VS- 8 DODEN Prestige-verlies Anderson stelt zich kandidaat 9 Iran: is paniek zaaien e La BOCA Doodgestoken Mj ruzie om badkuip Brokx vreest verlies 50.000 banen bouw Krol naar Canada ;l ïr>- mwmm mmmmm Accijns op 5de mei sigaretten Lijnbaan 112 Ontdek de ihenbelmute naar Barendrecht. Ï'W Aan onze adverteerders Kom 'ns over de brng; met eert nieuwe abonnee. I I 1 I m i HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 ftoef de lente op Flèvohofl Kom nu kijken ^COFFEESHOP" ter Gelegenheid van de Opening (bij 't kunstcentrum) Aanhoudend koud j Benzineprijs België lager Vrijdag 25 april 1980 34e jaargang no. 10068 Er is geen.tWijfel aan dat de Verenigde Staten het recht hebben geweld te gebruiken om de gijzelaars In Teheran te bevrijden. Geen land hoeft toe te staan dat met goed keuring van de regering een aantal fanatici ai maanden lang zestig mensen als gijzelaar vasthoudt. Dat gold voor Entebbe, het geldt ook voor Teheran. Het probleem met dit soort operaties is dat ze pas ge rechtvaardigd worden door het succes. De mislukking voorzover thans valt te bezien: al in de beginfase van de operatie tast het toch al geschokte prestige van de Ver enigde Staten verder aan. Bij iedereen zal de vergelijking met het succesvolle Is raëlische ingrijpen in Entebbe zich naar voren dringen. Het is niet uitgesloten dat president Carter ook binnen landsvoorde mislukking een prijs zal moeten betalen. WASHINGTON - Een poging van het Ameri kaanse leger om vanuit de Iraanse zoutwoestijn met helikopters de gijzelaars in de VS-ambassade te Teheran te ontzetten, is mislukt. Afgelast 'Ondermijnd' wswmn Morgen 26 April om 2 uur Een gemaskerde medewerker van Mourik Services toont iets van de inhoud van een vat, opgegraven uit de grond onder het parkeerterrein in Lekkerkerk-West. De doorgeroeste tonnen zijn in grotere vaten afgevoerd. Onderzoek moet uitwijzen wat erin zat toen ze de grond in gingen. (Van onze verslaggevers) LEKKERKERK Eenenveertig vaten, merendeels volledig doorgeroest, vuiligheid en hout, maar nauwe lijks puin, hebben specialisten van het bedrijf Mourik Services gisteren opgehaald uit de grond in Lekker- kerk-West. Het was het 'bouwafval" dat in het begin van de jaren zeventig de grond is ingegaan en waar la ter een parkeerplaats op werd aangelegd. Veel bewolking en mogelijk wat regen. Minimumtempera tuur circa 4 graden. Middagtem- peratuur omstreeks 11 graden. Matige wind tussen noordwest en noordoost i ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr. van 17.45-19,00 uur zaterdag van 9.00-16.00 uor Op 30 april (Kroningsdag) en 5 mei (Bevrijdingsdag) zal Het Vrije Volk normaal verschijnen. Een beperkte dienst maakt het echter noodzakelijk de ir.Ievertijden te vervroegen: (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT In de bouw dreigen de komende twee jaar zeker 50.000 banen verloren te gaan. Volgens staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting moet Ne derland rekening bouden met deze forse stijging van de werkloosheid als er niet gauw een eind komt aan de malaise in de woningbouw. Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. - - rfletfSW*' Tenminste, als u ons "n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèstwei iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. JLaat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat --%--"\wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! mm tsm vmna stage Stuur Het Vrije Volk naan Soort abonnement: O kwartaal o jaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: I f;jl .Plaats:. H Kleun o rood O bruin o blauw o groen H (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). S Stuurt u de bon, volledig ingevuld, iri een open envelop zonder, postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, |j ^3000 VB Rotterdam. fr fi .-TV.a. ivij' u ,;«V«Sv> HOOFDREDACTEUR ÏIERIVIAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 John Anderson:...meer keu ze... WASHINGTON - De aankon diging van de als gematigd te boek staande John- Anderson, dat hij als onafhankelijke derde zal meedingen naar het presi dentschap van de Verenigde Staten, brengt de kandidaten van de Republikeinse en de De mocratische partij in grote moeilijkheden. Volgens de lei der van de verkiezingscampag- neJvan Carter "berokkent zijn meedoen ons meer schade, dan de Republikeinen." Volgens hem zal Carter "danig te lijden' krijgen van Andersons kandi datuur." De Republikeinse kandidaaat Ronald Reagan zei in een eerste reactie niet erg ongerust te zijn over Andersons kandidatuur, maar voegde er aan toe dat er nu een "levensgrote mogelijk heid" is dat het Huis van Afge vaardigden uiteindelijk zal be slissen wie er president wordt. Die situatie ontstaat als geen van de kandidaten voldoende kiesmannen heeft om direct ge kozen te zijn. Zo'n 'toestand is sterk in het nadeel van de Repu blikeinen omdat de Democraten in het Huis een meerderheid hebben. Anderson deed zijn aankondi ging om als onafhankelijke kan didaat de verkiezingen in te gaan gisteren in Washington. "Hiermee wil ik de keuzemoge lijkheid vergroten voor miljoe nen kiezers, die mede vanwege de partijstructuren niet mee doen aan de voorverkiezingen van de partijen," aldus Ander son. 'Militaire bevrijding gegijzelden mislukt Bij een botsing tussen twee toestellen kwamen in de woe stijn acht Amerikaanse soldaten en bemanningsleden om het le ven. Tientallen anderen werden gewond. Volgens de Israëlische radio zouden de Amerikaanse trans porttoestellen opgestegen zijn van een vliegveld ten westen van Cairo en een tussenstop hebben gemaakt op Bahrein in de Perzische Golf. Na het onge luk zijn alle militairen meteen weer afgevoerd vanaf de plek in de woestijn en zonder Iraniërs te ontmoeten. President Carter heeft laten weten de opdracht te hebben ge geven voor de reddingspoging die vanaf een oud vliegveld op een onbekende plek in de Iraan se zoutwoestijn ondernomen moest worden. WOESTIJN WtM 5A0EDI ■ARABIE MOSKOU Het Russische persbureau Tass heeft vanmor gen zonder enig commentaar het bericht gepubliceerd dat presi dent Carter opdracht had gege ven tot ''afgelasten van de op eratie waarvoor hij de volledige verantwoordelijkheid nam". Functionarissen en bezetters van de ambassade in Teheran zeiden geen woord te geloven van de Amerikaanse reddings operatie. "Carter probeert pa niek te wekken," aldus het com mentaar uit Iran. Het Iraanse leger stelt in eik geval een on derzoekin. Het Witte Huis verklaarde dat alle betrokken Amerikanen, in clusief de gewonden, Iran intus sen veilig hebben kunnen verla ten. De botsing tussen de beide toesteilen met de dodelijke af loop, zou gebeurd zijn nadat president Carter persoonlijk de reddingsoperatie van de gijze laars had afgelast, Volgens perschef Jody Powell van het Witte Huis "neemt de president de volle verantwoor delijkheid op zich voor de be slissing de 'reddingspoging- te ondernemen". Het Witte-Huis verklaarde: „De Verenigde Staten houden de Iraanse regering nog steeds ver antwoordelijk voor de veilig heid van de gijzelaars en blijven vastbesloten zo spoedig moge lijk hun vrijlating te bewerk stelligen." De militante islamieten die al zes maanden lang de 50 Ameri kanen in de ambassade te Tehe ran gegijzeld houden, hebben onlangs gezegd dat bij de ge ringste bevrijdingspoging alle gijzelaars gedood zouden wor den. Het terrein rond de ambas sade zou zwaar ondermijnd zijn. Carter heeft een vrij weekein de in Maryland afgezegd. Zijn vrouw Rosalynn keerde onver wacht erug van een verkie- zingstoernee. Later op de dag zou het Witte Huis een officiële verklaring afgeven met bijzon derheden. swass imsiM AMSTERDAM - Voor de "bevrijdingssigaret ten" die de 350 Canadese oorlogsveteranen op 5 mei in Amsterdam zullen uit delen, moeten normaal accijnzen worden betaald. Het ministerie van Fi nanciën wil geen uitzon dering maken. De heffing gaat de stichting "Am sterdam dankt zijn Cana dezen" 25.000 kosten. De sigaretten, 20.000 pakjes "Sweet Caporal" - hetzelfde merk dat de Ca nadezen op 8 mei 1945 tij dens het binnentrekken van Amsterdam uitdeel den - zijn door een Am- sterdame sigarettenfa- briek volgens het origine le recept gemaakt. De verpakking is nieuw naar het oorspronkelijke ontwerp. De Canadese veteranen arriveren op 2 mei in Am sterdam, waar ze op 4 mei de dodenherdenking zul len bijwonen. De volgen de dag om tien uur ver trekken ze voor de in tocht, in tachtig oude le gerwagens van de vereni ging "Keep them rolling" (Houdt ze rijdend). 41 vaten gif naar boven Doe als velen... PARKERDi B8 ONS GUN PROBLEEM BAREND RECHT 1. &irwndr»chu*w«<j 1 3 Tolrioon 01806-2330 Meer dan 2000 m2 woonideën. Onder andere veel ambachtelijk, eiken meubelen. 26 april zon op oder 06.18 2055 maan op onder 1O50 05.19 Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag tot enmet vrijdag. woensdag, 30 april stuiting 20 april - 14.00 uur, gerubriceerd 9.30 uur. donderdag I mei sluiting 29 april -14.00 uur. ook gerubriceerd, maandag 5 mei sluiting 2 mei -16.00 uur, ook gerubriceerd, dinsdag 6 mei sluiting 2 mei - 16.00 uur, ook gerubriceerd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Bij een hooglopende ruzie om het bezit van een badkuip zijn gisteravond in Amsterdam een dode en een gewonde ge-, vallen. Het drama, waarbij zes mannen betrokken wa ren, speelde zich af bij een woonboot in de Prinsen Eilandsgracht Bootbewoner H. R. Hof- wijks (30) was, geholpen door vier vrienden, bezig zijn in boedel te verhuizen. Hij moest het vaartuig verlaten omdat hem de huur was op gezegd. De eigenaar van de woonboot welzijnswerker R. A, C. (38) ontstak in razernij toen hij zag dat ook de bad kuip verhuisd dreigde te worden. Met een mes in de hand stormde hij op het vijf tal af. Bij het gevecht sloeg de 23-jarige W. I. Milop, die een steekwond had opgeiopen. overboord. Hij probeerde op de wal te klimmen, maar de welzijnswerker C. begon hem met stenen te bekogelen. Hofwijks snelde zijn ge wonde vriend te hulp, viel C. aan en werd door een mes steek in de hartstreek getrof fen. Hij overleed ter plekke. De gewonde Milop moest naar het ziekenhuis C. werd naar het politiebureau ge bracht NS-DAGJOCHT NR.4 KIEK DE KLEUREN MET KODAKr FLEVQH0F ItëOEFLEVOPOLDER. DEN HAAG - In België gaat de benzineprijs volgende week met veertig centimes per liter naar beneden. Het is de tweede verlaging binnen korte tijd. De lagere prijs is in eerste instantie een gevoig van de schommelen de dollarkoers. Op een verlaging van de ben zineprijs bij ons bestaat echter weinig kans. In Nederland wordt elke maand met de olie maatschappijen overlegd over een nieuwe prijs. De vaten zijn overgebracht naar het bedrijf Transstoragc in de Botlek, waar wordt onder zocht wat er heeft ingezeten. Wanneer de resultaten daarvan bekend zullen zijn, is niet zeker. Vanochtend begon zich de situa tie rond de parkeerplaats te nor maliseren. De problemen zuilen nu op Rijksniveau worden aangepakt, zo is gisteren in Den Haag over eengekomen. Onderzocht wordt of de ver ontreiniging de fundering van de woningen aantast, ofschoon nu ai wordt verwacht dat een aantal huizen gesloopt moet worden. Het is daarvan mede afhankelijk hoe het gif uit de bodem wordt gehaald en hoe de huizen ontruimd moeten wor den. Als huizen gesloopt moeten worden en nieuwbouw moet volgen, moeten andere eisen worden gesteld aan de tijdelijke huisvesting elders. Overwogen wordt ook of de overheid woningen kan kopen, zodat bewoners zelf voor nieuw onderdak kunnen zorgen. Eind volgende week wordt zekerheid verwacht over evacuatie en gif- verwijdering. Maandag zullen waarschijn lijk de resultaten van het me disch onderzoek van 73 wijkbe woners bekend worden, die daarover via hun huisarts wor den geinformeerd. Daartoe be horen dok de uitkomsten van extra onderzoeken bij drie be woners, bij wie "onregelmatig heden" in het bloed zijn gecon stateerd. Volgens geneeskundig inspec teur Buijsert hoeft dit voorals nog niet tot onrust te leiden. Het kan ook veroorzaakt zijn door een - toevallig ontdekt - soort griepvirus. Het onderzoek is ge richt op de aanwezigheid van benzeen, tolueen, xyleen en te- tra in het lichaam, zodat er geen zekerheid is over eventuele ver giftiging door andere, nog niet in de grond gevonden stoffen. Zie verder pagina 3. Brokx wijt de problemen vooral aan „een dramatische in storting" van de koophuizen markt „De regering ziet dit uiteraard niet gelaten aan", vindt de staatssecretaris Met welke maatregelen Brokx bin nenkort wil komen, kan hij nog niet zeggen. Hij is in ieder geval niet van plan het bouwprogramma voor betaalbare huurwoningen dras tisch op te voeren, een wens van de PvdA. Volgens Brokx is er nog wel degelijk behoefte aan eigen woningen, maar moeten de potentiële kopers er meer toe worden bewogen hun terughou dendheid te laten varen. De bewindsman had al beslo ten een deel van de geplande premiekoopwoningen te schrap pen en daarvoor in de plaats premiehuurwoningen te laten bouwen. Op zijn ministerie wordt op het ogenblik bekeken of in het woningbouwprogram ma nog meer verschuivingen moeten worden aangebracht Het programma voor 1980 be vat in totaal 106.000 nieuwe wo ningen. Volgens sombere prog noses zullen er dit jaar echter maar 75.000 beschikkingen of vergunningen kunnen worden afgegeven. Van onze sportredactie AMSTERDAM - Ruud Krol (31) gaat definitief voor Ajax verloren. Gisteren heeft de aan voerder van de landskampioen en van Oranje een 3-jarig cont ract afgesloten met de Vancou ver Whitecaps in Canada. Eer der had Krol al een prineijte- overeenkomst bereikt met de ploeg van general-manager To- ny Waiters, de oud-doelman van Blackpool. Onmiddellijk na de laatste competitiewedstrijd - Excel- sior-Ajax op zondag 11 mei - zal Ruud Krol naar Canada verhui zen. Eind mei keert „Mister Ajax" terug in ons land om met het Nederlands elftal deel te ne men aan het Europese kam pioenschap in Italië. Op het laatste moment heeft ook Brian Clough, de manager van Nottingham Forest, dat woensdagavond Ajax de weg versperde naar de Europacup finale, een poging ondernomen Krol voor een transfer naar En geland te interesseren. Maar Clough was juist te laat. Ajax was begin dit jaar al met de Vancouver Whitecaps over- eengekomen dat Ruud Krol voor een bedrag van 800.000 gulden zou mogen vertrekken. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Postcode:.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1