Jongens bedreigen bewaker met mes 'Kiss off Boris In mei één verkeersdode Slang in tuin OPENING HET CHINEES INDISCH RESTAURANT THE GOLDEN schiedam Oorlog Onderdrukken lichtvaardig .H a Groenvoorziening Blind Steun te SchkKtem Mnmwwia Opmüngwkoittog vmn 16-6 tot 16-7 16% qp hi girrf/rfai? ZATERDAG 14 JUNI 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA Van onze verslaggever BAS VAN BOCHOVE SCHIEDAM - "We begonnen met vijlen. Dat ging zo: een stuk ijzer in de bai.Kschroef, een vijl in je han den en dan op maat van de muziek vijlen. Dat ging een tijdje goed. maar toen was het afgelopen. Terwijl de werkmeester een maagverzakking kreeg van woede, werd er polonaise gelopen en hard gezongen. Er was ook nog een werkmeester, Herr Klem geheten, met een paar uitpuilende ogen. Die heette al gauw puiloog, kik ker en Boris Karlov. Die vent was zo lelijk als zeven vloeken en stom! En daar moest je het bankwerkers vak van leren." „Er brak een rustige tijd aan. Wat gebroken benen, polsen, knellende vingers, hersenschuddingen, I bloed- en brandblaren. Maar dat is normaal.." Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - "Jarenlang hebben zij een wijk als Oost laten verkrotten en nu ineens het toverwoord •Stadsvernieuwing'. De ISR-regeling houdt eigenlijk niets in want je blijft toch alles zelf betalen (belasting- oenten). Zij verdienen er zelfs nog aan. Kijk maar als je een huisje hebt gekocht dat niet in de plannen past, dat moet dan gesloopt worden. Zij zetten er dan koop woningen neer, maar die staan niet op eigen grond maar op grond in erfpacht Zo verdienen ze er een aar dig centje bij en ons gemeentebestuur kennende zal het wel weer jaren duren eer alles rond is, zodat het geld eigenlijk aan plannenmakerij is opgegaan." Jaap Steyger: „grootste vloekbeest van Kabelfabnek Op maandag 16 funi a.$. zal worden geopand Groetwlaan 32 DRAGON Gelegenheid voor afhalen en dineren, 's-middags speciale lunches, prima keukan met billijke prijzen. Reservéren mogelijk. tjka geopend van 11.30-21.30 uur. tel: 010- 'èmèmmm De memoires van draadtrekker 'Het was 'n vak van bloed, zweet en tranen - Aldus een deel uit het door J Jaap Steyger geschreven boek, 'De Memoires van een draad trekker.' We zitten tegenover hem in zijn won.ng aan de Ho- gebanweg in Schiedam. Htj is 65 jaar en reeds tien jrar afge keurd. Ook hij heeft zijn tol moeten betalen voor het zware werk dat hij heeft gedaan als draadtrekker bij de Kabelfa- briek m Delft Een rug die niet meer wit. Jaap Steyger is een goede verteller, die zijn boek heeft opgedragen aan zijn vrienden en oud-collega's uit de Trekkerij en Walserij van de Kabelfabnek. Maar ook aan de nabestaanden van zijn overle den collega's. "Want draadtrek ker zijn wilde zeggen: bloed, zweet en tranen. Een keihard le ven. Van de 120 jongens waar mee ik heb gewerkt zijn er mis schien 20 m leven en lang niet allemaal gezond meer," zegt Jaap Steyger. Hij kwam m maart 1940 bij de Nederlandse Kabelfabnek in dienst na eerst nog bij De Por- celeyne Fles en bij de Lijmfa- briek als zoutzuurstoker te heb ben gewerkt "Maar als je 21 jaar werd moest je eruit Want dan moest je het volle loon ver dienen en werd je te duur voor de heren. Maar toen ik bij de Kabelfabriek ging werken, kwam ik meteen bij de bestbe- talende baas van Nederland te recht Ik ging van 25 per week naar 33,60 per week. Nou, dat was in die tijd een hele stap vooruit" Jaap Steyger was nog maar een maand bij de Kabelfabnek m dienst of de oorlog brak uit "Na de meidagen wilde de Ka belfabnek ons niet meer terug. Honderdvijftig man op straat Maar de vakbonden namen dat niet en zo konden wij dan toch weer aan het werk." zegt hij. Uit zijn boek blijkt dat een gebrek aan koper - waarvan draad getrokken wordt - het werk snel stillegde. En toen de Duitsers ook nog machines gin gen roven bleef er nog minder werk te doen. Na een periode van onderduiken in het bedrijf, werd Jaap Steyger met nog tientallen van z'n collega's op transport gesteld naar Duits land. In zijn 80 pagina's dikke boek zijn veel herinneringen uit die minder prettige tijd te lezen. Leuke voorvallen, maar ook minder leuke. Hij verhaalt waarom hij is gevlucht en hoe dat in zijn werk is gegaan. "Ik moest cihnderkoppen maken met nog elf anderen. Nou had ik nummer één en dat nummer moest ik ook in de koppen slaan zodat de moffen konden zien wie dat werk gemaakt had." "Er waren ook twee Moffen in onze ploeg. Om een lang verhaal kort te maken: één van die Mof fen nummer 12 - mocht mij niet Toen die bink foute cihn derkoppen had gemaakt zette hij er niet nummer 12. zijn num mer in, maar sloeg een nummer 1 in die foute koppen. Nou. je begrijpt dat zoiets onder sabota ge vieL Ik kreeg een tip en ben Si Oost moet gaan navelstaren Dit citaat is afkomstig uit een brief van Roel van Dalen, die hem namens het dagelijks be stuur van de Bewonerevereni- jpag Schiedara-Ooct heeft ge schreven. Het bestuur verwijt de gemeente dat het in Oost een grote rotzooi geworden is: „Het beleid dat het gemeentebestuur voert is heel erg asociaal" De bewonersverenlgtng heeft het over slecht onderhouden stra ten, pleiner^ vervallen wonin gen, weinig groen, geen halt toe- geroepen tegen de leegloop, geen wijkcentrum, geen beroeps- tBPêShti&fr ia hei clubhuis, half opbouwwerk, een asociaal be leid ten aanzien van bejaarden en buitenlanders. Ze vindt dat &000 gezinnen in Oost belazerd indruk dat de brief zeer licht vaardig is geschreven. Je kan niet zinvol praten op deze ma nier." De wethouder van Ruim telijke Ordening wijst erop dat de gemeente juist heel voorzich tig omgaat met eigenaar-bewo ners: in stadsvemieuwlngswij- fcen. «Wij stimuleren het initia tief om zelf woningen op te knappen. Het is een zinvolle' vrijetijdsbesteding en verhoogt de kwaliteit van oe woning We laten die woningen ongemoeid als het enigszins kan. Pas als de woning wegzakt vanwege de riearce fundering, zuilen we proberen een vinger ertussen te krijgen. Maar niemand zal het slachtoffer hiervan werden. Trouwens tot op heden heeft het zich nauwelijks voorgedaan. Ik Bil wethouder Zijdeveld ston den bijna de tranen in de ogen torn ftU van de brief hoorde: «Dit «eoct stellingen rite a* sim i gemotiveerd. Ik heb de eet le i stellingen toch kunnen onder bouwen, Als het ergens gebeurd is, dan boor ik het grasg. Het ge meentebestuur wil niemand be dreigen. •w1 In West waar sprake was van de sloop van een blok huizen, hebben bewoners het voorko men. want ze reiden gelukkig te zijn met ren opknapbeurt". „Aan gemeentewoningen wordt trouwens geen cent ver diend. Het is onmogelijk om er geld aan over te houden want volgers de wet moeten alle huurpenningen die over zijn ten goede komen aan die woningen. Over de huurverhoging na de verbetering kan gepraat wor den, maar het is zeker niet zo dat de bewoners voor alle kos ten op zullen draaien. De verbe teringen worden zwaar gesubsi dieerd". Ook de stelling over de riech te groenvoorziening vindt de wet houder pikant. „We hebben pas een grote pteinconstrucUe op het Van Hoffplein uitgevoerd. Dat daar grote vernielingen worden gepleegd, zegt eigenlijk meer over het functioneren van hef opbouwwerk. De gemeente heeft gedaan wat kon in overeenstemming met de bevo- ntrawi' ging. Gok w er een groot plan voor het Marani- plantsoen. Voor bejaarden zul len op de hoek Singei/Watt- straat woningen worden ge bouwd Er zijn bewoners die er- tegen hebban geprotesteerd, du» de bewr versverëniging zou ook op de hoogte moeten zijn van dere plannen. Ze zou de stukken over de stadsvernieuwing erop na meten lawn. Met zo'n serie sneren kan ik helemaal niets doof. In de brief die gestuurd is naar B en W, alle partijen en kranten, komen ook een aantai: sneren over bet club- en buurt huiswerk voor, het terrein van wethouder Posthoorn. «Zo'n brief draagt beslist niet bij tot de verbetering van de wijk Oost, het doel waar zowel de ge meente als de bewonersvereni ging voor staat Het vreemde vind ik ook dat niet het alge meen. maar het dagelijks be stuur dere brief heeft geschre ven". Wethouder Posthoorn komt tot vijftien punten die mede on der rijn hoede in Oost zijn ge realiseerd of op stapel staan, on der andere een centraal kruis- gebouw, een nieuwe kleuter school. een sportzaal die nu in aanvraag is bij het ministerie en een nieuw wijkcentrum. „Het geen in de Galileistraat gereali seerd is, noemen wij een wijk centrum. Dat re daar geen ande re wtjkgroepen toelaten, kun nen we niet heipen. Dat ze el kaar opvreten, daar hebben wij geen invloed op. Ik moet toege ven dat drie mensen ontslag teiëte» sEft&msK van de te - roepritrachten, maar daar kan ik niets tegen doen. Het geld voor die beroepskrachten is er". J* de opbouwwerker ook al ovenpannm? De denk dat er iet» heel andere fout rit in die wijk Het gaat erom dat mensen samen iets van de grond tillen. Ala ik dan zo'n brief lees word ik ontzettend kwaad. Het wordt tijd dat die bewonereverenlging een tijdje gaat navelstaren". in de nacht met nog vier ande ren gevlucht" In Kleef werd het vijftal ge pakt en teruggebracht naar Ber lijn. "In Gestapo-gevangenis Alexanderpïatz hebbe ze m'n ene oog blind geslagen." Maar ja, Steyger komt de oorlog ver der goed door en komt na de be vrijding wéér bij de Kabelfa briek te werken. Ook uit die pe riode wemelt het in zijn boek van anekdotes, bijnamen, leuke en minder leuke incidenten. Maar voor ik bij de Kabelfa briek taan beginnen, had ik een moeilijke periode achter de rug. Ik heb zo'n tic gekregen in Duitsland, dat ik maar voor me uit zat te staren. De dokter heeft meer gelukkig helemaal boven op geholpen. Ja. en toen weer naar de Kabelfabnek." Uit zijn boek: „Er brak een rustige tijd- aan. Wat gebroken benen, pol sen, knellende vingers, hersen schuddingen. bloedblaren. Maar dat is normaal..." We vragen Jaap Steyger waarom hij zijn herinneringen op papier heeft gezet „Ach, je praat zo wel eens over je werk. Wat je allemaal hebt meegemaakt. Toen op een, dag zei iemand tegen mij: Jaap,' jongen, jij moet je tevensloop eens op papter zetten. Nou ben ik een jongen van een drie-cen- tenschooitje, en dus helemaal geenschrijver. Maar die opmer king heeft me toch aan het den ken gezet In enkele maanden heb ik zo ruwweg wat beleve nissen genoteerd. En toen ik dat had nagelezen dacht ik: het lijkt allemaal een beetje opscheppe rig, maar het is toch allemaal echt gebeurd. Tben heb ik de steun ingeroe pen van de Kabelfabriek. Daar .hebben ze mijn notities uitgetikt en er een boekje van gemaakt Het zijn er niet zo gek veel, maar het leuke was, dat ik aan de voltallige direktie van de Ka belfabriek een exemplaar heb aangeboden. Er was zelfs een dominee die mijn boek had gele ren en die eens met mij wilde komen praten daarover. Moet je nagaan: een dominee met Ja--» Steyger praten. Het groc vloekbeest van de Kabe., briek." Hij lacht uitbundig en begint opnieuw te vertellen. Zoals al eerder gezegd: smakelijk, zeer smakelijk, alle voorvallen uit zijn boek. Ik begrijp uit zijn verhaal dat het leven als draad trekker zeer hard is geweest maar dat door de grappen en grollen en de poetsen die men bakte in de draadtrekker! j, men elkaar het harde leven nog enigszins probeerde te veraan genamen. „Zo is het meneer. Het was hard werken, maar er werd ont zettend gelachen. Niemand nam een blad voor zijn mond. Niet tegen elkaar, maar' zeker ook niet tegen haas of een chef. Ze wisten best dat wij hard genoeg werkten om aan onze prod uk tie te komen" (Van een onzer verslaggevers; SCHIEDAM - Drie jongens hebben op een bouwterrein aan de Scheepvaartweg een bewa ker met een mes bedreigd. De bewaker had de jongens in de kraag geval omdat zij bezig wa- (Van een cmzer verslaggevers) SCHIEDAM - Bij verkeers ongevallen in de maand mei is één dode gevallen. Vorig jaar in dezelfde maand waren er geen doden te betreuren. Het aantal ongevallen is in vergelijking met vorig jaar mei teruggelo pen. Toen werden 175 ongeval len gemeld, dit keer 162. Het aantal zwaargewonden was de afgelopen maand vorig jaar 3 en het aantal lichtgewonden was 17 en dat was vorig jaar mei nog 27. ren vernielingen aan te richten in de daar in aanbouw zijnde woningen. Toen trok één van de jongens, de 12-jarige G. de B. een mes en bedreigde de bewa ker. Politie heeft het drietal naast dé B. nog bestaande uit de 15-jarige C.N.K. en M. van P. op het bureau ingesloten en na een reprimande aan de ouders over gedragen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Mevrouw RL P. ontdekte tot haar verbazing dat Zich in een emmer in haar tuin een slang bevond van ongeveer 20 an. De slang werd overge bracht naar het dierenasiel de Kargahoeve. Van de eigenaar is nog niets bekend. i, «V*r. W "Kiss off." is het win nende onderschrift van de Stukgoedprijsvraag van deze maand, de laatste voorlopig voor de vakantie- tijd. Winnaar is Frans Vogel uit de Genestetstraat 25a, Rot terdam-Spangen. Hij ont vangt de eerste prijs van 100.-. Gefeliciteerd Frans! Je kent het principe: de aanhouder wint! De tweede prijs is voor W. de Heer, Rotterdam, met ."Kort Amerikaans" en voor mevrouw G. J. van Gorcum. Rotterdam, met "Kiss me Ka- te - not in this State." U ont vangt beiden de helft van 50,-, dus 25,-elk. De derde prijs van 25,- de len eveneens twee mensen, namelijk mevrouwM. Smith Wesael. Rotterdam. met H(V)rijverbod" en mevrouw C. Leewis, Rotterdam, met "iedere zoen-kost poen!" U ontvangt beiden 1230, "Erg moeilijk hoor. deze keer." zo was de algemene tendens van de inzenders. En ik moet eerlijk zeggen, ik had er ook niet zo snel een onder schrift voor weten te beden ken. De volgende keer maar «en die wat gemakkelijker is, zullen we maar denken. Trou wens, dat de vakantietijd reeds is aangebroken, was ook ai aan het aantal inzenders te zien. Deze keer aanzienlijk minder, dan gewoonlijk. Het verboden-te-kussen bordje staat, zoals ik de vorige keer zei in de Amerikaanse staat Illinois. Het is daar ge plaatst bij een spoorwegsta tionnetje en is bedoeld om echtparen het kussen te belet ten. Dit leverde namelijk ge vaar voor hen op in verband met aanstormende treinen. Frans Vogel maakte met zijn onderschrift "kiss off een duidelijke woordspeling op de typisch Amerikaanse uit drukking: "piss off* (wat zo veel betekent als "donder opT) Eervolle vermeldingen zijn deze keer voor: P. var» der Linden. Rotterdam, met: "geen paartijd" - "einde ge trouwde kom" - "geen ver zoekplaats" - "echt-paren verboden" - "geen koppel baas." H. 3. WQke, Rotterdam: "Houdt li pafs tand" - "(s)lip- gevaar" - "let op tegenlig gers." A. Bunk. Rotterdam: "dood-spoor." Paula Boone. Vlaardingen: "toeten, blazen en wegwezen!" Abr. Vermast Rotterdam: "mondjes maat" (meeroere inzenders) - "bek vechten" - "sex tandjes" - "kissingers." Abr. Vermaat schreef nog aan mij: "ik vond het deze keer erg moeilijk, maar wilde per se nog meedoen. Wens jullie een prettige vakantie en tot september dan maar." Dat is wederzijds wat mij betreft! Theo Bloem boff, Rotter dam: "Geld ook voor echtpa ren." C. Bulls. Capelle a/d USSEL: "U nadert de Kijfhoek" - "kust vrij". C. Koning, Rotterdam: Hwee-sulgUeppen-Iek" - "*n streepje en *n likje." J. Molendijk, Rotterdam: "Je kunt ze maar beter in huis hebben." Mevrouw. D. v. Hel- den-Wagner, Poortugaai: "NS. wat maak Je me nou!" - "nog een kusje en dan: kiss for your life." Mevrouw De- Jonge, Ridderkerk: "spoor- (miss kus)." J. v. Bennekom, Rotterdam: ."Vooruit Jan, vlug pakken wat je kan!" P. E. Los, Rotter dam: "mis-kls" - "kusstop." G. 3. Aaf jes, Schiedam: "Drie kus bordjes" - "graag gedaan bord" (prettige vakantie, ik zal uw raad opvolgen en pro beren deze bordjes zoveel mo-1 gelijk te ontwijken). M. Brok, Nnieuwerkerk a/d Ussei: "een kus teveel en je betaalt je scheel." K. Kauff. mama- Rotterdam: "station vervallen. "Mevr. V. Egeo, Rotterdam: "Het is verboden hier te kussen, anders neemt de politie ons ertussen." A. L. Quist-v. Kesferen. Vlaardingen: "silhouet d* amour." - "goed ge"must" toch gekust" M. A. j. vé. Horst, Hoogvliet:"kussen- sloop" (meerdere inzenders). A. AaUrufzen, Lekkerkerk: "Het zijn niet de Tien Gebo den, maar drie verboden." Joris Boddaert, Rotterdam: "Die krulspelden draag ik al tijd zo!" R. Klaver, Rotter dam: "Gezoen kost poen" Mar. De Jonge. Ridderkerk: "spooifwegkus)." C. Nijhuis, Rotterdam: "Unites States of America, je naait me steeds in Amerika (zeemansterm). W. C. Drok- Hogcnkamp Rotterdam: "Verboden kussen smaken het .zoetst." J. v. Nleu weiand. Rot terdam: "zeg maar dag met je handje'-" - "geen trijntje bij het treintje" - "na 100 meter telefoon!" T. Briek-v. Eek. Oude Tan- ge: "af-kiss-bord" (ik weet er deze keer maar een, moeilijk hoor! En bedankt voor het toesturen van de 100,-, de laatste keer) Graag gedaan! IL Westdijk. Westmaas: "weg scheiding" - "mond dood" - "bord Amerikaans". Marijke v.d Meyde» Rotter dam: "kus halte" - doorgaand verkeer verboden" - "snel wegr A-F. Stuip. Melissant: "mijd Je meidje" - "zóne zonder zoe nen" - "xoentoos scheiden, doe dubbel lijden." Mevr. G. de Reus, Rotter dam: "verbooien te flik flooien" - "lik luk lekker, pas op de Mepper."Mevrouw H J. de JongJJuhbelding, Rotter dam-Zuid: "een kusje, smakkerd, recht op en neer, maar in de wagen, au wat doet dat zeer" - "achter cea verkeersbord verscholen, werd een stiekmn kusje ge stolen." Ja en dan nog *anpater JA van Gooi, Rotterdam, met maar liefst weer 379 inzendin gen. Alleen voor uw grote ga ve voor woordspelingen zou ik u al een prijs willen geven. Ia plaats daarvan wens ook ik u een prettige vakantie: "Kus- me-Okate-t»(a)rd" - blaas kaken" "se*-bonnen i "dis- kus-sie" - "ult-zonder-rin- gen" - "tace-to-Iaee" - "De kus wordt duur betaald" - "stop-contact" - "berufa-ver- boten" - "lit-kussen-tjes" - "grote-ver-zoendag." - "niet soenen op het zebrapad" - "spoorweg (in de) overgang - "een bord voor a*n kop heb ben" - "mond-op-mood beade ming - "niet vrijen maar door rijen." En tenslotte zoals gebruike lijk, nog andere enkele sugge sties van de prijswinnaars: mevr. Leewis: "anti-slipeu- surf*. G.J. v. Gorcum: "no dear, not this field" - "kussen vent, kost een prent." M. Smith-Wessel: "Kushal-, te." W. de Heer: "loslippig" "mediktn"." Frans Vogel: "Zebrapad?" - "Kusjeme- nooT Dat was Ie weer. Allemaal een prettige vakantie en tot de volgende keer! En voord* mensen die het echt niet kunnen laten, zelfs Ricf tijdens dm va kantietijd, heb ik hier nog een aardi- ge foto van de bull dog "Borti**. Terwijl rij baas er even het bijltje bij had neergelegd ging goeie-ouwe J3t 1s in «en Am sterdams cafeetje even een brandje blussen.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2