inKeiiers denken om hun nering RIfflii voor speel-o- Nou tabeh dan i I inkel beroofd an muziekje DE BONDSSPAARBANK, VAKANTIEBANK. BONDSSPAARBANK SCHIEDAM Drie auto's weg bij Crossclub- waarde f400... 'V ÉL mm. schiedam ■s. Sportagenda SGhiedam DONDERDAG 26 JUNI 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Bewoners en winkeliers van de Koe markt en de Broersvest hebben nog een flink aantal |roblemen met het plan voor een trambaan door dit ebied. Tijdens een informatiebijeenkomst, gister- |vond op het Stadskantoor, maakten zij dat duidelijk. mmmige bewoners zijn bang voor een toename van leluidsoverlast en winkeliers hebben vooral moeite 2thet beperkte aantal laad- en losplaatsen. Aan de Passagezijde (rechts) zal voor 1984 een trambaan zijn aangelegd naar Schiedam-Noord. poffertjes gingen er mp in. De kleppen hielden het tl.-licht tegen. SCHIEDAM - Glunderend tot over haar oren nam Ati Bastiaanse gisterenmiddag op het Stadskantoor de eerste subsidie in ontvangst voor de speel-o-theek 'Ik- kie'. De Willem Ruys (terug van zijn reis op 22 december 1964). De Johan van Oldebamevelt (in de Amsterdamse haven). mmm De Oranje (vertrek uit IJmuidqn). tam - -'V- ~.."1 vifff 'LAN TRAMBAAN OG NIET ROND Het doortrekken van lijn 1 ar Schiedam-Noord zal in- •ijpende veranderingen met |ch meebrengen. De bestaande deling van de Koemarkt zal twijnen. Op de hoek van de aat is een groot plein be at en de trambaan gaat er veel grotere lus maken dan i het geval is. Die komt dan uit i de westzijde van de Broers- en gaat door tot aan het |fcin '40-'45. Een mogelijke erlus is gepland rondom de oa. I Een en ander betekent dat de Iroersvest in twee delen ge- pij tst wordt. In het midden nt een rij bomen, met aan de kant een dubbele rijstrook or het autoverkeer, een |etspad en een trottoir. Aan de ere kant komt een fietspad een breed voetgangerspad, daarin een dubbel tram- Het geheel za! worden erfraaid met plantenbakken. Gevolg van de veranderingen is, dat er nieuwe parkeervoor zieningen en laad- en losplaat sen moeten komen. Vooral hier over maken de winkeliers van de Koemarkt en Broersvest zich zorgen. Het is ondoenlijk om honderden meters met te laden en lossen goederen te moeten sjouwen. Bovendien beklagen zij zich er over dat de bereik baarheid van de winkels moei lijker wordt, vanwege een ge ringer aantal parkeerplaatsen. Hans van der Vlist, leider van het project Trambaan, zegde hen echter toe. dat er overwogen za! worden om het laad- en los- probleem met het verlenen van ontheffingen te ondervangen. Mogelijke overlast en andere onvoorziene veranderingen vond hij een deel van het onder nemersrisico. Bewoners droegen de sugges tie aan om de oversteekplaats op de Broersvest, nabij de Passage met verkeerslichten te regelen, omdat deze erg gevaarlijk is. Van der Vlist beaamde dat, maar maakte daarbij duidelijk dat het de bedoeling is om de in tensiteit van het verkeer tijdens de spitsuren minder te doen zijn. Via omleidingen zal het verkeer rondom de binnenstad- worden geleid, waardoor de verkeerslichten bij de Koe- marktbrug waarschijnlijk vol doende zullen zijn. Suggesties eri reacties op de voorgestelde plannen zijn in te dienen tot 15 augustus bij afde ling Civiele Zaken op het Stads kantoor. im JEUGDLAND maandag 30 Juni Om 11.00 uur hijst burgemees ter Te Loo dé Jeugdlandvlag. Tot 15.30 uur is er op het Stads- erf van alles te doen.'De on zichtbare sneltekenaar Hardi. komische pottenbakker Ad Kommens, een oud draaiorgel. Mister Boembas en zijn gezel schap en een theatergroep uit Amsterdam komen het plein op vrolijken en de kinderen bezig houden. Ook kan de. jeugd zich vermaken met een beetje spor ten op het erf, door te duikelen op het grote luchtmatras of te rijden op vreemde vervoermid delen. De toegang tot deze ope ningsdag is gratis. 0 dinsdag 1 Juli Om 10.00 uur is de Sport en spel-ploeg op de Oreliosingel in Groenoord en om 14.00 uur in de Marconistraat in Oost Deelna me aan de sportieve activiteiten is gratis. Kreatief bezig zijn met klei. leer en hout kunnen de kinderen om 10.00 uur op het Dr. Wibautplein in Nieuwland en om 14.00 uur op het Rozenburg- plein in Zuid. In wijkcentrum „Nieuwland" treden de mario netten van Hans Walters op. Zij geven een soort circusshow waarin clowns en acrobaten ei kaar afwisselen met veel komi sche maar ook mooie acts zoals de onderwatershow met prach tige diepzeevissen. Het pro gramma heet „Alice in het won- dercircus" en de toegangsprijs bedraagt twee kwartjes. 9 woensdag 2 Juli Sport en spel: 10.00 uur op de Maasboulevard »n Zuid. Kreati viteit: 10.00 uur op het Fabri- piein in West. 14.00 uur op het Bachplein in Groenoord. Op het Edisonplein in Oost kunnen kinderen meedoen aan het spel- circuit vanaf 14.00 uur. Teken films en kluchten zijn om 10.00 uur te zien in gebouw De Ark, Hargplein 101, in Groenoord en om 14.00 uur in wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein. De toegangsprijs hiervoor is twee kwartjes. donderdag 3 juli Sport en spel: om 10.00 uur op de Vlaardingerdijk tegenover de ïsraëlstraat. Kreativiteit: om 10.00 uur op, het Edisonplein in Oost en om 14.00 uur op het Wil- helminaplein in Zuid. 's Mor-, gens om 10.30 uur treedt buik spreker Henk- Driessen op in Zuid op het Wilhelminaplein. Men kan gratis gaan kijken naar dit straattheater. Het spel- circult staat om 14.00 uur gereed op het Bachplein in Groenoord. vrijdag 4 juli Sport eri spel: 10.00 uur op het Schuttersveld in Nieuwland. Kreativiteit: 10.00 uur op het Faassenplein in Groenoord en 14.00 uur op het Fabriplein in West In samenwerking met wandel vereniging „De Schiedamse Tip pelaars" organiseert het Jeugd landteam een wandeipuzzei- tocht om 14.00 uur vanaf het Stadskantoor. Onderweg krijgt men allerlei versnaperingen en aa afloop een herinnerings vaantje naar speciaal ontwerp. Het inschrijfgeld bedraagt twee kwartjes. zaterdag 5 juli Samen met de hengelsport- vereniging „Schiedam en Om streken" houdt Jeugdland een grote viswedstrijd voor jonge vissers. Om 14.00 uur begint de competitie bij het Pannekoek- huis. De hengels worden uitge worpen in de Poldervaart nadat ieder een stekkie aangewezen heeft gekregen. Liefhebbers van de hengelsport kunnen zich op geven bij diverse sportzaken te gen betaling van twee kwartjes of bij het Jeugdlandteam. Fami lie' is.wèlkom bij de Poldervaart om. de" jeugd aan: te moedigen. Alle deelnemers krijgen een prijs. JEUGDHAVEN NIEUWLAND De sociëteiten 16-plus en Oc topus gaan metvakantie. Ze willen dit op 27 juni'vieren met medewerking van Martin Green's Discotheek.- Iedereen is welkom vanaf 20.00 uur in de Jeugdhaven, Alhardastraat De toegangsprijs bedraagt twee' gulden. BOOTTOCHT Het Rode Kruis afdeling Sc hie- dam organiseert op 16 augustus opnieuw een boottocht voor be jaarden en invaliden. Aanmel dingen voor deze tocht moeten voor 15 juli binnen zijn bij het Rode Kruis, Warande 95, Schie dam. De kosten bedragen 25 gul den per persoon. Er is een zeer beperkte mogelijkheid om men sen naar en van de boot-te ver voeren daarom moet bij de aan melding opgegeven worden hoe het vervoer geregeld is. BRIDGE - Liefhebbers van bridge kunnen vanavond terecht in de boven zaal van Sporthal Margriet Voorde vierde maal wordt daar een bridge-instuif gehouden. Alleen paren kunnen deelne men. Het inschrijfgeld bedraagt een rijksdaalder. Inlichtingen zijn verkrijgbaar aan de zaal of bij de wedstrijdleider de heer W.Seip. tel. 702784. STUDENTEN Vrijdagavond is de laatste avond voor de vakantie van de Studentenvereniging Schiedam. Er zijn speciale activiteiten voor deze gelegenheid georganiseerd zoals een groot diner. De soos, gevestigd in „De Teerstoof". is geopend van 18.00 tot 24.00 uur. Alle belangstellenden 'zijn van harte welkom. Waarschijnlijk zal een groep Bé avond muzikaal opluisteren. STEDELIJK MUSEUM In het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat is de tentoonstelling voor en o«er buitenlandse werknemers „Turken en Ma rokkanen" te zien. Het museum is geopend dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag "van 12.30 tot 17,00 uur. Tevens kan men zo de bibliotheek inlopen om alles te lezen over kunst, ar chitectuur en andere zaken: DOKTER, APOTHEEK TANDARTS, SCHIEDAM - Honderdacht- ntwintig kinderen hebben ge- oten van een kleine "kermis' op [leuterschöoi Tierelier in de en. Ze konden ronddolen een spookhuis, grabbelen I trefi tón en bliklopen. De "her ds" was opgezet door ouders en fridsters ais afsluiting van het olseizoen. |Twee moeders stonden met zwete hoofden porties pof- trtjes te bakken die er rap in- Ingen. De kinderen moesten bor elke activiteit een kaartje, te ze opgespeld hadden gekre- pn, afgeven- Alle kermisat- acties* werden op die manier ht. Het was eigenlijk de joeling om de kermis buiten "bet zonnetje te houden maar de slechte weersomrtan- ïs men naar binnen verhuisd. Alleen de stepraces en het biiklopen vonden buiten plaats. K t Tom en muis Jerry waren bin .en om de kleuters met hun tekenfilms te vermaken. Leer lingen van de vijfde klas van De Gorzen hielpen mee, om de Tie- reiiers een genoeglijke ochtend te bezorgen. De week ervoor hadden ze een instructiemiddag gehad hoe ze kleuters zo goed mogelijk moesten opvangen. Al le kinderen kregen een prijs voor het meedoen. Dat varieerde van stickers tot kammetjes en jojo's. Deze voorwerpen waren de Tierelier geschonken door al lerlei Schiedamse bedrijven. De Tierelier heeft nu nog twee dagen om alle troep op te rui men voordat de deuren dicht gaan voor de grote vakantie. Met een groep van tien men sen heeft zij in twee jaar tijd een uitleencentrale van kinder speelgoed van de grond gekre gen. Daarvoor is nu geldelijke steun verkregen- Mevrouw Wennink van het Nederlands Commitee Kinderpostzegels stelde een bedrag van 9000.- beschikbaar voor hulp aan ge handicapte kinderen. De bedoeling van de speel- o-theek is om aan gehandicapte en niet-gehandicapte kinderen van 0 tot 10 jaar oud, speelmate rialen uit te lenen. Per gezin kost een lidmaatschap f 7,50 per jaar. In Nederland zijn inmid dels al 150 van zulke uitleencen trales, alle aangesloten bij de. landelijke Stichting van Speel- o-theken. "Ikkie'i krijgt een on derkomen in het nieuwe wijk centrum van Schiedam-Noord De Blauwe Brug. 'Het eerste geld is nu binnen', zegt Ati breed lachend. *We ho pen nu nog op een bijdrage van het Nederlands Jeugdfonds en de gemeente. Wanneer u in het weekend on verhoopt medische hulp nodig heeft, moet u de boodschappen dienst bellen teL 206811. Voor spoedrecepten tel. 264018. Krijgt u in het weekend last van uw gebit, dan kunt u naar tand arts E. de Wilde, Prins Bem- hard""»an 98, tel. 268702. Hij houdt spreekuur van 17.00 tot 18.00 uur zowel op zaterdag als op zondag. EHBO WEEKENDDIENST Van g 19.30 tot maandag 7,30 if -nt u voor eerste, hulp terecht in het Gemeentezieken huis teL 269126. HONKBAL: zondag Harga 14 uur SChiedam-DVH, Vlaardin- gen Zwaluwenlaan 14.30 uur Groenoord-Biack Lions; dins dag Harga 19 uur Schiedam- Sparta, Vlaardingen Zwalu wenlaan 19 uur Groenoord- Feijenoord. SOFTBAL: vrijdag Rotter dam 19 uur Eurostars-Holy/ Groenoord(h); maandag Harga 19.30 uur Schiedam-Zwijn- drechtfd);, woensdag Hargaiaan 19.30 uur Spirit-Schiedam 2(d). CRICKET; zondag Harga 11 uur Hermes DVS-Sparta. j-h W&/ J.W Nou tabeh dan. ik groet je Kent u dat liedje nog van vroeger, gedragen ge zongen door die legendarische - zanger van het echt-Holland- se levenslied, Willy Derby? Dat lied was destijds uit het leven gegrepen, want in die twintiger en dertiger jaren ging er geen week voorbij of er gingen van de Ltoydkade schepen weg naar JOe Oost", het voormalige Nederlandsch- lndië. Liefst 34 schepen, van twee rederijen, de Rotterdamsche Lloyd en de Stoomvaart Maatschappij Nederland on- L derhielden een regelmatige passagiersdienst. Ze deden dat tussen 1900 en 1947, de schepen van de "Nederland" vanuit Amsterdam en die van de Lloyd vanuit Rotterdam. Honderden mensen verdron gen zich dan op de kade, voor al als inde jaren deftig de vlaggeschepen Oranje en Wil lem Ruys de zee koxea. Top dagen voor taxichauffeurs, die passagiers en wegbrengers - de "uitwuiven?- in massa's naar de plaats van vertrek brachten. Topdagen ook voor de horecabedrijven in de buurt, die maar ai te graag een laatste afzakkertje op va derlandse bodem wilden ver schaffen. Een stukje pure nostalgie. Het komt terug op een boeien de tentoonstelling, die onder de naam "Slamat Djalan" (In donesisch voor "Goede Reis") van 23 juni tot eind augustus onder de vlag van het Mari- iGehoord in het post- 74 kantoor op het Noor- dereiland, 's morgens vroeg: „Mevrouw, mag ik van U een postzegel van 60 cent?". Geen antwoord. „Mevrouw, mag ik van u alstublieft een postzegel van 60 cent?"J4og geen antwoord. Het meisje achter het loket kijkt slechts geïrriteerd op van haar och tendkrant je, dat ligt openge slagen op pagina drie. Een kopje dampende koffie houdt zij in haar hand. „We zijn nog niet open!" tiem Museum Prins Hendrik in de feestzaal van De Doelen wordt gehouden. Er zijn foto's te bewonde ren, versieringen, meubilair en een paar werf modellen; SS Zoals het museum in de toe lichting op de tentoonstelling zegt; "Het geeft een beeld van de trotse Oostindiëvaarders van weleer en bet leven aan boordt". Het museum is uitgeweken naar De Doelen, omdat, zoals u weet, het tijdelijk daklooils geworden vanwege de aanleg van de Metro-oost-west] ijn. De twee rederijen die op In. dië voeren hadden zo'n goede naam in binnen-en buiten- land, dat hoopjes Britten- «r die zijn toch écht wel c)um# nistisch, de voorkeur gaven8* aan een Indië-reis met een Nederlands schip'. Het Is allemaal verleden tijd. De laatste sehepen, die de ver maarde dienst op onze vroe gere koloniën verzorgden wa ren de Johan van Oldcnbar- nevelt.de Oranje en de Wil lem Ruys. Dat laatste schip vervoerde ook nog jarenlang Nederlandse troepen van en naar Indonesië tijdens de donkere periode van de poli tionele acties. Het voormalige vlaggeschlp van de Loyd bestaat nog steeds, het is de laatste der Mohicanen. Onder de naam van AchUle Lauro is het nog in de vaart. Teder en een beetje weemoe dig achterom kijken. Zonder wrok. Dat kan de komende maanden in De Doelen. klinkt het bits en zij draait^: haar ogen weer naar he* krantje. Zeer verontwaardigd zegt de vroege bezoeker: „Maar de deur staat open, en u zit hier achter het loket Uit alles blijkt toch dat het post kantoor is geopend. En al zou ik te vroeg zijn; een simpele 'postzegel kunt u mij toch wel even geven?" Weer klinkt het bits vanachter het glas: „Het - is pas tien voor half negen, om half negen kan ik u van dienst zijn." De bezoeker loopt ge- gr tergd het postkantoor uit, scheldend. „Wat een idiote bureaucratie!" A Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Er is voorlopig geen muziek meer i het geschenkenhuis aan de Broersvest. De cas- tterecorder die vrolijke deuntjes liet horen in de .jak, is onlangs gestolen. Het apparaat was niet foor de verkoop maar voor eigen gebruik. Tijdens t winkeluren heeft iemand de reeorder wegge- tid zonder dat het bemerkt is. De waarde van gestolen apparaat is MO gutden. De heer R. P. fan HL heeft aangifte gedaan bij de politie. SCHIEDAM - De autocrossclub Schiedam is ernstig gedupeerd. Drie auto's die en hun bezit waren zijn ver dwenen. Dieven hebben de cross-wa gens gestolen van het clubterrein aan de Brouwerweg- De buit Is slechts 400 gulden waard. De Bondsspaarbank is niet alleen een bank voor geld. U kunt er ook voor andere zaken terecht. In luttele minuten krijgt u er alles wat u nodig hebt voor uw vakantie. Vreemde valuta. Reischeques. Reis-en bagageverzekeringen. De vaste handbagage voor vakantiegangers ligt binnen enkele minuten voor u klaar. Want de Bondsspaarbank is waarschijnlijk de snelste bank van Nederland. Kom maar langs voor u vertrekt. Bij de bank voor alle mensen voor alle zaken.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2