van Mil in West aan de slag W^0ʧ§k kierffffyjf voorde bewonersI Zaalvoetbal Willy van der Kuylen opent bowlingfestijn sportclubs Bar-rariteiten (4) I Smakelijk eten Krakers 1 pfiS Op arm Mispoes Stunt Vastgebonden 0 Hoorzitting over toekomst Zuid Walvisstraat afgesloten n School- buitenhuis tijdelijk dicht Personeel betrapt inbreker schiedam Handbalfinale op veld UVG 9ÊÊ bi li Sc .Al Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM „Om mensen om de mond te smeren, [vooral nodig bij ambtenaren". Deze tekst begeleidde j het hulppakket voor opbouwwerker Kees van Mil. Be woners van Schiedam-West hadden dit pakket voor hem samengesteld. Behalve een pot stroop bevatte het j ook nog een baksteen ten behoeve van een stuk opbou- I wende kritiek, een vuilniszak om het archief in op te bergen en een pagina over reizen naar Kenia en Nepal 1 als Kees het niet meer zou zien zitten. Wijkcentrum I Kees van Mil: „Ik zit niet op een eigen eiland. Ik ben hier voor de bewoners." r- „Spijkers op laag water" maken deel uit van het hulp pakket. Stadsvernieuwing Buitenlanders (Van onze sportredactie) SCHIEI)AM - In de hoofdklasse van het zaalvoetbal I speelde Groenoord de uitgestelde wedstrijd tegen VVOH. Het team van coach Aad Kloppers deelde de punten met de Rotterdammers (4-4). SW herstelde zich van de zware nederlaag van vorige week. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM - De Sporthuis Kethel bowlingcompeti tie voor Schiedamse sportverenigingen gaat donder dag 8 mei van start met twintig teams. Dat zijn vier teams meer dan vorig jaar het geval was. Frans van Reijsbergen van Bowling Musis Sacrum sprak daar zijn blijdschap over uit.. Postn a lÉf Ik heb ook nog wat rari teiten voor u," zo vertelde me van de week de heer B. Boerma, eigenaar van café Puck van Heel aan de Rotterdamse Bas Jungerius- straat 51. Een la chende café-eigenaar Boerma (café Puck van Heel) bij zijn "vleeseter" op het herentoilet: "plant bijt man!" Mevrouw Boerma met haar orginele vinger- plant op het damestoi let Ai 1 f Barman Frans: "Heb je die al gehoord van die vastgebonden Belg dan die boom in het bos?" - Bar, tn koor: "Nee!" v Frans: "Z'n hond is op vakantie gegaan!" Bi pi nadi broi brie vaai een ne n ontt brar nen tijde t- '4 mie, üük' moeten over omgeving zelf beslissen' Voorlopig is hij echter nog I niet van zin te vertrekken. Als I geboren westwijker heeft hij I zijn hart en ziel aan de buurt Iveipand. „Ik ken de wijk als I mijn broekzak. Vroeger hadden we thuis een melkhandel in de I Liduinastraat Ik voel het als I mijn taak om de wijk een eigen [gezicht te geven". In wezen is I-Kees een verlegen jongen, maar I als hij over de zaken die in West I gebeuren praat, vatten zijn ogen I vlam. Met veel gebaren legt hij I uit hoe de dingen in elkaar pas- [sen. Vooral de beslissingsbe- Ivoegdheid van de burgers gaat I hem ter harte. „Als de bewoners de handen I in elkaar slaan, dan is er veel I mogelijk. Vaak denken ze niet I deskundig te zijn. Maar ze zijn juist uitermate deskundig in hun eigen situatie. Ze kunnen j best praten over hun eigen I straat De ambtenaren willen die deskundigheid echter nog wel eens platwalsen met hun technische kennis. Ik wil mee- I helpen om bewoners de verant- I woordelijkheid voor eigen woon- en leefomgeving te ge- I ven. Zij moeten de beslissings bevoegdheid krijgen". Dat recht op zelf beslissen ziet Kees van Mil als een punt waarop strijd I gevoerd moet worden. „We moeten het recht afdwingen bij de gemeente en andere instan- I ties, op grond van een stuk soli- I dariteit". Eén van de voorbeelden I waarbij de bewoners in West al een stukje op het terrein van het beslissingsrecht hebben ver overd, is het herinrichtingsplan voor de Van Beverenstraat en omgeving. Zij mogen.,zelf een plan ontwerpen dat één jaar voor de uitvoering met de ge meente zal worden doorgespro ken. Toen Kees de studie voor eco noom niet meer zo zag zitten vanwege de wiskunde, is hij bij de Kreek aan het werk gegaan als jongerenwerker. Maar eigenlijk was hij daar al bezig als een soort opbouwwerker. Bij het ministerie van CRM moest aangetoond worden, dat er ook behoefte was aan zo'n persoon in West. Zo is Kees uiteindelijk in het opbouwwerk gerold. Hij houdt zich bezig met de stads vernieuwing, de straten, het on derwijs, kortom alles dat be trekking heeft op het leven en wonen in West. Samen met de bewonersvereniging wil hij een goed leefklimaat scheppen. Zowel Kees als de bewoners- vereniging en de Turkse vereni ging zijn ondergebracht in wijk centrum 'De Bever', Van Bever enstraat 40. Het is een noodvoor ziening want uiteindelijk wil ook West naar een nieuw wijk centrum toe waar allerlei in stanties die met West te maken hebben, in ondergebracht zijn. „Met alle bewoners en organi saties moeten we zo snel moge lijk plannen ontwerpen voor wM:m. een goed wijkcentrum. Dan zijn we de gemeente een stap voor". Als één van zijn taken ziet kees Van. Mil ook het op gang brengen van een discussie over wat er in de wijk nodig is. „Ik zit hier niet op een eigen eiland. Ik ben hier voor de bewoners. Ik heb een soort voortrekkersfunc tie. Ik help zaken te organiseren op grond van de behoeften van de hele wijk". Belangrijke projecten die veel van Kees' aandacht vergen zijn de renovatie van de Slachthuis- buurt en de stadsvernieuwing in West la. „De gemeente organi seert wel inspraak-avonden, maar echte medezeggenschap hebben de bewoners niet. Ze. spreken in op de basis van 'jullie mogen meepraten'. Er is geen- echte mogelijkheid om mee te denken in het hele proces van de stadsvernieuwing, zo van 'Is die stadsvernieuwing in onze wijk wel een goede zaak'. De ge meente komt met het beleids plan op tafel en iedereen mag dan zeggen wat hij met zijn eigen huis wil, renoveren of af breken". „Ze komt met één prijs op ta fel en tussenoplossingen zijn niet mogelijk. Eigenlijk zou het zo moeten zijn dat de bewoners vereniging in een bepaalde pe riode de gelegenheid krijgt de plannen te bekritiseren. De ver eniging kan dan bekijken of het gemeentelijk plan klopt met de ideeën van de bewoners. Ze kunnen dan beter overzien wat er gaat gebeuren en zelfs met een tegenplan komen. De ge meente zou dan werkelijk in dienst staan van de burgers". „Er heerst wantrouwen tegen ambtenaren vanwege hun 'stoomwals' van technische des kundigheid. Het aanstellen van een onafhankelijk deskundige zou hier een oplossing voor kun nen zijn. Hij kan hen helpen wegwijs te maken in de techni sche jungle. Een ambtenaar zit 'vast aan het gemeentebestuur. Hij moet verantwoordelijkheid •afleggen". .Nu de gemeente per huis be kijkt wat er mee gebeurt, is er geen sprake van beleid. Het wordt ongrijpbaarder en je kan haar er niet op aanvallen. Het beleid komt dan pas op tafel als bijvoorbeeld blijkt dat het hele rijtje tegen de vlakte moet. Ten zij bewoners zelf de moed heb ben om er tegen in te gaan, ge beurt dat ook. Maar het blijkt dat bij velen de moed ontbreekt Ik heb meegemaakt dat een hele straat afgebroken zou moeten worden. De bewoners, mensen die gewend zijn om ergens tegen in opstand te komen, kregen voor elkaar dat het straatje bleef. In plaats van 30.000 gulden kwam ineens 40.000 gulden op tafel om te verbouwen. De in spraak is zo afhankelijk van de mensen die er op dat moment wonen". „Het opbouwwerk moet je van onderen af opbouwen. Je organiseert buurtgroepen, die eerst de zaken in de buurt rege len, bijvoorbeeld een slechte riolering aankaarten bij de ge meente. Dan heb je buurtover- stijgende zaken zoals het wijk centrum. Vertegenwoordigers vandie buurtgroepen kunnen daar weer over praten metel- kaar. Het zijn wel vaak de erg gemotiveerde mensen dié de dingen op gang brengen. Je werkt steeds met een elitegroep je, dat moet je wel beseffen. Maar daar sta ik niet negatief tegenover. Je hebt altijd voort rekkers nodig. Als je maar steeds je eigen func tioneren kritisch blijft bezien en iedere keer weer terugkeert naar de basis". - Vooral de belangen van de ■buitenlandse werknemers drei gen nog al eens in de verdruk king te komen. Daarom probeert Kees van Mil de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers zo veel mogelijk ter zijde te zijn. „Ze raken nog al eens tussen wal en schip. De mogelijkheden voor wijkactiviteiten zijn zeer beperkt De Turkse vereniging heeft geen mogelijkheid om zich te ontplooien in andere wijken behalve in West. Het gevaar be staat dat het dood bloedt terwijl in Oost Zuid en het centrum ook veel buitenlanders wonen. Ook andere wijken zouden iets moeten organiseren. Juist bij de stadsvernieuwing kan zo'n ver eniging een belangrijke tolk- functie hebben". [Herstel voor SV V Tegen WOR wonnen de Schiedammers met 5-3. Rob Oosterwaai deed broer André in dit aantrekkelijke duel volledig vergeten. Rob scoorde driemaal. John Barends en Driekus Nels maakten de vijf treffers vol. Het reeds gedegradeerde GSS was geen partij voor lijstaan voerder De Maas. Met een 7-2 nederlaag konden de Schiedam- l.mers'naar huls tenig. Voor de [tweede klassers verliep het pro gramma gunstig. Excelsior'20 maakte geen fout tegen Blijdorp (3-1) en Hermes DVS versloeg SVDP met 5—4. Schiedam be haalde een kostbaar punt Het 2-2 gelijke spel tegen Sparta en de nederlaag van hekkesluiter CCO, deed het verschil ten 'gunste van dé Schiedammers oplopen tot drie punten. f-Na een gelijk opgaande strijd 'ln de eerste helft (1-1), liep ;DCMR via doelpunten van Ed Tettelaar (2x) en Ad yerrips uit naar een 1—4 overwinning. SVDPW had geen kind aan San [Clemente. Vier doelpunten van Wim Klein waren de inleiding tot een 10—3 triomf. SFC liet te gen r-opponent. SVDBR verstek gaan ën daf kóst dé Schiedam- mers twee verliespunten waardoor de kans op de titel da nig geslonken is. DHS bleef ook tegen Veronica op het winnende pad. Het werd 4—1 voor de Kethelbewoners. De opmars van FCN in de derde klasse H kon'door OACN-Boys niet tot staan worden gebracht Het team van Martin Schaap vernederde OACN-Boys met 8-1. SPSV liet tegen Roestvanst geen steek valien. Na rust sloe gen de Schiedamse politieman nen toe via doelpunten van Ge rard Elderkamp (2x) en Jan Kooy (4-1). VVK ontmoette Lombardijen en sloot dit duel winnend af. De 4-2 winst was echter niet over tuigend. Het op de tweede plaats staande Ursus hield FC Prome nade op afstand. Door de 4—1 winst door doelpunten van Coen Steenbergen, Cees Dontje, Henk Verweij en Carl Stoltenhof blijft het team van coach Peet Muider in het spoor van koplo perNedlloyd. GTB blijft maar matig présteren in de derde klasse J. Met 8-1 werd van Roga verloren waardoorIjGTB onder daan blijft staan.' „Vorig jaar is iedereen tevre den geweest en wij, de wed strijdleiding, hoopt dat ook dit jaar weer waar te maken." Nel en Karei van de Berg gaan de score weer bijhouden van de competitie die, behoudens de openingsdag, op maandag ge speeld zal worden. De opening zal overigens verricht worden door PSV-speler Willy van der Kuylen. Omdat zich vorig jaar proble men hebben voorgedaan met vroeg of laat spelen, werd nu gevraagd op welke tijd de clubs wilden spelen. De verhouding was zo, dat er geen loting nodig was omdat tien clubs voor de vroege avond kozen en tien voor een later tijdstip. FCN is in het bezit van de wisselprijs, be schikbaar gesteld door Het Vrije Volk. De andere prijzen die aan het einde van de 12 weken du rende competitie op de winnaars liggen te wachten zijn: de eerste prijs 500 gulden, tweede prijs 400 gulden en een derde prijs van 300 gulden. Voor de andere teams zijn er ook nog enkele kleinere prijzen te winnen. Ieder team krijgt een herinnering, dit op voorstel van de Autocrossclub Schiedam. Steef Hendriks, de voorzitter: „Een herinnering in de prijzen- kast is leuker dan een uurtje gratis bowlen". De overige clubs sloten zich hierbij graag aan. De clubs die om half acht van start gaan zijn: tafeltennisver eniging Perfekt, Demos, DWS, Hermes DVS cricket, Harga SCHIEDAM De eerste hoor- zitting van de vier.die de,£ewo- nerSverehiging .-Schiedam - Zuid heeft gepland, vindt vanmiddag plaats. In de Zwartewaalse- straat 16 wordt gepraat over de toekomst van het eigen woning- bezit voor bewoners tussen Dwarsstraat/Groenelaan en Zeestraat/Middelharnissestraat. De Bewonersvereniging Schiedam Zuid heeft deze hoor zittingen in het leven géroepen, omdat enkele maanden geleden de gemeente Schiedam van het rijk toestemming heeft gekre gen de stadsvernieuwing in Zuid te gaan aanpakken. Begin januari heeft de gemeente dat schriftelijk aan de Bewoners- vereniging laten weten. "Maar sindsdien heeft niemand meer iets gehoord of gezien", is de klacht van de bewonersvereni ging. Om die stilte te doorbreken, zijn de vier hoorzittingen geor ganiseerd. Het enige wat de Be wonersvereniging weet, is dat de gemeente pas over vier jaar pjannen wil maken voor het ge bied tussen de Dwarsstraat en de Groenelaan.. "Vier jaar wachten vinden wij te lang", zegt de vereniging. Men wil op korte termijn duidelijkheid om dat men voor de keuze staat om te gaan bouwen, verder op te knappen of te verhuizen en te verkopen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Op 6 mei start de Dienst Gemeéntewerken met het aanleggen van rioleringen ten behoeve van de woningen aan de Westvest en de Walvis straat Het betreft het gedeelte tussen de Korte Haven tot en met de nieuwbouw. De walvis straat zal in verband hiermee zeker drie weken voor alle ver keer afgesloten zijn. Ook van een gedeelte Lange Haven, tus sen de Vismarkt en de Korte Haven, kan het verkeer een aantal dagen geen gebruik ma ken. Er zal een circulaire wor den gestuurd aan alle woningen en bedrijven die aan het project gelegen zijn. korfbal, Schietvereniging Schie dam, SFC, BFC, VVK, en Wilton bandbal. De laat spelende ver enigingen waarvan het tijdstip ongeveer rond half tien ligt zijn: SVDPW, Excelsior '20 cricket, Autocrossclub Schiedam, UVG, Groenoord zaalvoetbal, HBSS, NOAD, Wilton voetbal en de winnaar van vorig jaar, FCN. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM De finalewed strijden vzn het schoolhandbal- toemooi zullen maandag 5 mol worden gespeeld op het veld van UVG en niet zoals de voor wedstrijden - in de Sporthal Margriet Om negen uur gaan de eerste wedstrijden van start De prijsuitreiking zal. omstreeks 13.00 uur plaatsvinden op het complex van hennes DVS. SCHIEDAM - Het ln Ooster hout gevestigde Schoolbuiten- huis waar leerlingen van de Schiedamse basisscholen een keer per jaar een weekje gaan bivakkeren, gaat voor een paar maanden dicht Donderdag is een delegatie van de gemeente onder leiding van de- heer Kalkhoven een kijkje komen nemen alvorens de verbouwing aan te pakken. Op 20 augustus sluit Schoolbui- tenhuis de deuren om zes maan den later weer geheel verbouwd en modem open te gaan. Er be stonden al geruime tijd klachten over dit onderkomen, dat niet meer geheel voldeed aan de eisen van deze tijd. SCHIEDAM Personeel van een winkel in de Hoogstraat ontdekte tijdens de koopavond, dat een onbekende jongeman bezig was de kastjes in de perso neelsruimte te doorzoeken. Twee personeelsleden probeer den hem in de kraag te pakken, maar de jongeman nam de vlcuht naar het dak. Hij kon echter toch gepakt worden. Op het hoofdbureau van politie bleek het de 20-jarige F. G. H. te zijn. - - - -v.-# Boerma: „Een vleesetende plant op het herentoi let!" Ik: „Dat Is interes sant" Boerma: ,JEn op de dames-wc staat een orginele vin-, gerplant" Ja, inderdaad, gekker kan het niet. Eigenaar Boerma heeft in 1970 het café overgenomen van de oud- Feijenoord Puck van Heel. Daar voor werkte hij - tien jaar als ober- in hetzelfde café.r "Hond bijt man"; is geen nieuws meer. „Man bijt hond", is ook wel eens gebeurd. 4 Het wachten is nu nog alleen óp be-iv richt van café- - eigenaar Boerma over zijn „vlees eter" op het heren toilet: „Plant bijt man!" - LLS u niet weet wat u van daag voor eten móet klaarma ken, bel dan eens naar num mer 010 - 272311 in Den Haag. Op een bandje hoort u dan het recept van de dag.Van de week was er het volgende te horen: "Vandaag Mexicaans gehakt U heeft nodig vijf ons half-om-half gehakt, een ui, een teentje knoflook, twee sneeën witbrood, wat melk, een theelepel honing en een v (theelepel chilipoeder^ Snipper ui en knoflook rag fijn en fruit de snippers even aan. Voeg nu de knoflook toe en neem de pan meteen van - het vuur. Week het brood in melk en maak nu het gehakt aan met uimengsel, geweekt brood, chilipoeder, honing, zout en pieper naar smaak. Bak de afgeplatte bal zachtjes in- boter voor hoogstens 20 minu- ten. Smakelijk eten en tot mor---- Oen!" i A" OORAKERS in een pand aan de Rotterdamse Van Langen- j donckstraat 84 hebben dit bordje voor de ramen gehangen. Erachter hangt een ketting die verbonden is aan een elektrici teitsdraad. - De krakers zijn kennelijk bang voor krakers... l Donderdag. Een zonnige A middag. Je loopt goed geluimd langs een singel. De wereld staat in bloei. Wat nog in de knop zat is groen, paars, blauw en wat nog meer in de regenboog zit. Je fluit van blijdschap. De vogelsflui ten terug. Je loopt de singel over via een houten bruggetje. Middenin, op de relingen, zit ten aan weerszijden twee kleine meisjes. Vlechten in de haren, zondagse jurkjes aan. Blozend, stralend van gezond heid. Het is lente, baast zomer. Je wilt wat zeggen tegen de hummels van een jaar of zes. Maar voordat je je mond kan t opendoen zegt een van de t meisjes met pretogen: "Sir, you know what the time is". Voordat je naar de tijd kijkt' sta je even stil. Je bent verbaasd, verrast, - 1 weet even niet wat je moet i zeggen. Dan speel je het spel- s let je mee. Met een sierlijk ge- - baar kijk je op je horloge en antwoordt dan: "Madam, it Is half past four". Zegt hetzelfde kleine meisje giechelend: "Mispoes. Het is Engelse wintertijd';. Pik in, het is lente! Bevnjdings- dag wordt eens in de vijf jaar stevig gevierd en ook dit jaar is het weerzover. Vooral de Amster dammers zullen merken dat Neder land 35 jaar gele den werd bevrijd. In de hoofdstad worden de bevrij ders uit Canada uitgenodigd. In het Zuidhol landse Leerdam viert men echter 5 mei op geheel eigen wijze. Daar treedt een gioep stuntrij-, ders op, afkomstig uit.Duits land! „Alle Men- schen werden Br- - uder!" LI Hai verz 1000 ling kan: dan! bren opie; Af s kele ren dagt. den. fflapri

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2