ZINGENDE PLATENVERKOPER ONTHULT: m Veelzijdig comfort voor de chauffeurs scN B-pOp Melodieuze swingmuziek van Universe Vrachtautocentrum in Waalhaven: liintf exira HW-Bijlage Schiedam Extra pag. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM Wie bij radio Star aan de Vieram- bachtsstraat naar boven loopt en vraagt naar een lek kere carnavalskraker, een meedeiner, een smartlap of een liedje over de haven moet eens praten met Martin Snijders. Hij staat achter de toonbank, ai twintig jaar. Hij verkoopt niet alleen platen, hij zingt zelf ook lied jes en zet ze op de plaat „Zegt „Romartin" u niets? Of „duo Snijders"? Misschien gaat er bij u een lampje branden bij „Duo X". Of de sterke tekst „Ha fijn, ha, fijn, een borrel van Florijn". Dat heb ik gezongen," al dus de 37-jarige platenverkoper. Bas Van Duin DuoX Goedkoop I. Martin Snijders temidden van zijn platenmateriaal Onder de aanmoedi- gingskreten van hun in- spekteurs en rayonagenten werd op het Eurekaterrein in Rotterdam- Noord en spor tieve wedstrijd gespeeld lussen de Schiedamse en Capelse be zorgers van Het Vrije Volk. Ca- példe won de slag met 4—1. Goalgetters John Hendriks (3 keer) en Frans Knip- meijer (1 keer) scoorden voor Capelle en Ron Ververs voor Schiedam. De voetbal lende bezorgers en Het Vrije Volk zijn zo enthovsisast dat het idee is ontstaan om een competitie met 16 bezor gerselftallen te gaan spelen. De sportieve ver liezer, het Schiedamse elftal staat keurig in het gelid voor de 'staatsiefoto'. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Een zware vrachtwagen stopt bij het Vracht Attto Cen trum Rotterdam (VAC) aan de Smirnoffweg in de Waalhaven. Leo van Gast is één van de eerste bezoe kers van het pas geopend centrum waar vrachtwa genchauffeurs kunnen slapen, eten, douchen, tanken of een biertje drinken. Van Gast heeft de dag er op zitten. Hij verlaat zijn truck om een hapje te eten. Het nieuwe centrum bevalt hem pri ma. Byna iedere avond stopt hij even voordat fiij naar huis rijdt, naar Spij- kenisse. Roel van Maasdijk (rechts) aan tafel met twee Duits*! collega's. Nog een dik half uurtje en dan is hij thuis. Hi j heeft een eenvoudig menu voor iets meer dan eerl tientje besteld. De "afwezigheidstoelage" steekt Roel ir| eigen zak. Thuis slapen Na een verkwikkende slaap maakt een vrachtwagen-! chauffeur zijn bed op. Hij is nog één van de weinigenI die van de slaapgelegenheid gebruik maakt De mees-I ten brengen de nacht thuis door. „Maar daar komfl spoedig verandering in", aldus de beheerder van hetI VAQ „icxmneer de chauffeurs het nieuwe centrum le-| ren fcennen." Goed eten Eén voor één komen de jongens binnendruppelen in de slaapkamer van Jasper. HEt is een warme zondag middag en uw verslaggever probeert een aantal in drukken op te doen van een Schiedamse Jazz-roek for matie, die onder moeilijke omstandigheden moet repe teren. Universe bestaat uit Remus Aussen op basgitaar; Jasper de Koster op gitaar en dwarsfluit; John van der Sluis op trompet; Frans Mineur op drumsBernard Scholte op saxofoon en Thom van der Linden op key boards. Nadat de jongens een paar nummers gespeeld hebben, besluiten we om ons gesprek te voeren op het dakterras. Van onze verslaggever RENéSAUVEUR SCHIEDAM - Ten prettige bijkomstigheid van het Pop-overleg is, dat het een soort verbroedering teweeg brengt tussen muzikanten in Schiedam. Je leert een hoop jongens kennen en de concurrentiegedachte is sinds die tijd een stuk minder geworden', aldus Frans Mineur, drummer van Universe. De overige leden van deze Schiedamse Jazz-rockfor- matie onderschrijven deze stelling. Remus Aussen, bas sist, maakt het beste duidelijk welk effect het Pop- overleg in bovengenoemd opzicht heeft gesorteerd. Tijdens het festival op het Museumplein op 31 april, was mijn installatie naar de knoppen. Toen kon Uni verse eigenlijk niet optreden. De bassist van Jada, een andere Schiedamse band, stelde toen heel spontaan zijn installatie ter beschikking. Daardoor konden we toch optreden, waarvoor toe deze jongen heel erkentelijk zijn.' Beatrix Plantage-festival Een goed begin Is het... BETERE DANSWERK Déngschoof STODIO SWING ScWMam m 010-713071 'Duo X heb ik van Kartner Overgenomen' „Ja, die borrel van Florijn is mijn werk. Je hoort op de radio of televisie verschillende stem men maar dat heb ik in mijn eentje gezongen." zegt Martin. Op de toonbank legt hij zijn zelf gezongen stapeltjes singletjes en langspeelplaten neer. Hij is be gonnen als Romartin - een sa mentrekking van Rotterdam en Martin - op 11 oktober 1963, de dag dat Edith Piaf haar laatste adem uitblies. Liedjes uit die periode: „Maar Marian die kan het beter" en „Wat een song". Op de hoesjes staat een net koppie van Snijders: kort ge knipt haar met een lik vet er in en een brede glimlach. „Ach ja," verzucht Martin, „van die foto's werden ansichtkaarten ge maakt Die voorzag ik met mijn handtekening en deelde ze uit aan het publiek. Een mooi visi tekaartje." Uit die periode stamt ook dit fragmentje van een meedeiner: „Moet je voor de zon nu echt naar Cannes? Geloof me. op Ameland daar kan hij er ook wat van." De stem van Romar- tin klonk toen nog hoog. Jaren later kwam wat meer bas in zijn stemgeluid. Van Jade Buiterman (van de Ramblers) moest Martin wat nteer aan dacht aan zijn uitspraak beste den Als ik over rode rozen zong, moest ik mijn lippen in een tuit je vouwen. Zo wilde Jack dat al tijd. Ik was gewend met een Rotterdams accent te zingen. Met de mondhoeken naar achte ren wanneer de "o" aan de beurt kwam Maar wanneer het over Rotterdam ging. moest ik wel die -uitspraak gebruiken. Zo dacht Buiterman er over", her innert Snijders zich. In die periode verscheen An dre van Duin op de planken met zijn zelf samengestelde bandjes waarop hij allerlei acts bouwde. Ja, dat was leuk. Ik heb hem getemd in zijn beginperiode. Nu heeft hij het gemaakt Ec heb nooit gedacht aan de top. André deed dat wel. Hij heeft een hele boel risico's genomen. Voor mij hoefde dat niet Ik had de instelling: zingen voor je plezier, niet voor de poen. Dat doe ik nog steeds. Geef mij maar een tuinhuisje tijdens de week einden. Heerlijk vind ik dat En André moet dan weer optreden. Ik doe het wanneer ik zin heb," zegt Martin. De singlehoesjes werden iets gewaagder. Het nummer „Een echte Arabier heeft een harem" werd geïllustreerd door twee half naakte dames die een sjeik omringen met zorg en liefde. „Te bloot" vond Philips die het singletje uitbracht. Later werd het plaatje op de markt gebracht in een kuis hoesje. „En dan te bedenken wat bijvoor beeld dief Van Oekel nu op zijn hoezen laat zetten. Ik zet die al tijd een beetje achteraan in de platenbakken. Tjonge, tjonge wat is er een hoop veranderd," stelt Snijders. Dan bestaat Romartin niet meer. Snijders noemt zich voortaan duo Snijders. Hij zingt dan samen met zijn vrouw. Over de stem van zijn echtgenote zegt Martin: „Die lijkt veel op de stem van de Zangeres zonder naam van vijftien jaar geleden." Samen met zijn vrouw zingt hij veel havenliedjes die bijna alle maal op de langspeelplaat zijn gezet Twee jaar geleden werd duo Snijders benaderd door platen maatschappij Dureco. Pierre Kartner en Annie de Reuver zongen toen nog onder de naam duo X een naam die alleen Du reco mocht gebruiken. Maar Pierre werd zo populair met on der meer zijn smurfenlied dat hij geen tijd meer had voor duo X. „Dureco vroeg of wij onder de naam duo X wat op de piaat wilden zetten. Maar onze echte namen zouden niet op de hoes komen Zo weet bijna niemand dat mijn vrouw en ik achter dat duo zitten. Geheimzinnig hé," legt Martin uit Martin: Dat zijn we allebei Geen hond die dat in de gaten heeft Zo kan de platenmaat- WW#?/, ••■T II I I-I Mfffflt 'schappij een album goedkoop opvullen." Met plezier vertelt hij over zijn klanten die soms naar duo X vragen. Ja, dat ben ik, leg je ze uit Maar denk je dat de men sen dat geloven? Welnee, ze kij ken je aan en denken: die vent is gek. Maar de klanten weten niet wie dan wel achter die naam zit Ach. de mensen kopen duo X niet Martin Snijders en zijn vrouw. Wel jammer hoor. want zo blijf je anoniem. Duo X is alleen op de plaat te beluiste ren. Niemand mag onder die naam voor de televisie of op de rad» optreden," zegt Martin. Duo Snijders treedt nog regel matig op. Martin gaat echter nooit op de planken zonder zijn mascotte» een metalen minia tuursingletje dat aan een ket tinkje rond zijn nek hangt .Zonder dat ding zing ik niet goed. Onzin natuurlijk, maar ik ben nu eenmaal bijgelovig," zegt de platenverkoper. Uit zijn hoofd weet Snijders dat hij in zijn leven elf elpees en een dubbelalbum bij elkaar heeft gezongen. Over zijn sing letjes zegt Martijn: „Het zijn er dertien. Maar schrijf dat het er veerden zijn, dan voel ik me een stuk rustiger" Het eerste wat Leo doet is zijn baas bellen. De lading is hij kwijt Alles is gladjes verloper». „Heb je nog iets voor me mor gen?", vraagt hij door de tele foon. Staatssecretaris Neelie Smit- Kroes van Verkeer en Water staat opende het nieuwe com plex op 25 maart Het VAC be slaat 4 hectare grond waarop een parkeerplaats, een restau rant, een garage- en servicesta tion en een douche- en wasgele genheid met daarnaast 24 bed den zijn gebouwd. „Dit nieuwe centrum zal zeker een positieve bijdrage leveren aan een betere serviceverlening voor de vrachtwagenchauffeur in het binnen- en buitenland", zo liet zij tijdens haar toespraak weten. Collega's Isaac van Hennink. Roel van Maasdijk en Leo zelf slapen meestal thuis bij hun vrouw. „Ik zal zon bed eens proberen", zegt Leo, „maar al leen voor de gein. Een gewoonte za! ik er niet van maken. Spij- kenisse ligt slechts op zo'n 20 ki lometer afstand van de Waalha ven." Ook Roel van Maasdijk heeft weinig baat bij een bed, ontbijt en douche voor dertig gulden. „Ik woon in Lexmond, onder Utrecht Het komt wel eens voor dat ik vertraging oploop. Als ik hier moet zijn kan ik beter mijn wagen de parkeerplaats oprij den en op het bed achter mijn stoel slapen. Van mijn baas krijg ik een ..afwezigheidstoela ge". Als je van huis bent moet je kunnen eten en slapen. Daar is dat extraatje voor. Door in de cabine te slapen steek je die toe lage zo in je zak. Dat tikt enorm aan als je het veel doet", aldus RoeL r Toch is het nieuwe vracht autocentrum al aardig in trek. Voor een „trucker" is het geen pretje om wakker te worden óp een verlaten parkeerplaats, ver stoken van alle accommodaties. Slapen in' de cabine naast het vrachtautocentrum is veel com fortabeler; de volgende ochtend kan de chauffeur ontbijten en zich op zijn gemak wassen. Vooral internationale chauf feurs zouden op deze manier van het VAC gebruik kunnen maken. „Maar ik geloof niet dat veel buitenlanders een over nachting willen betalen. Een bed. douche en ontbijt kost hier dertig gulden. En om je combi natie te kunnen parkeren voor een nacht ben je zeker tier. gul den kwijt Veel buitenlandse collega's hebben dat er niet voor over. De geloof dat de Neder landsechauffeurs een hogere le vensstandaard hebben. Veel En gelse cabines hebben nog niet eens een slaapbank", zegt Roel. Het parkeerterrein is omheind door stevig hekwerk.. In de hoe ken staan grote lichtmasten die 's nachts het gehele terrein royaal verlichten. „Ze hebben goed nagedacht bij het ontwerp van dit terrein", vindt Roel Maasdijk. „In Rot terdam wordt gestolen als de ra ven. Ik heb mijn trailer wel eens tegen de voorkant van een an dere wagen gezet Mijn achter deuren konden niet worden ge opend, dacht ik. Toch hebben dieven hm slag geslagen door de achterste wagen weg te rij den. Zo konden ze wel bij mijn deuren. Maar dat zal moeilijker gaart bij dit centrum. Hoog hek werk en fel licht zijn twee aardsvijanden van dieven. Jam mer dat het parkeren hier geld kost Voor een paar uurtjes op klaarlichte dag kun je beter je vrachtwagen ergens kwijt waar het parkeren niets kost De kwaliteit van het eten vin den de meeste chauffeurs uit stekend. Voordat Leo van Gast wat meer bijzonderheden wil geven, moet hem eerst iets an ders dringend van het hart „Veel mensen willen weterl hoe het leven van een vracht- wagenchauffeur ts. Veromcj denkt daar handig op in tel springen door een programmal als „De Vlam in de Pijp" metl Henk van Wijngaarden uit tel zenden. Dat is de grootste kolder! dié ik ooit heb meegemaakCAt- leriei leuke plaatjes maar del werkelijkheid komt met aan| bod. Be lach me dood als ik diej glimmende bakbeesten door de| bocht zie scheuren. Op de Belgische televisie zagl ik laatst iets veel beters. DatI ging over een chauffeur die zelf I een vrachtwagen had gekocht I Bij de bank zat hij diep in del schulden. Zijn vrouw kon del spanning niet meer aan en ver- I liet hem. Kijk, dat is soms het j echte leven van een vrachtwa genchauffeur. Wij zijn ais .chauffeurs meer gebaat bij dit j nieuwe centrum dan bij een om roep als Veronica die allerlei onzin over ons dé tucht inslin- gert" En wat denk je van het radio- 1 programma „Truck" van Wtm Bioemendaai? Leo: „IJat is een programma dat gelukkig dichter j bij de realiteit van ons beroep staat AJleen ais ik voorbij Am- hem ben, kan ik de zender niet meer ontvangen. Mi 'Soms doen wij een beetje moeilijk' Het gesprek met de leden van Universe vindt plaats op het dak van het huis waar Jasper woont Enerzijds omdat het lekker weer is, anderzijds omdat de re petitieruimte van de groep der mate benauwend is, dat een normaal gesprek er nauwelijks mogelijk is. Universe oefent in de slaapkamer van Jasper, die een aantal Idolen van hem aan de muren toont Naast Jimi Hendrix en Erie flapten, ent» waar ik Richie Black more en Alvin Lee. Versterkers en in strumenten staan her en der in de kamer, alles bovenop elkaar, zodat je nauwelijks een vin kunt verroeren. Het is duidelijk dat Universe zich moet behel pen. Maar beter zo dan helemaal niet* Mede door het gebrek aan oefenruimte is Jasper behoor lijk actief binnen het Pop-over- muziek die Universe speelt schrijft de groep allemaal zelf. 'Dat gaat meestal al» volgt', zegt Remus. 'Eén van ons heeft een paar ideeen. die hij ons Iaat ho ren. Met z'n allen werken we die ideeén dan verder uit waarna er min of meer vanzelf een nummer ontstaat Wanneer we dat nodig vinden, schrijft Jasper er een tekst bit Jasper: „In het begin waren we met Universe van plan om alleen instrumentale nummers te doen. Maar dan bestaat het gevaar, dat je als muzikant te veel aan accoordenschema's hangt en het noodzakelijke contact met het publiek verliest Daarom streven we nu naar een vorm, waarin melodieuze en swingende dansmuziek samen gaan. Het resultaat blijft dan dansbaar en toch goed genoeg om naar te luisteren." .JSoms doen we een beetje moeilijker dan eigenlijk nodig is" vervolgt hij. „Dat bleek heet duidelijk op het museumfesti val. Een week daarvoor besloten we in een melige bui om toch een speciaal nummer te doen met als onderwerp de troons wisseling. Die middag maakten we een heel lekker reggae-ach- tig nummer, "Beatrix achter op de riks". Als je zag hoe het pu bliek daarop stond te swingen, dan is het ineens duidelijk dat je ook op een eenvoudige manier het publiek kan bereiken." Maar deze gedachte gaat niet altijd op. De groep componeert eofe rtrrrtal niet op die manier, want daarvoor zijn de Jongens net even te serieus met hun mu ziek bezig, Frans Mineur, één van de oprichters van de band, studeert aan hel conservato rium Eem teken dat hij zijn muziek wel degelijk serieus neemt Ook Thom van der Unden, keyboardspeler is al lang met muziek bezig. Vanaf zijn zesde jaar speelt hij piano. Zij favo riete muzikant is Stevie Won der. door wie hij in zijn eigen spel geïnspireerd wordt Thom en Frans zijn de beide oprich ters van Universe. Ze waren toen dertien jaar oud en zaten op de scholengemeenschap Spie- ringshoek. Met twee' Rotter damse muzikanten, die de groep completeerden, waren ze dik wijls te zien op schoolfeesten. Later heeft ex-Nazareth toet senman Barry Roberts nog deel uitgemaakt van Universe, maar Thom bleek gewoon beter, zodat Roberts het veld ruimde. De blazerssectie van Universe bestaat uit John van der Sluis op trompet en Bernard Scholte op saxofoon. John is liefhebber van hard-rock muziek. Bernard, die toevalligerwijs op de dag van het interview jarig is, houdt nxxr van free?jazz. HIJ speelt ook in een free-Jazzgroep, The Farts genaamd. Daarin speelt hij trompet „Ik speet pas sinds 1% jaar saxofoon. Het is weer eens wat anders. Met Universe speel ik andere muziek dan met de Farts, en de afwisseling daartussen vind ik fijn" Voor de tweede keer die mid dag komt het Pop-overleg ter sprake Remus: „liet Pop-over leg is in zijn opzet uitstekend. Maar het moet ervoor waken vind ik. dat het niet als impresa riaat gaat fungeren voor de aan gesloten groepen. Iedere band kan zich aansluiten, maar plet iedereen die een gitaar en een drumstel heeft is tegelijkertijd al een band Frans vult hem iet wat cynisch aan: Je hebt jam mer genoeg bands die wel kun nen spelen en bands die dat niet kunnen." Straks in augustus is Universe te zien en te horen tijdens het Pop-bouwwerk, de naam voor- het komende Plantagefestival. „Ik vind dat er een goede plan ning voor moet worden ge maakt, zegt Jasper. Het festival ssi representatief moeten zijn voor de muziek zoals die in Schiedam gemaakt wordt De volgorde en de groepen ztjn in middels bekend, en het scheelde maar een haar of we hadden niet eens meegedaan. Tijdens een vergadering was er besloten dat alleen die bands konden op treden, die op de vergadering vertegenwoordigd waren. Ik kwam op het laatste moment binnen, en gelukkig kon ik daarmee ons optreden nog veilig stellen." Het pop-overleg brengt mu ziek als vermaak, zeggen de le den van Universe. Als daar dan bands bijzitten die dat niet doen. dan ts dat niet helemaal juist „Daarom vinden wij een groep als bijvoorbeeld S5 niet representatief om op Pop bouwwerk op te treden. Die jon gens maken muziek die veel meer moet worden gezien als een uiting van maatschappijkri tiek. Op zich is dat best maar met op zo'n festival.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 5