge sloten. Het ophalen van huisvuil door het VROM-bedrijf zal in plaats van op maandag gébeu- ren op donderdag 10 april. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Aan 24 werk nemers van Wilton-Fyenoord heeft burgemeester Te Loo, van Schiedam vrijdag een koninklij ke onderscheiding uitgereikt Zij hebben alle een langdurig dienstverband met het bedrijf achter de rug. Eén van hen, de heer P. v,d. Wel, is als scheeps- beschieter zelfs vijftig jaar in dienst van WF. Burgemeester Te Loo onderscheidde negen ju bilarissen met een ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau. In de kantine van het bedrijf, waar de ceremonie plaatsvond, sprak de heer W. Zipp de man nen namens de direktie toe. Hij reikte hen de bij het jubileum behorende insignes en getuig schriften uit De volgende mensen wérden» gehuldigd: Voor 50 dienstjaren werd de heer P. v.d. Wel de zilveren me daille in de Orde van Oranje Nassau opgespeld. Voor 40 dienstjaren werden de volgende werknemers eveneens met zilver onderscheidén: J. An- driese, A. v. Gils, H. Jongbloed, P. W. Janson, T. -Mulder, E. J. Sasses en a. Sprong. De heer M. v.d. Struis werd met een bron zen medaille onderscheiden en ook G. J. Vermeulen was 40 jaar in dienst Voor 25 dienstjaren zijn gehuldigd: K. Hartog, F. Hofstee, L. Jansen, C.JJM. Ras teren, H. E. Koster, a. Meier, A." Nieuwland, H. Plaggenborg, S. Rompf, C. v. Toom, J. L. Ver kerk, K. L. Voorbach, A. de Wagt en J. Zeilstra. delen van de wereld blijven daardoor onbesproken tijdens de geschiedenis- en aardrijks kundeles. Met de tentoonstellin gen hopen de leraren dit gebrek een beetje goed te maken. Alle leerlingen van de vierde klas hebben een land "behan deld", hetgeen in dit geval bete kent dat de belangrijkste aard-, rijkskundige gegevens en ge schiedenisfeiten zijn opgezocht en verwerkt in een tekst. De postzegels, die ook van een-toe- lichting zijn voorzien,, vormen met een zelfgetekende land kaart voor de illustratie. Ook kregen de leerlingen op dracht om in maart een krant- of tijdschriftartikel over het door hen behandelde land uit te knippen. Op zo'n manier is er een tentoonstelling ontstaan die een beeld geeft van "de hele we reld". De expositie is te zien in het schoolgebouw aan de Floreslaan 1: vandaag tot 17 uur en morgen van II tot 16.30 uur. Tijdens de expositie worden er films ver toond en er is gelegenheid tot het ruilen van postzegels. „Veertig mensen zijn gisteren gewond ge raakt tijdens vechtpar tijen in een metrostation. De ongeregeldheden werden, naar men vermoedt uit verve ling veroorzaakt door onge veer 200 „skinhead of kaal koppen, jongeren met kaalge- schoren hoofden. De politie heeft" vijftien ar restaties verricht: voorwer pen ais boksbeugels, kettin gen en ijzeren staven zijn in beslag genomen. De materiële schade wordt geschat op vijf tot tienduizend gulden. liet hoofdkantoor van het stadsvervoer heeft laten we ten dat men spoedig zal ver gaderen mei de politie en het ministerie van Binnenlandse Zaken over eventuele maatre gelen tegen het geweld. Men vreest wilde stakingen tijdens het weekeinde onder het metropersoneel.. Werkne mers bij een aantal stations weigerden in augustus van het vorig jaar laat en in het weekend te wérken,, nadat „skinheads" vier aanvallen n hadden gepleegd. Toen,werd 4 een man doodgeschopt en kre« gen jongelui en een metromaii steekwonden."' Dit gebeurde onlangs in Londen. Ook in Rotterdam en andere grote plaatsen in Ne- derland begint de terreur in metrostations en bij ander openbaar vervoer (en ook langs de voetbalvelden) aardi ge fascistische tendenzen te vertonen. Wat is de oorzaak."", van deze zinloze geweiduit- spattingehén wat kan ér te- gen gedaan worden? J- „Parijsaan A de Lek", een slagzin die het feest Lekker- kerk 700 moet op- luisteren. Om het jubileum van dit oude dorpje visueel te maken, is ar door een plaatselijke fo tograaf een aardig plaatje van het Lekdorp geschoten, met op de achter grond de Eifeltoren in plaats van de hoogspannings mast Een aardig grapje, daar niet van, maar het speelt de overburen in de Alblasserwaard goed in de kaart Zij verwijten Lek- kerkerk een al te vnjzinnigeopstelr ling tegenover de i „aardse zaken" en.: gaven het dorp de naam „Sodom aan de Lek". Dit ge in- spireerd op de slechte reputatie van de bijbelse ste den Sodom en Go- morra. Wat denken ze nou aan de over kant? „zie je nou wel?" 1 Regelmatig X 'krijgen mensen die hun auto in de Rotterdamse Car- nissestraat parke ren eén prent van een toevallig pas serende politie-; agent. Terecht, zo zal de meelevende burger op het eer ste gezicht denken, want het is eén ge reserveerde par keerplaats voor de invalide heer B. Maas. Maar de heer Maas is meer dan drie maanden geleden verhuisd naar de Hammerfeststraat in de PrinsAlexan- derpolder. Dat het "bord in de Camis- sestraat nog steeds niet is verwijderd, wijt hij aan de laksheid van de Verkeersdienst. „Ik heb al ver- schillende keren contact gehad met de Verkeers dienst", zo zegt hij.- „Steeds vertelden' ze'mij dat de ver- wijdering van het bord snel voor el kaar zou komen. Ook werd mij toegezegd.dat ik ;v. voor mijn woning in de Alexander- polder een gere- serveerde plaats zou krijgen. Beide zaken wachten 'echter nog op uit voering". De heer Maas -%ï .zegt verder: „Ik kan mijn auto bij mijn nieuwe wo- .jj ningnogwel kwijt, want er is voldoende ruimte. Maar over een tijdje wordt tegen-, -, over mijn huis een.- supermarkt ge- Vi opend en dan kan ik niet zonder par keerplaats. Verder is het doodzonde '.1*7 van het geld van 7 die arme mensen, die hun auto op de parkeerplaats in de CamissestraatiH zetten".

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2