9Het tocht in huis en de politie komt ook niet9 emonstratie Geschift... Bar -rariteiten Verkeerschaos 10 Cent Handtekeningen tegen benzeen-lozing T ankercleaning Gevonden voorwerpen Schaak diploma's behaald II Waar blijven prullenbakken? Schade aan voertuigen schièdam Zilveren greep ostkantoor gesloten Inbraak in MCM de Groothuis Bingo WOENSDAG 23 APRIL 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2® 'Wethouder Taverne (rechts) is één en al oor. zss&ij&a Van onze verslaggever BAS VAN BOCHO VE SCHIEDAM Opgezet als een informele avond, waar bewoners van de wijk Schiedam-Oost onge dwongen met burgemeester en wethouders zouden kunnen praten in de aula van de Kohnstammschool, werd het letterlijk en figuurlijk een demonstratie van ouders en leerlingen van dezelfde school tegen een in tegratieplan van de gemeente om Nederlandse en bui tenlandse kinderen op één school bij elkaar te brengen. Foto onder: Ouders en leerlingen van de Kohnstammschool zijn tegen de voorgestelde in tegratie. Foto rechts: Wethouder Zijdeveld luistert aandachtig naar één van de wijkbewoners in zijn druk bezochte winkeltje. Plan 2 -I X/.'1 V - s 1*18 - vw>, - Slag? Zwaar -fe 'Op de markt is uw guide n een daalder waard,' zo hoor je nog wel eens. 'Maar bij de bank is uw nieuwecent een gulden waard!" - '5 ;^*7; (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Morgen, woensdag 24 april om 12.00 uur, worden ongeveer duizend handtekeningen over- - handigd aan minister Ginjaar van Volksgezondheid en 5 Milieuhygiëne. Een delegatie van de Bewonersvereni- ging Schiedam Zuid en de Bewonerscommissies van de havenflats in Schiedam protesteren daarmee tegen het lozen van ondermeer Benzeen door Tankercleaning Schiedam. Bij het schoonmaken van olietankers loost Tankercleaning Schiedam Benzeen in de Wilhelminahaven, ■*f\* w (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Terwijl wet houder Posthoorn wordt "on dergesneeuwd" door vrouwen die het met zijn integratieplan nen niet eens zijn, staat wethou der Scheerers alleen bij zijn in formatiestand. Er zijn maar weinig bewoners van Schlc- dam-Oost die hem wat te vra gen hebben. Een standje verder staat Zijdeveld. Item wordt al snel een pak met zestig formu lieren onder de neus gestopt van bewoners uit de Fahrenheid- straat, Bellstraat, Newtonstraat, Daltonstraat en Fultonstraat met klachten over gebreken aan de woningen. Het gaat over tochtige ramen en klemmende deuren. Bij wet houder Taverne zijn er enkelen die iets te vragen hebben over het ziekenhuis en de gezond heidszorg. De aula van de Kohnstammschool loopt lang zaam vol. De bewoners van Oost hebben gretig de mogelijkheid aangegrepen om hun grieven aan burgemeester en wethou ders duidelijk fe maken. Burgemeester John te Loo vind het een geslaagde avond. "Laat de mensen die vol emoties zitten over hun wijk zich maar eens tegenover ons uiten. Dat kan geen kwaad." Jij wordt geconfronteerd met klachten over de politie. Heel veel zelfs. Provocaties waarte gen de politie niets doet. De kla gers hebben de indruk dat de politie met een grote boog om de wijk heen rijdt om moeilijkhe den. met de vooral in de wijk wonende buitenlanders, te voor komen. Te Loo en zijn ambtena ren noteren rustig de klachten. Ook andere wethouders moe ten horen dat de politic niet al te hard loopt als er iets in de wijk aan de hand is. Wethouder Ta verne: "Het is mij opgevallen dat er veel klachten waren over de politie. Erg veel zelfs." Ook het bestuur van OBK schaart zich rond de burgemees ter. liet wordt nu wel eens tijd, vinden zij, dat de door brand ge troffen mueziekvereniging ein delijk eens een eigen onderko men krijgt. Weer anderen vin den dat de straten in Oost zo vuil zijn en een mevruw vraagt aan de burgemeester of hij er voor kan zorgen dat late cafébe zoekers niet meer hun behoefte doen in haar portiek. En warempel, de wethouder van financiën, Scheerers, heeft dan eint elijk een "klant". Maar dan blij tt het zijn zuster te zijn die kom. informeren of thuis al les naar wens gaat, >1 Schiedam-Oost in verzet tegen i school-mtegratie SCHIEDAM - Bij de Schie damse politie zijn veel gevonden voorwerpen binnengekomen. Eigenaars kunnen ze dagelijks, behalve in het weekend, afhalen tussen 8.30 en 16 00 uur. Op het hoofdbureau. Lange Nieuwstraat 55, liggen klaar: bruine bril, gevlamde damesbril met donkere glazen, diverse sleutels, boodschappentas met pannetje, herenhoed, oranje helm, damestas met inhoud, lege blauwe sporttas, Datsun wiel dop en een gouden trouwring met inscriptie. Bij de vinders zijn de volgen de voorwerpen af te halen: bos met 5 lipssleutels, kinderstep op luchtbanden, 6 sleutels aan ring, 5 sleutels aan musketonhaak, grijs hangslot, blauwe kinder fiets, zwarte handschoen, geel kindertruitje van Wrangier, zwarte portemonnee met in houd, Z sleutels aan hangertje, gouden ketting met sterren beeld, beige ribfluwelen kinder jack merk Palomino. SCHIEDAM - Jdn de Jong is ais enige van schaakvereniging Schiedam gesiaagd voor het Ko ningsdiploma. De K.N.S.B. biedt jeugdige schaakliefhebbers de mogelijkheid om diploma's te behalen, teneinde deze denk sport te stimuleren. Onlangs zijn er schriftelijke examens af genomen door een vertegen woordiger van de K.N5.B. de heer Rademaker. Voor de jongens die het afge lopen jaar hebben leren schaken bestond de kans op het behalen van het Pionnendiploma. Hierin slaagden acht leden van de schaakvereniging, terwijl vier jongens het zwaardere Torendi- ploma in de wacht sleepten. SCHIEDAM - Een dief heeft maandagavond een gelukkige greep gedaan in de etalage van een winkel. Nadat hij de ruit van de zaak aan de Hoogstraat met een steen had vernield, kon hij een zilveren muntenverza- ter wüarde van 800 gul- pakken. De schade die hij üchtte bedraagt eveneens achthonderd gulden. De 55-jari ge winkelier G.H.K. heeft aan gifte gedaan bij de politie. SCHIEDAM - Op 30 april en 5 mei zulten in verband met de viering van Koninginnedag en Bevrijdingsdag alle postinrich- tlngen in Schiedam gesloten zijn. i Als burgemeester te Loo en de wethouders Taverne, Scheeres, Zijdeveld en Posthoorn, geflan keerd door hun ambtenaren rond acht uur postvatten rond de in de aula opgestelde stand jes, formeert zich buiten een stoet van ouders en leerlingen van de Kohnstammschool die in een demonstratieve optocht de school binnenkomen. De meegevoerde spandoeken met leuzen spreken voor zich. „Hebben wij als ouders ook nog iets te zeggen". En: „Jullie kun nen schreeuwen en krijsen, wij gaan met naar de Theo Thi jssen. „Meteen ais ouders en leerlin gen de aula binnenkomen wor den wethouder Posthoorn en consulent Tigges onder vuur ge nomen. Wat is er aan de hand? De ge meente heeft plannen om in de Kohnstammschool drie eerste klassen te formeren waarin Ne derlandse en Turkse kinderen bij elkaar in de klas zullen zit ten. De verhouding zou dan 14 Nederlandse tegen 9 Turkse kinderen worden. De zesde klas van de Kohnstammschool zou dan worden ondergebracht in de Theo Thijssenschool waar het merendeel van de kinderen de Turkse nationaliteit heeft Dit plan, plan 2 genaamd, is doorgesproken met de ouder commissie van de Kohnstamm school, maar van de kant van de verantwoordelijke wethouder en de onderwijsconsulent werd aan de oudercommissie ge vraagd deze zaak nog niet naar buiten te brengen alvorens ailes goed en gedegen op papier stond. Dit om zoals de wethou der later zei, „geen emoties los te maken die niet noodzakelijk zijn" De ouders van de leerlingen van de Kohnstammschool kre gen er echter de lucht van en vroegen de oudercommissie om opheldering. Die commissie heeft gisterenmorgen een stencil doen uitgaan naar de ouders en toen was de boot goed aan. De ouders van de leerlingen van de Kohnstammschool liepen te hoop en organiseerden een demonstratie en vielen tevens de oudercommissie aan omdat deze over het plan had gezwe gen Mevrouw Nesse, lid van de oudercommissie: „Wij zijn van af maart bezig de zaak tot een oplossing te brengen. Er is ons gevraagd om de zaak even onder ons te houden, maar de ouders wilden informatie en daar heb ben zij recht op. Vandaar, dat wij een stencil hebben uitgege ven met daarin het plan zoals dat nu van kracht gaat worden. Daar zijn de ouders tegen. "Wij zijn niet tegen integratie, maar de getalsverhoudingen van 14 tegen 9 is veel. Dat is voor de ouders niet aanvaardbaar. Dat is jammer, maar begrijpe lijk. Die demonstratie van van avond hebben wij niet georga niseerd, maar dat hebben de ouders spontaan zelf gedaan. Ik ben echter bang dat het koppe lingsplan, dat wij met de Kohnstammschool en de kleu terschool De Zevensprong heb ben, hierdoor in gevaar komt. gffiyjfATOjp*1* -,s 0* ""Vs \SvC V" t 4 f r*W° -nf ê&'Wtfiwfê i lH Lrv* -V k?# WmW. "MS Dat heeft veel geld gekost en dat dreigt nu de mist in te gaan." Ondertussen krijgt wethouder Herman Posthoorn het zwaar te verduren. De ouders omstuwen hem, laten hem niet uitspreken en verzetten zich fel tegen de in tegratie zoals in de bedoeling ligt Posthoorn: „Dit is een plan waarmee wij in het nieuwe schooljaar van start wilden gaart Er wonen in deze wijk nu eenmaal veel buitenlandse kin deren. In andere steden laat men de zaak op z'n beloop, maar dat kan hier niet Je kunt niet alle Turkse kinderen op de Theo Thijssenschool stoppen." Woorden waar onderwijscon sulent Lex Tigges zich bij aan sluit Hij: „Wij vinden dat de Turkse kinderen ook naar de Kohnstammschool moeten kun nen gaan, maar dat stuit op weerstanden van de ouders. De Turkse ouders willen nu graag dat hun kinderen met Neder landse kinderen op school gaan. Op de Theo Thijssenschool zit ongeveer zestig procent Turkse kinderen." Bewoners van Schiedam- Oost die wethouder Posthoorn graag nog met wat andere pro blemen hadden willen confron teren, komen bijna niet aan de bak. Iedere moeder wil graag zelf aan Posthoorn vertellen dat zij het met de integratieplannen niet eens is. Hoe de zaak zich verder zal ontwikkelen zal moe ten worden afgewacht De wet houder weet nu in elk geval hoe de bewoners van de wijk over zijn plannen denken. SCHIEDAM De Bewoners vereniging Schiedam-Centrum vraagt zich bezorgd af waar de prullenbakken in de stad blij ven. In september 78 heeft hét bestuur al een verzoek inge diend bij de gemeente over plaatsing van papierbakken bij de stadsplattegronden. 1 De gemeente antwoordde me dio 79 hierop dat de dienst ge meentewerken en de VROM contact met de bewonersverem- ging zouden opnemen. Dat is echter nog steeds niet gebeurd. Schiedam-Centrum vreest daar om dat de prullenbak-suggestie een zachte dood is gestorven. In het kader van "Schoon Schie dam" hopen de bewoners van het centrum op een snelle reac tie van B en W. SCHIEDAM De politie heeft een man aangehouden die scha de had toegebracht aan enkele geparkeerde auto's. Dat gebeur de in de FarbristraaL Bij het ke ren was hij voor en achter met de wagens in aanraking geko men en daarna doorgereden. Toen hij werd achterhaald, bieek het de 49-jarige A.T.R. te zijn die vertelde niets van de aanrijdingen te hebben ge merkt. Hij had wel gedronken, maar bij het blazen bleek hij echter niet onder invloed te zijn. i* Heeft u zich ooit wel A eens flink opgelaten ge voeld. Vast wel Ineens kom je in een rare situatie te recht of iemand maakt een gekke opmerking en je staat voor joker. De mensen om je heen hebben de grootste pret terwijl je er zelf totaal versla gen bijstaat Zoiets overkwam mij gisteren. Kom ik thuis, zegt mijn vrouw: „Zeg als je toch even langs de bakker gaat om brood te halen, breng dan meteen dit kuipje zure room even terug bij de Vivo." Ik:,.Hoezo?" Vrouw: „Hou, omdat die room geschift is." Even later sta ik bij de Vivo wat onwennig met dat kuipje room in mijn hand. Mijn vrouw had het twee dagen te rug bij de winkel gekocht Tegen de kassajuffrouw zeg ik - dan met een wat onzeker ge zicht: „Deze room is geschift Kan ik hem even omruilen?" De juffrouw pakt het kuipje giechelend van me aan. „Komt ti maar even met me mee,"zegt ze dan met een ondeugend trekje om haar mond. Bij de vleesivaren-afdeling geeft ze het kuipje room aan haar cheffin, die net bezig tcos met een aantal klanten voorde toonbank. Dan zegt de kassa- juffrouw, terwijl ik naast haar sta: .Die meneer zegt dat dié geschift is!" De winkelende vrouwen bij de toonbank lagen krom van de lach. Nog geen halve minuut later loop ik met een vuurrooie kop en mét een nieuw kuipje zure 1 room naar buiten... Bij café *4 "Oude Bin nenweg" <110, Rotterdam) van eigenaar II. M. Visser staat dit mi niatuur-orgeltje tussen de flessen in de showkast (zie linksonder het centenbakje). Dit orgeltje, de "FJU. Roos" is een na tuurgetrouwe ko pie van het model dat tijdens het bombardement van 1940 is ver brand. In dit bruine ca feetje komen or geldraaiers. Van daar de passie van de eigenaar. Want behalve de "Roos" staan er ook nog modelletjes van onder meer de "Blauwe Pilaar" en de "Lekker- kerk", die in Gou da nog dienst doek Heeft u als café- - eigenaar ook nog iets bijzonders in de bar Iaat het me dan even via een briefkaartje (met - telefoonnummer) weten. Naar aanleiding van A Stukgoed van 18 april over de gevaar lij ke ver keerssituatie die ik constateer de op de Rotterdamse Walen- burgerweg bericht H.A. de Groot uit de Apollostraat, Rot terdam mij het volgende: „Per week ga ik ongeveer twee maal per auto en drie keer per fiets de stad in. Ook ik fiets dik wijls langs de Walenburger- iveg, met die versperring door dat verkeerseiland. Al een keer of zes ben ik op de fiets daar klemgereden. En zo zijn er nog vele punten in de stad op te noemen. Omdat ik (50) het fietsen nu levensge vaarlijk vind overweeg ik maar weer om met de auto te gaan. Een ander verschrikkelijk ver keerspunt vind ik het Mathe- nesserplein met al die rijgoten. Op welke wijze kan de Ver keersdienst een halt toe wor den geroepen met al dat ge- millimeter. Doordat versmal len komen er minder auto's, maab mijn inziens meer letsel en schade. Als geboren en geto gen Rottierdammer vraag ik me af waar dat heen moet In 1940 is de binnenstad ver woest en in 79-80 de omliggen- de wegen (ondermeerde Beu- kelsdijk). Ook de Ringdijk vanaf de Vit- weg: hoe is het in hemelsnaam mogelijk dat daar een knik in - j wordt gelegd met precies in 7 j het verlengde van de wég de regelkast-vcrkeerslichten. Ook 1 dat vraagt om schade. Zo kan ik wel drie kantjes volschrij- y ven. Volgens mijn inzicht gaat de Verkeersdienst klinisch te werk. Aan al die ergenis-ag- ressie-schade-letsel bedacht door ontwerpers met een rij goten-complex, gaat men voorbij. 4 Dat versmallen, okay, maar wel recht-toe-recht-aan. Geen slingerbochten (Erasmus- straat), eilanden en rijgoten. Daarvoor moet je als fietser te- veel aandacht geven aan rij den of remmen: in welke goot zit die auto? s Met dit schrijven wilde ik al- •-! leen maar aangeven dat het doel rxm de straatversmal- lingspolitiek, vrolijk-gezellig kunnen fietsen in Rotterdam, reeds ver is voorbij geschoten," aldus de heer De Groot die ook nog even laat weten al dertig j jaar auto te rijden. SCHIEDAM - De moeder- MAVO en de bijspijkergroepen zullen het tijdelijk zonder mi crofoon van de telefoonbeant- woorder moeten doen. Inbrekers zijn erin geslaagd om via het dak het MCM de Groothuis bin nen te klimmen. Ze forceerden daarbij een luik en beschadig den het plafond. Het enige dat ze van hun gading konden vin den, was de microfoon van de telefoonbeantwoorder. Het ap paraat heeft een waarde van 80 gulden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Carnavalsver eniging De Rietzeilers houdt op nieuw een bingo-avond. Op donderdag 24 april zijn er schit terende prijzen te winnen. Een tuinameublement of flets staat klaar voor de gelukkigste bingo speler. De netto-opbrengst komt ten goede aan de gehandicapten van Schiedam. Iedereen is welkom in zaal Irene, Nieuwe Haven 155. Het eerste nummer wordt om 20.00 uur afgeroepen. Kinderen onder de 16 jaar hebben alleen toegang wider gelelde. 7 VviW k;;?- 'z>4 xwwh'Y' Het bedrijf is gevestigd aan de "Wilhelminahaven en loost daar tijdens het reinigen van olietan kers ondermeer met Benzeen vervuild water en vervuilde lucht De Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond heeft me tingen verricht en daarbij hoge benzeenconcentraties vastge steld m het water van de haven. De handtekeningen die men heeft verzameld zijn ondermeer ■afkomstig van bewoners van Schiedam, maar ook van men sen die in de buurt van de Wil helminahaven werken. Veel werknemers van de Provinciale Bibliotheek, die vlak bij Tan kercleaning gevestigd is, steu nen de actie van de bewoners vereniging. Diverse groeperin gen voeren al sinds 1974 strijd tegen het milieuvervuilende be drijf. Het gevaar van het kanker verwekkende Benzeen is on langs plotseling sterk actueel geworden, na ontdekking van vaten met deze stof in de bodem van Lekkerkerk en Stolwijk.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2