i Hans Galjé naar Ajax Winkelier bij overval gewon kimstomur' Wapens in huis? Minstens 2 weken! bajes Gekleed voor Belg neergeschoten Méér gevaar Harrisburg i I I S li li Informatiepost kampeerders Bij Spinnerij Nederland 170 ontslagen GEVEL-ELEMENT VAN 300 KILO VALT OP MAN Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee... HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Bewolkt iviV1* Donderdag 3 juli 1980 34e jaargang no. 10125 ter- p eir ik fV N (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM - Het plan van de regering om de premies voor AOW, AAW en AWBZ niet meer aftrekbaar te stellen voor de belasting is vooral werkgeversvoo rzitter Van Veen van het VNO in het verkeerde keelgat ge schoten. P I Goede kanten Herman Bode (FNV): goe de kanten. Doelman Hans Galjé ver ruilt FC Den Haag voor landskampioen Ajax. Gisterenmiddag bereik ten beide voorzitters, Ton Harmsen en Pieter den Duik overeenstemming over het transferbedrag (6 ton). Deze week nog gaat Galjé met zijn nieuwe werkgever aan tafel om de puntjes op de i te zet ten. 1 Schmidt: „Nog geen door braak, maar bijdrage." Van onze correspondente ALY KNOL BONN - De Sowjet- Unie is bereid zonder voorwaarden vooraf en nog vóór de ratificatie van het SALT-II-verdrag onderhandelingen te be ginnen over een beper king van de middellange afstandsraketten in Europa. Dat kondigde vanmorgen de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt in een regerings verklaring aan. Geen doorbraak ABONNEE-SERVICE voor direfete bezorging ma. t/ra vr. van 17.45-19.00 oor zaterdag van 9.00-16.00 uur Deze Rotterdamse kinderen staan niet te juichen omdat ze met vakantie gaan: Hun kunstwerk is klaar. Samen met de moeders en professionele begeleiding hebben ze hun kleuterschool "De Merel" in de Willebrordus- straat voorzien van vrolijke muurschilderingen. a i 'Sexfllms. huren? 6ivoor 27,50 -Voor een hele week! Hooggehakt, schaars gekleed, uitdagend gezichtje en gewapend met een bestraffende plumeau - dat verte kende beeld van een Frans dienstmeisje werd gisteren in Londen geschapen om aandacht te trekken voor een doodgewone vakbeurs voor werkkleding. I- Alstublieft. Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Haam; Adres Postcode: Stuur Het Vrije Volk naar. Plaats: Soort abonnement: o kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: o rood o bruin o blauw o groen H (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). U Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, H 3000 VB Rotterdam. ;<§ES JS® BBS 8B833 HH was ggB i iv - 3, WMBSHSB33 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvortcnties) tel. 010 - 14.55.33 Van Veen vindt •a- •-ti - n 3rr- s*' e- et i pja Aibeda 'deadordsnair' T V:a een omweg vindt hij dat een "doodordinaire" belasting verhoging. De maatregel zou de overheid miljarden méér aan belastingen opleveren. De VNO- voorzitter zegt dat vooral de koopkracht van middengroepen hierdoor wordt aangetast. Dat zal direct volgens hem leiden tot forse looneisen. „Dit heeft niets te maken met bezuinigingen. Het kabinet moet wel bijzonder in het nauw zitten, dat het zulke vreemde sprongen maakt," zo zei hij vanmorgen voor de Avro- radio. De grootste Nederlandse vak centrale, de FNV, wijst de plan nen niet bij voorbaat af. Volgens hoofdbestuurder Herman Bode zitten er wel goede kanten aan. Aantrekkelijk is bij voorbeeld de herverdeling van inkomens omdat bij een dergelijke maat regel hogere inkomens (door de belastingprogressie) meer moe ten inleveren dan de lagere. De schaduwkant is volgens hem de aantasting van de koopkracht voor de werknemers tot modaal. Hij vindt dat voor die groepen tegelijk compensatie moet ko men. Eerst zonm-e perioden, later meer bewolk.ng en mogelijk re gen. Minimumtemperatuur om streeks 11 graden. Middagtem- Peratuur van 17 graden aan zee tot 22 graden in het oosten van het land. Overdag tot matig toe nemende zuidwestenwind. «juli zon op onder 05.22 22.02 maan op onder 0102 12.45 VLISSINGEN - De Zeeuwse VVV installeert morgen langs rijksweg 58, ter hoogte van Krabbendijke, een informatie- post voor kampeerders. De be-, doeling van dit initiatief is het zoeken naar campings in Zee land te voorkomen en de kam- peercapaciteit optimaal te be nutten. Langs de Zeeuwse toe gangswegen komen borden te staan die naar de informatiepost wijzen. 'SU praat zonder voorwaarden vooral? De Sow jet-Unie, aldus Schmidt, houdt niet langer vast aan de eis dat eerst het NATO- besluit over produktie en statio nering van de middellange af standswapens opgeschort moet worden, zoals sinds eind vorig iaar voortdurend door de Rus sen was gezegd. Deze Russische bereidheid tot onderhandelingen, waarover Schmidt deze week tijdens zijn bezoek aan de Sowjet-Unie werd geïnformeerd, is intussen aan de Fransen en de Amei ika- nen doorgegeven. De Ameri kaanse president Jimmy Carter heeft laten weten „tevreden" te zijn over de resultaten van de reis van Helmut Schmidt naar Moskou. De Sowjet-Unie heeft Schmidts enkele maanden gele- dengedane voorstel over een op schorting van de starionermg van verdere middellange af- standsraketten van de hand ge wezen. Dat zou, zo is Schmidt in Moskou door zijn Russische gastheren nadrukkelijk ver klaard, neergekomen op een eenzijdige stap van de Sovjet- Ume. omdat de Amerikaanse pershing-II raketten eerst nog geproduceerd moeten worden. Tijdens zijn gesprekken met de Amerikaanse president Car ter en zijn collega Muskie heeft de Westduise minister van Bui tenlandse Zaken Genscher gis teren in principe instemming gekregen voor het Russische voorstel. De Amerikanen heb ben Genscher gezegd de bereid heid van de Sowjet-Unie om over de middellange afstandsra ketten te onderhandelen „zorg vuldig en in een constructieve geest" in overweging te zullen nemen. Weliswaar noemde de West duitse bondskanselier vanmor gen in zijn regeringsverklaring de Russische wens tot onder handelingen „nog geen door braak", maar wel meende hij dat nu „de mogelijkheid is ge opend om een onbeperkte bewa peningswedloop op het gebied van de middellange afstandsra ketten te vermijden." In dat verband sprak Schmidt zijn grote waardering uit voor zijn Russische gastheren tijdens het bezoek aan Moskou. „Alleen ai het begin van zulke gesprekken over de middellange afstandsra ketten", aldus Schmidt, „kan bijdragen tot een grotere stabi liteit." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Twee mannen hebben gisteren vergeefs geprobeerd op klaarlichte dag de 75-jari ge winkelier W. J. van den Oord in zijn kleding zaak aan de Rosier Faas- senstraat in Rotterdam te beroven, toen hij daar even alleen was. Nadat de bejaarde niet gevoelig bleek voor bedreigingen met een schaar en een ge vecht aanging, werd hij tegen de grond gewerkt door de twee. Een van hen kneep de keel van de winkelier zo lang dicht dat de man in ernstige ademnood kwam. De ander ontferm de zich in die tijd over Van den Oords colbertje, waarin diens portefeuille zat. Hij vond geen geld. Bang betrapt te wor den, kozen de overvallers daarop met lege handen het hazepad. De heer Van den Oord moest voor een opgelopen verwonding naar een oogarts. Jonker Fransstraat 9H93 ■Rotterdam - 7'el.JOIQ-, 123462/14378$. Voor inlormatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 lot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag De Koning vast in Suriname? Van onze verslaggever RIEN ROBIJNS PARAMARIBO - Het is hoogst onzeker of minister De Koning (Ontwikkelingssamen werking) vanavond volgens plan zal kunnen terugkeren uit Suriname naar Nederland. Na het afbreken van de onderhan delingen tussen de minister en de Surinaamse regering, is Suri name vandaag massaal in sta king gegaan. Ook het vliegver keer dreigt door de staking te worden getroffen. Gistermiddag verklaarde vi- ce-voorzitter van de Nationale Militaire Raad Chas Mijnals op een massademonstratie in Para maribo: "De Koning zal hier niet weggaan zonder dat de ont wikkelingshulp waardevast is gemaakt." Het was over dit punt dat de onderhandelingen gisteren af braken. Toen premier Chm A Sen wegliep uit de onderhande lingen, had dit een enorme reac tie tot gevolg. Leden van de Mi litaire Raad haalden scholieren en studenten uit de klas om te demonstreren op het Onafhan kelijkheidsplein. Ook de radio deed oproepen tot de bevolking om te komen protesteren. De demonstranten zetten zich in beweging naar het hotel Torianca, waar minister De Koning verblijft. Daar ne pen ze leuzen als "Dood aan het neokolonialisme". Enkele weken geleden heeft Nederland al voorzorgsmaatre gelen getroffen voor het geval er (Van onze soc.-econ. redactie) ENSCHEDE Bij Spinnerij Nederland in Enschede worden 170 mensen ontslagen. De direc tie heeft dat het personeel van ochtend meegedeeld. Bovendien verdwijnen nog eens 100 banen doordat vacatures met meer worden opgevuld. Wanneer de ontslagen vallen is nog met be kendgemaakt; wel waar: 110 in Almelo en 60 in Enschede. De werktijdverkorting van één dag per week wordt voortgezet tot februari 1981. De Industriebond FNV gaat er met mee akkoord dat het terugbrengen van de produktie wordt bereikt via gedwongen ontslagen. in Suriname iets mis zou gaan. Helicopters van het Franse Vreemdelmgenieg oen in het buurland Frans Guyana zijn in gehuurd om hulp te bieden wanneer dat nodig mocht zijn. Minister De Koning zei na de mislukte conferentie dat de Ne derlandse ontwikkelingshulp gewoon zal doorgaan. Toch ver wacht hij door deze wending een vertraging van een half jaar. In Den Haag verklaarden spe cialisten van verschillende par tijen dat De Koning juist heeft gehandeld Knol (PvdA): "De Surinaamse regering heeft bij de achterban grote verwachtin gen gewekt door een waarde vaste bijdrage te eisen. Straks, als het geld op is, zuilen ze er wel achterkomen dat de zaak gewoon verder moet Aarts (CDA): "Het Nederland se parlement en de regering zijn het hierover altijd eens geweest. En zo is het ook met Suriname afgesproken m 1975." e Zie ook pagina 13 (Van onze parlcmentsre dactie) DEN HAAG - Wie een vuistvuurwapen in huis heeft loopt het risico in een eventuele rechtzaak vier weken gevangenis straf tegen zich te horen eisen. Bij zwaardere vuurwapens - machine geweren. machinepisto len, militaire wapens of bommen kan vier maanden worden geëist. De cis van de officier van Justitie in geval men al leen munitie in huis heeft kan variëren van een boete van 250 gulden tot een gevangenisstraf van twee weken, afhankelijk van het aantal patronen. Dat blijkt uit de richt lijnen voor de eisen die de procureurs-generaal bij de gerechtshoven enkele jaren geleden al hebben opgesteld. Ze zijn gisteren openbaar gemaakt. Rech ters zijn niet aan deze richtlijnen voor het Openbaar Ministerie ge bonden. Baly; Dam 5a. Schiedam. ;T TeL 016-267126. G*op#nd v. .10*10 u, Dood koopavond j/ vtriist.- N" (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - De 29-jarige Italiaan Attiho Barichello, werknemer bij een Westduits bedrijf dat gevelelementen plaatst, is in Eindhoven om het leven gekomen toen hij bij een fabriek in aanbouw getroffen werd door een vallend gevelele ment. De man was op slag dood. Politie en arbeidsinspectie zijn een onderzoek in de zaak begon nen. Het ongeluk gebeurde op het Philips-terrein aan de Maalak- kerstraat waar momenteel een nieuwe fabriek wordt gebouwd. Op een hoogte van anderhalve meter raakte tijdens het aan hechten een hoekelement van 300 kilo los dat precies op de Ita liaan terechtkwam. ?S' Sxl. skw Ci (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De 32-jange Belg W. F. de K. is ernstig ge wond geraakt door een kogel uit het pistool van een agent, die een eind wilde maken aa"h de activiteiten van de man. die op de Zeedijk in Amsterdam in het wilde weg hep te schieten. Naast het schieten had de Belg ook een voorbijgaande vrouw aangevallen. Drie agenten heb- s.. ben aanvankelijk geprobeerd de man zonder gebruik van een wapen te overmeesteren. Tijdens een vechtpartij daar bij verloor een van de agenten zijn pistool, dat door de Belg werd opgeraapt Die probeerde toen met twee vuurwapens er vandoor te gaan. Tijdens die vlucht wilde de man nog op een agent schieten. Dat lukte niet meer. De politie was sneller. WASHINGTON - Ruim 15 maanden na de ramp met de kerncentrale op Three Mile Is land wordt de kans dat er stra ling in de atmosfeer terecht komt steeds groter, in plaats van kleiner. Het gisteren afgeronde rap port van de Nucleaire Beheers commissie van de Senaat voor Milieu en Openbare Werken zegt dat de gehavende reactor nabij Harrisburg uiterst ge vaarlijk blijft en dat het ern stigste nucleaire ongeluk in de VS totnutoe lang met voorbij is De opstellers van het rapport concluderen dat strikte juridi sche en milieubeschermende veiligheidsmaatregelen tot ge volg hebben dat het schoon- maakproces uiterst langzaam verlocpt en de inwoners van het omliggende gebied onvoldoende worden beschermd. „Zowel de omliggende ge meenschap als de werknemers die betrokken zijn bij de schoonmaakwerkzaamheden lo pen gevaar", aldus het 423 blad zijden tellende i apport Volgens de senaatscommissie wordt de kans op het vrijkomen van radio-activiteit groter naar mate de tijd verstrijkt en kan misschien zelfs de kern van de reactor splijten Functionarissen verwachtten dat het nog zeker vier weken zou duren voor hot proces waar bij radio-actief gas wordt losge laten m de atmosfeer, is vol tooid. Afgelopen zaterdag is men daarmee begonnen. Voor nog. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt. Kom, u weet vast wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee. JLaat u toch zeker gewoon iemand anders (dié dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen p- int Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu- i ren rood, brum, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm En de kwaliteit, die is uitstékend! urn

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1