mmmm Doosjes- met- inhoud Wethouders zelf ook aan de schoonmaak Werkgroepen in mei aan de RANO Gevaarlijk 1 Treinreisje Woningnood ►pnieuw [estegen maart "oor sociaal- ultureel plan: Schiedam mmm wm WÊ MM mmm GEMEENTE SCHIEDAM AANVULLING MONUMENTENLIJST ZSSMAN... ZEEMAH T VRIJDAG 18 APRIL 1980/HET VRIJE VOLK /PAGINA 2 i® (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De eerste bewoners van het nieuw- luwproject in de Woudhoek-Noord hebben hun wo- kig betrokken. Gisterenmiddag overhandigde wet- J>i?der Chris Zijdeveld hen in bijzijn van gemeente- ladsleden en hoger personeel v an bouwbedrijf Ne- Inko de sleutel van hun nieuwe huis. Wethouder Chris Zijdeveld overhandigt mevrouw Goedhart een mand met bloemen en de sleutels.'. !|i I érb Kill >111111 TH Imi MM SCHIEDAM - Vlaardingen - Het Stedelijk Museum Schiedam op de Hoogstraat heeft op dit ogenblik een tentoonstelling in huis over kunstenaarsedities en kunstenaarsboeken. De Berlijnse Armin Hundertmark naar wie de expositie genoemd is, heeft de de loop van de jaren 60 doosjes uitgegeven waarin allerlei kunste naars hun bijdragen hebben gestopt. Een gedeelte van deze uitgaven is tot 11 mei in het museum te zien. De inhoud van de doosjes is heebverschillend. Som- mige kunstenaars hebben foto's gebruikt. Anderen Een catalogus met informatie over de deelnemers is hebben een hele serie tekeningen gemaakt of kleine Cj. 7 7* *7 verkrijgbaar voor tien gulden aan de balie persoonlijke bezittingen erin gestopt. Daarom gaat er fc Foto links:Mevrouw. Hundertmark bij een xylofoon eeri hele intieme sfeer uit van de expositie'10 jaar Hun- J met elektromotor die een zeer grappig geluid voort- dertmark'. Je kijkt als het ware door een sleutelgat bij -mm- brengt. 'de-kunstenaar naar binnen. J\/j JfQfJJJTYi Rechts: Armin Hundertmark met vrienden, het brein komen omdat hij vond dat de ideeën van de kunstenaar niet voldoende tot uiting kwamen in traditionele gale ries. Tien jaar lang heeft hij uitgaven verzorgd waarbij hij afging op zijn eigen keuze. In de loop van die tijd is daardoor een redelijk overzicht ontstaan van de beel dende kunst in de jaren zeventig met het accent op het werk van kunstenaars die werkzaam zijn geweest in Duitsland: Armin Hundertmark is op het idee van de doosjes ge- achter de doosjes. an een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Het procedurevoorstel voor het ma- en van het sociaal-cultureel plan is klaar. Binnen een laand zullen werkgroepen aan de slag gaan om sa- ten met de gemeente een actief sociaal-cultureel be id voor Schiedam te ontwikkelen. In deze werkgroe- jn zullen leden van buurthuizen, VOS-cursussen, mgkoren en andere sociaal-culturele organisaties >.n plaatsje krijgen. Pi Wethouder Posthoorn met zijn 'rechterhanden' die in overleg met allerlei groepen het procedurevoorstel hebben klaargestoomd. Föstma 1 De kuil en de kapotgereden verkeershekken bij het verkeerseiland op de Walenburgerweg. De burgemeester van Schiedam brengt, ter voldoe ning aan het gestelde in artikel 9, lid 2 van de Monu mentenwet, ter openbare kennis, dat vanaf heden voor een ieder op de afdeling Openbare Werken van 'de gemeentesecretarie (Stadskantoor, etage 5) ter inzage ligt het besluit van de Staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk d.d. 8 april 1980 tot plaatsing van het kerkgebouw aan de Singel 106 op de lijst van beschermde monumenten. Schiedam, 18 aprii 1980. de burgemeester voornoemd, G. J. te Loo. voor al uw sleutels Lips- en autosleutels, klaar terwijl u wacht Andere modellen 's morgens .brengen, 's middags weer afhalen Voor al uw sleutels gaat u naar DE SLEUTELSPECIALIST Broersvest 50-52-54, Schiedam Tel. 267594 and '80 oltooid Eén en ander gebeurde op ïstèlijke wijze. Om twee uur cies reed een vorkheftruck i mand met bloemen voor bij fan ilie Goedhart. Het gezin [t twee kinderen woont, even- 1 vijf andere gezinnen, inmid- Is een week in de Woudhoek. Ir gelegenheid van de officiële pebruikname, waren de bewo- jrs van Botter 45 zo vriendelijk |n woning te laten bezichtigen. waren ook degenen die van ^ris'Zijdeveld de sleutels uit- zikt kregen. De eerste paal voor deze nieuwbouw is geslagen in juni '79. Nu, tien maanden later, zijn de eerste huizen bewoond. Bouwbedrijf Nevanko hoopt rond Kerstmis van dit jaar de overige 300 woningen op te leve ren. De bouwonderneming maakt gebruik van in hoge mate voorgefabriceerde bouwonder delen, zoals ramen met glas. waardoor ze snel huizen kunnen opleveren. Later die middag in het Novo- tel spraken zowel adjuct-direk- teur van Nevanko, de heer van Iperen, als wethouder Zijdeveld de genodigden toe. Ook de nieu we bewoners waren hierbij aanwezig. Zijdeveld sprak zijn w'aardering uit over de samen werking tussen de gemeente en de bouwonderneming. .Maar hij wilde beslist niet nalaten ook enige wanklanken over de bouw in de Woudhoek te laten horen: 'We moeten even stilstaan bij de schandelijk lange procedures die we moeten volgen. Nadat de bouwplannen in april '77 hele maal rond waren, nam het nog twee jaar in beslag voordat de laatste hindernis genomen kon worden. Gelukkig hebben de lange formele procedures niet tot extra prijsverhogingen ge leid. Sinds de ontwikkeling van de plannen zijn de huurprijzen slechts met 2.- verhoogd. Een hele prestatie van de betrokke nen.' Hij vervolgde: „We hebben bij de knelpuntencommisse tijd geclaimd om door snelle goed- "V. keuringsprbcedures tijd te win nen. Dan zou mogelijk begin volgend jaar de volgende fase van de nieuwbouw van start kunnen.'.' Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De wethouders zullen de actie „Schoon Schie dam" die in de week van 21 tot 27 april wordt gehouden, steu nèn. Met deze actie hoopt de ge meente de burgers niet alleen te informeren over wat er voor komt kijken om Schiedam schoon te houden, maar ook te activeren. Ze wil een milieube wuste houding kweken. Op verschillende plaatsen van de stad zal de bezem er door gaan. Wethouder Zijdeveld zal de eerste fonteinen in werking stellen die zorgen voor een ho ger zuurstofgehalte in het-wa ter. Dit gebeurt op 21 april. Te vens zullen de mannen van ge meentewerken het drijfvuil uit de Singel vissen. Wethouder Scheeres opent om 11.30 uur de heemtuin van de Openbare Nutsbedrijven aande Van Heekstraat. Deze tuin is een goed voorbeeld van groenaanleg in een industriegebied. De tuin- Heden zullen bij de opening prachtige kistbomen toevoegen aan de heemtuin. De grote schoonmaak begint echter pas goed op woensdag. Herman Posthoorn zal dan de bezem over het Wilhelminaplein laten gaan. Buurtbewoners gaan hem daarbij helpen. Hiermee wordt tevens het startsein gege ven voor het onderhoud van een speelplein door de buurt samen met de gemeente. Behalve het Wilhelminaplein krijgen ook al le parken, de omgeving van winkelcentra, hét speelterrein bij de Maasboulevard en dé straten in.de Gorzen een grote beurt. Schoolkinderen-in Noord zullen groen aanplanten in de Woudhoek. Meer dan 100 man zullen op deze dag aan de schoonmaak zijn in Schiedam. Hoewel de gemeente begrijpt t het opzetten van een goed ;iaai-cultureel plan vrij inge- kkeld ,-is voor een gewoon rgér, hoopt ze dat er zoveel jgelijk Schiedammers iets ilen inbrengen. Men wil aan- liten bij de behoeften en in- atieven 'van de bevolking, laromheeft de gemeente ook het bedenken van een goede mier om het plan te maken al sl organisaties betrokken. Er een heel aantal informatie- onden geweest, waarop bur 's hun zegje konden doen. Bij komen, tot het nu gereed ïdè voorstel is deze inspraak i groot belang geweest. Vol- is wethouder Posthoorn heb- diverse organisaties zoals de ivonersvereniging Schïedam- id'jer, duidelijk hun stempel gedrukt.. )ie-', inyloed is bijvoorbeeld rfebaar in het feit dat er een rkgroëpi publiciteit zal .wor-. den ingesteld. De leden zullen proberen de voorlichting over het sociaal-cultureel plan te verbeteren. Ze zullen adviezen geven aan de schrijvers van verschillende stukken over lees baarheid, tijdstip van verschij nen en de hoeveelheid informa tie. Om te komen tot een goed so-' ciaai-cultureei plan gaan werk-, groepen aan de gang, die allerlei instellingen en organisaties ver tegenwoordigen. De gemeente wil zo'n indeling maken dat de werkgroepen steeds over één soort activiteit praten. Het edu catieve werk waartoe de VOS- cursussen behoren is een soort, openluchtrecreatie en recreatie sport is een andere. De achter ban stelt een vertegenwoordiger aan in de werkgroep. De peuter speelzalen sturen bijvoorbeeld iemand die hun beiangen behar tigt op het gebied van ontmoe ting -X mi en culturele expressie. De ver gaderingen van de werkgroepen zijn 'openbaar zodat iedereen de vertegenwoordiger kan volgen in zijn werk. De resultaten van het overleg in de werkgroepen gaan naar een centrale werkgroep. Deze 'centrale' zal een overzicht ma ken van alle activiteiten en een overzicht per wijk. Deze gege vens gaan naar B en W ejf de wijken. B. en W komen dan met een ontwerp voor een sociaal- cultureel plan dat door middel van hoorzittingen aan de wijken wordt voorgelegd en aan dè werkgroepen teruggespeeld voor commentaar. Ten slotte zal Ben W het plan dat waarschijn- lijk in 1981 klaar zal zijn, voor leggen aan de gemeenteraad. Het werken aan een sociaal- cultureel plan is van groot be lang omdat het bepaalt hoe de centen verdeeld zullen worden over de buurthuizen, kinder dagverblijven, zangkoren, rechtswinkels, milieugroepen enz. Bovendien zal bij een in ventarisatie van alle wensen duidelijk worden waar de witte vlekken zitten op.sociaal-cultu- reel gebied. Het zou bijvoor beeld zo kunnen zijn dat er gro te behoefte bestaat aan een zangkoor voor oudere jeugd. Het sociaal-cultureel plan kan dan bijvoorbeeld erin voorzien dat er geld beschikbaar gesteld wordt voor het oprichten van zo'n koor. Ook. zou het zo kunnen zijn dat Mijkt dat er teveel koren voor ^volwassenen zijn waar eigenlijk geen behoefte aan is. Dan kan er besloten worden om een bepaald koor geen subsidie meer jte geven omdat niemand er iets aan heeft. In de procedu reregeling is echter wel een ga rantie ingebouwd voor zo'n koor. De subsidiekraan zal lang zaam dichtgeschroefd worden en niet van de een op de andere dag. Bovendien kan men in be roep gaan. Bij de sociaal-culturele plan vorming zijn ongeveer 400 in stellingen. in Schiedam betrok ken. Deze. krijgen allemaal het definitieve procedurevoorstel toegestuurd. Hoewei de fase van inspraak voorbij is, willen Posthoorn en zijn 'rechterhanden', de amb tenaren, open blijven voor kri tiek erop. "'Het procedurevoor stel is geen heilige koe. Als uit ervaring blijkt dat er dingen bijgesteld moeten worden, kan dat" Posthoorn wil echter na drukkelijk de politieke verant woordelijkheid bij de gemeente houden en niet bij de werkgroe- pea "Wij zijn verantwoordelijk voor het beleid, bepalen de poli tieke visie en de uitgangspun ten." Op dat punt laat hij geen veranderingen toe hoewel be paalde groepen dat tijdens de inspraak'hebben voorgesteld. Meer informatie over de ma nier waarop het sociaal-cultu reel plan wordt gemaakt is ver krijgbaar bij de afdeling CSJ op het stadskantoor. De ambten aren' zijn bereid om iedere be langstellende uitleg te geven. Luisteraars van de zie- kenhuisomroép RANO kunnen zaterdag een rechtstreeks uitgezonden ra dioprogramma volgen tussen 9,30 en 11 uur, vanuit Hoek van Holland. RANO-voorzit ter Aat Nuis krijgt die och- tend uit handen van burge meester André van der Louw de Wolfert van Borselenpen- ning uitgereikt. "Speciaal voor dit doel." zo vertelde me Aat Nuis. "heeft de PIT gratis een kabeiver- binding tot stand gebracht, via een bestaande NOS-ver- binding van Hilversum naar Rotterdam. De mensen in de zes aangesloten Rotterdamse ziekenhuizen kunnen die och tend dus de festiviteiten rond om de uitreiking van de ere penning direct volgen," aldus Aat. Na elf uur wordt die verbin ding verbroken want dan steekt de RANO-ploeg over, naar Engeland op een van de veerboten. Van wat men tij dens die overtocht beleeft zal men een speciaal programma maken dat later wordt uitge zonden. Nu de Wolfert van Borselen- penning weer even actueel is haal ik even enkele citaten aan over deze onderscheiding in het boekje GSW-Buiten- dienst: "Dat deze penning de hoogste onderscheiding is, die door het gemeentebestuur wordt verléend, was bij vele burgers, tot voor enkele jaren, niet bekend. Het huidige ge meentebestuur ging echter eens op zolder neuzen (lange neuzen!) en trok een paar blikken penningen open. Sinds die tijd worden ze re gelmatig uitgereikt. Personen, uit alle lagen van de bevol king die zich voor Rotterdam bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt, krijgen de pen ning. Maar wie was nu eigenlijk Wolfert van Borselen? In het boek "Rotterdam in de zeventiende en achttiende eeuw" schrijft drs. R.A.D. Renting, gemeentearchivaris van Rotterdam, dat het hier om de Zeeuwse edelman Wol fert van Borselen gaat, voogd van Graaf Jan 1 van Holland, wiens vader Floris V werd vermoord. Wolfert van Borse len nu schonk op 17 maart 192$ voor de eerste maal stads rechten aan Rotterdam. In weer andere boekjes, onder meer "Van Vissersdorp tot wereldstad" door J.M. Droog- endijk. komt de naam Wolfert van Borselen niet voor. Dan wordt met de melding vol staan, dat de eerste stadsrech ten door Graaf Jan I aan Rot terdam werden verleend. De gunst van de stadsrechten bleef echter voorlopig een do de letter door de machtige te genwerking van invloedrijke edelen, die tegen de inbreuk op hun rechten opkwamen. Pas in 1328 werden Rotterdam de stedelijke rechten onher- roepelijk toegekend," aldus hetGSW-bockje. botst (zie het gebroken hek op de foto). Dit leidde tot aardig wat ma teriële schade. De vraag is: wie gaat dit betalen? Dit lijkt mij toch een duidelijk geval van onachtzaamheid van de kant van de gemeente. Een dame die in de buurt van de Walenburg erweg woont belde me hierover en vroeg waar ze de schade aan haar auto (zeker 750,-) kan verha len. Zij werd 's nachts op de Walenburg erweg verblind door een tegenligger, knalde op het verkeerseilandje en schoot door de kuil haast op de andere weghelft. Was er op dat moment een auto haar tege moetgekomen dan was het een frontale botsing geweest. Een van de punten die TV' bijdragen tot verkeer schaos in Rotterdam is een gedeelte van de versmalde Walenburg erweg. Ter hoogte van de kruising met de Spoorsingel ligj een verkeerseilandje dat maanden terug is aangelegd en kenne lijk bedoeld om de snelheid van het verkeer te verminde ren. Prima, ware het niet dat ditzelfde eilandje een gevaar lijke verkeerssituatie oplevert. In de eerste plaats ligt het al zeker twee maanden onaf gewerkt op de weg. Over een afstand van vijf meter gaapt in het wegdek een kuil van ongeveer 10 centimeter. Ge meentewerken heeft eenvou dig niet de moeite genomen om het karwei af te maken en de kuil met asfalt te dichten. Omdat je het verkeerseilandje met een lichte bocht moet ne men, wil je er niet tegen op- knallen, heeft dit al tot aardig ivat bijna-ongelukken geleid. Vooral 's avonds is de situatie echt gevaarlijk. Door tegenlig gers worden automobilisten soms verblind en enkelen zijn al tegen de verkeershekken ge- Op dezelfde Walenburg erweg ligt een honderd meter verder een dergelijk verkeerseilandje. Omdat op béide plaatsen vaak auto's dubbel staan geparkeerd.. wordt het uitzicht op de eilandjes geheel ontnomen. Ik hoop dat Gemeentewerken zo snel mogelijk iets aan deze gevaarlijke verkeerssituatie doet. Gisteren in de trein j naar Hoek van Holland. In een van de coupés zit een uitgelaten groepje Belgen. Gedurende het treinreisje zongen ze: „We gaan naar ZandvoorL„."

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2