es 3 Symbool in Rotterdam 5Vors tin SLAAPBANKEN toeristen gered Alfred Hitchcock overleden volgt Vance op BEKERFIN AI Choco lademelk School wordt gesloopt Hol 11 W»r Fraudeur krijgt zestien eeuwen Koïïï 'fis ©ver de brag met een nieuwe abonnee*» m HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Zonnige perioden Moordcommando Illliifl magere, literfles Ml?» 2 Woensdag 30 aprU 1930 34e jaargang no. 10072 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Witfastraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 Vanaf vandaag heet ons nieuwe staatshoofd koningin Beatrix. Juiiana treedt terug na 32 ]aar werken in die func tie. Ze heeft het goed gedaan, ook de republikeinen me nen dat. Van de nieuwe koningin verwachten grote groe pen uit de bevolking een zelfde positief resultaat Anderen wachten aarzelend af. Sommigen, de krakers vandaag, zetten de Inhuldiging In het teken van de problemen van de dag. De best gehuis veste dame iran Nederland komt naar de slechtst gehuis veste stad, zeggen ze. We hebben vandaag allemaal een vrije dag. Dat is op zich al een reden om er een feestelijke dag van te maken. BIJ een monarchie gewild door de overgrote meerder heid van de Nëderianders hoorteentföónswtsseilhg. Bij zo'n zeldzame gebeurtenis mogen we best eens een feest je metz'nallen bouwen: Dat krakers en andere groepen in het land dat feestje niet mee willen vieren is hun goed recht. Het is ook begrij pelijk dat ze deze dag met ai zijn publiciteit willen gebrui ken om de aandacht op hun problemen te vestigen. Daar voor is het niet nodig de inhuldiging zelf te verstoren en andermans plezier te bederven. V Koningin Beatrix bestijgt de troon op een moment zoals dat altijd heet van grote problemen en spannin gen. Er is één troost: dat is altijd zo geweest. Enig optimis me op een dag ais deze lijkt geen zondëf Problemen zijn er om opgelost te worden, hoe'irriterend langzaam dat dik wijls ook gaat. Onze wens is dat de nieuwe koningin het symbool wil worden van de bereidheid problemen op te lossen en de spanningen te verkleinen. AMSTERDAM - Ne derland heeft een nieuwe koningin. Prinses Beatrix is vandaag koningin Bea trix geworden. Haar af tredende moeder konin gin Juliana heet sinds vanmorgen half elf prin ses Juliana. De nieuwe koningin sprak om elf uur een juichende menigte op de Amsterdamse Dam toe. Vanaf het bordes van het Paleis zei ze tot prin ses Juiiana: 'Lieve moe der, diep dankbaar ben ik u, voor wat u, met vader naast u, in al die jaren voor het land heeft ge daan'. Tot de mensen op de Dam zei Beatrix: 'Mijn uiterste best zal ik doen, om mij, met steun van mijn man, het vertrou- wen waardig te tonen, dat velen mij vandaag schen ken'. Zie verder pagina 5 en 9 JULIANA afgetreden..-. BEATRIX aangetreden eorm-r,iY?neen onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Minister-president Van Agt heeft vandaag „met vreugde en overtuiging" zijn vertrou wen uitgesproken in koningin Beatrix. „We hebben met haar een vorstin gekregen die niet alleen in staatszaken is geïnteresseerd, maar ook belang stelt in de mensen en met hen begaan is," aldus Van Agt Pi 1 ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging na. t/mvr. vu 17.45-19.09 aar zUtnSig vu 940-15.00 sar •Zie ook pagina. 7. 4 I sa sa» i Stuur Het Vrije Volk naar bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Kleur: o rood o bruin o blauw o groen n ([s-v^x de gewenste kleur aankruisen). li Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder egd aaa Het Vrije Volk, Antwoordnummer1579, VB Rotterdam. m V- A mstera la ms stmi Uftari een onnee Ik doe m'n besf l ROTTERDAM Degezamen-, lijke kraakgToepen van Rotter dam-Zuid L zijn vanmorgen een demonstratieve kraakactie be gonnen in een complex leeg staande-koopflats op de- hoek van de Dorpsweg en de Wolp- haertsbocht De flats zijn- het eigendom van de ABN. Het is de bedoeling dat de ac tie slechts een dag tot van avond zes uur - zal duren. Van morgen omstreeks halfnegen verschaften de krakers zich via ladders toegang tot de derde verdieping van het flatgebouw. waar zes appartementen zijn gelegen.1 Deze appartementen, die geschat worden op ander half tot twee ton staan al vanaf de oplevering, nu twee en een half jaar geleden, leeg. Met dé actie willen de kraak- groepen van zuid uiting geven aan hun ongenoegen over de woningnood en de huizenspecu- iatie. De groepen onderstreepten hun protesten vanmorgen met een groot spandoek „Zi j d'r kro ning, wij een woning". De poli tie sloeg de kraakacties gade, zonder tussenbeide te komen. (Van onze verslaggevers) Prinses Juliana, op de Dam langdurig toegejuicht, zei tot haar dochter: 'Begin er aan'. Tot de mensen: 'Ik treed af en zij treedt aan. Ik ben blij met mijn opvolgster. Zij zal het goéd doen.' Daarna stelde koningin Beatrix Nederland zijn nieuwe kroonprins voor. Prins Willem Alexander verscheen op het bordes met zijn broertjes Friso en Constantijn. Duizenden politiemannen, on der wie zeer veel agenten in burger, betrokken vanmorgen vroeg hun posities in het tot een- onneembare vesting omge bouwde Amsterdamse stads hart Op de gebouwen rond het Pa leis op de Dam en de Nieuwe Kerk - de plaatsen waar de in huldiging van koningin Beatrix zich toespitste - hadden zich met pistolen gewapende recher cheurs verschanst In alle stra ten rond de Dam patrouilleer den agenten. Om kraakacties te voorkomen had de Mobiele Een heid gisteravond met een ver rassingsactie alle grote gebou wen aan en om de Dam bezet Het enthousiasme van de Oranjeklanten-wasvanmorgen vroeg nog bescheiden. Maar vijf mensen hadden op hun klap- stoel de nacht op de Dam door gebracht Kort nadat gemeente werkers tegen het ochtendkrie ken de Dam en de aangrenzende straten een laatste schoonmaak beurt gaven, hieven jolige jon geren een bord met de tekst „Beatrix for president" De poli tie liet hen echter ongemoeid. Omstreeks acht uur, toen* de De Ruyter vanaf zijn ligplaats achter het Centraal station 101 saluutschoten afvuurde, begon het centrum met toeschouwers vol te lopen. Onder hen ook kraak- en rel bewuste jongelui én enkele rechtse knokploegen dié bij de minste onrust wiUen ingrijpen. Eén van de rechtse knokploegen bestaat uit op z'n minst 150 ex-militairen uit de tijd van de politionele acties in Indonesië. Deze groep, voornamelijk sa mengesteld uit ex-officieren, heeft volgens ingewijden de af gelopen weken geoefend om nog één keer ais gevechtseenheid te 'kunnen optreden. De voormali ge militairen mengden zich in kleine groepen onder het pu bliek. Hun actie kwam begin de ze week aan het licht nadat één van de aangezochte militairen, de BVD waarschuwde. X.: i» -S Ilflls De minister-president ver volgde: „Het stemt tot vertrou wen dat ook onze nieuwe konin gin goed op haar taak is voorbe reid. Ook door persoonlijke ont moetingen heeft zij zich ver diept in maatschappelijke •kwesties van allerlei aard. Met de eigen gaven van haar persoonlijkheid zal koningin Beatrix het constitutionele ko~ slaapbankstellen, enorme sortering. Ook alle BEKA banken uit voorraad te leveren. Vr. folder. Fabriekstoonzalen Industriegebouw. Goudsesinget 66. R'dam, tel. 010-13.8018 LEKKERKERK - Van half mei af zullen de kinderen van de kleuter- en basisschool De Aalscholver in Lèkkerkerk weer bij elkaar zijn. Op het par keerterrein van verzorgingshuis De Breeje Hendrik worden ne gen noodlokalen neergezet Het huidige schoolgebouw, waaron der sporen van gif-zijn gevon den moet worden gesloopt De overheid zal volgende week een begin maken met de aankoop van woningen in de gifwijk Lekkerkerk-west Hoe de prijs zal worden vastgesteld b nog onzeker, maar als lei draad neemt men de toezegging van minister Wiegel, dat de be woners van de gifaffaire geen financiële schade mogen onder vinden. q zie verder pag 3. Vandaag en morgen, droog weer met zonnige perioden. Middagtemperatuur om- shocks 13 graden. tod zon op orviet 0637 2104 maan op onder 22.13 07.13 INNSBRUCK - Twee Ne derlandse toeristen die twaalf dagen vermist wer den in het door sneeuwstor men geteisterde Karwendel- gebergte van de Oostenrijkse Alpen, zijn gisteren door een reddingshelikopter ontdekt •en opgepikt De twee, de 27-jarige arts Man van Wijk en de 22-ja rige antropoloog Frank Lous Hanrath, hebben de ontbe ringen zonder lichamelijke schade doorstaan. Volgens hun redders hebben de Ne derlanders Juist en met overleg gehandeld." Van Wijk en Hanrath wa ren op 17 april met proviand voor ongeveer vijf dagen naar de Falkenhuette in het gebergte geklommen. Kort daarop roerden ze overvallen door kou en sneeuwstormen waardoor ze niet konden te rugkeren. Tbt 27 april bleven ze in het winterverblijf van de Falkenhuette. Omdat hun proviand was opgeraakt, moesten ze de voorraadka mer van de hut openbreken. Ze vonden daar wat conser ventwee tabletten chocola en een fles drank. ningschap, het democratisch ko ningschap, gestalte geven. Zij zal dit doen in een samenleving die zich nog meer naar openheid en democratisering ontwikkelt," zo zei de premier. Hij wees er in dit verband op dat morgen de wet openbaarheid van bestuur van kracht wordt. Van Agt nam met „ontroering en dankbaarheid afscheid van Juiiana Voor Nederland was koningin Juiiana in al die jaren, evenais haar moeder koningin Wilhelmina. maar op heel eigen wijze, het wezen van het Neder landse koningschap: „een rots te midden van woelige baren." Koningin Juliana was om ringd door een volk, waarmee de verbondenheid steeds inniger werd." zo zei Van Agt „Een volk dat altijd schouder aan schouder met haar gegaan is, vooral in tijden van tegenspoed en ver driet Zij symboliseerde - na de Tweede Wereldoorlog de we deropbouw van ons land, ge volgd door een toenemende wel vaart Ik hoop dat prinses JulianJ zich nog menigmaal dienstbaar zal kunnen maken aan ons land," aldus de premier. SAN SALVADOR - In de buurt van San Salvador zijn de lichamen gevonden van zeven mensen, onder wie een hoogle raar, die na gemarteld te zijn, door een Salvadoriaans moord commando om het leven werden gebracht Zondag, tijdens vrij rustig weer, waagden ze de vijf uur durende afdaling naar het plaatsje Laditzalm. In dichte mist raakten ze echter de weg kwijt Gisteren werden de mannen gevonden door een reddingshelikopter. De Nederlanders bleken slechts gekleed in een trainings broek, pullover, anorak en langlauf schoenen. Alles wat ze nog te eten hadden, waren twee pakjes bouillonpoeder die zij in kleine porties had den verdeeld om het zo lang mogelijk te kunnen uithou den. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. Sir Alfred Hitchcock LOS ANGELES - Sir Alfred Hitchcock, wiens bioscoop- en televisie films een halve eeuw lang het publiek de stuipen op het lijf joegen, is gisteren op 80-jarige leeftijd over leden, Hitchcock leefde al en kele jaren lang met een hartgangmaker. Hij had al geruime tijd problemen met zijn gezondheid en bracht het grootste deel van de dag in een rolstoel door. Onlangs werd hij opge nomen in het Cedars-Si- nai-ziekenhuis in Holy- wood omdat zijn ge wrichtsontstekingen hem teveel werden en omdat hij last had van zijn nie ren. In het afgelopen weekeinde werd zijn toe stand steeds slechter. Zijn vrouw Alma, zijn dochter Patricia O'Connell en drie kleinkinderen waren bij hem toen hij stierf. Toen Hitchcock vorig jaar augustus 80 jaar werd, verklaarde hij be zig te zijn aan een nieuwe film, zijn 54e. De film zou gebaseerd worden op het levensverhaal van een roemruchte Britse spion. WASHINGTON - President Carter van de Verenigde Staten heelt senator Muskie voorge dragen als opvolger van Cyrus Vance, de maandag afgetreden minister van Buitenlandse Za ken. Carter maakte zijn voor dracht gisteren bekend tijdens een persconferentie. Het is vrij wel zeker dat de Senaat de keu ze van de zeer gerespecteerde Muskie zal aanvaarden. Vance trad af als minister van Buitenlandse Zaken omdat hij. het niet eens was met de Ameri kaanse reddingspoging in Iran. Muskit Je 66-jarige senator uit Ma: was in 1968 kandidaat voor _-t vice-presidentsehap onder Hubert Humphrey en deed in 1972 zelf tevergeefs een poging gekozen te worden als presidentskandidaat van de De mocratische partij. Muskie is voorzitter van de senaatscom missie voor de Begroting en was lid van de senaatscommissie voor Buitenlandse betrekkin gen. Van onze sportredactie ROTTERDAM - Dé finale óm de KNVB-beker wordt voor het eerst sinds de invoering van het betaalde voetbal een duel tussen Feyenoord en Ajix. De clubs mogen onderling uit maken, waar dï wedstrijd op zaterdag 17 mei (aanvang 19.30 uur) wordt gespeeld. Komen ze niet tot ean akkoord, dan beslist de KNVB. Feyenoord heeft Ajax voorge le steld van de finale een dubbele Wedstrijd te maken met een duel in Rotterdam en een in Amsterdam. De technische leiding en de spelers van Ajax lieten gister avond echter al weten dat zij daar niets voor voelen. "Het sei zoen heeft al lang genoeg ge duurd', aldus trainer Leo Been hakker. 'We zijn het zat'. Deelt het Ajax-bestuur die mening, dan zal Feyenoord de Amsterdamse club voorstellen om de finale in Rotterdam te spelen. Feyenoord-directeur Pe ter Stephan verwacht in de Kuip een hogere recette dar» in het Olympisch Stadion. Feyenoord bereikte de finale gisteravond door een 4—0 zege op Sparta, waarvan het in het eerste duel met 1-0 had verlo ren. Ajax schakelde PSV uit door een gelijkspel (1-1) na een 2-1 zege in Eindhoven. Als Ajax kampioen van Ne derland wordt, dan neemt Feyenoord volgend seizoen in ieder geval deel aan het toernooi om de Europa Cup hoe het resultaat van de Nederlandse bekerfinale ook zal uitvallen. Nu Ajax en Feyenoord zich geplaatst hebben voor de Neder landse Cup-finale, geeft de zes de plaats op de competitieladder ook recht op deelname aan het UEFA Cup-toernooi. CAIRO De Egyptische aan nemer Ibrahim el Sayed Morsi. is tot 1617 jaar gevangenisstraf veroordeeld, eerst door een ge- wone rechtbank en later nog eens door het hof van beroep in Alexandria Morsi had van 462 huurders van door hem gebouwde appar tementen sleutelgeld aangeno- men. De rechtbank beloonde dit profiteren van de nijpende wo ningnood met 462 maal drie jaar gevangenisstraf. Er kwamen nog eens 231 jaar bij voor het plegen van valsheid in geschrif te. Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de iOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. rr-""-' -- ïiwr.fi. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèst wel iemand Misschien bent uzeif nog geen abonnee. JLaat u toch zéker gewoon {temand anders (die dat s) uw naam even? s geen p-int Oh ja: handdoek kunt u bestellen in de kieu- rood, bruin, uw of groen, iet formaat a 50 bij 100 cm. En de kwaliteit, s uitstékend! 'Adres:, i Postcode: B postcode:Plaats: Soort abonnement: O kwartaal ojaar Haam:- Adres: - Postcode:Plaats: posts* CS ES3 I» 1 '"f Dv-.ss'jk? V-ii

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1