Scholten uit kabinet, in Raad v. State Uvt llW*r "Ijsbeer valt bij jacht niet op Spaanse blokkade voorbij KNVB KRIJGT 6000 BOETE ff TWEE WADLOPERS OMGEKOMEN Kom lis over de brug met een nieuwe abonnee.. m i SgSSsresassar-- i Dat eten we aan groente m HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Schuilen in kerk beu mm Koel H Deze man, F. D. Gaster wordt gezien als de ge heimzinnige koffiema- niak. Zaterdag 21 juni 1980 34e jaargang no. 10115 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet heeft vrijdag geen ant woord gevonden op de dreigende confrontaties met de Tweede Kamer. Maandag vergadert het daarom ver der. Vooral de wens van de Kamer om een onmiddel lijk olie-embargo tegen Zuid-Afrika in te stellen, de motie-Scholten, plaatst het kabinet voor grote moei lijkheden. O Zie ook pagina 5 Met hulp van de vakman slaat een la chende wethouder Elizabeth Schmitz van Rotterdam de eerste paal voor „De Pa tio", een uniek wooncomplex voor 30 ge handicapten. De 26 wooneenheden, met de bouw waarvan 4,5 miljoen gulden is (Van onze pardementsredactie) DEN HAAG Minister Scholten van Defensie wordt vice-president van de Eaad van State, het belangrijk ste adviescollege van de regering. De functie wordt wel omschreven als die van "onderkoning". Formeel is de koningin voorzitter. Zie ook pagina 9. ABONNEE-SERVIQi voor direkte bezorging ni.t/m*r. vu 17.45-19.00 ur zaterdag van 9.00-16.00 var gemoeid, zullen zelfstandig worden be-' woond. De Patio aan de Spinozaweg ont-' leent zijn naam aan de binnenplaats, die een terras-functie heeft voor alle bewo ners. ROTTERDAM - De man, die vermoedelijk suiker en melk heeft ver giftigd in restaurants in Dusseldorp, Amsterdam, Rotterdam en Antwer pen, is gisteravond in de Noordduitse havenstad Kiel gearresteerd en overgebracht naar Dus seldorp. Geheimzinnig 'Verkeerde -lil Westduiteers T 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 Geachte kwartaalabonnee, (Van een onzer verslaggevers) »Ex-waddengids Dick van der Zee* had nooit onder deze omstandigheden het wad mogen op- fnaaniSLWeer WaS Slecht' hij had radio bij zich en alle lopers waren onervaren." OZleookpag.5 Naam: Adres: Stuur Het Vrije Volk naan Postcode:. -Plaats: S Kleun o rood O bruin o blauw o groen (s-v-p. de gewenste kleur aankruisen) Soort abonnement o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exkiusieve handdoek toe aam Naam:_ Postcode:. •■xE -Plaats:. Th IkofPenianiak meldt zichzelf hij polittlie i HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de WIthstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van UPS (rubriekadvertentles) tel. oio -11.92.00 Motie spitst kabinet in twee delen De motie werkt als een splijt zwam tussen bewindslieden van WD en CDA. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Za ken (VVD) wil vasthouden aan zijn in dé Kamer ingenomen standpunt dat een olie-embargo ongewenst is. Hij wil daarbij wijzen op de mogelijke gevolgen voor een land als Zimbabwe. De CDA-ministers willen toegeven aan de wens van de Kamer. Zij schermen met informatie van de zwarte staten in Zuidelijk Afri ka, waaruit blijkt dat die eert embargo toejuichen. ALKMAAR De Alkmaarse politie heeft gisteren drie illega le Turken aangehouden die zich de afgelopen vijf weken hadden, schuilgehouden in depiaatselij- ke Pius X- kerk. De drie werden volgens de politie bij een routi ne-controle opgepakt De Tur ken waren van plan met hun auto naar Amsterdam te rijden, omdat ze hun verblijf in de kerk beu waren. Premier Van Agt zei vrijdag na afloop van het kabinetsbe raad: „Als, onze beslissing is ge nomen zult u wel horen op grond waarvan". Verder wilde de premier niets meedelen. Vol gens Van Agt heeft het kabinet wel een besluit genomen over de wens van de Kamer om de amb telijke topsalarissen direct te korten. Miqisler Wiegelvan Binnenlandse Zaken, zal de Ka merleden daarover „begin vol gende week" inlichten. Behalve voor de motie-Schol- ten moet de ministerraad nog een oplossing vinden voor de wens van de Kamer om een uit kering ineens te verstrekken aan ex-KNIL-militairen. Eveneens moet het kabinet nog een standpunt bepalen voor het Kamerdebat van maandag middag over de aftrekbaarheid van hypotheekrente. Een Ka mermeerderheid wil mensen met hypotheken van meer dan vier ton niet langer fiscaal be voordelen en staat met die wens - evenals in de eerdergenoemde zaken - lijnrecht tegenover het kabinet Mr, W. Scholten was al twee jaar lid van de Raad van State, toen hij in 1078 minister werd. Na afloop van het kabinetsbe raad zei premier Van Agt gister avond: "Scholten is als het ware door de Raad van State aan het kabinet uitgeleend." Over de opvolging van de minister van defensie is nog niet beslist Als vice-president van de Raad van State volgt Scholten (CDA) dr. M. Ruppert op (even eens CDA), die per 1 oktober ontslag heeft genomen. In ver band met diens opvolging is bij herhaling de naam genoemd van de voorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad, oe socialist mr, J. van der Hoe-' yen. Van Agt weigerde gister avond in te gaan op de suggestie dat Van der Hoeven gepasseerd wegens zijn PvdA-lidmaat- schap. Wisselend bewolkt en enkele «Uien. Maximumtemperaturen omstreeks 16 graden. Vrij Krachtige wind aan de kust cn op het IJsselmeer nu en dan narde wind tussen zuidwest en west «Juni «Juni zon maart op onder op onder. «U« 32.04 l£» 0233, <6.18 3MHS, 1841 02» PvdA-leider Den Uyl spreekt evenwel van een "polariserende daad" van het kabinet omdat er geen contact is geweest met de PvdA, die als grootste partij naar zijn mening zeker in aan merking komt voor het leveren van een kandidaat en die in mr. Van der Hoeven ook een voor treffelijke kandidaat heeft Dat het kabinet opnieuw een minis ter Iaat vertrekken noemt hij "onbegrijpelijk" D'66-fractie- leoder Jan Terlouw noemt dat zelfs "onverantwoord" Mr. E. H. Toxopeus (62, WD) commissaris var. de koningin in Groningen sinds <70. wordt per 1 november lid van de Raad van State. Hij was van 1959 tot 1965 minister van Binnenlandse Za ken in de kabinetten De Quay enMarijnen. Voor informatie over adreswi| agmg, betalmg, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag. (Van onze parlemen tsredactie) DEN HAAG Leerlin gen van het voorbereidend wetenschappelijk onder wijs die dit jaar na een herexamen biologie zijn gezakt krijgen een nieuw kansje. In de examenvra gen zat een schoonheids foutje. Dat blijkt uit het antwoord van staatssecre taris De Jong (Onderwijs) op kamervragen daarover. Bij de vraag over de lichte vachtkleur van de ijsbeer konden de leerlin gen kiezen uit drie ant woorden: de beer valt niet op als hij op jacht is. hij koelt niet zo sterk af door uitstraling en hij kan goed van de zonnewarmte pro fiteren. Volgens de exa mennormen moesten de eerste twee mogelijkheden warden aangekruist. Bij wie alleen de eerst moge lijkheid aangaf werd' het antwoord fout gerekend. Bij nadere beschouwing is volgens de bewindsman gebleken dat in het poolge bied een verschil in wann- te-afgifte tussen een wit en een donker object niet of nauwelijks meetbaar is." Daarom wordt het ant woord van leerlingen die bij hun herexamen alleen de mogelijkheid één aan kruisten alsnog goedgere- kend. (Van onze buitenlandredactie) PERPIGNAN - De blokkade van de Frans-Spaanse grens is gistermiddag opgeheven. De ANWB verwacht dat het toeris ten- en vrachtverkeer nu snel normaal op gang zal komen. Vijf dagen geleden begon deze grensblokkade, die van de over gang La Junquera in Spanje tot aan het Franse Perpignan een gigantische file tot gevolg had. Zo'n duizend Spaanse chauf feurs hadden hun vrachtwagens bij La Junquera op de handrem gezet Dit als protest tegen het feit dat Franse boeren hun wa gens met goedkope groenten hadden aangevallen. De Franse boeren beschuldig den de Spanjaarden ervan dat zij goedkope groenten en fruit illegaal Frankrijk binnenbrach ten. Zij staken vrachtwagens in brand. De Spanjaarden vonden dat de Fransen „terreurmetho den" gebruikten. Gisteren besloten de regerin gen in Parijs en Madrid om de chauffeurs schadeloos te stellen voor de vernielingen aan hun vrachtwagens. En tegen half vier 's middags begonnen de eerste vrachtwagens weer te rij den. De ANWB meldde daarna dat het verkeer ook voor de vele vakantiegangers die naar Span je willen weer snel op gang is gekomen. (Van onze verslaggevers) De aangehoudene is de 32-ja- rige Duitser Fred Detleff Gas ter, tegen wie arrestatiebevelen zijn uitgevaardigd in Duitsland. Nederland en Belgie Hem zal poging tot moord door gii,- °die- nmg ten laste worden gelegd. Hoe de arrestatie in zijn werk is gegaan, deelde de politie niet mee. maar het schijnt dat de „koffiemaniak" zichzelf heeft gemeld, bang geworden door de grote publiciteit De politie zat de man wel dicht op zijn hielen, nadat verscheidene vergiftigden hem hadden herkend van de montagefoto, die de politie ver spreid had. De verdachte verliet ander halve week geleden een psy chiatrische khnit'c in Kiel. Hij was daar op zijn verzoek opge-: nomen, omdat hij naar eigen zeggen - overspannen was. Volgens de politie deden zich in de omgeving van de verdach te sinds 1976 vijf „geheimzinnige sterfgevallen" voor. Daartoe re kent de politie ook de dood van de vrouw van de verdachte, die zich vorig jaar doodschoot Een van zijn vriendinnen is drie jaar geleden dood gevonden in een hotelkamer in Amsterdam. Men vond daar ook sporen van een giftige vloeistof. Gaster, van wie wordt aange nomen dat hij geestesziek is, is in dienst geweest van een gal- vaniseerinrichting. In de func tie, die hij daar had, kon hij ja renlang forse hoeveelheden gif besteilen, onder meer ook scopo lamine» dat in de suiker en kof fiemelk van de restaurants werd aangetroffen. Scopolamine is een atroplne-achtige stof waarvan 1 tot 5 milligram al tot zware vergiftigingsverschijnse len leidt De symptomen zijn droge mond, wijde pupillen, ge stoorde bewegingen, hallucina ties en ademhalingsmoeilijkhe den. De gezondheidstoestand van alle 27 mensen die het gif heb ben binnengekregen, is naar omstandigheden goed. Gisteren werden er in Ant werpen nog twee gevallen ge meld van vergiftiging na het drmken van koffie. Dat bracht 't totaal voor België op t.„n. De slachtoffers zijn een 22-jarige Amerikaanse jongeman en een 20-jarig meisje uit Antwerpen. In de buurt van het Antwerp se Centraal Station werd gister middag een automob-'Iist door de politie klemgereden en in hechtenis genomen. Men dacht dat het de koffiemaniak was, maar 't was een Griek, die in een auto met een Duits num merbord reed. Na langdurige ondervraging kwam hij weer op vrije voeten. 7rr-/^ DEN HAAG Gemiddeld be steedde elke Nederlander vorig jaar ruim een gulden per dag bij de groenteman; in totaal onge veer 380 gulden dat jaar. Voor dat geld at die gemiddel de Nederlander vijftig kilo groenten, zeventig kilo fruit en ruim zestig kilo aardappelen. In de berekening van de bestedin gen bij de groenteman heeft het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf (EIM), die dit gisteren publiceerde, bükgroenten en diepvries mee geteld. Van de bedoelde consumptie werd 23 orocent omgezet in groentewinkels en 40 percent in algemene levensmiddelenzaken (meest supermarkten). De rest werd gekocht op de markt, bij stalletjes op straat en dergelijke. (Van onze sportredactie) ROME - De UEFA- strafcommissie heeft de KNVB beboet met 5000 Zwitserse franks, ongeveer 6000 gulden wegens het „bijzonder incorrecte op treden" in het duel tegen Tsjechosluwakije. Een verdere motivatie ontbrak, maar het schaven van Rep en Haan in de tweede helft moet volgens insiders de reden van dit snelrecht zijn geweest België bereidt zich In al le kalmte voor op de EK - finale tegen de Westduit sers, Vrijdagmiddag werd er een ontspannen potje gevoetbald. Wilfried van Moer was daar niet bij. Hij bevond zich in Rome om zijn vrouw en kinderen van het vliegveld te halen. Het Belgische gezelschap hield voor de rest open dag in navolging van het door Nederland bij het wereld kampioenschap van 1974 In West-Duitsiand gelanceer de voorbeeld. Bondscoach Guy Thijs kondigde aan dat zondag niet zo voorzichtig zal wor den gespeeld als legen Ita lië: „Nu we de eindstrijd hebben bereikt willen we eigenlijk wei meer ook. We zijn nu al tien wedstrijden ongeslagen, waarom zou den we dat dan in de elfde niet blijven? Een neder laag zal ons evenwel niet deren. In elk geval vliegen we vrolijk naar huls terug om feest te vieren". Weinig voetbalkenners zien een kans voor de Bel gen. Kevin Keegan: Jlk wed op West-Duitsland, ik wens m'n voormalige Bun- desligamedespelers veel geluk". Ruud Krol: „Als de Westduitsers net zo spelen als tegen ons heeft geen enkele tegenstander een kans". De Engelse coach Ron Greenwood: West- Duitsland heeft gewoon het beste team. ltï.4- voorzitter dr. Artemh» Franchit „Na de wedstrijd tegen Nederland staat voor mij vast dat de Westduit- sers Europees kampioen worden". Vanuit deze underdog- positie, zoals Van Moer dat al eerder in het toernooi zei, Is België tot veel in staat De 35-jarige spelbe paler zal de Westduitsers heel wat kopzorgen geven. Tegen Italië zorgde hij la de eerste helft voor het ge zicht van de wedstrijd. De Azzuri liepen in eerste in stantie op hem stuk mm «mm mm mm mm mm mm H B Voordat u het abonnementsgeld voor het derde kwartaal 1980 gaat betalen, vragen wij uw aandacht voor het volgende Het Is belangrijk, dat u met uw betaling even wacht, totdat u de acceptgirokaart voor het derde kwartaal van ons ont- vangt B Overschrijving vla uw girorekening- onderteken de accept girokaart en zend deze in de bekende envelop aan uw giro kantoor. B Overschrijving via uw bankrekening: onderteken de accept girokaart en zend deze aan uw bank. N.B. Deze mededelingen gelden niet voor abonnees, die ons reeds machtigden tot giro-incasso (automatische afschrijving). Zij ontvangen derhalve geen girokaart. Tensiotto wijzen wij u als kwartaalabonnee erop, dat de auto matische afschrijving nog altijd de snelste en eenvoudigste betalingswijze is. Vraag telefonisch een machtigingsformulier aan Het Vrije Volk, Afd. Abonneeservice, tel. 010 147400, of schrijf naar Het Vrije Votk. Afd. Abonneeservice. Antwoordnummer 1579, 3000 VD Rotterdam. Oa Administratie Dat zeggen Friese en Gro ningse wadloopdeskundigen na de dramatische wadlooptocht, waarbij gisteren op de Friese Wadden één deelnemer, een 28-jarige Irakees, spoorloos in de golven verdween en een an dere deelnemer, de 42-jarige Chinese arts Tang, kort na zijn redding overleed. De beide slachtoffers maakten aeel uit van een groep van 17 binnen- en buitenlandse weten schappers die in Enschede een cursus van een week volgden bij het Internationaal Topografisch Centrum (ITC). Onder leiding van ITC-staflid drs. Dick van der Zee, een voor malige waddengids in Pieterbu- ren, was de groep gistermorgen uit het Friese Wierum vertrok ken voor een oversteek naar Ameland. Toen de groep korte tijd later, bij het bereiken van de tweede geul, wilde terugke ren, was het al te Iaat. Het stormde, regende en het water stond tot aan hun borst De 28-jarige Irakees dr, AU Hashlm die niet kon zwemmen, ver dween even later onder water. Z*n lichaam was vanmorgen nog niet gevonden. sïV' AJstubiiet Voor a Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exkiusieve badhanddoek. Met de lQOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Tenminste, ais u ons 'ri nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèst wei iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u besteden in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. <t Het formaat is 50 bij 100 cm. 50 bij 100 cn En de kwaliteit die is uitstékend." Adres- - tH

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1