Begin van 't einde jen en ste lonen op peil honden Olieprijzen niet gelijk m zee Directeur verpraat miljoen Bij overval in club verkracht Franse snperbom VPRO VALT IN CRISIS PvdA-verkiezingsprogram: f lot H eer Idenburg niet naar Moskou makker? Onder trekker omgekomen Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee™ 1 I HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 1 Regenbuien én iO% LENING 1SSO I Maandag 9 juni 1980 34e jaargang no. 10104 Ook een minister-president kan beloften niet straffeloos breken. Met zijn rauwe aankondiging dat de koopkracht van minimumloners en uitkeringstrekkers niet meer gega randeerd kan worden tegen alle toezeggingen in heeft premier Van Agt niet alleen grote onrust onder de laagst betaalden veroorzaakt Ook elders steekt het verzet de kop op. Bij de voorman van de christelijke werkgevers, S. J. van Eijkelenburg, zelfs. Maar ook in het eigen kabinet. Minister Albeda en staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) verzetten zich met de portefeuille in de hand. Op de laatste partijraad van de Anti Revolutionaire Partij zaterdag staken zij hun verbij stering over de laatste solo van premier Van Agt niet onder stoelen of banken. De minister van sociale zaken, in het kabinet eerst ver antwoordelijke voor lonen en uitkeringen, vernam voor het eerst iet? van de visie van de premier toen hij zaterdagoch tend de kranten opensloeg. Het overleg, dat die minister deze week met vakbonden en werkgevers moet beginnen over loonmatiging voor '81, heeft weinig zin meer, nu Van Agt de uitkomsten ervan heeft vastgelegd. Woede bij de vakbeweging, verzet zelfs bij een vooraan staande werkgever, grote irritiatie in zijn eigen kabinet. Het lijkt er op dat premier Van Agt zijn hand heeft over speeld. Dit zou wet eens het begin van het einde kunnen zijn. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De PvdA wil koste wat het kost de koopkracht van de minimum-inkomen? en de daaraan gekoppelde sociale uitkeringen in stand houden. Dreigt dat te mislukken, dan moet er maar extra worden be zuinigd op overheidsuitgaven die geen werkgelegen heid kosten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG/UTRECHT - Premier Van Agt blijkt met zijn uitlatingen over de aantasting van de sociale minima spanningen in zijn eigen kabinet te hebben opgeroepen, die volgens sommige politici de inleiding zijn op de val van zijn kabinet in juli of augustus als de begroting 1981 moet wor den vastgesteld. Portefeuille (Van een onzer verslaggevers) PETTEN - Actiegroepen hebben vanmorgen in Petten en IJmuiden geprobeerd het vervoer van 1800 ton atoomafval naar de Atlantische Oceaan tegen te houden. De mobiele eenheid verwijderde eerst 120 leden van de actiegroep „Breek Atoomketen Nederland" (BAN), die de poort van de kernreactor in Petten (ECN) met kettingen hadden geblok keerd. Later droeg de politie demonstranten weg. die in Vel- sen probeerden vrachtauto's met het afval tegen te houden. Agenten van de mo biele eenheid slepen leden van de actie groep "Breek Atoomketen Neder land" weg, die op een brug in IJmuiden een transport van radio-actief afval probeerden tegen te houden. Het atoom afval komt uit Pet ten en is bestemd voor dumping in de Atlantische Oceaan. Klompen Q Zie verder pag. 5 ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma.t/mvr. vis 17.45-19.08 oor zaterdag van 9X0-16.00 oor STAAT PER NEDERLANDEN Inschrijving volgens het tendersysteem op 10 juni a.s. van 9 tot 15 uur vla banken en commissionairs V. (Van onze radio- en tv-redactie) AMSTERDAM De VPRO heeft zichzelf zaterdag middag in de grootste crisis sinds de „staatsgreep van 1968" gestort: Het grootste deel van het bestuur trad tijdens de Ledenraadsvergadering woedend af, de VPRO-directie kondigde aan de 180.000 leden zelf te gaan raadplegen en tot komende herfst zal de VPRO zonder voorzitter en met slechts vier van de elf be stuursleden opereren. Q Zie verder pagina 5 Stuur Het Vrije Volk naar Postcode: Plaats Soort abonnement: O kwartaal o jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst Rog 2 weken gratis. AJs beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: .Plaats:. Kleur: O rood o bruin O blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder m postzegel aan; Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 1 3000 VB Rotterdam. Sm» r HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Wilhstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 Want herstel van de werkge legenheid. terugdringing van de werkloosheid tot 150.000 in 1985, zal het hoofddoel moeten zijn van een regerende PvdA. Dat staat in "Weerwerk", het van middag gepresenteerde ont- werp-verkiezingsprogramma van de socialisten; In de komende kabinetsperio de zullen er volgens dat pro gramma 300.000 nieuwe "banen bij moeten komen. Dat kan al leen door „een niet geringe da ling van de koopkracht voor een groot deel van de inkomenstrek kers" en door een betere verde- (Van onze soc.-econ. redactie) ALGIERS - De olieprijzen van de OPEC-landen worden voorlopig niet gelijkgetrokken. In Algiers heerst pessimisme over een goede afloop van de conferentie van olieministers van de olieproducerende landen. Overigens wordt na de jongste stijgingen ook geen algemene prijsverhoging meer verwacht. De prijzen variëren nu tussen de 28 en 38 dollar per vat van 159 liter. Saoedi-Arabië met name doet de laatste tijd verwoede pogingen de prijs niet te laten stijgen. Een compromisvoorstel van Irak om een basisprijs van 32 doilar.per vat af te spreken is door de Saoediarabtsche sjeik Yamani als onaanvaardbaar af gewezen. Zijn land; zou de prijs, dan'met vier dollanmoeten ver bogen, Iran zou zijn olie drie dollar goedkoper moeten ma ken. Saoedi-arabië wil ook geen afspraken maken óver de om vang van de produktie. Veel bewolking en nu en dan regen. Minimumtemperatuur omstreeks 11 graden. Middag- temperatuur ongeveer 19 gra den. Zwakke tot matige noord oosten wind. «juni «&7 zon onder 21-30 maan op onder 01.17 18.33 ling van het werk (arbeidstijd verkorting. deeltijdarbeid, be drijfstijdverlenging). Het ontwerp-programma van de PvdA kiest voor het gelijk blijven van de reële lonen tot aan modaal 33.000) inclusief de zogenaamde post incidenteel. Dat betekent dat de modale werknemers die geen profijt trekken van periodieke loons verhogingen, promoties, vuil werk-toeslagen e.d. er in de PvdA-visie op achteruit zullen gaan. - Over bewapening en Navo, waarvan Nederland een "kri tisch lid" moet blijven, zeggen de programma-opstellers o.m.: „De eenzijdige stappen, die Ne derland de komende vier jaar moet zetten, hebben een kerwa- penvrij Nederland als einddoel en dienen een kemwapenvrij Europa naderbij te brengen." Van Agt zet bestaan kabinet op Minister W. Albeda: "Eerst alle andere inkomens." Minister Albeda van Sociale Zaken (AR) en diens staatsse cretaris De Graaf (eveneens AR) reageerden in de wandelgangen van de laatste AR-partijraad in Utrecht zeer verbolgen op de uitspraken van Van Agt op diens persconferentie van vrij dag. dat de sociale uitkeringen en de koopkracht voor mini mum-inkomens omlaag zullen moeten. „Als dat het kabinetsbeleid wordt, zai men een andere mi nistervan Sociale Zaken moeten Atoomafval naar edrukt Bij de kernreactor in Petten wordt radioactief afval verza meld uit ziekenhuizen, laborato ria en fabrieken. Eens per jaar wordt dit ;afval via de Hoog ovenshaven in IJmuiden naar de-Atlantische Oceaan gebracht en daar overboord gezet. Minister Ginjaar van volksge-; zondheid heeft onlangs nog toe stemming gegeven voor deze dumping. Vier milieuorganisa ties zijn tegen dat beslu,. in be roep gegaan bij de Raad van State. Vandag en morgen zullen ei .nog 70 ritten met het radioactie ve afval vanuit Petten worden gemaakt De actievoerders, be halve leden van BAN ook beho rende tot „Stroomgroepen" uit heel Nederland en de actiegroep Onkruit, zullen blijven probe ren transporten tegen te hou den. ECN-directeur Pelser had de acties tegen de afvaldumpïng wel verwacht „We zijn ondanks het beroep bij de Raad van State met de afvoer van het afval be gonnen. Wij hebben een ver gunning. en die is niet geschorst of ingetrokken." De eerste lading afval werd vanmorgen om acht uur in een schip bij Hoogovens geladen. zoeken." zo zet Albeda bitter. Met deze uitspraak stelde hij in feitede portefeuiliekwestie. Albeda, die de uitspraken van Van Agt op zijn terrein pas las in de ochtendbladen van zater dag. toonde zich ook op radio en televisie zeer ongelukkig met die uitspraken. „De sociale uit keringen en de minimum-inko mens kunnen pas het laatst aan de beurt komen. Eerst moeten alle andere inkomens inleve ren," zei hij. Duidelijk werd ook uit uitla tingen van Albeda en De Graaf dat zij het de premier bijzonder kwalijk nemen, dat deze aan de vooravond van een vermoede lijk nieuw overleg met de vak beweging en de werkgevers een schot voor de boeg gaf, dat deze besprekingen alleen maar kan frustreren. Staatssecretaris De Graaf beaamde tegenover ons dat dit lopen mét grote klompen door de porceleinkast is. Van Agt krijgt trouwens ook moeilijkheden met de CDA- fractie. Het Kamerlid J. van Houwelingen, op de AR-partij raad het fractiebeleid verdedi gend, stelde, dat de fractie grote bezwaren heeft tegen de forse bezuiniging op de overdrachts uitgaven. „Ons uitgangspunt solidariteit tussen actieven en niet-actieven staat op gespan nen voet met de uitspraken van de minister-president," zei hij. i ;L l (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - NOC-voor- zitter Koos Idenburg gaat niet naar de Olympische Zomerspe len in Moskou. De NOC-praeses stemde destijds als enig HOC- bestuurslid vóór een boycot van de Moskou-Spelen, en vindt het om die reden ongepast als dele gatielid naar Moskou af te rei zen. Het NOC-bestuur wordt nu in Moskou vertegenwoordigd door de heren Van der Krol en Frese. MOSKOU - De Sovjet- Unie kampt met een chronisch gebrek aan pa pier. In cafetaria's en snackbars moeten de klanten zich behelpen met vliesdunne papieren servetjes, die dan boven dien nog in repen van maar een paar centime ter zijn geknipt. Een jon ge vrouw op de kraamaf- deling van eenziekenhuis vond geen wc-papier op het toilet, maar alleen stukjes van de Prawda van de vorige dag. Al deze ongemakken zijn symptomen van het alarmerende papierte- knr» jr. het land met de grootste houtvoorraden ter wereld. Ongeveer een derde van de 22,4 miljoen vierkante kilometer die de Sowjet-Unie beslaat wordt door wouden in beslag genomen De Russische papier- produktie was in 1979 nog vijf percent lager dan het jaar daarvoor en bedroeg slechts 5,2 miljoen ton. In datzelfde jaar produceer den de Verenigde Staten 27 miljoen ton, hoewel dat een recordopbrengst was. Het papiertekort stelt niet alleen de (oiletgan- gcr maar ook de Russi sche kranten- en uitge verswereld voor grote problemen. De oplagen van de tijdschriften zijn teruggesehroe'd. Het po pulaire weekblad Ogo- nyok bijvoorbeeld zag Zijn oplage van Uvee mil joen tot 1,8 miljoen exemplaren zakken. LONDEN - Een Britse maatschappij probeert ver geefs iets terug te krijgen van het geld - dat één van haar directeuren de afgelo pen jaren "op kosten van de taak" aan een prostituee heeft gegeven. De 32-jarige vrouw kreeg In drie jaar tijd ongeveer één miljoen gulden om roet de nu 56-ja rige man te praten. Sex kwam er niet aan te pas. De eerste keer gaf de man 50 gulden, maar later kocht bij onder andere een hotel van anderhalve ton voor haar en gaf auto's en hui zen. De twee dochters van de vrouw mochten naar een privé-schooL De directeur is inmiddels failliet en zijn benadeelde firma probeert met een pro ces nog iets van het geld te rug te krijgen bij de praat- genoot van de man. De vrouw heeft nu toegegeven dat zij en haar man, sinds duidelijk Is dat de maat schappij stappen zou onder nemen, in korte tijd er een half miljoen door hebben gedraaid. De vrouw vertelde dat zij zelf nog maar 500 gulden op de bank heeft staan en haar man nog iets minder. Het geld is onder andere opgegaan aan dure vakan ties naar Thailand en Bar bados. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u belten van 8.00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag. KLAASWAAL - De 60-jari- ge C. Boogaards is zaterdag in Klaaswaal om het lever» geko men toen zijn tractor kantelde Hij kwam onder het gevaarte in een sloot terecht in stikte in de modder (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Twee gewa pende en gemaskerde mannen, naar aangenomen wordt buiten landers, hebben gistermorgen tegen sluitingstijd een overval gepleegd op de nachtclub Can Can aan de Van Vollenhove- straat Tegen vier uur kwam het tweetal binnen en dwong het de beheerder het kasgeld af te ge ven. 2500 gulden in totaal. Om hun eis kracht bij te zetten loste een van de twee een schot dat de beheerder rakelings miste. Vier aanwezige vrouwen moesten hun portemonnee afge ven. Twee van hen werden sa men met de beheerder en een uitsmijter opgesloten. De andere twee vrouwen werden volgens de politie vervolgens verkracht en daarna ook opgesloten. Het duurde anderhalf uur voordat de zes zich konden be vrijden en de politie waarschu wen De mannen waren toen spoorloos verdwenen. «li Ilni« W» *».-<*• *idP '«MC* -*#y- PARIJS Binnenkort zal Frankrijk technologisch in staat zijn een zeer krachtige neutro nenbom te vervaardigen, zo heeft het Franse dagblad Quoti- dien de Paris dit weekeinde ge meld. Volgens het dagblad zijn Franse onderzoekers na proeven in de Stille Oceaan tot de con clusie gekomen dat ze een nieuw wapen kunnen maken dat een >4 zóne van ongeveer dertig kilo meter met neutronen kan besto ken. V dgens de Quotidien de Paris Is dit nieuwe wapen niet alleen tactisch, maar ook strategisch (op lange afstand omzetbaar); Daarmee zou het tijdperk van de derde generatie kernwapens al begonnen zijn, zo menen de Franse geleerder». Aanleiding tot deze chaos: De VPRO-Ledenraad wilde (met 21 tegen 24 stemmen en zes ont houdingen) tegen het advies van het VPRO-bestuur het VPRO- Bedrijf in de toekomst geen „vrij mandaat" geven om radio- en tv-programma's te maken Grote ruzies waren aan deze gang van zaken voorafgegaan Voorzitter mr Tom Laus en vi- ce-voorzitter mr J Witsen had den al aangekondigd er vooral wegens ..onbestuurbaarheid" de brui aan te geven, maar zij tra den samen met nog vier be stuursleden een uur eerder af dan ze reglementair van plan waren De Ondernemingsraad van de VPRO mengde zich óók in het debat en dreigde met stappen bij de kantonrechter Alstublieft. Voor a Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee- Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat -wél is) uw naam W oPSeven? „at Das geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groea Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit. die is uitstékend! naam: Adres:

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1