lii .«a eest op Eerste Mei Prestatieloop voor een goed doel Dordrecht wint SPSV-toemooi Lange procedures schroeven huren woningen omhoog ffi O I I I :l Invalidenauto De Meesrente-rekening. I -V-fSSs ïchiedammer krijgt ruimte van De Trechter inleveren vakantie bonnen nl BankMees Hope nv Man rijdt tegen lantaarn SSSS8S? schtedam tTf fpreekuur Joor Turken dierenvrienden ZEEitiAN... ZÈEMAN Intelligent sparen anno 1980. Wij durven elke vergelijking aan. VRIJDAG 25 APRIL 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 M mÊÊmmpi m SMm&sxmwemitë Schiedamse bouwer van miniatuurmolens Mar Bleiksloot Posthoorn, die aandachtig naar de ontwerper luistert Stadskantoor, in gezelschap van wet- SCHIEDAM 'Als kind was ik altijd al weg van mo- sns. Veel van m'n vrije tijd stop ik in het nabouwen fan mooie exemplaren. En wanneer ik maar even de lans krijg om een foto van een molen te maken dan [fee. ik dat', aldus de sympathieke Mar Bleiksloot. Een [eer opmerkelijke maquette van deze 58-jarige bou wer van miniatuurmolens is tot en met vanavond te lien op de banenmarkt in de Rotterdamse Ahoy'-hal- Van bouwplaten Twee molens voor al uw sleutels Lips- en autosleutels, klaar terwijl u wacht Andere modellen 's morgens brengen, 's middags weer afhalen Voor al uw sleutels gaat u naar DE SLEUTELSPECIALIST Broersvest 50-52-54, Schiedam -Tel. 267594 Vaste plaats Wm& Wmmm De Woud- hoekwonin gen, in het bijzonder de huren daar van, waren aanleiding tot het stel len van vra gen. irnmm m De Schiedamse brandweer en de politie uit Dordrecht bezig tijdens het jubileumtoemooi van de SPSV. •K De heer Schilleman: „Allen nog maals bedankt. Het heeft me goed gedaan...". ■tó- De nieuwe verkiezingsle us van de PSP: „Oranje, franje, BEU." Schiedam, Oranjestraat 64, tel. 010 - 34 02 22. Vlaardingen, Schiedamseweg 53tel. 010 - 34 02 22. 0 H -s®t «4; w, V?' ifi <'M WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Op donderdag 1 mei zal stichting De Eerste Mei een programma verzorgen dat is ver spreid over de gehe le dag. Deze onlangs opgerichte stichting is een samenwer kingsverband van de PvdA en. het Ni- von uit Schiedam •met de Vara afdé- ling Waterweg noord. Zij stelt zich ten doel de onder linge samenwerking tussen de drie aan gesloten groepente bevorderen, vooral in het uitdragen van het socialisme. Voor de viering van de dag van de arbeid heeft stich ting De Eerste Mei een aantal activitei ten georganiseerd, 's Avonds zijn er in zaal Irene, Nieuwe Haven 155 een aan tal artiesten in een programma dat Va- ra-medewerkster Jeanne van Munster zal presenteren. Naast de binnen- en buitenlandse strijd liederen die ten ge hore worden ge bracht, zal FN V-be stuurder Frans Drabbe inhaken op de laatste acties van de vakbond. Bezoe kers van deze avond worden verzocht een bijdrage te leveren aan de kas van de nieuwe stichting. Overdag worden op verschillende plaatsen in Botter dam en Schiedam toespraken gehou den. Voor meer in formatie kunt u te recht bij het secreta riaat, tel. 733473. via roiect SCHIEDAM - Het, wijkcen- 'De Bever', Van "Bevèren- jtraat 40, opent vanaf 12 mei een areekuur voor Turken. De heer En gin, maatschappelijk wer- ler van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers is el- Ie maandag in De Bever, te vin- len tussen 13.30 en 15.30 uur. Hij |eeft informatie en advies op Saai terrein. Een Schiedamse medebewoner het vorige week donderdag toodzakelijk om depolitie op ltijn dochter en een vriendinne- eafte sturen. Zij haalden in de nsflat handtekeningen op te- de a/slachting van zeehond- Mijn dochter houdt erg veel on dieren. Zij is nu al het twee- Me jaar bezig om honderden ïandtekeningen te verzamelen, tie; zij opstuurt naar Ifaw in ferkel-Rodenrijs, Mensen, die 'geren hun handtekening te ^tten, veroordeelt zij tot dieren- Onze medeburger kreeg de- veroordeling ook zijn hoofd. fijn reaktie hierop was een tele- Uje naar de politie Mijn dochter en haar vriendin aren echter op de vlucht geslo ten na de zeer onvriendelijke ring van de man om mee te De 'meisjes waren naar tweede verdieping gevlucht hoorden de agenten zeggen af alk deuren van de flat afge-' oten moesten worden. Zij von- ze echter niet en enige tijd afer kwamen zij geheel over buur bij mij aan. De man had nmiddels de naam van mijn chter achterhaald via de for mulieren die hij uit haar handen 1 gegrist 's-Avonds moest zij fp het hoofdbureau komen. Ze t een reprimande voor het |phalen van geld voor de actie. 'iet ia lachwekkend dat hieraan elastingcenten worden verspild. ■■uit de greiisflat, U had beter even kunnen bellen: De Hele situatie, had op een mense- \ijkewtjze opgelost kunnen wor- NELLIE BOERS 'Bcadie van de politie: Geld- elen is gebonden aan een fergunningenttelseL Er wordt fh plan gemaakt- waarin „van redt tot week is opgenomen oor wélke acties ingezameld zag worden. Zomaar geld opha- én mag niet, Het is het goed echt-van deman om de pojitie e waarechuwen als hij denkt ut er iets niet in orde is. Wat pedès dë reden vin die meneer ^.om-te. bellen,, .dat weet ik ie£ Dat isyöor zijn rekening. Het afgelopen weekend stond de plattegrond van deze voor malige pompstationbeheerder opgesteld in het Stadskantoor, bezoekers hebben daar hun ogen uitgekeken naar het bouw werk van deze actieve WAÖ-er. Boompjes, huisjes, een echte sloot bruggen en molens, alles precies in verhouding en func tionerend. Met elektrische mo- tortjes beweegt alles en de kleu ren van alle onderdelen zijn ori gineel gehouden. 'Ik probeer van "hele fraaie molens de bouwplaten op de kop te tikken. De Vereniging De Hollandse 'Molen verkoopt deze platen bij grote kantoren, zoals bijvoorbeeld de ANWB. Een ge deelte van de opbrengst is be stemd om Hollandse molens te restaureren. De onderdelen van die bouwplaten vergroot ik dan al naar gelang het formaat dat ik wil hebben. Alles is van hout gemaakt, en later beplak en be schilder ik het teheel. Ik probeer alle modellen tot in de kleinste details exact na te maken', aldus Bleiksloot Op de maquette staat trots de Schiedamse molen 'De Vrijheid' te draaien. Mar Bleiksloot: 'Toen in 1975 De vrijheid na res tauratie officieel werd heropend heb ik samen met de vorige mo- lenaar Kodde een bouwtekening gemaakt Met een motortje van een pick-up en een vertragings mechanisme heb ik het aantal omwentelingen van de wieken precies nagebootst Nu ziet deze miniatuurmolen er hetzelfde uit als de echte aan de Noordvest'.' Mar Bleiksloot heeft de twee molens van de maquette thuis - vervaardigd. In het gebouw van de SWA aan de Overschiese- straat kreeg hij via de Trechter de beschikking over materialen, en machines om.de andere on derdelen te maken. Na een jaar werken ongeveer vijf uur per dag - was het vernuftige bouw werk gereed. 'Ik had zin om die twee mo lens in een passend landschap te plaatsen. En dat is gelukt Nu wil ik er nog een miniatuur spoorbaan omheen aanleggen. Er is onlangs een firma van elektrische treinen op de markt gekomen met de Hollandse Sprinter. En die past er dan mooi bij, aldus de enthousiaste modelbouwer. Het zou leuk zijn wanneer de ze maquette een vaste plaats zou krijgen in Schiedam. Een flinke etalage of de hal van een groot gebouw zouden daarvoor uitste kend geschikt zijn. mooi genoeg zou ik denken.' Die kunnen dan te zijner tijd in het Stadskantoor een vaste plaats krijgen. Ik wil daar graag aan gaan beginnen. Het enige dat ik daarvoor vraag zijn vergoedin gen voor materiaal- en ver voerskosten.' Mar Bleiksloot is bereikbaar onder de volgende telefoonnum mers: 709904 en bij de SWA 263569. SCHIEDAM - De jubileum viering van Excelsior'20 komt langzaam op gang. De Schie damse vereniging bestaat dit jaar zestig jaar en heeft de fees telijkheden uitgesmeerd over verschillende maanden. Hoogtepunt wordt zonder meer de voetbalwedstrijd tussen het Excelsior van heden en eeh Schiedams elftal. Deze wed strijd wordt op 5 mei. gespeeld op Thurlede. Excelsior heeft de volgende Schiedamse voetbal lers uitgenodigd om als tegen partij te fungeren. Boon (Her mes DVS), Carli (PPSC), Collé (DRZ), Gunter (HBSS), Kol- meyer (Schiedam), Van de Luit- gaarden (Schiedam), Nol Roozen (DHS), Frans Schaap (DHS), Ed Slavenburg (Martinit), Cock van der Tuyn (ursus), Verdam (HBSS), Weeda (SFC), Zey (Ur sus) en Cock de Zwart van Her mes DVS. De verzorging is in goede han den bij Jan Roeling. Maar niet alleen zal via voetbal het jubi leum naar buiten worden ge dragen. Er is een speciale feest- week gepland van 14 tot en met 20 juni. In die week staan er cricketwedstrijden op het pro gramma tegen stadgenoot Her mes DVS en een wedstrijd tegen Cambridge. Verder staan er kla- verjaswedstrijden op het roos ter, een feestavond en natuur lijk een receptie. Als bijzonderheid mag gelden dat Excelsior op 3 mei een Thur- ledeloop organiseert. Het in schrijfgeld dat daarmee binnen komt, wordt ten doel gesteld aan Nancy Romero, een 10-jarig meisje uit een arme wijk in Buenaventura in Colombia. 'Ik ben al benaderd door een paar raadsleden om enkele his torische Schiedamse gebouwen na te bouwen', aiuus Bleiksloot. 'Het Zakkendragershuis en Het Oude Raedthuis zijn daarvoor (Van onze sportredactie) SCHIEDAM - Dordrecht is winnaar geworden van het jubi- leumtoernooi van de Schiedam se politiesportvereniging. Het won in de finale via strafschop pen van Gouda. Na de normale speeltijd was de stand 1-1 zodat elfmetertrappen de uitkomst moeten brengen. In twee poules hebben tien ploegen gestreden om de eer. In poule A waren ingedeeld de SPSV, Dodrecht, Brandweer Schiedam, Monster en Voor burg. In poule B waren het Eindhoven, Vlaardingen, Her mandad uit Rotterdam, Sport en Gouda De strijd om de derde en vier de plaats ging tussen Schiedam en Vlaardingen. Schiedam liep een 2-1 achterstand op. maar kon met een 3-2 overwinning toch de derde plaats voor zich opeisen. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door de com missaris van politie, de heer van der Haagen. SVV werd bedankt voor de geboden gastvrijheid. Mi'..'.'-. 'y'W#. 'ï-.ifrte'A-Z. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM B en \V menen dat het CDA-raadslid Siem Ros- man bij zijn vragen over de hu ren van de gemeentewoningen in Woudhoek-noord wel ingaat op afwijkingen liggend boven de gemiddelde huurprijs, maar onbegropeken laat dat toepas sing van het woningwaarde- ringssysteem tot gevolg had dat er in het complex ook huren be staan van 300 gulden. In zijn vragen verbaasde Bos man zich er over dat bij sociale' woningbouw in de Woudhoek huren worden vastgesteld die zo hoog zijn, dat ze nooit voor huursubsidie in aanmerking ko men. Hij vroeg dan ook aan de gemeente een uitzonderingsre gel te maken, zodat ook de dure vijfkamerwoningen in Woud- hoek-Noord voor huursibsidie in aanmerking kunnen komen. Hij adviseerde de gemeente dan ook om te wachten met het verhuren van de woningen tot het antwoord vanuit Den Haag zou komen. Dat laatste wil de gemeente echter niet B en W verwijzen naar andere steden in ons tand, waar het langdurig leegstaan van woningen geleid heeft tot welhaast onoverkome lijke problemen. Ben W wijzen er vragenstel ler verder nog op, dat de gemid delde huurprijs van dit woning project, waarvan de realisering zoveel Vertragingen heeft on dervonden en zonder dat op drachtgever en bouwer aan deze ongewenste omstandigheid iets hebben kunnen veranderen, uit- - komt op een bedrag dat slechts twee gulden hoger ligt dan enige jaren geleden werd becijferd. Het college is bereid een uit zonderingsregel ing te bepleiten in Den Haag als het gaat om de dure woningen toch in aanmer king te laten komen voor huur subsidie. Het college laat verder aan Rosman weten, dat bij het hanteren van het waarderings stelsel bij het vatstellen van de voorlopige huurprijs het gemid delde' hetzelfdeis" ""gebleven, maar in het voordeel van de éé- en twee-persoonshuishoudens. Wanneer geen ellenlange proce dures zouden zijn gevoerd, zeg gen B en W, dan zouden de hu ren lang niet zo hoog zijn ge weest SCHIEDAM - Bouwvakkers kunnen hun vacantiezegelboelc- jes inleveren. Leden van de Fe deratie Bouw- en Houtbonden zijn daartoe in de gelegenheid op 7 en 8 mei, ongeorganiseer den op 9 mei. Ze kunnen hiervoor' terecht bij de afdeling Schiedam, J. C. van Markenstraat' 20, tel 735064. De openingstijden op 7 en 8 mei zijn: van 9.00 tot 16.00 uur en van 19.30 tot 21.00 uur. Bij deze gelegenheid zal ook gevraagd worden of de bouw vakkers-een bijdrage aan een liefdadige instelling willen af staan. Op de binnenzijde van de omslag van het boekje moet het aantal in te leveren zegels wor den vermeld. m Het is weer vlaggentijd: 30 april, 1 mei, 5 mei en noem maar op. Nu heb ik toevallig via de firma Shipmate Vlag J.T. Thwrmer B.V. uit Vlaar dingen een alleraardigste fol der ontvangen met de preciese richtlijnen voor het vlaggen. In deze dagen zeer nuttig, lijkt mij, om daar iets van te weten. De folder: „De Nederlandse vlag is het hoge symbool van eenheid en onafhankelijkheid van het Koninkrijk der Neder landen. Overal, waar de Ne derlandse vlag op Nederlands grondgebied wordt ontplooid, moet zij een ereplaats hebben. De kleuren van de Nederlandse vlag zijn: vermiljoenrood-hel- der wit-kobaltblauw. De afmetingen van de Neder landse vlag dienen zich te ver houden als 2:3. Het gebruik De lengte van de vlaggestok moet zodanig zijn dat de vlag ook als zij halfstok is gehesen de grond niet kan raken en het verkeer niet hindert. Op de vlag mag, behoudens uitdruk kelijke toestemming van H.M. de Koningin, geen enkele ver siering of andere toevoeging worden aangebracht Elke ont plooide vlag moet bij zonson dergang worden binnenge haald. Gevlagd wordt zonder wimpel Op alle nationale feest- en herdenkingsdagen (bijvoor beeld 5 mei). Bij bezoek van vreemde Staatshoofden. Bij andere gelegenheden, zoals eeuwfeesten enz. waarbij van gemeentewege gevraagd wordt de vlag uit te hangen. Gevlagd wordt met oranje wimpel Op wrjaardagen van alle le den van het Koninklijk Huis èn ingeval de verjaardag op een zondag valt bovendien op de daaropvolgende maandag. Bij feestelijke gelegenheden, waarbij de tweeëenheid Neder land-Oranje tot uitdrukking wordt gebracht Bij bezoeken van H.M. de Ko ningin of andere leden van het Koninklijk Huis, waarbij van gemeentewege tot vlaggen wordt verzocht Te 's-Gravenhage bij de ope ning van de Staten-Generaal op de derde dinsdag van sep- i tember. v, Op 15 december ter Herden-* king van het Statuut van het Koninkrijk. Op deze dag vx/rdt gevlagd met oranje wimpel om de tweeëenheid van het Koninkrijk en het Oranjehuis tot uitdrukking te brengen. Halfstok vlaggen Ten teken van rouw wordt de vlag, zonder oranje wimpel, halfstok gehesen. Het halfstokhijsen van een vlag behoort op de volgende wijze te geschieden: Eerst wordt de vlag vol gehe sen, daarna wordt zij lang zaam en statig neergehaald totdat het midden van dè broe king op de helft van de nor male hoogte is gekomen, ver volgens wordt de vlaggelijn vastgemaakt Bij het neerhalen van een halfstok gehesen vlag wordt de vlag eerst langzaam en statig volgehesen en daarna op de zelfde wijze neergehaald. Bij halfstok vlaggen moet de vlag vrij kunnen uitwaaien, alleen wanneer de vlag het verkeer hindert mag de vlag licht worden gebonden. 0e vlag wordt halfstok gehe sen Bij het overlijden van een lid van het Koninklijk Huis. Bij gelegenheid van een natio nale herdenkingsdag door of vanwege de Regering-vast te stellen regels, zoals bijvoor beeld is bepaald ten aanzien - van de 4e mei waarop dient te worden gevlagd van 18.00 uur tot 20.05 uur. Bij halfstok vlaggen wordt NIMMER gebruik gemaakt van een wimpel. Wi Op .vb ,3 -at t 3H "S i Vorige week vertelde ik u over de heer F. Schilleman uit Tuindorp Vree wijk van wie van dalen zijn invali denauto in de brand hadden ge stoken. De wagen werd totaal ver woest een zeer lafhartige daad. Meneer Schille- man schreef mij gisteren het vol gende: "Gelukkig krijg ik via het GAK een nieuwe 'invalide wagen, zo- ,dat ik me weer 'buitenshuis kan begeven. Via Stukgoed wil de ik u hartelijk danken voor de vele mensen die op allerlei manleren gereageerd heb ben. Het heeft mij goed gedaan, dat als er zoiets met je ge beurt er zoveel mensen die direct voor je klaar staan om je te helpen. Allen nogmaals bedankt!" Hoge rente, in mei 1980: HM Hoge vrije opname: tot f3.000,- p.m. In december: f6.000,-. Méér geld opnemen: opzegtermijn 24 maanden öf 2% opname kosten. Geld nodig voor onroerend goed: zonder opzegtermijn of opnamekosten. IK VI SCHIEDAM - De 35-jari- ge A J. R. is met zijn auto tegen een lantaarnpaal gereden. Het ongeluk gebeurde op de Zwa luwlaan. Door een nog onbeken de oorzaak verloor R, de macht over het stuur. In de auto zat ook zijn twee-jarige dochtertje J. T. Beiden werden per ambu lance overgebracht naar het Ge meenteziekenhuis. Na behande ling van een hoofdwond kon het dochtertje huiswaarts keren. R. zelf moet nog even ter observa-, tie in het ziekenhuis blijven. De Rotterdammer j.D.D.C. heeft eveneens een ongeluk ge-, kregen. Doordat hij nog al wat neutjes op had, reed hij achter op een andere auto in de omge ving van het station. De voor- respectievelijk de achterzijde van de auto's zijn flink bescha digd. Vee wat i ongev wind noord S3 «pril -.28 april

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2