Opmerkelijk project in galerie Artoteek Motorrijder loopt wond en boete op VOP-KINDEREN SPELEN VOOR UITVERKOCHTE ZAAL .ursus voor sociaal- cultureel plan >ieven verstopt n bosjes Zeventien korpsen zetten hun beste beentje voor mm I vlaardingen Schiedam MAANDAG 5 MEI 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggeefsters -SCHIEDAM Tientallen hazen, hanen en harten ^weefden zaterdag door de Hoogstraat. Ze waren met een touwtje verbonden aan kinderhanden. Voor dit feestelijke gezicht hadden de winkeliers in de staart /an de Hoogstraat gezorgd. De braderie met de origi- lele naam'Van museum tot stadhuis' trok honderden Schiedammers. Opstoppingen Deze heer kon het ver langen van de kleine niet weerstaan. Met een haan in haar handje wandelt zij van de ballonnen- kraam in de Hoog straat. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Zeefdrukken van 23 kunstenaars uit het Rijnmondgebied zijn tot 24 mei te zien in de Vlaardingse galerie Artoteek. Het opmerkelijke pro ject werd georganiseerd door Nieuw Rotterdams Peil, een organisatie die zich ten doel stelt 'de afstand tussen kunst en publiek te verkleinen. De zeefdrukken wer- cfen in een grote oplage gemaakt (130 stuks). Door die grote oplage en door financiële ondersteuning vanuit het bedrijfsleven, kosten de zeefdrukken slechts 75 gulden. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Niet minder dan 17 verenigingen de len zaterdag in Maassluis mee aan een groot drum- 3and- en majorettenfestival. Meer dan duizend deel- lemers marcheerden over het parkeerterrein aan de Coningshoek. Het festival, dat voor de negende achter eenvolgende maal werd georganiseerd door de Maas- [duise harmonie, kreeg in de loop der jaren steeds meer slangstelling, zodat zaterdag korpsen uit heel zuid- rest Nederland deelnamen. De Jonge Pijpers uit Vlaardingen behaal den in hun klasse de eerste prijs. Al vanaf 10 uur 's och tends zetten de majoret- ten hun- beste beentje /oor en speelden de muzi kanten uit volle borst. Dat alles onder het toeziend oog van een jury, samen gesteld uit' leden van de overkoepeldende, bond van harmonievèrenigin- gen. Veel publiek WK ■fp. ,,r 9msm tW:4&k Het majorettenkorps Rotterdam aan zee viel niet in de prijzen. i I ie Staart Ter hoogte van het museum gingen de poffertjes grif van de hand. Verder lopend sn de nch- png van het oude stadhuis kwa men we de inboedels van ver schillende winkeliers tegen. De nneesten hadden een stukje van hun interieur voor deze gele genheid buiten gezet. Omdat het ionrug was. kan de staart terug kijken op een geslaagde brade rie. Hier en daar werden ook jude ambachten uitgeoefend. Een vlechter toonde het publiek ie kunst van het manden ma ten. Een calhgraaf schilderde sierlijk naambordjes voor lief hebbers, tegen betaling natuur- ïjk. De man was speciaal uit Hoorn gekomen om Schiedam- •ners te laten genieten van zijn jen-sier kunst, of in gewoon Nederlands het schoonschrij ven. Calligraaf Joop Willems is jok de kunst van het diploma- mtwerpen machtig. - De Vrolijke Noot was de enige liie de marktsfeer een beetje Iproefde. Luidkeels prezen de verkoper en verkoopster de popcorn en olienootjes aan. Het windsurfen kon men uitprobe ren op de Grote Markt. Daar stond een zeil opgesteld waar men even aan kon gaan hangen. Een dixieland-bandje veroor zaakte grote opstoppingen in de Hoogstraat. De musici namen steeds het drumstel, de saxo foon, klarmet en trompet onder de arm en verhuisden van de ene naar de andere kant van de staart De muziek had wel de aandacht van het publiek want steeds vormde zich een hele kluit luisteraars om de heren heen. I duizenden mensen herdachten doden (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS - Enkele duizenden memsen woonden in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis de 35ste herdenking van de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog bij. De burgemeesters van de drie ste den hielden hun toespraak en legden namens de gemeentebe sturen een krans. In Schiedam vond de bijeen komst plaats bij het monument in de Plantage. Vertegenwoor digers van de vereniging van ex-politieke gevangenen (Expo- gé), de Nederlandse Bond voor Oudstrijders, de CPN, de bewo nersvereniging Schiedam Zuid, de ANJV en de commissie Na tionale Feest- en Gedenkdagen legden kransen bij het monu ment. Nabestaanden van de ge vallenen volgden. Dertig zeeka- detten woonden eveneens de plechtigheid bij. Na de twee mi nuten stilte zette harmoniever eniging Harpe Davids het Wil helmus in. Na de bijeenkomst bij het monument volgde m de Grote Kerk een herdenkingsbij eenkomst. In Vlaardingen legden verte genwoordigers van de vereni ging Expogé kransen op de be graafplaats Emous. Enkele hon derden Vlaardingers liepen mee in de stille tocht van de Markt naar het Verploegh Chasséplein. Duizenden luisterden daar naar burgemeester Wim Kieboom, die onder meer opmerkte dat slechts vier van de tien nu le vende Nederlanders herinnerin gen aan de oorlog heeft. Juist om die reden moeten ze met an deren over die herinneringen praten, zo zei de burgemeester Velen legden bloemen bij het oorlogsmonument op het plein. Het Leger des Heils speelde en kele liederen. „Een herdenking is pas zinvol als we hun opofferingsgezind heid gebruiken als richtlijn voor ons toekomstig denken en han delen", zei burgemeester J. van Es tijdens een herdenkings dienst in de Grote Ka-k in Maassluis. Hij noemde het een goede zaak. dat iedereen van een brok verleden bewust wordt gemaakt. Na de dienst gingen de aanwezigen in stille optocht naar het monument m het Ju- lianaplantsoen, waar kransen werden gelegd. Grote drukte bij 'and festival van het werk. Een flink aantal •van de deelnemende kunste naars had nog nooit eerder een zeefdruk gemaakt Enkele schil ders en tekenaars hebben sim pelweg van hun bestaande werk een druk gemaakt. Anderen, bijvoorbeeld objecteurs en .beeldhouwers, en de zeefdruk kers uiteraard, maakten een speciaal ontwerp voor de ten- toonstelling. De werkvorm van veel kunstenaars is vaak terug De collectie werd de afgelopen maanden in enkele Rotterdamse galeries geëxposeerd. „Met veel succes." volgens Leo Voormolen, één van de organisatoren van Nieuw Rotterdams Peil. „Er zijn honderden zeefdrukken ver kocht De mensen worden ken nelijk aangelokt door de lage prijs." v Het aardige van de expositie is zeker niet alleen de lage prijs te vinden in de zeefdrukken die nu in de Artoteek tentoonge steld worden. 30 sets van 23 zeefdrukken, werden door Nieuw Rotterdams Peil geschonken aan sociaal maatschappelijke instellingen in Rotterdam. De bedrijven die het project ondersteunden, waaronder Het Vrije'Volk, ont- vingen eveneens een complete set. i Bezoekers van de galerie Ar toteek, Oosthavenkade 8, kun nen via een stencil aan de weet komen hoe het procédé van een zeefdruk in elkaar zit. „Een leuk initiatief", vindt Leo Voormo len. „Dat hadden we eigenlijk zelf moeten bedenken." De Artoteek is op maandag tot en met vrijdagavond geopend van 12 tot 17 uur. Op vrijdag avond is de openingstijd van 19 tot 21 uur en op zaterdag van 10 tot 17 uur. Op hemelvaartsdag (15 mei) is de galerie gesloten. De toegang is gratis. De shows werden op verschil lende punten beoordeeld: on dermeer de technische uitvoe ring. de marsdicïplines het tem po en ritme en de moeilijkheids graad. De korpsen konden in- ,chnjven voor verschillende ca- ïegorien: de jeugdklasse. de der de- tweede- en eerste divisie. Aan.'dit laatste onderdeel deed slechts één korps mee: Hercules Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De gemeente »aat een introductiecursus hou den voor mensen die belangstel ing hebben voor het sociaal- :ultureel plan. Dit plan zal TichUijnen geven voor het ver helen van geld over allerlei ver- fcnigingen, buurthuizen- organi saties en clubs. Bovendien kan Inen er ideeen aandragen over hetgeen ontbreekt aan het so- Tiaai-cultureel gebeuren in (jchiedam. De eerste cursusavond vindt 3laats op dinsdag 6 mei in juurthuis Centrum-Oost, Gali- eistraat 86. Het is bedoeld voor nensen die willen deelnemen ian werkgroepen die het so- 'taai-cultureel plan voorberei- ien. De cursus begint om 20.00 jur. Van een onzer verslaggeefsters -SCHIEDAM - Een ritje naai; heeft twee Rotter- icrs niet glad gezeten. De 8-jarige D. W. de N. en de 0-jarige A C. B. maakten een- ripje met een gestolen auto. De Schiedamse politie kreeg de mi rt-met het duo in de gaten. Snel :eerden N. en B. het wagen- jeop. de 's-Gravelandseweg en u'iakt«i zich" uit de voeten.. De litie startte een kleine zoekac- ie en ja hoor.'spoedig kwamen Ie twee 'heren* uit de bosjeste- pborschijn. SS 's. -S - ,t lïh t, V J- uit Schevenmgen. Deze vereni ging won daardoor automatisch de eerste prijs in de die klasse. De gehele dag door trok het festival veel publiek, met name van mensen die boodschappen kwamen doen op het nabijgele gen winkelcentrum Konings hoek. Uiteraard namen veel korpsen hun eigen fans mee, zo dat er voortdurend sprake was van een gezellige drukte. Na afwerking van het pro gramma vond er een défilé plaats, waarna de Maassluise burgemeester J. van Es de prij zen uitreikte. Op dat moment stonden alle korpsen opgesteld voor de jury-tent: een indruk wekkend en kleurrijk schouw spel. De majoretten van de Glazen Stad uit 's-Gravenzande behaal den de meeste eer, door evenals vong jaar in de twee jeugdklas- sen de eerste prijs en de daarbij behorende wisselbeker te ver overen. De Jonge Pijpers uit Vlaardingen behaalde de eerste drumband prijs eveneens in de jeugdklasse. De majoretten van de Maas- luiseHarmonie-werden eerste in' de derde klasse en die van DWS uit Rijnsburg in de tweede klas je. Van de Schiedamse korpsen die aan het festival meededen kwam Juliana het beste uit de bus, met twee tweede plaatsen; voor zowel de drumband als de majoretten in de tweede divisie. OBK wist slechts twee vierde plaatsen te behalen. De verem- ging Het Wapen van Maassluis eindigde evenmin bij de eerste drie. Andere korpsen uit de re gio Schiedam, Vlaardingen - Maassluis deden niet mee. t-/i \i "»Vs> y s sv - 72% f A i" '••'*1 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De 20-jari- ge motorrijder A. J. K. is er tijdens een tochtje op zijn motor niet zonder kleer scheuren vanaf gekomen. K. reed over de Vlaardinger- straat waar een automobilist vanuit de parkeerstand wil de keren. Bij het nemen van de bocht zag de bestuurder K. over het hoofd. Deze moest met een beenwond opgenomen worden in het - Nolet-ziekenhuis. Bij nader onderzoek bleek de motorrijder niet in het bezit te zijn van een rijbe wijs en verzekeringspapie ren. Behalve een beenwond heeft hij dus ook nog een boete opgelopen. De motor is door de politie in beslag ge nomen. Voor een uitverkochte zaal, presenteerden twee groepen kinderen uit de Vettenoordse- polder het resultaat van zeven maanden repeteren: twee aardi ge musicals. De clubs, Popcorn en de V-opdondertjes, werkten onder leiding van Annie Vlas blom vele avonden aan de to neelstukjes. Andere medewer kers van de wijkvereniging VOP verzorgden de kleding en de decors. Voor een zaal vol trotse ouders, familieleden en wijkge- noten speelden de kinderen de musical Spionnen in het circus; een verhaal over kinderen van twee wijkclubs, die allebei een. circus willen beginnen, maar el kaar daarbij tegenwerken. De muziek en liedjes stonden op een plaat, waarmee de kinderen meezongen. Een tweede groepje speelde het stuk „Adieu Paris", even eens een musical. Het ging over een jongen die met een opstel wedstrijd een reisje naar Parijs voor de heie kias wint. Daar aangekomen beleven ze natuur lijk allerlei avonturen. De twee kinderclubs uit de VOP geven elk jaar een toneel voorstelling in gebouw Triangel. De clubs repeteren in het voor malige badhuis in de Valerius- straat Binnenkort is dat echter afgelopen. Het nieuwe wijkge- bouw de Pijpelaar gaat over en kele weken open. Ook voor de uitvoering kunnen de kinder groepen dan binnen de wijk blijven.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2