I 3e Konin Democratie snel terug AARDBEVING IN JAPAN Opec-patiënten dubbel tarief Elektriciteiten wetter in één bedrijf 'Popmuziek leidt tot misdaad' Ve rjaardagsk us Van Agt net n splijtzwam in het CDA' Bani-Sadr: Ik wil wel weg9 l I Vakbonden komen niet bij lunch 9 Elf doden bij actie Libanon Kom 'us over de brug met een nieuwe abonnee. 1 i 1 I I 1 1 B T 9 HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Bewolkt S I 1 I Maandag 30 juni 1980 34e jaargang no. 10122 9 Zie verder pagina 8 Minister De Koning DALLAS - De hittegolf die al een week lang het zuidwesten van de Ver enigde Staten teistert, heeft aan 28 mensen het leven gekost. De meeste slachtoffers vielen in de staat Texas, waar de warmte het ergste is. In de afgelopen zeven dagen waren de tempera turen in de staten Texas, Oklahoma, Arizona en Arkansas overdag onaf gebroken tussen de 40 en 50 graden Celsius. Bosbranden Vij f miljoen Een aardverschuiving heeft deze auto in Tokio de doorgang versperd. De aarschokdie een minuut duurde schrikte zondag grote delen van Japan op. 'Van slachtoffers is nog geen melding gemaakt, maar de schok was krach tig genoeg om in bepaalde gebieden huizen te ver nielen. De Japanse autori teiten hebben de bevol king gewaarschuwd voor een mogelijke vloedgolf uit de Stille Oceaan. Sinds woensdag zijn in het ge bied van Tokio 75 kleinere aarschokken geregis treerd. tyérj/ Jan Nico Scholten: "Als Van Agt deze koers voort zet gaat dat nog veel meer CDA'ets kosten. Op richting van een alterna tief CDA lijkt dan on vermijde lijk." ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging oa. Va ït. van 17.45-19.00 oer zaterdag van 9.00-16.00 esr De Amerikaanse danser P. Pruett (links) kust zijn aap. Pruett vierde gisteren zijn elfde verjaardag op de Sherman Rolschaatsenbaan in Los Angeles. Geregeld treedt Pruett op deze baan op in de Tim Conway Show. Hij heeft dan zijn aapje bij zich. Metaalmoeheid Naam: Adres: Postcode: H(i££S BS fjBSBft PPPjffi Stuur Het Vrije Volk naan Soort abonnement: o kwartaal O jaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: .Plaats:. Kleur. O rood O bruin O blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). H Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, u H 3000 VB ^Rotterdam. g 3 1® mm tSSSS EÊS3 &3E8 ggtp mm HOOFDREDACTEUR HERMAN WIG BOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (nibriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 ;r,K.Ï~ïv. A-V .".''.Ay/r;. TSf t1 iöwf y -A-.v.' -.Ve -iy-A-VkStPk? Hittegolf teistert deel Amerika: al. 28 do den Van onze verslaggever RIEN ROBIJNS PARAMARIBO - Minis ter De Koning van Ontwik kelingssamenwerking is miet optimistisch over het functioneren van de demo cratie in Suriname, zolang de machtigingswet, die het parlement de bevoegdheden uit handen heeft genomen daar nog geldt.'„In mijn ge sprekken hier blijft het zaak eikaar te overtuigen van de waarde van de democratie", zei hij dit weekend. Van morgen vroeg zijn de be sprekingen ,met= dè, Suri naamse regering begonnen. „De Tweede katw&iieeft'een motie aangenomen, waarin' wordt Haangedrongen op het herstel van de parlementaire democratie", aldus de minister. „Daar zullen we in de bespre kingen uitvoering aan geven. Suriname is een democratie waar de organen niet optimaal hebben gefunctioneerd, maar nu gaat het bepaald nog minder dan optimaal. Je ïhoet niet on middellijk zeggen dat het mor gen anders moet, maar wel zo snel mogelijk." Dë, Koning zou daarom het liefst zien, dat de Surinaamse regering eerder dan eind 1982, zoals door premier Chin A Sen j is voorgesteld, verkiezingen zou houden. „Maar in principe is de regering natuurlijk vrij te doen wat ze zelf wil. In alle overleg de komende dagen zal wel de kwestie van de rechtsstaat steeds spelen." Hij benadrukte evenwel, dat van een terugschroeven van de faciliteiten, op het gebied van de ontwikkelingssamenwerking op het ogenblik geen sprake zal zijn. „Ik denk dat de huidige Su rinaamse regering goede garan ties biedt voor een democratisch functioneren in de toekomst. Bij Nederland is de bereidheid groot om dat beleid te steunen." Vlak voordat de minister in Suriname aankwam maakte de nationale voorlichtingsdienst bekend dat politieke bijeen komsten en openbare politieke aktiviteiten m Suriname voorlo pig nog verboden zouden blij ven. „De Surinaamse overheid zal streng de hand houden aan de naleving van dit verbod", zo werd meegedeeld. v? C. In Texas zijn de ziekenhuizen momenteel overvol, vooral met bejaarden die door de hitte flauwgevallen zijn. In woningen van minder gegoeden, waar geen airconditioning aanwezig is, worden voortdurend door ambulances en brandweer men sen weggehaald die, nadat zij door de hitte bevangen raakten, met uitdroging worden be dreigd. Ook kinderen krijgen vaak niet voldoende vocht naar bin nen en worden opgenomen met uitdrogingsverschijnselen. Automobilisten raken onderweg door de, hitte of,, bij het rijden met open dak, door een zonnes teek getroffen. v In Colorado en Arizona heeft de brandweer een oproep ge daan tot vrijwilligers om te hel pen bij het blussen van de tal rijke bosbranden, die op sommi ge plekken tot laaiende vuur zeeën geworden zijn. In Oklaho ma barstte door de hitte een deel van een autoweg open alsof er een lading springstof onder het wegdek was aangebracht. De hitte kost miljoenen extra aan energie door alle elektrische koelkasten en airconditioning systemen die op topspanning draaien. Voor de landbouw dreigt een miljarden-catastrofe. In Arkansas beloopt de schade in de pluimveehouderij alleen al 5 miljoen gulden. In veel gebie den is de oogst volledig op het veld verschroeid. Veehouders moeten koeien afmaken omdat de dieren door totale uitdroging geen overlevingskansen meer hebben. '*V. ?'ji' V'''jt - PARAMARIBO De voorzit ters van de vier Surinaamse vakcentrales wilden, volgens een verklaring tegenover het Surinaamse blad "De Ware Tijd", vandaag niet met minis ter De Koning lunchen. De mi nister had hen voor een werk- lunch 'uitgenodigd, maar de voorzitters van de vakcentrales vinden het "paternalistisch dat een Nederlandse" minister als eigenaar in Suriname komt kij ken wat er gebeurt en iedereen wil spreken om zo de Surinaam se vuile was aan de Nederlandse iijn te kunnen ophangen." Enkele zonnige perioden, maar tegen de avond weer meer v bewolking Minimumtempera turen rond 17 graden. Wind draaiend van noordwest naar zuidwest. 1 juli zon vop onder maan op onder 00.20 22 03 - 06.54 TEMFE - Een Ameri kaanse arts uit Tempe, in de staat Arizona, heelt veel steun van zijn collega's ge kregen nadat bekend werd dat hij zijn rekeningen voor patiënten uit olie-exporte rende landen verdubbelt. Dr. John Hanisberg begon in december van het vorig jaar met het heffen van een „administratieve toeslag" voor die patiënten die stu deren aan de staatsuniver siteit van Arizona en af komstig zijn uit een van de Opec-landcn. Hun rckcrui- gen worden betaald door het land van herkomst. Ilanisberg meent dat hij op deze manier terug kan slaan na de forse olieprijs- verhogingen van de Opec. „Ik deed het een keer of zes en prompt volgde de beta ling door de regeringen van de betrokken landen," zo zegt de arts. liet is hem overigens wel opgevallen dat geen van de patiënten die een „adminis tratieve toeslag" kregen op gelegd na het bekend wor den van het nieuws nog bij hem is teruggekomen. Wei kreeg hij een bedreiging, die luidde: „In naam van Allah, je zult er spijt van hebben". Hanisberg houdt het geld dat hij verdient met de prijsverhoging trouwens niet voor zichzelf: de op brengst gaat naar de familie van sergeant Jimmy Lopez uit Globe in Arizona, een van de gijzelaars die in Iran worden vastgehouden. dpsji fa 5 PEKING - Lichte mu ziek uit het buitenland leidt volgens het Volks dagblad! van Peking tot misdaad. Als voorbeeld noemde de krant een rechtszaak tegen twee Chinezen die in Peking een bank had den overvallen. De een werd ter dood veroor deeld. de ander kreeg twintig jaar gevangenis straf. Volgens de krant waren Li Guoshcng en Zhang Wcnming geleidelijk af gegleden naar een "bour geois manier" van leven door het beluisteren van "weke chansons". Om dat beter te kunnen doen, wilden zij een bandrecor der hebben, maar daar door hadden zij geen geld. Vandaar hun bankover val. Als voorbeeld van de bespottelijkheid van wes terse popmuziek citeerde het Volksdagblad van Pe king de tekst: "Als ik X ben, en jij bent Y. bij het teken "plus" voor liefde, dan is X plus Y de liefde" 1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Voor gas en elektriciteit moeten er landelijk gelijke tarieven komen voor ge lijke gebruikers. De elektrici teitsopwekking en het hoofd transport moeten m handen ko men van een landelijke elektri citeitsmaatschappij. De distri butie van gas, water en elektri citeit moet door hetzelfde pro vinciale, of ten minste regionale, bedrijf worden verzorgd. Dat zijn de belangrijkste con clusies uit een rapport over de concentratie van de nutsbedrij ven, dat het Rotterdamse orga nisatiebureau Krekei, Van der Woerd en Wouterse voor de re gering heeft gemaakt Het rap port is vandaag aan de Tweede Kamer aangeboden. Op het moment is de gas-, wa ter- en elektriciteitsvoorziening nog in handen van ongeveer tweehonderd bedrijven, die zich eik met één van de drie bezig houden. Provinciale of regionale bedrijven zouden de distributie in handen moeten krijgen in een gebied met ten minste 120.000 verbruikers (rond 400.000 inwo ners). Districtskantoren, die de aansluiting van verbruikers, het innen van rekeningen en de controle van en advies aan ver bruikers dienen te regelen, moe ten een gebied bedienen, dat ten minste 10.000 verbruikers (30 000 inwoners) telt. De districtskan toren, die zich ook zowel met gas, water als elektriciteit be zighouden, zouden moeten wor den beheerd door gemeenten. Voor informatie over adreswij zigmg, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op -maandag tot en met vrijdag Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het optreden van premier Van Agt wordt volgens CDA-kamerhd Jan Nico Schol ten in toenemende mate een splijtzwam in het CDA. Zijn on voorstelbare populatiteit trekt enorm veel kiezers, maar hij jaagt tegelijkertijd steeds meer pincipiele mensen die op evan gelische wijze met politiek bezig willen zijn dat CDA uit. Schollen zei dat gisteren voor de IKON-radio. Hij waarschuw de dat Van Agt, als die zijn hui dige koers blijft voortzetten, de uittocht uit het CDA, begonnen met Goudzwaard, Von Meyen- feklt en anderen, zal versterken. Oprichting van een alternatief CDA is dan onvermijdelijk, al dus Scholten, die die waarschu wing vanmorgen echter al weer afzwakte. Zelf blijft hij zich, ondanks zijn onverkiesbare plaats op de kandidatenlijst voor de komen de kamerverkiezingen, inzetten voor veranderingen binnen het CDA Met een aparte partij na een scheuring in het CDA heeft hij grote moeite. Ook CDA-voorzitter Steen kamp en CDA-fractieieider Lubbers uitten dit weekeinde hun bezorgdheid over het steeds stroever lopen van de verhou ding tussen kabinet en CDA- fractie. Steenkamp gaat zich daar de komende tijd mee be moeien om aanvaringen als bij het ohe-embargodebat vorige week te voorkomen in de toe komst Lubbers wi! de gebeurtenis sen in dat debat niet als een in cident beschouwen: "Er is spra ke van stroefheid, metaalmoe heid en het gegeven dat het ka binet minder rekening houdt met opvattingen m de Kamer, zeifs ais dat meerderheidsop vattingen zijn. Dat is een ris kante ontwikkehng." - ..EKWfc"» TEL AVIV - Bij een Israëli sche" commando-aanval op een !J Palestijns kamp in Zuid-Liba- i non zijn vanmorgen vroeg elf 1 mensen, onder wie twee vroti- wen en vier kinderen, om het le- ven gekomen. Aan Israëlische kant zouden geen doden zijn ge vallen. De actie vond 27 kilometer ten 1 noorden van de Israëlische^ grens, even boven de rivier de Litani plaats. Volgens een mili taire woordvoerder in Tel Aviv j was een van de doelu itten een Palestijns opleidingskamp. Een ander was een kamp van waar- L uit aanvallen werden gepleegd tf op Israël. TEHERAN - De Iraanse pre sident Bam-Sadr heeft gisteren in een reactie op de scherpe kri tiek van de geestelijke leider van Iran, de ayatollah Khomei- ny, gezegd dat hij niet voor het werk van de ministers verant woordelijk is omdat hij hen niet heeft aangesteld. Khomeiny had Bani-Sadr en de regering er vrijdag van be schuldigd weinig doeltreffend te regeren en gedreigd op te roe pen tot een volksopstand. Bani-Sadr, die zou hebben aan geboden op te stappen, heeft zijn ministers inmiddels wel op dracht gegeven hem binnen twee dagen te rapporteren over stappen die zij hebben genomen Ij, voor het uitwissen van alie spo- ren van het bewmd van de sjah. Het beleid van Bani-Sadr wordt regelmatig doorkruist door de leiders van de door geestelijken beheerste islamiti sche revolutionare partij. Zo meent de president dat er een einde moet komen aan de kwes tie van de Amerikaanse gegij zelden, terwijl de geestelijke machthebbers deze mensen juist van spionage willen beschuldi gen en voor de rechtbank sle pen. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhoi luaoek. Met de lOOjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar.,.- Voor nop^-^; m Tenminste, als u ons'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen p- int Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu- ren rood. bruin, •- blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit, die is uitstékend! Plaats:. Adres: Postcode: - A I..**

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1