uren büj met actie tegen leegstand h 'Alleen nog klachten over beleid' Beslis nu kraan vai.t eindelijk over dijk' m Lentetijd Kiekeboe... (Brom)-torium CREMATORIUM (BROMFIETSERS Veiligheidsriemen Collectanten voor stakers komen voor 'Als het kan breng ik een tegenbezoek' II f - J" '*Ojaarsamen "afeltje dekje ►arendreeht lis Van Belkom lijst trekker de Hoek i - :~mm Zwemwater extra warm It': rotterdam DINSDAG 15 APRIL 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA2 Van onze verslaggever LAURENS BORST ROTTERDAM Niet veel krakers zijn zo feestelijk "ithaald als de vijftien krakers van een flat in de Van sngendonckstraat. De champagne stond zelfs voor len klaar toen ze het afgelopen weekend het slot van je deur forceerden om de woning te betreden. „Het moet maar eens afgelopen zijn met die leeg- and hier. Wij zijn blij dat deze jongeren dit huis ge- -aakt hebben. Maanden stond het leeg vanwege de joge vraagprijs. Weg met de speculatie, leve de kra- |ers'\ aldus een enthousiaste buur. ■m 'Aankloppen' NL De krakers op het balkon van de woning aan de Van Langedonckstraat. Verschillen de omwonenden hebben een stencil op de ramen geplakt waarop staat: Solidair met de krakers". 100.000 1 Een agent en een brandweerman halen een schoen en een col bert tussen de broktuk- ken vandaan. I I Heb je net in het cen trum van de stad weer zo'n vervelende parkeerbon ge had. En het :3 mooiste is dat 3 je je van geen kwaad bewust fi bent Ja, dan kan je echt boos worden. Met je parkeer- bon in de hand stap je dan op een aantal ver--1 keersborden af, En wat ontdek je: ze hebben J met zwart plakband een 3 van die bordjes f afgeplakt. „Truus, daar moet ik het - mijne van heb- A ben. 's Even M kijken wat er I onderzit" En wat staat ér f dan: „alleen voor.„"Zieje voel Truus! Op naar het Haag seveer Voortouw Decentralisatie Vinko Pakusic, van Stari Grad. X Ihampagne voor krakers ROTTERDAM Op woens- g 16 april vieren de heer G. M. Be Jong en mevrouw M. de fong-Emmhink hun gouden hu welijksfeest Het gelukkige stpaar woont in de Aster- at 55b in Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT - De werk groep Tafeltje Dekje stelt zich lten doel om aan bejaarden, die |zelf niet meer kunnen koken, maaltijden te verstrek ken. De prijs per maaltijd be id raagt 6. Voor inlichtingen kan men (zich wenden tot: mevrouw C. ■Bout tel. 3325. En het was niet alleen de champagne die alle betrokkenen in een goed humeur bracht Van alle kanten werden meubelen en andere noodzakelijkheden aan gedragen. Nee. de krakers zuilen van hun buren weinig last krij gen. Sinds augustus vorig jaar stond de woning op nummer 84 leeg. Afgelopen zaterdagavond braken de jongeren van de Per manente aktiegroep kraken (PAK) uit Lombardijen met be hulp van kraakgroepen uit an dere wijken, de deur open met een breekijzer. Na bijna tien maanden leegstand kreeg de woning weer de functie waar voor hij destijds gebouwd was. Drie urgent woningzoekenden zullen het pand gaan bewonen. Na de kraakaktie verspreid den de krakers stencils bij de omwoners. „In deze tijd van speculatie is er voor de jongeren op een normale manier geen woning meer te krijgen. Kraken is daarom noodzakelijk. Bij elke kraking wordt in principe ge protesteerd tegen het beleid dat de gemeente Rotterdam voert ten aanzien van de jongeren - huisvesting en de huisvesting in het algemeen. Wij hopen dat u solidair wilt zijn met ons gedurende de pe riode dat het huis gekraakt is. Wilt u wat meer weten dan kunt u genist een keer aankloppen voor een praatje", aldus de cir culaire. Volgens de krakers is de eige naar de heer Van der Acker, van de woning een speculant. Uit het kadaster blijkt dat hij de wo ning in 1977 kocht van de be ruchte speculant Eurobei voor 98.000 gulden. (Eurobei had het overigens gekocht voor 44.500 gulden - L.B.). Gedurende een periode van twee jaar bewoonde deze eigenaar zijn pand totdat hij. volgens eigen zeggen, naar Breda moest verhuizen om daar een bedrijf op te zetten. Op dit moment biedt hij de woning te koop aan voor 120.000 gulden. Opmerkelijk is nog dat zijn makelaar de firma Both Partner is, een firma wiens naam ook regelmatig „opduikt" bij de wanpraktijken van spe culant Eurobei, alias Twente Vastgoed BV. De krakers hebben dan ook het sterke vermoeden dat Van der Acker op de één of andere manier iets met Eurobei te ma ken heefL Van der Acker ont kende dit gisteravons tijdens een telefoongesprek. „Ik kan me best voorstellen dat de krakers denken dat ik iets met Eurobei te maken heb. Maar dat is beslist niet zo. Ik ben maar een kleine zelfstandi ge, die door hard werken een huis kon kopen. Door zakelijke omstandighe den moest Ik onverwachts naar Breda verhuizen en dit huis van de hand doen. Ik vraag 120.000 gulden voor het huis en de bij behorende garage omdat ik het huis nog niet zo lang geleden he lemaal heb opgeknapt Speculatie heeft met mijn vraagprijs dan ook niets te ma ken. Trouwens, als ik een bod krijg van 100.000 gulden verkoop ik gelijk. Nu zit ik zelf in de fi nanciële problemen omdat ik nauwelijks mijn hypotheek kan betalen. Dat ik Both Partner als makelaar heb is zuiver toe val". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het vragen- halfuurtje van de raadscommis sie voor Polltieaangeiegenbeden en Openbare Orde mag niet lan ger gebruikt worden voor vra gen die in feite een individuele klacht over politieoptreden in houden. De commissie heeft hiertoe besloten omdat anders in een openbare vergadering persoons gegevens en gebeurtenissen met een zeer persoonlijk karakter onderwerp van de discussie kunnen worden. Bovendien be staat er een klachtenregeling. In deze regeling heeft de commis sie een rol bij de herziening van een klacht in het besloten ge deelte van de vergadering. Beleidsklachten of algemene klachten over de politie aan de hand van een reeks van n Jivi- duele klachten, worden in de toekomst wel in het vragenhalf- uurtje van de commissieverga dering behandeld. HOEK VAN HOLLAND - Jan van Belkom, lid van het dage lijks bestuur van de deelge meente Hoek van Holland, is aangewezen als lijsttrekker voor de PvdA bij de komende verkiezingen voor de deelge- meenteraad. ""V, V ws (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - „Wij voelen Ions door iedereen in de steek ge il aten. De gemeente Rotterdam |moet nu eindelijk eens laten o. dat ze iets voor ons wil Vele bewoners van de Bene- Idenrijweg verkeren inmiddels (in een stress-situatie. En zolang Idle onzekerheid blijft over de (dijkverzwaring zullen steeds J meer bewoners onder hoogspan- iing komen te staan. De onder- jhandelingen tussen Boele en al- lle «verheids-instanties moeten jnu maar eens snel afgerond worden." Niet alleen Tiny Verhoeven |van de dijkgroep IJsselmonde (maakt zich boos over de toe- Istand waarin een groot aantal (bewoners van de Benedenrij- (weg zich bevindt. Ruim honderd (mensen lieten onlangs op een (buurtvergadering duidelijk I merken dat hun problemen nu (eens snel opgelost moeten wor- I den. Tiny Verhoeven, zelf bewoon - Is ter van een woning aan de Be- I nedenrijweg, verwoordt hun ge- Mensen die enthousiast wat van hun tijd in het opknappen van tuinen willen steken zijn welkom bij de Beven", een klus- senproject voor minder - draagkrachtige mensen. Wilt V gratis oppasten bij mensen die geen oppas kunnen betalen en er ook eens uit willenDat kan via het project „Oppas- Noppes". De Stichting Vakantie en Rekreatie voor licha melijk Gehandicapten vraagt begeleidfstjers voor dagtochten en een bootreis naar de Qlgmpische Spe len voor Gehandicapten in Arnhem. Het project Benadeel- den van misdrijven" zoekt vrijwilligers die ervarintr hebben in vrijwillige hulpverlening, voor het bezoeken, helpen en door verwijzen van slachtoffers van misdrijven. De Vrijwilligers Vaca turebank 1* gevestigd ia hei HlC-oeatrum san de QmMaid sa geopend .vsabalf negen tot vijf uur. Telefoon LULM. voelens na afloop van de bijeen komst, waar onder andere wet houder Mentink een toelichting gaf over het door de gemeente gevoerde beleid bij de onder handelingen met Boele over de dijkverzwaring. „Al jaren wordt er nu gepraat over die noodzakelijke dijkver zwaring. Eerst was er een plan, d3t de sloop van ruim honderd woningen ten gevolge zou heb ben. Later werd daar weer een aantal van afgeknabbeld. Toen kwam Boele op het idee om zijn werf uit te breiden. Vanaf dat moment zitten wij in de zorgen. Veel huizen, die mis schien moeten verdwijnen, zijn van Boele. Sinds de onderhandelingen bezig zijn, laat Boele zijn huizen verkrotten. Verrotte vloeren worden niet meer gerepareerd, vee! mensen hebben in hun hui zen last van lekkages, elektri sche bedradingen moeten ver nieuwd worden. Volgens de Dijkgroep heeft de gemeente Rotterdam niet het nodige gedaan om de onderhan delingen over de dijkverzwa ring zo snel mogelijk te laten verlopen. Zij beschuldigde Men tink op de vergadering zelfs van chantage. „Boele krijgt straks een uit breiding omdat zij beschikt over grond in de Beverwaard. Grond, die de gemeente voor de wo ningbouw daar nodig heeft Via een „deal" over onze ruggen, krijgt de gemeente straks die grond, en mag Boele uitbreiden. Wij kunnen dan onze biezen pakken." Wethouder Mentink reageer de nogal verontwaardigd op de ze beschuldiging. „Niet de ge meente heeft gechanteerd, maar Boele. Jullie zetten de waarheid op zijn kop. Boele heeft zijn grond in de Beverwaard ge bruikt ais onderhandelingsmid del". Mentink benadrukte dat de rol van de gemeente in de hele onderhandelingen overigens maar minimaal is." Die dijkver zwaring is een zaak van het wa terschap. In laatste instantie hebben wij zelfs helemaal niets te vertellen." Prijskaartje Het is overigens nog niet hele maal zeker dat Boele gaat uit breiden. Het waterschap wil al leen de dijkpiannen uitvoeren als Boele het verschil betaalt met het vorige plan, dat met de uitbreiding vsn Büêle gwr» re kening hield. De dijkgroep heeft hier zo zijn eigen gedachten over. „Ze gaan nu aan de beie plannen prijs kaartjes hangen. Zo van plan A kost zoveel, plan B zoveel, dus Boele moet dit en dit betalen. Hou, volgens ons is dat allemaal natte vingerwerk dat niet te controleren is. Er zijn nog nau welijks kosten-onderzoekingen gedaan" -xait L (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De 46-jarige timmerman B. van der Woude uit Wemeldinge is gisteren in de Waalhaven ernstig gewond ge raakt toen een hijskraan omviel en op de kotter, .waar hij op werkte, terecht kwam. Van der Woude moest met twee verbrij zelde benen, een gebroken on derbeen en twee gebroken ar men naar het Claraziekenkuis worden overgebracht Het ongeluk gebeurde op het terrein van metaalbedrijf De Keijzer aan de Ophemertstraat aan de Waalhaven bij Pier 8. Een 40 meter hoge hijskraan zwenkte daar met een last bui zen toen onder de cabine op 10 meter hoogte de bouten afbra ken. De hijskraan klapte voor over en kwam op de houten kot ter terecht De kraandrijver, de 39-jarige P. de Kooter uit Rot terdam liep door rondvliegende glassplinters slechts enkele schrammen op aan gezicht en armen. Hij kon ter plaatse wor den behandeld. Politie en ar beidsinspectie stellen een on derzoek in naar de toedracht van het ongeval. s vu Afgezien van het tót dat deze dagen al aardig op de lente (zomer) begin nen te lijken bericht H. W. Rijnen uit Rotterdam nog de ze aardige anecdote over het ingaan van de zomertijd: „Mn schoonzuster in Wijchen moest zaterdagavond op visite en beeft baar horloge van te voren verzet. *s Nachts kwam T ze thuis, na enkele glaasjes A wijn te hebben gedronken en f weer verzette zij haar horloge, v Toen wij's middags bij haar kwamen, vond zij het wel laat: toen kwam ze erachter dat haar klokje twee uur vooruitwas gedraaid!" W Dit bordje is wijk Lombardijen stichting Humsni- te zien bij een bij het Jan Meer- tas. „Geen door- nieuw aange- tenshuis van de legd fietspad in de (Uit het Algemeen Poli- tieblad) „De Chief Con- - stable tam Hampshire (Engeland) wijst er in zijn jaarverslag over 1978 op, dat, ondanks voortgezette propa ganda voor het dragen van veiligheidsriemen, vele onto, mobilisten deze riemen niet gebruiken. Een totaal-aantal van 4.245 autobestuurders en voorbank- passagiers werd bij verkeers- j ongevallen in Hampshire in 1978 gewond. Bijna 3/4 gedeelte van dit aan- tal droeg geen veiligheidsrie- men, hoewel deze wel in de auta waren bevestigd. Van 178 bestuurders en passagiers van lichte vrachtauto's droegen 156 (88%) peen veiligheidsriemen, hoewel deze aanwezig waren." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/ARNHEM - De ANVJ-leden Hennie Meijer en Gerard Eijbersen, moeten 23 april voor het Arnhemse kan tongerecht verschijnen omdat zij vorig jaar gecollecteerd heb ben voor de Rotterdamse ha venstakers. Dat geld was opge haald in Zevenaar. De Algemene Politieverorde ning verbiedt dergelijke collec tes. Het bestuur van de ANVJ evenwel vindt dat de aanklacht geseponeerd moet worden zoals dat in andere plaatsen ook is ge beurd. Dat seponeren noemt het ANVJ-bestuur „volkomen te recht". „In een democratisch land moet het mogelijk zijn on middellijk op situaties te reage ren." De aanklacht wordt bela chelijk genoemd. (Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT - Op maan- dag is het water van het over- dekte zwembad 't Keerpunt ex- tra verwarmd tot ongeveer 30 - graden. Deze hoge temperatuur is bedoeld om het zwemmen •-} mogelijk te maken voor onder meer bejaarden en reumapati- J enten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Hoewel tk geen gastheer ben, toch van har te welkom! Ik ben erg blij dat Rotterdam nu ook een relatie heeft met een Joegoslavische stad." Deze woorden sprak burge meester Andr* san der Louw gistermiddag tijdens het bezoek dat een Joegoslavische delegatie aan de Cootsingel bracht De de legatie is afkomstig van het plaatsje Stari Grad (1700 Inwo ners) op het kusteiland Hvar en is in Nederland op uitnodiging van de deelgemeente Chariots. Eerder was Charlois te gast op het eiland en werd een vriend schapsverdrag ondertekend dat de sportieve en sociale uitwisse ling tussen beide gemeenten moet gaan bevorderen. Van avond wordt de Nederlandse tekst van het verdrag onderte kend. Aan burgemeester André van der Louw was gistermiddag tg merken dat het hem niet hele maal "lekker" zat dat Charlois het voortouw heeft genomen voor het uitwisselingsverdrag. Eerder had Stefan Petkovlc het stadsbestuur benaderd voor een goede regeling voor uitwis seling van sportieve - en cultu rele activiteiten, maar burge meester Van der Louw blijkt de briefwisseling hieromtrent niet volledig te hebben begrepen. Vandaar dat de heer Petkovic zich tot Charlois wendde en daar méér begrip vond. Niettemin blijkt het stadsbe stuur de bedoelingen nu toch wel te accepteren, zij het dat Charlois daarvan de primeur blijft houden. In een ongedwon- SSonderonsje zei Van der Louw tot zijn collega Vlnko Pa- kusic het een erg plezierige ge dachte te vinden dat in Joego slavië zoveel wordt opgebouwd in het kader van de socialisti sche gedachte. „Vooral," aldus Van der Louw» "heb ik waardering voor de mantér waarop de gedachte van de decentralisatie in Joego slavië gestalte heeft gekregen." Aansluitend bracht het gezel schap ëën bezoek aan het hoofd kantoor van de PTT aan het Deiftseplein. Via een excuraie door het gebouw werd uiteenga zet hoe het precies verloopt tus sen het "bussen" van een brief en het bezorgen daarvan. De Joegoslavische gasten kregen in het kantoor tevens een "natje" en een "droogje" voorgescho- tela. Vanmorgen heeft de delegatie een bezoek gebracht aan het ha venbedrijf Muller Thomson en ln ogenschouw genomen hoe nu precies het laden en lossen van een bananboot ln zijn werk gaat. Daarna heeft de delegatie via een rondvaart met "De Ma- ze", de gemeentelijke directie boot voor de Havendienst, ge constateerd dat Rotterdam niet voor niets de titel van wereld- haven nummer één mag dragen, i Vanavond wordt de Neder- landse tekst van het vriend- schapsverdrag ondertekend ln het landhuis De Oliphant aan de Kromme Zandweg. Wie bij deze s handeling aanwezig wil zijn is van harte welkom. j Morgen brengt de zeven man- nen en één vrouw (dochter van de burgemeester) sterke delega- i tie een bezoek aan De Keuken- j hof, Madurodam en het Vredes- paleis. J napru

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2