Schepen en scheepswerven w ERTAH ERTAN BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA i&RIHl Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoon Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26.52 05 Donderdag 22 mei 1980 m KINGS DISCOTHEEK Autoruit stuk.. fh BAH\ helpt Udirekt! 010-377588 m m SCHIEDAM - Toen Joop Oosterveer (55) en zijn broer Hennie van een Klaverjasavond uit Gorzen terugkwamen en met de bus door de Schoolstraat reden zagen ze de toenmalige Choco ladefabriek de Baronie in lichterlaaie staan. Ze werden zo "gek" van die fik. dat ze spontaan be sloten om bij'de brand weer te gaan. Enkele da gen daarna gingen ze zich als vrijwillige brandweermannen aan meld»!. Nu. zevenentwintig jaar later, heeft Joop. die altijd bij de vrijwillige brandweer gebleven is. honderdenbranden ge blust en is hij een groot aantal heldhaftige ver halen rijker. Onze mede werkster MARJAN MEIJER ging op een avond dat Hoofdwacht- njeester HJ. Oosterveer geen dienst had naar hem toe en noteerde voor u de volgende avonturen. SCHIEDAM ..Een brandweerman wil wel vuur zien. Hoe harder het brandt, des te beter." Dat zegt de op 1 juni aanstaande met groot verlof gaande hoofd brandwacht J. H. Oosterveer. Als hij het over brand heeft glimmen zijn ogen, maar hij voegt er onmiddel lijk aan toe: „Maar het redden van mensen en dieren gaat altijd voor. Branden blussen waar slachtoffers bij vallen is geen pretje. Een brand die me wat dat betreft is bijgebleven is er één bij Tankercleaning aan de Ha venstraat Er was een explosie op een schip geweest, waardoor grote gapende gaten in het schip waren ge slagen. Een auto kon erin parkeren. Als je de mensen zag die ze eruit droegen, nou dat was geen gezicht Ook bij Wilton heb ik eens zo'n uitslaande brand na een ex plosie meegemaakt, op het schip de Darius. Daar zijn toen drie doden bij gevallen. Verschrikkelijk was dat" Veilig JJJ. Oosterveer staande naast burgemeester te Loo nadat hij een medaille had gekre sen. Lachen Joop Oosterveer: „Laten de jongeren het nu maar doen' Branden Autobedrijf voor betrouwbare Bovag De werven waren doorgaans vrij klein en daarom niet ge schikt voor de bouw van grote re schepen. Hun plast# aan de Lange Haven leidde tot moei lijkheden. omdat er kaden moesten komen en de scheeps werven die bekading In de weg sa ten. Steeds meer scheepsbou wers vertrokken naar andere plaatsen te de stad. In 1*43 wa ren aan de Lange Haven geen scheepswerven meer te vinden. In de 17e eeuw nam het to taal aantal werven overigens af, doordat een nieuwe indus trie (de brandersindustrie) de kop opstak. Natuurlijk waren er voor deze bedrijven ook wel schepen nodig, maar dat waren er beduidend minder dan in de tijd dat Schiedam nog groten deels van de visserij leefde. Henrietta van Aiderwerelt ski t/PzWp r-W. Veel gelachen Sexfllms.huren? 8 voor 27,50 Vooreen hele;week! Lxto%tasservkA Inbouw Zonnedaken EXCLUSIEVE GEBRUIKTE. AUTO'S AUTOBEDRIJF samen met de donderdagbijfage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk. waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 7,10. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is. Naam Postcode. Woonplaats. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop ronder postzegel aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. volk J. H. Oosterveer: 'n Brandweerman moet vuur zien' Gelukkig heeft Joop Ooster veer meer fijne ervaringen en grappige voorvallen te vertellen dan trieste. Oosterveer: „Vroe ger was het wel gezelliger, toen bestond de brandweer alleen uit vrijwilligers. Eenmaal in de drie maanden kreeg je een vergoe ding. Die gingen y.'e halen t de oude Kazerne op de Singel en dan bleven we vaak nog een kaartje leggen. Vroeger had je veel meer persoonlijk kontakt met je collega's. Dat is er nu wel af. Je geld krijg je over de giro De beroeps zitten wel goed in de nieuwe kazerne aan de Brééd- straat. Zij hebben 't best gezel lig. maar het kontakt tussen de vrijwillige jongens is niet meer zoais het geweest is." Oosterveer vertelt veel lol ge had te hebben. „Maar", ver klaart hij. „toch stond- ik op mijn punten. De laatste jaren heb ik les gegeven aan nieuwe krachten in het rijden met brandweerauto's. Dat is moei lijk en secuur werk soms. Voor al in de- nauwe straatjes in de Gorzen stap ik bij het proefrij den zelf liever uit dan dat er iets kapot gaat. Want dat ze zuinig moeten zijn met het materiaal, is een van de eerste dingen die ik ze bijbreng." De chauffeurs op de brand weerwagen hebben een groot rijbewijs nodig, maar ook moe ten zij een speciale chauffeurs opleiding hebben om mensen te mogen vervoeren". Oosterveer: „Ze moeten met overtuiging de mensen veilig naar de brand toe brengen." Dat Joop Oosterveer in het verleden een keer zelf bijna een ongeluk meemaakte, vertelt hij eerlijk. Oosterveer: „Er was alarm ge geven voor een aardig brandje aan de Willem Andriessenlaan. toen nog in aanbouw in Groen- oord. Er stond een hoop board, triplex en zo in de hens. De eer ste wagen was al weg. Ik was chauffeur van de tweede, de ladderwagen. De bevelvoerder zat bij mij voorin en één van de jongens, ene Klaassen. zat ach terin. Hij was. terwijl ik weg reed. al zittend in de man- schapskabine bezig zich verder aan te kieden. Toen ik heel snel de bocht door vloog gleed Klaassen over de houten bank in die cabine, met z.'n arm tegen de deur. die ojien schoot en daar lag hij te gen de vluchtheuvel. Ik had er geen erg in, had al mijn aan dacht bij het stuur en concen treerde me op de weg. De bevel voerder had ook niets gemerkt. Tot we op de rijksweg zaten en ik opeens zei: Waar is Klaassen? Die zijn we kwijt. Bij de brand aangekomen kreeg ik te horen dat Klaassen met een z.ere arm op de centrale zat. Ik ben er wel een beetje van geschrokken. Daarna hebben we er gelukkig om gelachen Dat ze bij de vrijwillige brandweer veel gelachen heb ben. maakt het volgende span nende verhaal nog duidelijker. Oosterveer. die dicht bij de vroegere brandweerkazerne woonde, in de Emmastraat. kwam nadat de brandschel was gegaan zijn huisdeur uitstor men. Tegelijkertijd kwam een collega die aan de. nu niet meer bestaande, Hoflaanstra.it woon de. zijn deur uit rennen. Samen renden ze de kazerne binnen en deden de grote deuren waarach ter de wagens stonden open. On dertussen kwam met gierende remmen een politiewagen aan gereden. De agenten sprongen eruit en wilden de twee vermoe delijke inbrekers arresteren. Oosterveer: „Ja. het misver stand was gelukkig wel gauw opgelost, hoor. Vroeger moest de brandweer het van de vrijwilli- gen hebben, want beroeps wa ren er toen niet Wij hadden daarom allen een alarmschei in huis. die vooral 's-nachts nogal eens ging" Moeder de vrouw Leen Oosterveer-Passchier weet er van mee te praten. „Moeder mag best genoemd worden, want we hebben vaak genoten van haar steelpannetjes met koffie, die ze kwam bren- werd minder gelet op water overlast Tegenwoordig probe ren ze een binnenbrand naar buiten te jagen. Om zo min mo gelijk waterschade te hebben Dat de mentaliteit te wensen over laat van mensen die naar branden komen kijken is duide lijk voor Oosterveer. Voorzich tig zegt hij- „Er lopen rare vo gels bij Tuig zou ik zeggen. Laatst bij de grote brand van het wijkcentrum Oost aan de Dr. Zamenhofstraat hadden we nog bi jna ruzie met een jongen. Hij zei: Ik zal wel effe helpen blussen. Hij zat al met zijn han- gen Èn ook heb ik aan haar te danken dat ik altijd op tijd de trap af kon rennen om bij de ka zerne te komen. Zij werd met een wakker, na de alarmschel." De alarmschei, die zeventwin- tigjaar Joop Oosterveer trouw waarschuwde als er èén "grote, kleine, binnen of buitenbrand was. heeft een grote ro! in het ieven gespeeld van de hele fa milie Oosterveer. Oosterveei„Als nu 's nachts mijn bel gaat heb ik niet meer die snelle reactie als vroeger. De ploegen van tegenwoordig wor den meestal gevormd door jonge mannen van 22. 23 jaar. Ik merk"" best dat ik een dagje ouder word. Niet dat ik me oud voel, hoor. Maar ik vond dat ik er maar mee op moest houden, want de laatste keren kwam het wel voor dat de jongens op Joop moestep wachten. Als chauffeur van één van de wagens kan dat eigenlijk niet De jongeren mo gen het nu overnemen. De laat ste maanden ben ik druk bezig geweest een vijftal op te leiden om in de wagens te rijden. Dus dat zit wel goed." Enkele branden die Joop Oos terveer zijn bijgebleven: „De branden in 1957. Dat was een he le strenge winter. Alles bevroor. De slangen leken net planken Dat was de brand bij de Zak- kencentrale van Leijendekker aan de Noordvestsingel Het vroor toen dertien graden en de Noordvest lag dicht. We hebben de slangen, als planken zo hard. toen lopend over het ijs naar de kazerne teruggebracht Ook in datzelfde jaar bij de hoeden winkel op de hoek van Gerrit Verbnonstraat, Westvest. de ijspegels hingen aan je heim. aan je jas. Het was met om uit te houden, zo koud. we wa^en net ijsmannetjes." Joop Oosterveer vindt dat er wel degelijk verschil is in het blussen van een brand nu en vroeger: „Vroeger werd op wa terschade niet gekeken. Dat was hosen en gooien met water Er dén aan het materiaal Toon heb ik zegd: Laat los of :k leg een koevoet in je nek! Won* op hel materiaal ben ik zuinig en daar moet niemand aan te komen. Dai probeerde ik de jongens ook bij (e brengen tijdens mijn les sen. fk hoop van harte dat ze er iets aan hebben. Ik hou er in ieder geval mee op. Zat was ik het niet." In de recreatiezaal van het stadskantoor biedt de gemeen tebrandweer de hoofdbrand wacht vrijdag 30 mei om 19.00 een receptie aan occasions met 3 mnd garantie v. Deventerstraat 17 - Tel. 731144 Koopavond geopend Het middeleeuwse Schiedam was voornamelijk als vissers- stadje bekend. We kunnen wel aannemen dat de visserssche pen net ais nu gebouwd wer den op scheepswerven. Ver moedelijk bevonden de meeste van die werven zich ten westen van de Lange Havea Van al deae werven mi er minstens dén stadseigenaom. Die werf werd voor driehonderd Hol landse ponden per Jaar ver huurd. In hef 16e eepwse Schiedam waren verschillende types schepen in gebruik. De belang rijkste soorten waren hoekers, buizen, earveels. botschepen, damlopers en crabbeschepen ot -schuiten. De damloper was een vaartuig voor de binnen scheepvaart. Het carveeischip was een eenvoudige botter, vooral bedoeld voorde platvis sen- en garoaienvangtL Enkele variaties van dit type waren het crsbbeschlp en het bot- schip. F, ïv— V'V**""* Aan het begin van deze eeuw werden er echter weer nieuwe werven gebouwd in onze stad. Dat was wel nodig, want de brandenindustrie was duide lijk op haar retour en er was een tctemmdr behoefte i werkgelegenheid. Nu vinden we een drietal scheepswerven binnen onze gemeentegrenzen, die natuur lijk niet te vergelijken tijn met de werven van toen. Er worden gigantische zeevaartulgen ge bouwd, die op een moderne, grotendeels machinale manier vervaardigd worden. ■J&71 Baiy, Dam Sa. Schiedam. Tel. 010-267126.' G«op«od v. 10-18 u Dood. koopavond. Log. vereist. CjgfUehtWKteKl Cc* wachÉautrt ARAM Autoglasservice Marges DeCalandstr.87 Schiedam met Bovag-garantiebewijs vindt u in de showroom van Bettoweg 27 achter station Schiedam, telefoon 621162

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 3