BRITISH STEEL Na één dag 20.000 man in staking Woensdag 30april 8 turn: 101 salpMschoten Vrijwillig aan kruis KLOK UUR VOORUIT Madame Tussaud nog gruwelijke Woningbezitters! klagen nood Toeristen vallen in g etsjerspleet Ij I II a a a J. rnmémmSÊ Westdnitse marine in Indische Oceaan Studente op galerij dood gestoken Hel 11 Wr Postcode in fiets Helicopter- stunt Iran kon niet Staatsie foto 's in trek Verminkte duiven in Londen Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee. igSSS?» HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Bloederig 033 ssa ma ssi sa ssa ca as lx I is I -f Zaterdag 5 april 1980 34e jaargarig no. 10052 HOOFDREDACTEUR HERMAN VVIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Van onze sociaal-economische redactie LONDEN Omdat twee werknemers werden ge schorst hebben gisteren 20.000 werknemers van British Steel het werk neergelegd. Dat betekent dat deze men sen slechts een dag hebben gewerkt na een drie maan den durende staking bij het Engelse staalbedrijf. Zonnige perioden Zwarte lijst Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Koningin Beatrix zal zich op 30 april om 11 uur op het halkon van het paleis op de Dam in Amsterdam aan het Nederlandse volk presenteren- Zij doet dat samen met haar moeder, die dan prinses Ju liana heet. De feestelijkheden in de hoofdstad begin nen al vroeg in de ochtend: om acht uur wekt de krui ser De Ruyter de Amsterdamse bevolking met 101 sa luutschoten. Autovrij Vuurwerk ..2948-1980... ...1980 - 'xperdas ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 -19.00 uur zaterdag van S.00 16.00 uur van Terwijl de 31-jarige Mario Bag tas het uitschreeuwt van de pijn, vertrekt Alberto Sunga (28) geen spier van zijn gezicht als hij gekruisigd wordt. De kruisiging was één van de activiteiten op de Fi lippijnen in de week voorafgaande aan Paaszondag. Beiden werden uit vrije wil aan het kruis genageld, een ceremonie die zich in een kamavaleske sfeer voltrok. LONDEN - Het publiek van het Wassen Beelden Museum van Madame Tussaud in Londen wil meer bloed zien. Het museum is aan die wens tegemoet ge komen met een nieuwe gruwelkamer, ijzingwekken der en bloediger dan ooit. De kamer werd gisteren ge opend. (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - De hoge hypotheekrente en de te- - genyèllende .inkomensstijging hebben talloze eigen- woning- bezi tfers in financiële moeilijkheden ge bracht. Meestal betreft het mensen die in de toptijden van de huizenmarkt woningen hebben gekocht en daarvoor te lichtvaardig een hoge geldlening zijn aangegaan. COURMAYEUR - Drie Britse toeristen, een Duitser en twee Italianen zijn verongelukt toen zij langs een verboden route de Val Veny in de Italiaanse westelijke Alpen afdaalden. Stuur Het Vrije Volk naar: Naam: Adres Postcode: Soort abonnement: o kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken I gratis. Ais beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: - B Postcode:Plaats: Kleur: O rood O bruin o blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder u postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. aü V If I U* WASHINGTON - West- Duitsland stuurt eind deze maand twee torpedoboot jagers en twee bevoorradingsschepen naar de Indische Oceaan. De Westduitse marineschepen zul len waarschijnlijk deelnemen aan Amerikaanse vlootoefenin- gen in de Stille Oceaan. De Westduitse regering heeft laten weten dat de ontwikkelin gen in het gebied rond de Perzi sche Golf niets te maken hebben met het besluit de marine naar dit gebied te sturen. De reis zou al in juli vorig jaar zijn voorbe reid. De schepen varen door de Middellandse Zee, het Suezka- naal en de Rode Zee naar de In dische Oceaan. Daar bevinden zich al 24 Amerikaanse oorlogs- bodemv De Westduitse marine- aartuigen blijven gedurende de maanden juni en juli in de Indische Oceaan. In de Indische Oceaan koersen 25 Russische marinevaartuigen. Sinds de gebeurtenissen in Iran en Afghanistan zijn de spannin gen in het gebied rond de Perzi sche Golf hoog opgelopen. Vorig jaar stuurde de Amerikaanse president Carter drie vliegdek schepen naar de Indische Oceaan om zijn dreiging met een economische blokkade van Iran kracht bij te zetten AMSTERDAM De 22-jarige studente Alina I. Aukema is gis teravond in Amsterdam door een nog onbekende dader met messteken om het leven ge bracht Zij werd op de galerij achter haar woning op de twee de etage neergestoken. Enkele getuigen hebben een man zien vluchten. Wat de aan leiding tot de steekpartij was kon de politie gisteravond nog niet vertellen. Het steekwapen wordt vermist. De groep ernsti ge delicten van de Amsterdamse politie heeft de zaak in onder zoek. Droog weer en perloden met zon. Middagtempera tuur onge veer 10 graden. Matige noord oosten wind. ft april 7 april 8up«l zon r op onder 07 01 20.20 06.59 2022 06.57 2023 maan op onder 00.22 10-20 cd.2i n.oe 03.15 1102 De nieuwe staking brak spontaan uit nadat de twee werknemers waren geschorst naar aanleiding van hun weige ring om vrachtauto's te laden Die vrachtwagens behoorden tot transportbedrijven die tijdens het drie maanden durende loon- confüct de stakingspiketten hadden genegeerd en waren blijven doorwerken. Die trans portbedrijven hebben de staal- werknemers op een "zwarte lijst" geplaatst Door de nieuwe staking liggen diverse fabrieken van British Steel in Yorkshire. Sheffield en Wales stil. Bij het staalconcern werken in totaal 152:000 mensen. De bond staat achter de actie. preekt volk Konin it'Oe van paleisbflJIlkfPiaL In het paleis doet koningin Juliana om tien uur afstand van de troon. Naast Juliana en Bea trix, en hun echtgenoten, is het voltallige kabinet aanwezig. Ko ningin Juliana tekent de acte van abdicatie, die daarna door de nieuwe koningin Beatrix en alle ministers wordt mede-on dertekend. Op het balkon zullen Juliana en Beatrix een toespraak hou den, waarna de nieuwe prins van Oranje, Wiliem Alexander, en zijn broers Johan Friso en Constantijn op het balkon ver schijnen. Tot de buitenlandse gasten die de inhuldiging in de Nieuwe Kerk bijwonen behoren prins Charles van Engeland, prins Albert en prinses Paola van Belgie, erfgroothertog prins Henri van Luxemburg, kroon prins Harald en kroonprinses Sonja van Noorwegen en prin ses Christina van Zweden met haar echtgenoot Tord Magnus- sen. Amsterdam wordt ter gele genheid van de troonswisseling autovrij gemaakt, althans wat het centrum betreft. Zelfs het openbaar vervoer (bus en tram) njdt niet naar de Dam en Cen traal Station. Speciale perkeer- terreinen aan de rand van de stad kunnen 7000 auto's bergen, vandaar rijden pendelbussen naar het centrum. Op de Dam wordt plaatsge maakt voor 1600 genodigden, dat zijn twee vertegenwoordigers van elke gemeente in ons land. Verder is er een speciale plaats voor Amsterdamse schoolklas sen. Op de Westermarkt komt een kermis, op Dam en Rokin zullen muziekkorpsen optreden. In de middag, om 14.30 uur. vindt de inhuldiging en beëdi ging van Beatrix plaats. Dat ge beurt in de Nieuwe Kerk tijdens een verenigde vergadering van de Eerste en Tweede Kamer. De vergadering wordt door 3000 personen bijgewoond. De koninklijke stoet komt om ongeveer 15 uur de kerk binnen. Als deze naar het podium wan delt, zingen alle'aanwezigen d e eerste en de zesde strofe van het Wilhelmus. Nadat de koningin de eed op de grondwet heeft af gelegd. leggen de leden van de staten-generaal een voor een de inhuldigingseed af. De plechtig heid, die om 16.45 uur is afgelo pen, wordt muzikaal opgeluis terd door o.a. de Maastreechter Staar. Bij het verlaten van de kerk wordt het gezang 'Wat de toe komst brengen moge 'gezongen. De festiviteiten in de -hoofdstad worden 's avonds besloten met een groot vuurwerk op het IJ. WINTERSWIJK - Fietsen en bromfietsen in Winters wijk worden voorzien van de postcode van de eigenaar. Op die manier hoopt de Win- terswijkse politie voortaan de gevonden fietsen en bromfietsen sneller terug te kunnen bezorgen bij de eige naars. Het post-codenummer wordt in het rijwielframe in geslagen. Evenals elders in het land heeft de Winters- wijkse politie veel last van gestolen tweewieiers die zo maar ergens worden achter gelaten. BILOXI De Verenigde Sta ten hebben overwogen een heli copter te laten landen op het terrein van de Amerikaanse ambassade in Teheran om de vijftig Amerikaanse gijzelaars te bevrijden. De Amerikanen hebben het idee Weer verwor pen omdat het "gewoon niet haalbaar was", zo heeft de Ame rikaanse onderminister voor de luchtmacht Hans Mark gezegd. Mark deed zijn uitspraken na een promotieplechtigheid op een luchtbasis bij Biloxi in het zui den van de VS. Mark meende dat in de Iraan- se crisis "geduld uiteindelijk het meeste zou opleveren" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Komende nacht om 2.00 uur gaat de zo mertijd in. De klokken moe ten dan één uur vooruit wor den gezet, we slapen een uur korter dan anders. Dit jaar doet West-Duits- land voor het eerst met de zo mertijd mee. Andere Europe se landen waar de klok van nacht een uur vooruit wordt gezet zijn: België, Frankrijk, Spanje, Finland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, de DDR, Polen, Tsjecho-Slowa- kije, Hongarije, Oostenrijk en Italië. Wanneer het morgen middag bij ons twaalf uur is. even zal hef in deze landen laat zijn. Joegoslavië is het enige Zuidoosteuropese land dat niet meegaat met de zomertijd en blijft dus een uur achter. Zwitserland, Engeland en Ierland doen evenmin mee. Morgenmiddag twaalf uur Nederlandse tijd is het in die landen elf uur. Door de zomertijd halen we Griekenland, Turkije, Rus land, Bulgarije en Roemenië een uurtje In. Normaal is het tijdsverschil met deze landen twee uur. In de nacht van 26 op 27 sep- gember zetten we de klok weer terug. InliStrandboulevard 1, Harderwijk, 03410* 16041. Voor informatie zigmg, betaling over adreswlj- vakantieadres kunl u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag De bezoeker die de slecht ver lichte trap naar de gruwelkamer afgaat, hoort elke twintig secon den de gevangenisbei luiden die aangeeft dat er weer een gevan gene is terechtgesteld. De ruim te waar hij dan binnenkomt is donker en somber. Plotseling wordt door een speciaal effect de lucht kil en een 19de eeuws Londens straatje komt in zicht Aan de rechterkant klinkt ge lach en glasgerinkel uit een kroeg. Een prostituée wenkt links. Dan klinkt er plotseling een schreeuw en ziet de bezoeker een bloederig lichaam. Een schaduw van de moordenaar vliegt voorbij. Weer heeft Jack the Ripper een slachtoffer ge maakt De executie van moorde naar Gary Gilmore uit Utah is erg bloederig. Gekleed In een zwart T-shirt, een witte broek en gekleurde schoenen wordt hij achter glas eerst „levend" en ia- ter dood getoond. Men ziet het bloed dan van zijn borst op zijn schoenen druppelen en later een pias vormen. Charles Manson, de moorde naar van Sharon Tate, bezorgt de toeschouwers kippevel. Het publiek ziet hem als laatste en voelt zijn priemende blik als het de gruwelkamer verlaat DEN HAAG - De foto-afde ling van de Rijksvoorlichtings dienst in Den llaag wordt over spoeld met aanvragen voor nieuwe staatsieportretten van Beatrix en Claus. Duizenden instellingen van justitie, douane, belasting, maar ook gemeentes, scholen en ver enigingen hebben bestellingen opgegeven. "We zitten tot over onze oren in het werk," aldus een ambtenaar van de Rijks- vooriichtin gsd ienst. Alle oude staatsiefoto's met koningin Juliana, eventueel in combinatie met haar echtgenoot Bemhard, moeten na de troons wisseling op 30 april worden vervangen. Hof-fotograaf Max Koot heeft al diverse nieuwe staatsicfoto's gemaakt. De diensten die bestel lingen hebben gedaan, kunnen een keuze maken uit foto's met alleen prinses Beatrix, maar ook van Beatrix met Claus. Direct na de troonswisseling gaat de Rijksvoorlichtingsdienst met de aflevering van de bestellingen beginnen. LONDEN Duizenden duiven in Londen hippen teenloos rond. Volgens vogeldeskundigen is dit het gevolg van betrekke lijk onschadelijk afval als garen of draad, waar de duif met de pootjes in i verstrikt raakt De tenen worden afgesnoerd en sterven af. "Stel je voor, Trafalgar Aquare zonder duiven, "zeggen de vogel liefhebbers, die een cam pagne begonnen zijn voor meer begrip voor de dui ven. Want er zijn nog heel wat Londenaren die een gruwelijke hekel aan dui ven hebben. Naar schat ting heeft tien percent van de Londense duiven verminkte poten. Bij de Vereniging Eigen Huis staat de telefoon roodgloeiend Mensen die vragen huip voor het oplossen van hun financiële problemen. De lasten van het eigen huis zijn hun boven het hoofd gegroeid. Door de hoge rente en de koopkrachtdaling bij de meeste mensen is de woningmarkt vol slagen ingestort. Duizenden gloednieuwe huizêh blijven leegstaan bij gebrek aan koop lustigen. Projektontwikkelaars hebben bouwwerken stilgelegd en nieu we plannen opgeschort in af-, wachting van betere tijden. Ma kelaars merken dat mensen nauwelijks nog reageren op te' koop aangeboden woningen Zie ook pagina 25. De slachtoffers, onder wie een 12-jang meisje, kwamen in een vijftig meter diepe gletsjer spleet terecht Het gebied in de Italiaanse westelijke Alpen is verboden gebied wegens de vele gletsjerspleten Een andere Britse toerist die ook bij het ongeluk was betrok ken. moest in ernstige toestand in het ziekenhuis worden opge nomen Hij ligt in coma. Twee leden van de uit negen personen bestaande groep liepen lichte verwondingen op. Italiaanse gidsen vonden de lichamen pas na enkele uren zoeken Alstublieft. Voor u. V an Hu Vrije Volk. 'n Mooie. Jekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wè! is) uw naam .opgeven? \Da's geen p- int Oh ja: 'de handdoek kunt u besteilen in de kleu ren rood, bruin \blauw of groen Het formaat is \50biil00cm, i En de kwaliteit die is uitstékend! Plaats: 1

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1