t. êAwmtmm-i in Hef Vrije Vèlk ?n Goeie iet. if®fWrig@¥®ik De Sociale raadsman mESBSmË?/ wmm mWmm wÊWm émmgmaÊÊÊÊMim, ÉPS^É wmËA' wwmmrnA aan *1 aan baan komt. duidelijk solliciteren duidelijk solIiciTêrën HVV-Bijlage Schiedam Extra pag. 5 1 I -- SCHIEDAM - "Op een zeker moment merkte ik op, dat er eigenlijk maar bitter weinig gebeurde in de sec tor pop-muziek. Dat was voor mij een reden om eens een aantal meningen te peilen binnen de Schiedamse muziekbeweging. Toen bleek dat er veel animo onder de jongeren bestond om zich gezamenlijk in te zetten voor een stuk eigentijdse cultuuruiting", zegt Jolie Hakkert, medewerkster van de Schiedamse Gemeen schap. Bouwvallig 0 gezinsverzorging 'MA/S. WfWM- mm, JT'*JP X/ZMw't&y vMMwMf'W'k Vraag maar Marjan hoe die part-time Zij leest Het Vrije Volk. Boven: Achter de fagade van veiligheidsspelden en leren jacks gaat grote energie schuil Rechts: Stef, zanger van de MP's tijdens Pop bouwwerk 1979. Hij pleit voor meer repetitieruim ten voor de bands. Schoolgebouw Gemotiveerd Het Vrije Volk Reizen) Wegwijzer Knelpunten (Pop-overleg Schiedam timmert aam de weg ïn gesprekken met Schiedam- se muzikanten is het Pop-over leg een steeds terugkerend on derwerp van discussie. Iedereen heeft zo zijn eigen mening over deze organisatie. Positieve en negatieve klanken zijn daarbij te horen, maar over één ding is men het eens: zonder het be staan ervan zou het veei moei lijker zijn om de problemen waarmee veel bands te kampen hebben aan te pakken. De meeste Schiedamse popgroe pen zijn redelijk op de hoogte van de verschillende activitei ten die het Pop-overleg ont plooit. Voor anderen is het wel licht een vage organisatie. René Sauveur probeert in sa menwerking met Bert Roozen- beek, Gijs van Rij en Jolie flak kert een overzicht te geven van de verschillende activiteiten, van deze bijna officiële - af deling van de Schiedamse Ge meenschap. Een groep mensm, van al dan niet uitvoerende mu sici, die zich via ideeë'n en mond-tot-mond-reclame heeft ontwikkeld tot een orgaan dat van zich doet spreken. Er zijn inmiddels landelijke kontakten met soortgelijke verenigingen. Jongeren die voor hun plezier met muziek bezig zijn en bereid zijn energie te steken in zaken waarin ze geloven. 1 dieping van de Oude Doelen. 'Maar' zegt Bert 'In feite krij gen we een ruimte terug. In het verleden werd de Doelen al ge bruikt maar die moest wegens verregaande bouwvalligheid worden gesloten. Het gebouw wordt nu gerenoveerd. We zijn er wel blij mee, maar we zijn er niets mee opgeschoten, behalve dat de ruimte nu degelijk is.' Een tweede werkgroep binnen het Pop-overleg is de groep Ac tiviteiten. Deze mensen houden zich bezig met de presentatie van de bands naar buiten toe. Eén van de taken is verder dat men een soort verplaatsbaar po dium realiseert 'Daarbij den ken we', aldus Bert en Gijs aan een podium op een soort onder stel, dat op de momenten dat daaraan behoefte is snel geïn stalleerd kan worden, maar ook evenvlug weer afgebroken kan zijn. Wanneer zo'n podium er komt, zijn groepen niet meer ge bonden aan vaste ruimten of za len, maar kan op daarvoor ge schikte plaatsen een optreden plaatsvinden'. Verder is er de Papperassen- groep. Gijs van Rij: 'Deze men sen houden zich bezig met dié zaken, waarmee een pop-groep zich liever niet inlaat Zij onder zoeken de verschillende rechts vormen die een band kan aan nemen. Je kan dan denken aan verenigingen of stichtingen. Ook bekijken ze de mogelijkhe den om een geschikte verzeke ring af te sluiten. Het zal duide lijk zijn dat de apparatuur vaak bijzonder prijzig is. Wanneer een groep door schade voor gro te kosten komt te staan kan dat flinke problemen opleveren. Voorts houdt men zich nog bezig met het doornemen van contrac ten die groepen aangaan met ondermeer zaaleigenaren. Ze kijken hoe het zit met de belas ting en wat de rechten en plich ten zijn. Deze resultaten publi ceert de werkgroep Papperassen in de Schiedammofoon, het 'clubblad' van het Pop-overleg.' De werkgroep Schiedammo foon vormt het visitekaartje van het Pop-overleg. Deze mensen Vanaf dat moment, men schrijft februari '79, gaat een handvol enthousiaste mensen aan de slag. Men belegt verga deringen. waar men praat over mogelijkheden die voorhanden zijn. Men inventariseert ook de problemen waarmee bands te maken hebben. Er blijkt onder meer een schrijnend tekort aan oefenruimten. De eerste maal dat hèt pop-overleg zich als zo danig manifesteert is in augus tus van dat jaar. Men organi seert een Pop-festival op de Plantage in Schiedam. De be- i doeling was om de bands, die zich inmiddels bij de organisatie hadden aangemeld, een kans te geven om voor het voetlicht te treden. Aldus geschiedde. De groepen maakten van de gele genheid gebruik om te proteste ren tegen het tekort aan oefen ruimten. Dat protest ging eigen lijk buiten de organisatie van het festival om, maar gaf wel duidelijk aan hoe de muzikan ten over de Schiedamse situatie dachten. 'Ook na die tijd hebben de le den van het Pop-overleg niet stil gezeten', zeggen Bert en Gijs. 'Er is een vijftal werkgroe pen in het leven geroepen, die zich allemaal met een gedeelte van de voorgenoen taken van de organisatie bezighouden. Om te beginnen is er de werkgroep re petitieruimten. De jongens die daarin zitten, ijveren zich voor het vinden van geschikte plaat sen in Schiedam, waar pop groepen kunnen oefenen. Veel groepen zien zich voor alsnog genoodzaakt om hun toe vlucht tot slaap- en zolderka mers te zoeken. Dat leidt tot problemen met buren en niet in de laatste plaats met ouders. Er is inmiddels een groep ontbon den (The Biazing Aces) die dit probleem niet het hoofd kon bieden. Het eerste slachtoffer dus. De werkgroep heeft door de gemeente een ruimte aangebo den gekregen op de zolderver- O AMBULANCE tel. 269290. O ARCHIEF Korte Haven 33, tel. 266727; openingstijden maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12,15 uur en van 13.15 tot 17 uur: elke eerste en derde woensdagavond van de maand van 1930 tot 22.30 uur. O BRANDWEER, tei. 264848. O BUREAU VOOR RECHTS HULP gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, tel. 264356. Spreekuur: maandag, dinsdag en donderdag van 14 tot 16 uur. O DIERENAMBULANCE Mobiele EHBO-dienst voor dieren. Alarmnummers: 357559 en 356388, 24 uur servi ce O GEMEENTEWEREN Indie nen van klachten is mogelijk per brief aan het adres: dienst gemeentewerken, Emma- straat 1 of postbus 61per tele foon afdeling riolering en be strating, tel. 377300 of 260500, toestel 231 van 8 tot 16 30 uur; tol. 268578 na werktijd, alleen voor spoedeisende zaken. Af deling plantsoenen, tel. 154605, van 830 tot 10 uur en van 13.30 tot 14 00 uur; tel 707567 na werktijd, alleen voor spoedei sende zaken. Algemene be graafplaats, tel. 711222 van 8 tot 16 30 uur. Afdeling techni sche werkplaats, tel. 268280. Afdeling onderhoud gebou wen, tel. 260864 of 260500. toe stel 279 Lange Haven 145, tel. 732800. OKRUISVERENIGING Mes daglaan 6 b, tel. 266264 O LENTEBUS Aangepast vervoer voor mensen met een rolstoel of die moeilijk ter «een zijn. Bestellen/reserve ren, tel. 730331. 0 MAATSCHAPPELIJK WERK Broersveld 142, tel. <31033 of 731485. Open alle werkdagen van 9 tot 17.30 uur. O NEDERLANDSE VERENI GING VOOR SLECHTHO RENDEN Ch. de Bourbon- straat 33. tel. 265000. OPENBARE BIBLIO THEEK Centrale bibliotheek. Lange Haven 131, tel. 267877; filiaalvestigingen: Willem Andriessenlaan 75, tel. 708320; Lorentzlaan 10, tel. 153674. Mastenbroek kleuterschool, Mgr. Nolenslaan 99a, Lelie straat 10, tel. 708001. Dr. Wi- bautplein 219, tel. 708001. Jeugdbibliotheek, Korte Ha ven 29, tel. 266566 en Rosa- school. Korte Singelstraat 53. O ONDERWIJSWINKEL, Hoogstraat 76. Openingstij den: Woensdagmiddag van 14 tot 16 uur, donderdagavond van 19 tot 21 uur en zaterdag middag van 13 tot 16 uur. O POLITIE. tel. 2G0760. Alarmnummer 264666. O RECHTSWINKEL Broers veld 140, tel. 730308. Spreek uur: iedere woensdag van 14 tot 16 uur (tevens telefoon dienst), iedere donderdag van 18 tot 21 uur Wijkcentum De Bever, Van Beverenstraat 40. Spreekuur: iedere tweede en vierde dinsdag van de, maand van 19 tot 21 uur. O SAMENLEVINGSOP BOUW SCHIED AM-NOORD Willem Andriessenlaan 77, tel. 702207 O SCHIEDAMSE GEMEEN SCHAP/VVV Overschiese- straat 1. tei 266000 O SOCIAAL RAADSMAN Spreekuren dinsdag van 9 tot 11 uur m het kruisgebouw, Bachplein, tel. 706177; dinsdag van 18 30 tot 19 30 uur en vrij dag van 9 tot 12 uur. Broers veld 140, tel 269957. O STEDELIJK MUSEUM Hoogstraat 112, tel 269066. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur; zondag van 12.30 tot 17 uur. O TECHNISCHE BEDRIJ VEN Dwarsstraat 42, tel. 2&4980. Storingen gas en wa ter, tel. 265333. Storingen elek triciteit, tel. 261700. O TELEFONISCHE HULP DIENST Tel. 731161. Dag en nacht bereikbaar. Voor hen in geestelijke en sociale nood. O WARME MAALTIJDEN Dienstencentum 4 molens tel. 705500 O WERKLOZENPROJECT DE TRECHTER Broersvest 107, tel. 265255. Ontmoetings ruimte: Overschiesestraat 44, tel. 263569. 2@XC/s V' ,<A r'M'AAp?"' y s, V/s ..y///yy/h/%A/yAy7r '<i"/A?S, A s ¥8^$ runnen een eigen redactie en brengen eens per twee maanden een blad uit De Schiedammo foon is voor 0,75 in muziekwin kels te koop. Het vijfde nummer verschijnt in augustus. Het blad geeft informatie over verschil lende groepen in Schiedam en recenseert hun optredens. Daar naast publiceert het 'clubblad' de resultaten van alle werk groepen. waardoor iedereen die het pop-gebeuren volgen wil op de hoogte kan blijven. „Bovendien krijgen alle actie ve en passieve muziekliefheb bers de kans om hun ideeen in de Schiedammofoon te spuien. Ket is de bedoeling dat het blad geschreven wordt door die men sen die het lezen. Dat kan ieder een zijn. We willen daarmee via ons blad de popmuziek onder de bevolking brengen. Het is niet louter een zaak van een paar aanbevelingen; iedereen die iets te zeggen heeft over zaken die met muziek te maken hebben kan zijn ei kwijt", aldus Gijs. Tenslotte is er een werkgroep Muziekhuis. Het ligt in de be doeling om een ruimte in Schie dam te creeren, die als ontmoe tingsplaats fungeert voor de musici. Mensen, van jong tot oud die zich op de een of andere manier bij het muzikale gebeu ren in de stad betrokken voelen of zomaar geinteresseerd zijn, moeten zich in een dergelijke ruimte kunnen vinden. Bert Roozenbeek: „Wanneer het Pop-bouwwerk 1980 - op 23 augustus op de Plantage - ach ter de rug is, gaan we een over leg starten. Daarin willen we verenigingen, instellingen en particulieren, die zich met de pop-muziek bezig houden en er varing daarmee hebben, uitno digen. Om de ideeen die wij daaromtrent hebben te kunnen realiseren, hopen we dan een grote ruimte kunnen creëren voor repetitie en sessies en wat kleinere lokalen waarin bij voorbeeld workshopsopgezet kunnen worden. Verschillende muzikanten zien het helemaal zitten om hun kennis over te dragen aan be ginnelingen, maar de idee van een muziekhuis staat voorlopig nog in de kinderschoenen. Voor dat iets dergelijks gerealiseerd kan worden zal er goed overlegd moeten worden over hoe we de zaak van de grond willen krij gen." Uit het enthousiasme waar mee de mensen van het Pop- overleg over de situatie in Schiedam praten en hun activi teiten naar buiten toe trachten duidelijk te maken blijkt, dat men sterk gemotiveerd is. Van Jazz-rock tot Punk, van Sym- phonische tot cocktail-muziek, alles vindt zijn plaats in het Pop-overleg. Men zet zich in voor betere omstandigheden van individuele muzikanten. Mensen die zich betrokken voe len bij hun eigen stad, bij hun eigen cultuur en bij de samenle ving, waarvan ze een onderdeel, vormen. Niet alleen het uiterlijk vertoon, in de vorm van veilig- SoBicnatiebrïeven zijn soms onnodig lang En vaak on duidelijk Uw toekomstige werkgever is heus met nieuws gierig naar allerlei kiene bijzonderheden Wat hij wil weten zijn de hoofdzaken We hebben ze voor u op een rijtje gezet -feeflfjd -huidige functie -aantal jaren ervanng -opfetdmg «aan vullende vakopleidingen -burgerlijke staar (gehuwd, onge huwd. aantal kinderen) -huidig sa fans -safans wat men wrt gaan vereïenen -reden van sollicitatie -referentie(s) -krant waann men de advertentie gelezen heeft A's u met deze punten bg het schrijver» van uw sollicitatiebrief rekening houdt, is uw sollicitatie in teder geval dmdelijk heidsspelden en leren jacks is kenmerkend voor jongeren in deze tijd. Het blijkt dat er achter die facade ook energie schuil kan gaan, waarmee daadwerke lijk geprobeerd wordt een posi tieve bijdrage te leveren. Een beetje ruimte, een beetje begrip en medewerking kan veel bij dragen aan het welzijn van vele honderden jongeren in Schie dam. sA7<'VAS w v-v ''«ij v /AOA «v v snHw.V 'AA In onze hedendaagse wel vaartsmaatschappij bestaan vele vormen van dienstverle ning op maatschappelijk en sociaal-cultureel terrein. Door de voor de burger vaak weinig overzichtelijke organisatie structuur, de geringe coördi natie tussen de verschillende instituten en het gebrek aan mankracht, zijn deze instan ties voor een groot aantal mensen nauwelijks toeganke lijk. Om die reden startte op 1 mei 1972 de sociaal raadsman In Schiedam zijn werk. liet was zijn taak om mensen met bo vengenoemde problemen voor te lichten, van advies te dienen of te verwijzen naar instellin gen die beter waren ingericht om de mensen te helpen dan de raadsman. Mochten er pro blemen bestaan met die instel lingen dan zou de raadsman trachten te bemiddelen. Dit al les met het oogmerk de men sen in staat te stellen zélf ge bruik te maken van de hen ter beschikking staande rechten en voorzieningen op maat schappelijk, cultureel recrea tief terrein. Al met al een hele mond prop vol hoogdravende zinnen, maar gelukkig heeft de prak tijk van de afgelopen acht jaar bewezen dat de Schiedammers best weten waarvoor je de so ciaal raadsman kunt gebrui ken. Vele duizenden zijn met hun problemen al bij hem te rechtgekomen. Op zich is dit feit heel plezie rig, omdat de raadsman blijk baar een goede functie vervult als wegwijzer te midden van alle organisaties en instellin gen. Aan de andere kant is het onthutsend om te moeten constateren dat mensen de so ciaal raadsman nodig hebben indien zij problemen hebben. Eigenlijk is het idioot dat onze maatschappij zo moeilijk in el kaar zit dat vele burgers niet meer weten waar en bij wie ze terecht kunnen. Afgezien van het feit dat onze maatschappij nu eenmaal niet meer zo eenvoudig is als vroe ger, zijn er toch nög twee oor zaken waarom mensen een so ciaal raadsman nodig hebben. Ten eerste kan de oorzaak ge zocht worden bij de mensen zelf. Soms kom je wei eens in een situatie terecht, waarvan je nooit vermoed hebt (of kon vermoeden) dat je er ooit nog eens in verzeild zou raken. In zo'n geval is het handig als er een sociaal raadsman bestaat die je als een wegwijzer ver telt welke mogelijkheden er zijn, opdat je zélf kunt kiezen welke mogelijkheid je aan zult grijpen. Een tweede oorzaak kan ge zocht worden bij de organisa ties en instellingen. Vaak weet je niet dat op een bepaald ge bied een instelling werkzaam is, omdat die instelling niet aan de weg timmert, zodat je hem niet kunt kennen. Ook gebeurt het wel dat men zulke slechte ervaringen met een be paalde instelling heeft gehad of dat men van familie of vrienden negatieve geluiden heeft gehoord dat men eigen lijk niet naar die instelling heen wil en men niet goed meer weet wat dan wel te doen. In zo'n geval kan de so ciaal raadsman bemiddelen tussen de persoon in kwestie en de betreffende instelling of zelfs meegaan om te proberen de problemen op te lossen. Het komt echter voor dat de raadsman steeds weer met een Instelling in de clinch ligt of geregeld merkt dat mensen met bepaalde problemen niet terechtkunnen bij de instel ling die daar wel voor open zou moeten staan. Het is dan tijd en energie ver spillend wanneer de raadsman iedere klant zou moeten bege leiden. Dat doet hij dan ook niet, tenminste, hij laat zijn klanten natuurlijk niet in de steek, maar hij probeert te gelijkertijd de knelpunten bij die instellingen op te lossen, bijvoorbeeld door met de be trokken functionarissen of be sturen te gaan praten. Dat heeft soms succes, maar na tuurlijk ook weer niet altijd. ,In zo'n geval zou er een com missie moeten zijn waarmee de raadsman een en ander kan bespreken. Zo'n (begclel- dings-) commissie zou dan de signalen die zij van de raads man krijgt moeten verwerken en zij zou bijvoorbeeld via de gemeenteraad de knelpunten moeten oplossen. In Schiedam bestaat zo'n bege leidingscommissie, die echter eigenlijk nooit goed gefunctio neerd heeft. -Over het waarom niet is een maand of wat gele den een nota verschenen, waaruit blijkt dat zo'n beetje iedereen die ook maar iets met de sociaal raadsman te maken heeft (gehad) daar schuldig aan is (geweest). Ik ga er inhoudelijk maar ver der niet op In. Consequentie van het niet of slecht functio neren van de begeleidings commissie is wel dat er aan de structurele problemen in de welzijnszorg niets gebeurt. Net ais bij de woningtoewijzing (waar weliswaar de urgent- sten geholpen .l orden maar toch het aantal urgenten toe neemt) is het ook hier: dweilen met de kraan open! Gelukkig is dat nu ook, zij het wel laat, bij de wethouder doorgedrongen. Hoewel ik het op een aantal belangrijke pun ten niet met haar eens kan zijn, ben ik blij dat ze nu dan eindelijk met oplossingen voor de problemen komt. De komende maanden zal le ren voor welke oplossingen gekozen gaat worden, waarbij ik wil aantekenen dat ik denk dat de "strijd" wel in de ge meenteraad zal worden uitge vochten. Ik hoop dat de bezoekers van de sociaal raadsman dan de grootste winnaars zuilen zijn, HANS VAN KLEEF,

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 7