Meubelfabriek ZAAK LEKKERKERK Parkeer geld fors omhoog Zus Sjah geeft Carter de schuld VS willen grotere NAV O-inspanning SLAAPBANKEN Shell krijgt geld van Zuid-Afrika 'Politie gaat in maand ƒ100 achteruit9 toonaangevend in eiken RSV bouwt reuzenbok voor Smit Tito heeft geelzucht Khomeiny wil hulp van paus ff et 11 Wt Geen zaak voor Code commissie Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee... 1 I I I I B I HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 t Zonnig Pacemaker kan er tegen i Dinsdag 15 april 1980 34e jaargang no. 10054 (Van een onzer verslaggevers) Tussen de wijk Lekkerkerk-west, waar benzeen in de grond is gevonden en de nabij gelegen waterwinput van het Goudse waterleidingbedrijf worden binnen een paar dagen drie waarnemingsputten geslagen. Het waterleidingbedrijf heeft dit gisteren besloten naar aanleiding van de verontrustende berichten over het gedumpte afval onder de wijk. School dicht Zie verder pagina 3 Zie verder pagina 5 Een van de meest dra matische momenten in de omstreden tv-film "De dood van een prinses". De beul heft het zwaard om het hoofd van de gekniel de minnaar van prinses Misha af te hakken. De prinses zelf ligt al op de grond, doodgeschoten. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging m. l/n vr, no 17.45-19.00 Btr uteriag van 9.00-16.00 ear De Egyptische actrice Suzanne Abou Taleb, die de hoofdrol speelt in de film, waarover Saoedi Arabië nu zo boos is. Om roepland verwachtte van morgen dat de NOS de film zal uitzenden. Ook Amerika gaat de film ver tonen. (links) PêRSGEEN Mé 2U5P-AFSKA/UVJ IT'B 3SS BS gratis. Ais beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode .Plaats: Kleur, o rood o btuin o blauw o groen (sv.p.de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u'de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder tl aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam postzegel 3090VB F i l HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teL 010 - 11.92.00 Gouds water wordt extra onderzocht Hilversum verwacht doorgaan uitzending Via de putten zullen monsters worden genomen uit de water- wtrüaag op ongeveer 20 meter diepte. De monsters zullen wor den gecontroleerd door het labo ratorium van de KI WA. het Keuringsinstituut voor Water leidingsartikelen. Volgens de directeur van het waterleidingbedrijf, de heer B. J. Hofhuis, is er geen reden voor ongerustheid over de kwaliteit van het Goudse water. In de Krimpenerwaard, aldus de heer Hofhuis wordt het water uit diepten van vijftien tot dertig meter gehaald. De stoffen, die indertijd in de sloten onder Lekkerkerk-West zijn gedumpt zijn "erg vluchtig" en drijven op het bovenste grondwater "Dat water winnen wij niet", ver klaarde de directeur Intussen zijn de leerlingen van de Aalschol verschool, die om veiligheidsredenen voorlo pig is gesloten (er werd ook on der deze school een spoor van benzeen aangetroffen) in een aantal noodgebouwen onderge bracht. Deze week wordt de grond onder de school en in de naaste omgeving nog extra- zorgvuldig gemeten. Als de re- sulaten van deze metingen gun stig zijn zal de Aalscholver- school maandag weer worden geopend. Ook de bevolking van Stol wijk is in actie gekomen, nadat het als tweede dorp in de Krim penerwaard is genoemd, waar bijna tien jaar geleden wellicht .zwaar giftig vuil is gestort Op 'het stuk grond, dat het vuil zou bevatten, zijn inmiddels tien pa tiowoningen gebouwd. Het ge meentebestuur heeft de bijzon der ongeruste bewoners van de ze woningen morgenavond voor een gesprek uitgenodigd. ROTTERDAM - Rijn-Schel- de-Verolme gaat voor het ber gingsbedrijf Smit-Tak de grootste zeegaande bok van het westelijk 'f- id bouwen. De drijvend- bok, hefvermogen 2000 ton. wordt gebouwd op de Verolme-werf in Heusden. Hoeveel geld er met de op dracht is gemoeid, wil RSV niet kwijt Het vaartuig moet over ruim een jaar klaar zijn. Het krijgt accommodatie voor 30 bergers. Smit-Tak is een doch termaatschappij van Smit In ternationale. (Van een onzer verslaggevers) ROTTTRDAM Parkeren in Rotterdam wordt fors duurder.. Wethouder Mentink (verkeer) wil het tarief van de parkeer- meters op de drukste plaatse i in de stad verhogen van 1 naar 3 gulden- Met hem willen zijn partijge noten in de raad en het CDA dat ook. De VVD is tegen, zo bleek vanmorgen in de raadscommis sie Verkeer. Het tarief van drie gulden (een gulden per 20 minuten err een kwartje per 5 minuten) is de hoogste uit een reeks stijgingen van de parkeerhef fing. Voor iets minder drukke punten wordt gewerkt aan een tarief van 1 gulden per 40 minuten. (Van onze verslaggevers) HILVERSUM - De NOS heeft vanmorgen de bewa king van haar gebouwen versterkt. De aanleiding daarvoor was de verwachte demonstratie van de ortho doxe Soennitische Beweging in Nederland tegen het uit zenden door de NOS van de' film "De dood van een prin ses". De Soennitische Bewe ging wilde een protest-brief aanbieden aan NOS-voor- zitter mr. Erik Jurgens. Eer der had deze beweging har de acties tegen de NOS aan gekondigd als de film inder daad uitgezonden zou wor den. De algemene verwachting in Hilversum was vanmorgen dat de Raad van Beheer van de NOS niet zal buigen voor de dreige menten van Arabische kant, als de film wel wordt uigezonden. De NOS zou alleen voor een eventuele rechterlijke uitspraak opzij gaan. Een van de overwegingen die. de Raad van Beheer vanmiddag besprak, was de suggestie om morgenavond na afloop van de film in de televisiestudio een discussie tussen voor- en tegen standers van de film recht streeks uit te zenden. De Ara bieren kunnen dan hun visie op de geruchtmakende zaak geven. Ambassadeur Al Shawaf van Saoedi Arabië in Nederland heeft de NOS inmiddels uitge nodigd een reportage te komen maken "over de werkelijkheid in ons land". De ambassadeur heeft ook gezegd dat er nog geen sprake van is dat zijn land de handelsbetrekkingen met Ne derland zal verbreken, als de film hier uitgezonden wordt "Zulke beslissingen, dus ook of onze ot. naar Nederland blijft stromen, laat ik over aan de regering van mijn land. Maar. het is vandaag een treuri ge dag voor de relaties tussen Saoedi Arabiëen Nederland."- De omstreden film zal overi gens op 12 mei in geheel Ameri ka te zien zijn, waar hij wordt uitgezonden, "van kust tot kust", door het niet-commerci- ele station PBS. Ook in Austra lië. Japan, Nieuw-Zeeland. Frankrijk. West-Duitsland en in een aantal Zuidamerikaanse landen is grote belangstelling. De Nederlandse Beroepsver eniging van Filmers NBF, waar-1 bij veel NOS-cameraiieden zijn aangesloten, heeft de NOS opge roepen zich niets aan te trekken van de druk die van allerlei kanten wordt uitgeoefend om ae film niet uit te zenden. Minister Gardeniers van CRM heeft vanochtend nogmaals schriftelijk aan NOS-voorzitter Jurgens duidelijk gemaakt waarom zij vorige week ernsti ge zorgen vs., de regering aan hem heeft overgebracht De NOS beslist zelfstandig, aldus Gardeniers, maar kan dat alleen doen als de NOS volledig op de hoogte is van alle gevolgen van uitzending van de film. WASHINGTON - De tweelingzus van de ex- sjah van Iran, prinses Asjraf Fahievi heeft een boek geschreven, "Ge zichten in een spiegel", waarin zij president Car te van Amerika de schuld geeft van de huidige ge beurtenissen in Iran. De prinses schrijft dat toen Carter bet leiderschap van de sjah hoog ophe melde, zijn glimlach ge maakt scheen en zijn ogen niet meededen. -Hij draaide met de po litieke wind mee toen Iran zich in een revolutio naire richting ging bewe gen," aldus de prinses die uitvoerig bet in 1953 door ie VS aan de kant zetten van premier Mossadegh beschrijft BELGRADO - De Joegoslavi sche president Tito die al drie maanden tang zeer ernstig ziek is, heeft nu ook geelzucht. Het team van artsen dat de 87-jarige Joegoslavische leider onder be handeling heeft, deelde mee dat een ai eerder opgemerkte lever- beschadiging de laatste dagen is verergerd. Tito heeft nog steeds een tong ontsteking. Daarnaast zijn er hartproblemen en heeft hij last van suikerziekte. De functie van zijn nieren is overgenomen door een kunstnier. Tito wordt intensief behan deld met een pacemaker en een zuurstofapparaat De Joegosla vische president is al verschei dene weken lang voortdurend bewusteloos. TEHERAN De Iraanse ayatollah Khomeiny heeft van daag in een persoonlijke bood schap aan paus Johannes Pau las II gevraagd de Verenigde State-' te waarschuwen voor de grote risico's die verbonden zijn aan de „Amerikaanse politiek van druk, onderdrukking en plundering". Khomeiny's brief is een ant woord op een boodschap van de paus aan hem. De paus moet president Jimmy Carter advise ren zijn betrekkingen met vol keren die niet meer afhankelijk willen zijn, te vermenselijken, „Met alle morele gezag van uw ambt", schrijft Khomeiny, Jtunt u hem ook zeggen dat hij moet respecteren wat Christus heeft geleerd". BRUSSEL De Verenigde Staten hebben hun Europese bondgenoten gevraag! hun de fensie-inspanning» te vergro ten zodat Wash-"-;ton in geval van een aortas iond de Perzi sche Golf of de Indische Oceaan gemakkelijker militairen naar die gebieden kan sturen. Ontwikkelingen in Iran en staapbankstellen. enorme sortering. Ook atie BEKA banken uit voorraad te leveren. Vr. folder. Fabriekstoonzalen Industriegebouw. Goudse', mgel 66, R'dam. tel. 010-13.60.18 Droog en zonnig weer. Mini mumtemperatuur omstreeks 7 graden, middagtemperatuur on geveer 21 graden. Zwakke tot matige oostenwind, in de mid dag langs de kust wind van zee met temperaturen rond 15 gra den. 14 «pril zon op coder Ü6J® 20J8 maan op cwler ÜÏ.SI ZiM Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot t6 30 uur op maandag tot en met vrijdag DEN HAAG - Shell krijgt van het Zuidafrikaanse olie-agent- schap. een regeringsinstantie, een schadevergoeding van ruim 62 miljoen gulden voor de olie uit de onder verdachte omstan digheden gezonken tanker Sa lem. De Salem, die voor Shell be stemde olie vervoerde van Koe weit naar West-Europa, zonk op 17 januari voor de kust van West-Afrika. Vermoed wordt dat de tanker met opzet tot zin ken is gebracht door een inter nationale organisatie die zwen delt met ladingen van schepen en verzekeringsgelden. De Salem had daarvoor het grootste deel van haar lading in Zuid-Afrika gelost Shell ont kent ten .•stelligste dat dit is ge beurd in opdracht of met mede weten van de oliemaatschappij. Shell had bij de verzekeraars een schadeclaim van 112 miljoen gulden ingediend. Die wezen de vordering af toen bleek dat de olie al in Zuid-Afrika was ge lost Shell wist daarna via een schikking bij de Zuidafrikaanse autoriteiten ƒ62 miljoen los te peuteren. Voor de rest van het schadebedrag ligt het concern nog juridisch inde clinch met de assuradeuren. Afghanistan zouden Washing ton kunnen nopen een dee! van de Amerikaanse strijdkrachten „die volgens de bestaande plan nen in noodgevallen de NAVO moeten versterken", naar het Midden-Oosten of verder te verplaatsen, aldus een Ameri- 'kaau.se zegsman. Deze zegsman verklaarde dat op de Amerikaanse voorstellen tijdens een vergadering van mi litaire deskundigen van de NA VO „positief" is gereageerd. De vergadering in het NAVO- hoofdkwartier werd bijge woond door hoge functionaris sen van 13 van de 15 aangesloten landen. Frankrijk en Grieken land, die geen deel uitmaken van het geïntegreerde militaire opperbevel van de NAVO, wa rm niet vertegenwoordigd. UTRECHT - Pacemakers worden niet gestoord door ra diogolven van zendamateurs. Uitgebreide proeven van het Medisch-fysisch Instituut TNO in Utr *ht hebben dat uitgewe zen. AMSTERDAM-Advo- S caat IV. C. van Vinnen |l heeft een kort geding ff aangespannen tegen de j Reclame Code Stichting en negen daarbij aange- j sloten organisaties. In het i geding, dat donderdag 1 dient voor de Amster- j dame rechtbank, eist I Van Manen dat de Recta- j me Code Commissie on- i bevoegd wordt verklaard i tot het verbieden van een I Boycot-Outspan-adver- tentie. De Code commissie i maakte in 1975 bezwaar tegen de kr an lead verten- tie, waarin een Afrikaans hoofd stond afgebeeld dat net als een Outspan-si- naasappel - wordt „uit geperst". Van Manen vindt dat de Code Commissie zich niet met dit soort politie ke advertenties mag be moeien. Mocht de rechter stellen dat de Reclame commissie wét bevoegd is, dan wil de advocaat zich UTRECHT - De loonmaatregel en eerdere salarisfcortingen kos ten de gemiddelde politieman in Nederland zo'n 100 gulden per maand. Voorzitter Leen van der Linden van de Nederlandse Politie bond rekende dit vanmorgen voor op het jaarlijkse congres van die bond in Utrecht. „Het sprookje van de regering dat het zou gaan om minder- mecr is van tafel," aldus Van der Linden. „Voorde ambtenaar gaat het nu om meer-minder." Ook zei hij: „Alle kortingen die gepleegd worden am de bekende extra 300 miljoen binnen te ha len zullen, uitgedrukt in een maandbedrag, in veel gevallen de toegestane 26 gulden uit de loonmaatregel te boven gaan." Het ontwerp voor een nieuwe politiewet, dat de ministers Wiegel en De Ruiter onlangs ge publiceerd hebben, noemde Van der Linden ook voor politiemen sen een slechte zaak. „Alle belangrijke beslissingen worden zo ver van de mensen, bevolking én politieambtenaren, genomen, dat wij ernstig twijfe- f ien aan d vraag of met dit ont- werp een bijdrage wordt gele- verd aan <i" doelstelling, die ook de ministers zeggen te hebben: het dicht bij de bevolking bren- r gen van de politie," aldus Van der Linden. Alstublieft Voor a Van Het Vhje Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exkkisieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter damse \MDemsbrug erop afgebeeld. 2omaar, - Voor Tenminste, als u ons "n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vist wd iemand Misschien bent u zelf nog geer» abonnee. JLaat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wd is) uw naam opgeven? Da's geen p-int Oh ja: de handdoek kunt u bestdien in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is 50bijl00cm. En oe kwaliteit, die is uitstékend! C) KIM Naam:. Adres: Postcode: Stuur Het Vrije Volk naar: Plaats: Soort abonnement: o kwartaal ojaar «wa «BB» IPgOi J

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1