■HÉ krijgen eigen soos Fietsen voor Dure grap.... Cartoon Beatrixplein? NS-personeel vervangt automaat GJVWBR VIST VAN ACTIVITEITEN Man springt van Oranjebrug schïedam mmmm nst Na ongeval naar huis gewandeld W0ëmm Xffr. mtA RECTIFICATIE VISWEDSTRIJD JEUGDLAND men Jij van straatto neelgroep Kip bracht een aantal griezelige fi guren op de planken. Links: De prvdukties zijn bedoeld, voor kinde ren vanaf zes jaar. Rechts: Het stukDro- WOENSDAG 16 JULI 1980/HET VRUE VOLK f PAGINA 2 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - 'De straat is het domein van de kinde- [renVzegt Gi Sonnen van Straattheatergroep Kip. I Daarom kiezen wij voor deze vorm van theater. Het le- jvën op straat moet gestimuleerd worden. Heel vaak I worden kinderen buiten de alledaagse zaken van vol- Iwassenen gehouden, waardoor er bij hen een heel [aparte belevingswereld ontstaat.' I-.Straattheatergroep Kip ver- I zorgde gistermiddag een voor- telling op het Zuidérkwartier [in de Gorzen.Het gezelschap he lstaat uit acht mensen en speelt stukken die zijn gericht op kin- deren vanaf zes jaar.. Het stuk Dromen jij vormde een "van de [activiteiten in het kader van Jeugdland. Ongeveer dertig kinderen, waarvan sommigen vergezeld van hun moeder, ke lken ruim een uur lang geboeid naar het spektakel. De straatopera Dromen Jij |Iaat het meisje Remia (Nelleke van der Krogt) zien, die naar bed wordt gestuurd terwijl haar vader en moeder een feestje vie ren. Ze valt in slaap en droomt dat de Lachman (Coen van Er- kel) héér meeneemt naar een, feestje. Hij blijkt niet te ver- trouwen, ~waht op het feest van de Dag en de Nacht laat hij haar in de steek en steelt ondertussen de zon. Daardoor zóu het altijd nacht moeten blijven. Remia is bang, maar Ridder IJzeren Wil lem (Gi Sonnen) komt haar te hulp. Samen gaan ze op jacht naar de Lachman. Na veel ang stige avonturen bemachtigt Re mia uiteindelijk op een kinder lijk eenvoudige manier de zon, door de Lachman voor een wel gemeend spelletje uit te nodi gen. Ze spelen Dageraad, waardoor het daglicht weer aanbreekt en het dagelijks leven zijn gang herneemt Zoals ge woonlijk voelt Remia zich daar van buitengesloten, hetgeen de acteurs treffend symboliseren door middel van een kakafonie van geluiden. Griezelfigiiren Enkele kleintjes maakten tij dens de; voorstelling de indruk angstig té zijn, maar hét meren deel bleef geboeid toekijken. Gi Sonnen: 'Het leuke van deze vorm van theater is dat de kin deren heel sterk met de voor stelling meeleven. We stoppen bewust een aantal griezelfigu ren in het stuk, zoals een levens grote spin, levende bomen en een angstaanjagende, maar PK mmmm. |Van een. onzer verslag geefsters SCHIEDAM-VLAAR- IDINGEN - De stichting [GJVW hoopt in septem- |ber/oktober te starten iet een soos voor zwak- Ibegaafden. Het gespecia- |liseerd jeugd- en volwas- lenwerk zal hiervoor [de schoolverlaters van de. [blo-scholen en vbo-school [benaderen. De soos is be- [doeld voor één van de [moeilijkste groepen gees- [telijk gehandicapten. Secretaris van het GJVW, de x Van der Voort, weet nog met precies/ wat er gedaan zal worden, rftfet is een hele moei lijke groep. Maar op dit moment lopen ze een beetje iangs de straat Het gebeurt wel dat ze met "vriendjes', niet-gehandi- capten, in de Hema gaan stelen. Als-ze dan betrapt worden, wij-, zen die vriendjes de gehandi- ipte als schuldige aan en die weet van niks meer. Daarom' willen we ze graag de soos bin nen lokken. Een beroepskracht heeft aangeboden in zijn vrije tijd te helpen. Ook de heer Van Veen van de bedrijfsgemeen-' schap, Schiemond en de maat schappelijk werkster hebben toegezegd Iets voor deze geeste lijk gehandicapten te willen doen. Dat valt heus niet mee. Het geeft ontzettend veel werk. Zo komen ze heel kalm binnen en vervolgens slaan ze een stoel aan gruzelementen". Er is een speciaal secretariaat Ingesteld die deze groep gaat be- geieiden. De oorzaak dat de soos vpor zwakbegaafden nog niet helemaal uit de verf is, ligt bij de gemeente. Het GJVW heeft der Posthoorn gevraagd om een vakkracht die de groep zou „moeten gaan begeleiden. Maar het financieren hiervan is nog niet helemaal rond. Daarom zal-voorlopig met vrijwilligers worden gewerkt Er zal gepro beerd worden uit te vinden wat del zwakbegaafden het. leukste vinden op een heel voorzichtige ggnkeitèfS De zwakbegaafden is een van de vergeten groepen, die het GJVW inmiddels benaderd heeft Maar in het jaarverslag over 1979 wijst de stichting ook nog op de oudere debielen die na hun pensionering bij de Be- drljfsgemeenschap Schiemond niet goed weten wat ze moeten doen. Men gaat daarom dit jaar nog onderzoeken of vrijetijds besteding op de dag voor deze mensen noodzakelijk is. Uit het GJVW borrelen steeds meer activiteiten op; badmin ton, trimmen, muziek maken, zwemmen, uitstapjes, kampen en carnaval. Het volksdansen is zeer in trek geweest het afgelo pen jaar en zal, daarom in sep tember opnieuw starten. Men denkt er zelfs over om te gaan stijldansen dat ook door andere geestelijk gehandicapten in het land beoefend wordt. - Juist omdat de stichting zo bruist, komt er een ander pro bleem om de hoek kijken, name lijk dat van ruimtegebrek. Het béstuur en de vrijwilligers zou den graag zien dat een aantal activiteiten tegelijkertijd zou kunnen plaatsvinden. In het huidige onderkomen aan de Dr. Kuyperlaan is dat niet mogelijk. Het bestuur kijkt daarom uit naar een ruimere behuizing. De uitbreiding van activitei ten heeft ook de behoefte aan scholing van vrijwilligers doen y»n"men. De heer Van der Voort: „Er ia een werkgroep die thema-avonden wil gaan orga niseren voor de vrijwilligers. Daarop kan bijvoorbeeld het 'onderwerp aan bod komen "hoe kan je de provinciale sport- en speldag beter organiseren'. Bij de laatste sport- en speldag werden er tijdens de spelletjes ook demonstraties door sport- groepen gegeven. De therapeu ten vonden dat uitstekend, maar de vrijwilligers vonden dat er eigenlijk een pauze voor inge last zou moeten worden. Dat kan op zo'n thema-avond be sproken .worden. Het geeft de vrijwilligers bovendien een. stukje inspraak. Grote behoefte voelt het GJVW ook om de vakanties in. de regio beter te plannen. „Wij zijn bijvoorbeeld net op kamp geweest in Groningen en nu gaat de; feedrijfegemeenschap ook weg. "De Woutershof in Vlaardlngen organiseert ook al een vakantie. Dat zouden we veel beter op elkaar kunnen af stemmen. De vakantieperiodes zouden gespreid kunnen worden over een langere periode en niet vlak achter elkaar hoeven plaats te vinden. Dit jaar is het niet zo gelukt, maar In 1981 gaan we het opnieuw proberen". vriendelijke reus. We proberen daarmee aan te geven dat er ele menten ln het leven voorkomen waar niemand omheen kan. 'De producties .van straatthea tergroep Kip stoelen op de vier onderdelen acrobatiek,- poppen, muziek en acteren', aldus Son- nen. 'In elke productie laten we "één van de onderdelen eruit springen. Bij het stuk Dromen Jij "is 'dat de muziek/ Hiermee zijn we al enkele maanden lang op toemee. Ons seizoen loopt van half juni tot half oktober. De rest van het jaar gebruiken we om een nieuwe productie te realiseren. Dat is vaak erg moei lijk, omdat we in die periode geen Inkomsten hebben. In'Ne derland moeten 200 toneelgezel schappen een pot van 6 ton ver delen. Dat gebeurt naar evenre digheid van publieke belang stelling. Omdat veel meer vol wassenen dan kinderen naar het theater gaan, blijft er voor thea tergroepen zoals wij niet zoveel •over. We zijn daarom genood zaakt alle decors zelf te maken en alle kosten zoveel mogelijk te beperken.' Medewerking De voorstelling van Kip is op het laatste moment toch nog doorgegaan. Vorige week was het stuk gepland in de buiten lucht, maar vanwege de weers omstandigheden moest het wor den afgelast Organisator Joop ;van Broekhoven. 'Ik ben heel gelukkig met de soepele hou ding van deze mensen. De kin deren hebben nu toch nog van een prima voorstelling kunnen genieten, al was het deze keer binnen in plaats van op straat Een dergelijke medewerking van theatergezelschappen kom je niet vaak meer tegen.' 1 VLAARDENGEN - Om de Amnesty-beurs te spekken or ganiseren Amnesty groepen in de gebieden Vlaardlngen, Schie dam, Maassluis, Brielle, Spijke- nisse en Hellevoetsluis in sep tember een fietstocht door de iwaterwegregio, aarbij de Tha- tergroep van de organisatie straattoneelvoorstellingen zal geven ln de plaatsen die al fiet send aangedaan worden. Stands van Amnesty International zul len daar de nieuwe leden en do nateurs Inschrijven. In een brochure wijst Amnes ty erop dat zij al haar werk moet bekostigen uit contributie- en donatiegelden. Overheids steun zit er voor Amnesty niet in. Om haar onafhankelijke en onpartijdige positie niet te ver liezen wijst de organisatie die internationaal ijvert voor de vrijlating van gewetensgevan genen dergelijke steun ook af. Willens en wetens blijft Am nesty dus aangewezen op de bij dragen van leden en donateurs. Alleen zij maken het werk van Amnesty (onderzoek en steun aan gevangenen of familie) mo gelijk. Nadere berichten over de fondsenverwervende fietstocht volgen nog. Maar wie reeds nu lid of donateur wil worden kan zich aanstaande zaterdag opge- ven bij de maandelijkse atand van Amnesty International op het Liesveld of bij Lies Nefkens, Kastanjedreef 25, tel. 741763 en Connie Bot, Ban-kasingel 61, tel. 352779/343688. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Bij een uit wijkmanoeuvre op Rijksweg 20 is de 27-jarige Vlaardinger R. D. gisterenmiddag met zijn perso nenauto van de weg geraakt en aan zijn hoofd gewond geraakt. De man kwam uit de richting Rotterdam en moest ter hoogte van het spoorviaduct bij Schie dam plotseling krachtig afrem men voor een onbekend geble ven automobilist. De auto van de Vlaardinger raakte daarbij in een slip, draalde om zijn as en schoot het talud af. Hij belandde in een sloot, waarbij de man zijn verwonding opliep. Op eigen kracht verliet hij zijn zwaar be schadigde auto en liep naar huis. Eventuele getuigen van het ongeval worden verzocht zich te melden bij de verkeers politie van Schiedam, tel. 260760, tst 123. Redactie -L- (Uit het kontaktorgaan F.Lo-ers van de gemeen tepolitie Rotterdam, door J. C. ML Martens/J. H. A. de Koning). "Op vrijdag 7 maart reden we per auto te omstreeks 21.00 uur op de Nieuwe Binnenweg. Op dat tijdstip stond er voor .een café op de hoek van de Nieuwe Binnenweg en de Heemraadsingel een perso nenauto zodanig geparkeerd, dat daardoor met name het voetgangersverkeer ernstige hinder ondervond. Ook bus 39 van de RET had bij het oprij den van de Heemraadsingel last van de bedoelde auto. Na een minuut of tien bleek de chauffeur van de auto geen aanstalten te maken te ver trekken of om te zien naar een betere parkeerplaats. Beslo ten werd een W-parkeer- bricf Je in het kader van de wegsleepregeling te plakken. Terwijl wij daarmee bezig waren, kwam de eigenaar van de auto naar ons toe. Hij bleek barkeeper van voornoemd ca fé te zijn. Op ons verzoek zijn auto te verplaatsen, ant woordde hij dat niet te willen. Tevens weigerde hij zijn naam op te geven, waarna wij hem vertelden dat we een ta kelwagen zouden bellen. De reactie van de man was: "Ga gerust je gang, ik heb er geen bezwaar tegen". Na die uitspraak verdween hij weer in het café. Vervolgens werd vla de Meld kamer een takelwagen be steld; deze verscheen kort daarna. Het was een Dodge van het takelwagenbedrijf A. B. C. Door middel van een oranje flitser en het op het dak gemonteerde bord met de tekst "Gemeentepolitie Rot terdam, Bureau Wegslepen". Uit het veertiendaagse orgaan van de Nederlandse Politiebond, "de Politie.''). werd voor ons de nodige re-'f dame gemaakt en de belang stelling van het publiek ge-~ wekt. Na enige minuten a ton- 7 den reeds enkele mensen mét veel animo te kijken. Het bleek echter niet zo een voudig te zijn om die auto te takelen. Hij stond scheef met twee wielen op het trottoir tussen twee andere auto's in. Tenslotte werd hij door mid del van een luchtdruk krik- - kussen dat op uitlaatgassen f werkt, opgekrikt en ver- plaatst, hetgeen veel tijd vergt" Fooi Nadat de auto ln de takels was gehesen, kwam de eigenaar ervan naar buiten en gaf dé;; takelwagenchauffeur een foot van J 25.-. •De auto werd overgebracht naar de BoezembochL Dit ge- beurde onder de ogen van een igrote menigte mensen, die bet gehele "schouwspel" staande voor het café had gadegesla- gen (het was koopavond). Vermoedelijk zal het café wei enige extra klandizie hebben genoten, doch het is zeer de vraag of die de wegsleepkosr ten van ruim 200,- heeft kunnen compenseren. Be elk geval kwam de barkee per de volgende dag zijn auto aan de Boezembocht afhalen waarbij hij vertelde: "Ik wil de wel eens zien hoe de politie mijn auto zou weghalen zon der daarbij schade te veroor- t zaken. Hij had er kennelijk nogal wat voor over om zijn nieuwsgierigheid te bevredi- gen. Nou dat heeft hij. Zonder dat er een kras je op zijn auto is bijgekomen,*' aldus Kon- tak torgaan F.l.o-ers. 4; Ji» "De wijkraad voor Kra- Iingenis er tegen, dat aan de driehoek, ge vormd door de Oranjelaan, de Waldeck Pyrmontlaan en de Mecklenburglaan (tegenover de vroegere meis jes-hbs) de naam Koningin Beatrixplein wordt gegeven", zo is in het wijkorgaan van Kralingen te lezen. "Enkele bewoners hadden dat aan het gemeentebestuur ge vraagd, omdat sommige huis nummers aan die driehoek moeilijk te vinden zijn. Dat laatste vond de wijkraad gemakkelijk te verhelpen met extra-bordjes onder de straat naamborden. Daarom vond hij een naamsverandering niet nodig. Verder werd er aan herinnerd dat kort na de geboorte van prinses Juliana er in Kralin- gea een Prinses Julianalaaub gekomen. Toen deze prinses de troon besteeg is nergens in u Rotterdam naar Koningin Ju- - liana een andere openbare s weg vernoemd. Naar Beatrix 4 als prinses heeft ai een ver noeming plaatsgehad, "ltten moet de dochter niet eren bo-' ven baar moeder", zo werd in de wijkraad opgemerkt Trouwens, men vond het drie- hoekige grasveld, dat voorna- melijk dient ter ontlasting van Kraiingse honden, niet bepaald een waardige plek om s de naam van een vorstin te dragen..." Wm. y:""'N'N.,vyr:v -m' Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Voortaan weer kaart jes kopen aan het loket bij Station Nieuwland. Gisterochtend om kwart voor zeven kon den de eerste treinrei zigers terecht aan het loket. Abonnementen, retours en enkele rei zen naar alle bestem mingen in Nederland zijn vanaf dit moment weer te koop. De tijde lijke behuizing van het plaatskaartenkantoor wordt over enige tijd vervangen dor een de finitief gebouw. Reden van de plaatsing van het kantoor is geweest, dat de kaartverkoop in de treinen uit de hand liép. De conducteurs konden de drukte, vooral tijdens de spits uren niet meer aan. De automaat heeft daar om weer moeten plaatsmaken voor een kaartverkoper. SCHIEDAM - Een 55-jarige Schiedammer is gisterochtend in overspannen toestand van de Oranjebrug gesprongen. De te hulp geschoten 21-jarige RM.G. heeft de man met assistentie van de brandweer, politie en GG en GD op het droge gebracht De overspannen Schiedammer had zich die ochtend om 5.00 uur op het politiebureau gemeld. Hij voelde zich niet goed vanwege spanningen die hij had opgelo pen, Rond 7.30 uur verliet de man op eigen verzoek het bu reau weer. Tien minuten later kwam de melding bij de politie binnen dat er iemand in het wa ter van de Nieuwe Haven lag. H.M.G. zag dit gebeuren en sprong de man na. Nadat. de man op het droge was gebracht is hij vervoerd naar het Nolet- ziekenhuis. Zijn toestwnd is re delijk. SCHIEDAM Abusieve- lijk heeft HVV in de krant yan maandagermeld dat Gijs y.an Emden. viskampioen Jeugland 1980 zou zijn. Patrick-Rorijeri is. echter de echte winnaar. Hij ving in totaal 230 centimeter vis in de Poldervaart Gijs van Em den werd tweede met 228 centi meter.- leven iflPMII straat I, «ö-.. s 1 99. ..MtSt,

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2