Visvergunning voor singels en vijvers voortaan verplicht I Wortel-bloemen (2) 'Opnieuw een schoolstrijd' ENORME PRAKTICA STUNT. PvdA zoekt goedkope woningbouw projecten schiedam ifüSl&i..- ,r- PRAKTICA EE 2 II Raadslid bezorgd over peuterklas Voor f 7000.- sieraden verdwenen Schooltijdenrooster weer op agenda DONDERDAG 5 JUNI 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2^ R ik I P I (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Wanneer U wilt weten hoe het plein er voorheen uitzag, dan moet U zich een groot plein voorstellen, zonder verder ook maar één boom of zoiets. Eén grote kale bedoening," aldus de heer Van der Tang, hoofd van de GorzenschooL Duur Diepe concentratie bij het ballen door de hoepels gooien. De jongen met nummer 53 probeert hem erin te kijken. [Van een onzer verslag geefsters SCHIEDAM - De Hen gelsportvereniging 'Schiedam en Omstreken' zal voortaan de touwtjes in handen hebben bij het vissen in singels en vij vers Naar het voorbeeld van Vlaardingen zal met ingang van 1 juni een spe ciale singel/vijverver gunning worden uitgege- geven. Jong en oud zullen in het bezit moeten zijn van deze vergunning tij dens het vissen in de stad. roedende werking [De vergunning voor *1880 Seldt tot en met 31 decem ber. Per 1 januari is voor 1981 een nieuwe vergunning 'nodig. Er mag gevist worden met 1 of 2 gewone hengels of met l gewone en 1 speciale zoals omschreven is. Men kan dus volledig vissen. - Je eigen stekkie bij de brug, maar nu met visvergunning. Meneer A Wa genaar met zijn wortel- chrysanten bij Het Vrije Volk: "Ik zet ze bij mijn schoon- zuster in de tuin." Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010)265205 266646 sociëteit svs II Nederlandse kinderen kijken naar Turkse en Marok kaanse kinderen in het Stedelijk Museum. Hoera enman 4- f wy3> Iv^P ^>1 IA §5 v *nrrrrrr:\ we**?** Geen vechtpartijen meer op nier we schoolplein Het schoolplein van de voor- malige Willem Btouwerschool «i de Claes de Vrieseschool is in een jaar tijd stukje voor stukje volledig veranderd. Er zijn bo men geplant bloembakken van I biels aangelegd, duikelrekken geplaatsten tegels met knikker- potjes gemaakt Ter gelegenheid van de opening van het plein I waren er gisterenochtend aller lei spelletjes te doen voor de leerlingen van deze school. Margo Donkersloot onderwij- I zeres in de derde klas vertelt wat er zoal te doen is: „Veel kin deren zijn verkleed naar school gekomen. Ze kunnen balspelle- Jtjes doen met hoepels, er zijn [autoped- en kinderwagenraces [en hardloopwedstrijden bij de duikelrekken. Ook de oudste [kleuters van de aangrenzende I kleuterschool de Tierelier doen I eraan mee. Daarna krijgt ieder- een limonade en een versnape- J ring", aldus de in compleet voet- I baltenue uitgedoste Margo. Cees Noordergraaf, onderwij- zer in de zesde klas is nauw be trokken geweest bij de totstand koming van het geheel ver-" nieuwde schoolplein. „De ver bouwing is natuurlijk een col lectieve zaak geweest De ouder commissie en het personeel van de school zijn samen erg aktief geweest Er zijn heel wat vrije zaterdagen in de verbouwing gaan zitten. Gelukkig hebben we ook hulp van anderen gekre gen. Leerlingen van de LTS voor Schiedam en Omstreken hebben bijvoorbeeld de bielsen rondom het plein en rond de bo men op school helemaal voorge- fabriceerd. Daarna hebben ze in één dag alies hier op het plein aangelegd en gemonteerd. Ook de bedrijfsschool van WF heeft ons geholpen. Zij hebben de dui kelrekken gemaakt en geplaatst Het beton hebben we met de oudercommnussie zelf gestort Aanvankelijk wilde de ge- meehte geen geld beschikbaar stellen voor de opknapbeurt van het schoolplein. „Dat komt", zegt de heer Van der Tang, „om dat het een zogenaamd inpandig plem is. Wanneer het een open baar speelplein zou zijn, was er meer kans op subsidie geweest. Nu hebben we grotendeels zelf •de kosten opgevangen. Niette min heeft wethouder Posthoorn toch J3700,- beschikbaar ge steld, waarvan we dankbaar ge- bruikgemaakt hebben. Vooral de rubberen tegels onder de dui kelrekken waren schrikbarend duur", aldus Van der Tang. Cees Noordergraaf vult hem, aan: „Eén van de overwegingen' om het schoolplein te verande ren is geweest, dat er nogal eens vechtpartijtjes ontstonden, doordat de kinderen zich ver veelden. Ze hadden op het grote plein mets omhanden en gingen Burgemeester en Wethouders hebben besloten het visrecht uit handen te geven. De Hengel sportvereniging had al verschil lende malen bij de gemeente er op aangedrongen dat er maatre gelen genomen zouden worden. In de Visserijwet staat namelijk dat iedereen in het bezit moet zijn van een vergunning voor het vissen. De vereniging wil hiermee bereiken dat de menta liteit van de hengelaar veran dert met name die van de jeug dige visser. In de vergunning wordt een beroep gedaan op hen zich beter aan de regels van het spel te houden. De praktijk heeft uitgewezen dat het uitge ven van een speciaal papiertje gunstige resultaten oplevert De verwachting van de Hen gelsportvereniging is dat het hebben van een vergunning op voedend werkt „Als met name de jeugd gewend is dat voor het vissen in singels en vijvers een vergunning vereist is, dan zal zij ook elders gaan vissen met een geldig bewijs." "Schiedam en Omstreken" hoopt dat de henge laar zorgvuldiger met de vissen zal omspringen en geen eenden of andere watervogels zal ver wonden of vangen. Ook wordt in de vergunning gewezen op het belang van de oevers, de wa terplanten en het niet hinderen van andere vissers. Mien hoeft geen lid te zijn van de Hengelsportvereniging om te mogen vissen in de singels en vijvers. 'In de gehele Polder vaart en de viswateren in het Beatrixpark, die beheerd wor den door de vereniging is het hengelen echter wel verboden' voor niet-leden, Ook mogen de wateren bij de algemene be graafplaats, de r.k.-begraaf- plaats. de Opstandingskerk, en de hervormde kerk in Kethel aan het Noorïieinde niet worden bevist De vergunningen zijn verkrijgbaar bij de meeste plaatselijke hengelsportwinkels en kosten een rijksdaalder per vergunning per jaar. 'i* f-r'-' J 55SvS« elkaar lopen irriteren. Dat wek te agressie op. Gelukkig is dat nu over, want zodra ze 's mor gens het plein opkomen, vliegen ze naar de duikelrekken en klimpalen. Een groot verschil met vroeger", aldus Cees. Met het speelplein is er een goede voorziening gekomen voor de leerlingen van de Gor zen school, waarvan af en toe ook de kleuters van de Tierelier dankbaar gebruik maken. Het ligt in de bedoeling om deze scholen in de toekomst te laten samengaan, maar zover is het nog met Tot die tijd blijft het nieuwe schoolplein voorname lijk het domein van de jongens en meisjes van de lagere school. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - PvdA-raadslid Huub de Ruiter is zeer bezorgd over het in gebruik nemen van een peuterklas op de Prinses Marijke School. Aan Burge meester en Wethouders vraagt hij of zij de kans aanwezig ach ten dat ook het rooms-katholie- ke en openbaar onderwijs in de voetsporen zullen treden van de 'Marijkeschool. Volgens het raadslid is de Vereniging voor Christelijk Onderwijs van plan om ook op andere christelijke scholen te starten met peuter klassen. Huub de Ruiter meent dat het stichten van peuterklasjes con currentie betekent voor officiee peuterspeelzalen. Hij vreest dat dit feit een nieuwe schoolstrijd kan doen ontbranden. De peu terklas van de Marijkeschool draait nu officieel bijna een maand. Er is een speciaal daar toe opgeleide beroepskracht aangetrokken. De schooi wil door het instellen van de peu terklas kinderen in d«- leftijd van twee en een half tot twaalf jaar de kans geven om onder wijs te volgen. Tijdens de ope ning zei de heer Snoep, voorzit ter van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs: „In de eerste vier levensjaren werkt een kind harder dan de gemid delde West-Europese mens in zijn verdere leven. Peuters doen 'dagelijks nieuwe ontdekkin gen." Het PvdA-raadslid vindt ook dat het initiatief van de peuter klas een frustrerende uitwer king heeft op het functioneren van de adviescommissie Kin dercentra. „Het stichten ervan is volledig buiten de commissie omgegaan." Hij wil weten van B en W welke stappen ze zullen ondernemen om "dergelijke in itiatieven" te voorkomen. SCHIEDAM - Uit het woon huis van de 43-jarige Schiedam mer G. A. M. aan de Schiekade is deze week door inbrekers een bezoek gebracht Zij ont vreemdden een geldkistje met een inhoud van 7.000 aan siera den. Bovendien namen zij een geldbedrag van ƒ900 mee. De dieven hebben bij hun inbraak geen schade aangericht Ver moedelijk zijn ze met een valse sleutel het huis binnengekomen. I H J A m O«w»o ii fi«ncot«ng Li! ik V voorrad» v Volautomatische .belichting bij - -\ 'diafragmavoorkeu/e. i .Computer gestuurde /- olécHontsche sluiter. j:,^.:zOOk handmstcllirrq;. 11/1000 'soCtfln B. pnsma/ookör font spanne/; P#'Afsluitbare oculair Balterijcontrole irt de zpeKer A Veet accessoires- mogelijkheden V* Inklusief PentaconS^^ V.&50 mm euMC^j objectief, 1 van 798,-vöo^ foto/film oen i» verniMHns aoor wmwml ROTTERDAM HOOGSTRAAT Ml. TEU 010-128801. ZUIDPiCIN-HOOC 7S1. TEL. 010-807010. OEN HAAG VENESTRAAT 0-10. TEL. 07O-C3SS74. Op koopavonden tot 21.00 uur.geopend. Op maandagmorgen gestoten." <Onewikk*ten erf*rukken tn ©«rtred. Oovrnd Mn omtt* niH Mijn telefoon stond gis teren roodgloeiend van mensen, die me tot mijn verbazing, vertelden eveneens in het bezit te zijn van chry santen met wortels. Dacht ik eergisteren nog dat die "wortelschietende" chry santen van mevrouw K rou we] uit Lombardijen iets aparts waren, vandaag weet ik wel beter. Gezien de tien tallen telefoontjes die ik kreeg, moet Ik tot de conclusie komen dat die "wonderchry- santcn" toch nogal "normaal" zijn. Althans, het is geen uit zondering dat het gebeurt. Een kleine greep uit de grote collectie wortelschieters. De heer J. Jansen uit Hoogvliet: "Op 26 februari kocht ik voor m'n vrouw een bos chrysan ten. Zes weken later zaten er wortels aan. Het is nu zo'n grote bos geworden dat we d'r over denken om ze in de aarde te planten. Ik ben benieuwd of er weer bloemen aan ko men." aldus de heer Jansen. Mevrouw De Jong uit Vlaar dingen: „De bos chrysanten met wortels heb ik bij de buurvrouw van mijn moeder in de tuin gezet." Mevrouw VAn der Kraats, Rotterdam: „Wat is er nou voor bijzonders aan bloemen met wortels? Ik zei het nog te gen m'n schoonzuster: „meid, ik heb dat toch al verschillen de keren gehad." Pas nog: van die gele met hartjes. Ik kreeg ze vijf weken geleden toen ik ziek was. Ze staan er nu nog," aldus mevrouw Van der Kraats. De heer E.H. Verhoof van de firma Van den Bergh en Jur- gens» Marconistraat, Rotter- aam: „Zes weken terug kocht ik ze bij een bloemenhandel op de Franselaan. Vol met wortels zijn ze nu. We laten ze staan en willen ze dan in de grond zetten." Mevrouw A-J. van der Sluis, Rotterdam: „Vanaf vrijdag heb ik ze in de tuin gezet en ik hoop dat er weer bloemen aankomen. Ik kocht ze bij een bloemen man aan de deur. Zoiets heb ik nog nooit eerder meegemaakt." Mevrouw C. van Zanten, Hoogvliet: „Ik kocht mijn bos begin januari. Ze zijn nu een cn al wortel en zitten vol met groene blaadjes. Mijn hele pot is een grote pot met wortels. Daarbij zijn de SCHIEDAM - De PvdA- werkgroep Volkshuisvesting houdt donderdag 19 juni een vergadering over de woning- bouwsituatie in Schiedam. De partij is op zoek naar in formatie over al gerealiseerde goedkope woningwetwoningen in stadsvemieuwings- en stads- uitleggebieden. De werkgroep houdt zich namelijk onder meer bezig met de vraag of het wel mogelijk is dat 40 procent van de nieuw te bouwen woningen een huurprijs beneden de 400 gulden per maand krijgt Op de bijeenkomst van 19 juni zal gesproken worden over de voortgang van de stadsvernieu wing De werkgroep vergadert vanaf 20.00 uur in de fractieka mer van de PvdA in het oude stadhuis. BOERDERIJ LAND- VREUGD Een filmvoorstelling voor de jeugd in de boerderij aan de Sweelincksingel. Peter Sellers en Christopher Plummer zijn donderdag 5 juni, vanavond, te zien in The Return of The Pink Panter. In het voorprogramma is een film te zien over een open jongerencentrum in Amster dam, Eindpunt 10. De voorstel ling begint om 20.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 2,50. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de SSSN Cara van aan het Jacq. Urlusplein, naast de bibliotheek. VROUWENCAFÉ VROM- MES Open-soos in Vrommes. Vrou wen uit Schiedam en omstreken kunnen elkaar op ongedwongen wijze ontmoeten en een drankje nuttigen, zonder aanwezigheid van vertegenwoordigers van het mannelijk geslacht Plaats van samenkomst is het gebouw van Theater de Teers loof, Nieuw- straat 12 te Schiedam. Het café gaat open om 20.30 uur. De toe gang is gratis. 0 CAFE QUIBUS Schie-pop in de Quibus. Don derdag 5 juni, vanavond dus, is ALASKA daar te zien. Na hun optreden in de Margriethal op bevrijdingsdag, zijn ze nu in een gezelligere omgeving te horen. Het optreden van deze new-wa-, ve formatie begint om 21.30 uur. De toegang is gratis. Heupwiegende funk speelt de groep FLAME op zondagavond in de Quibus. De groep heeft in middels enige bekendheid in Schiedam gekregen, na een aan tal zeer dansbare concerten in een discotheek in Schiedam. De groep bestaat uit Kees van Krugten op drums, Henk Klop pers op basgitaar. Peter Roy op keyboards en Vivian Roy, die de uitstekende zang voor haar re kening neemt Een groep die swingt als de neten, zoals dat heet vanaf 21.30 uur te zien en te horen in de Quibus. De toe gang is wederom gratis. 0 ZWEMVIERDAAGSE Voor de vijfde keer vindt in het Sportfondsenbad-Schiedam de avond-zwemvïerdaagse plaats. Deelnemers kunnen zich inschrijven op afstanden var 250 en 500 meter. Commissaris Van der Haagen lost op maan dagavond 17.30 uur het start schot Op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag wordt er gezwommen. Tussen de bedrij ven door zijn er duikdemonstra- ties en men speelt met radiogra fisch bestuurde boten. De kosten per deelnemer bedragen 5,50. 0 LEGER DES HEILS Het muziekkorps van Leger des Heilssoldaten geeft zondag avond om 19.15 een afscheids concert. Binnenkort vertrekt het korps naar Engeland om daar een bezoek te brengen aan het Nunhead korps m Londen. De nieuwe stukken die men daar ten gehore gaat brengen, zullen zondagavond 8 juni ook ge speeld worden. Tijdens deze sa menkomst kunt kennis ma ken met enkele nieuwe officie ren van het Heilsleger. Het con cert wordt gegeven in de zaal van het Leger des Heils aan de Lange Haven 27. Zoals iedere vrijdagavond is er ook op 6 juni weer een open podium in de studenten-soci- eteit SVS, Theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12. Dan zal voor de bezoekers de groep The Boun- cin* Jewels optreden, met een repertoire uit de zestiger jaren. 'Toen was de pop nog pop', aldus de leden van The Jewels. Nos talgie voor de één, nieuw voor de ander dus. Aanvang van het optreden is om ongeveer 20.00 uur. De toegang voor niet-leden bedraagt 1,50. 0 BBIDGE-INSTUIF Schiedamse bridge-koppels kunnen vanavond, donderdag 5, juni terecht in de sporthal Mar griet De jaarlijks terugkerende bridge-instuif gaat die avond om 17,45 van start. Twaalf we ken lang worden er wekelijks wedstrijden gehouden. Aan het einde van de serie ontmoetingen zijn voor hen die aan meer dan zeven wedstrijdavonden hebben deelgenomen, fraaie prijzen te verdienen. De inschrijvingen, uitsluitend voor paren, kosten ƒ2,50 per avond. Verdere inlich tingen kunt u krijgen bij de heer W. Seip, telefoon 702784. DOKTER, TANDARTS EN APOTHEEK Wanneer u in het weekend onverhoopt medische hulp nodig heeft, dan moet u de boodschap pendienst bellen, telefoon 206611. Voor spoedrecepten kunt u het nummer 264018 draaien. Knjgt u in het weekend last van uw gebit, dan kunt u een af spraak maken mt tandarts Sch- ummer, Over de Veste 137, tele foon 268604. Hij houdt spreekuur op zaterdag en zondag van 17.00-18.00 uur. Q EHBO - WEEKENDDIENST Van vrijdagavond 19.30 uur tot maandagochtend 7.30 uur kunt u voor eerste hulp terecht in het Noletziekenhuis, Stad houderslaan 98, telefoon 260080. worteltjes van mevrouw Krouwei nog niets'." En de beer A. Wagenaar nit de Loofdakstraat, Rotterdam, kwam zelf even met zijn wor tel-chrysanten bij me langs om te laten zien dat er bij hem ook heuse worteltjes aan groeien. De heer Wagenaar: ."Ik kocht ze op de markt op de Binnenrotte. Ik heb ze nu ze ker ai zes weken en ik ga ze bij mijn schoonzuster in de tuin zetten." Gisteren sprak ik over deze "wortelrage" ook nog met Ab Buitendijk, bloemenman bij "Aaismeersch Bloemenhuis" op de Rotterdamse Witte de Withstraat Ab: "De soort waar nu de meeste mensen wortels aan hebben zijn voor namelijk "Splder-chrysan- ten." Dit zijn bloemen die in kassen zijn gekweekt. Omeven voor veel mensen misverstanden uit de wereld te helpen: er bestaat geen kans dat er weer bloemen aan groeien als je de wortel-chry santen in tuinaarde zet. Wel kan dat voorkomen met de zo genaamde "buiten-chrysan ten", die veel grovere bloemen hebben. Als je geen wortels aan je chrysanten wil hebben moet je simpel een stukje van de steel afbreken (ongeveer 2-3 centimeter) en er van onderen wat blaadjes afhalen. Ook kan je de steel met een hamer plat slaan, wat vooral goed is voor buiten-chrysanten." Ab Buitendijk liet me ook nog een bosje violieren zien, waar eveneens wortels aanzitten. "Wil je die voor een langere tijd goed houden," zo zei hij nog, "dan moet je die wortels eraf knippen." Tot mijn verrassing echter waren er ook bloememnannen die nog nooit van het feno meen" wortel-chrysanten" hadden gehoord of gezien. Zij dachten in eerste instantie dat het om een zeldzaamheid ging en wilden er zelfs navraag overdoen bij de grote bloe menveilingen in Aalsmeer. Ik ben overigens nog wei be nieuwd wat daaruit komt. Mocht u nog andere bioemen- planten-struiken-rariteiten hebben dan hoor ik dat weer graag. Maar alsjeblieft geen wortel-chrysanten meer! Van onze medewerkster SCHIEDAM - Op aandrang van een groot aantal vrouwen van Moedermavo, VOS-cursus- sen en de Bijspijkercursus heeft wethouder Posthoorn besloten de schooltijdenroosters nog een keer tijdens een commissiever gadering te bespreken. Verleden week protesteerden de vrouwen in deze krant tegen het optreden van wethouder Posthoorn. In een inderhaast bijeengetrommelde vergadering werden toen de schooltijden veranderd en goedgekeurd. Posthoorn: „Door een groot aantal brieven die we ontvan gen hebben, van zich betrokken voelende mensen, heb ik beslo ten de schooltijdenroosters voor het schooljaar '80-'8I weer op de agenda te plaatsen. De open baarheid wil ik heus niet om zeep brengen, zoals de vrouwen mij verweten. Nu kan ieder zijn zegje doen." Het nieuwe rooster houdt in dat de eindtijden van de kleu terscholen, en de eerste en twee de klassen van het basisonder wijs om half twaalf zijn. Vooral de vrouwen, die zelf met een studie bezig zijn zien die veran dering als een bedreiging van hun eigen ontwikkeling. Doordat de kinderen eerder vrij zijn dan de vrouwen zouden die hun eigen kroost niet van school kunnen halen. De open bare vergadering van de com missie onderwijszaken begint vanavond om 2000 in het Stad huis op de Grote Markt

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2