siisroiis® Aanslag Bakhtiar in Parijs, 2 doden Satelliet van India in baan Kou leidt tot geboortegolf Kernnota stuit op breed verzet In drommen naar Parijs voor Joop I 'Roken bedreigt gezondheid9 m if J ■U WSB® Wot 11 oor III r Wél woonvergunning liff Donna trouwt Voortaan op sigaretten: Kom 'ras over de brug met een nieuwe abonnee. i 1 I 1 I I I HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 a i_: Regenperioden Sip.5 Staking lag 18 juli 1980 34e jaargang no. 10138 mm# %jgk LONDEN - „De Verenigde Staten tappen telefoon- en telexverbindingen uit heel Europa af door middel van een luisterpost in het noorden van Engeland. Al vijftien jaar lang wordt de zo verkregen informatie over de communicatie van burgers, ondernemingen en regeringen, die voor de VS van politieke of economi sche waarde is, doorgespeeld aan de Amerikaanse in lichtingendienst." dit heeft het Britse weekblad „New Statesman" gisteren bericht. Bakhtiar ....ontbijten... Vier overvallers 'Was u bang?' r Toen gis teren deze onwillige Marokkaan letterlijk het vliegtuig werd inge- sleept om ons land uit gezet te worden, wa ren toege snelde de monstran ten ervan overtuigd dat het om één van de zes "illega len" uit Aar denburg ging. Dat bleek later onjuist. Ze waren slechts ge tuige van een uitzet ting van een man voor wie nie mand in de bres was gesprongen. Op het laat ste nippertje werd giste ren besloten de zes niet uit te wij zen. Ze zul len zeker niet voor maandag middag het land worden uitgezet. Staatssecre taris IIaars heeft 's mor gens een ge sprek met het actieeo- mitee Wet arbeid bui- l&lï uit!' tenlanders toegezegd in antwoord op vragen van de kamerle den Ed van Thijn (PvdA) en Henk Walt- mans (PPR). ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging mLt/nrr. np 17.45-19.00 wr aterdig m 9.00-18.00 aar (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De twee grote vakcentrales, FNV en CNV, vinden dat er pas meer kerncentrales zouden kunnen komen als aan alle voorwaarden voor een vei lige werking en een veilige opslag van radio-actief af val is voldaan. 0 Zie verder pag. 10 LA PAZ - De Boli viaanse strijdkrach ten hebben vannacht de presidente van het land, mevrouw Lidia Gueiler, afgezet. Sa men met haar zeven tien ministers werd zij in pantserwagens afgevoerd naar een onbekende bestem ming. Of zij nog in le ven is, vormt op dit moment voor de Boli- vianen een beangsti gende vraag. De staatsgreep vond plaats omdat de in juni wettig gekozen opvolger van mevrouw Gueiler, de gematigd-linkse Hernan Siles Zuazo, volgens de militaren "een commu nist" zou zijn. Geheel Bo livia is door het leger tot "militaire zone" ver klaard. (Van onze sociaal-economische redactie) WASHINGTON - Amerikaanse luchtvaart-autori teiten hebben metaalmoeheid ontdekt in de straalmo toren van het merk Pratt en Whitney. Deze motoren worden gebruikt voor de DC-9 en de Boeings 727 en 737. Het mankement heeft op 15 juni geleid tot het ont ploffen van een motor van een startende DC-9 op Ho- noloeloe. -'"k (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Op pakjes shag en sigaretten moetji binnenkort vermeld worden dat roken de gezondheid! bedreigt De ministerraad heeft hiertoe gisteren beslo-j ten- i die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naan Naam: Adres: Plaats Postcode: Soort abonnement: o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exkiusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:. .Plaats:. Kleun o rood O bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder stzegel aam Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, posu 3000 VB Rotterdam. Jfr I M J I HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -14.55.33 1 s I L >s 'VS tappen telefoons in Europa af n ik;- PARIJS - Bij een moordaan slag op de voormalige Iraanse premier Shahpour Bakhtiar vanmorgen in Parijs zijn een politieman en een buurman van Bakhtiar om het leven gekomen. De ex-premier is zelf ongedeerd. Drie overvallers zijn gearres teerd. Volgens de politie waren er vier jonge overvallers die het huis van Bakhtiar in de Parijse buitenwijk Neuilly-sur-Seine wilden binnendringen. Een op wacht staande politieman wilde dit verhinderen waarop een schotenwisseling volgde. Twee politiemannen in het gebouw en een vrouw die er woonde, werden gewond en naar een ziekenhuis gebracht Eén van de aanvallers raakte eveneens gewond. De buiten wijk wordt door de politie afge kamd op zoek naar de ontvluch te vierde man. In een interview vanmorgen met de Franse radio waarin Bakhtiar zei dat de aanslag ver band hield met de onlangs ont- j dekte samenzwering in het jjlraanse leger, werd de ex-pre- aer de vraag gesteld: |.Meneer Bakthiar, was u z?" khtiars antwoord luidde >p bedaard: „Meneer, ik zit kitbijten." Veel bewolking en perioden regen. Minimumtempera tuur omstreeks 13 graden, mid- wgtemperatuur ongeveer 17 Kraden, Matige tot krachtige wind uit west tot zuidwest UJuU zon onder 38 2L48 maan op onder 1X22 00.38 De luisterpost die vijftien jaar geleden is gebouwd in Menwith Hill, is volgens het blad de grootste ter wereld. Op de streng bewaakte basis zou den meer dan 800 mensen in ploegendienst werken. Het cen trum van het Amerikaanse bu reau van Nationale Veiligheid (NSA) is een van de meest ge heime projecten van deze orga nisatie "cHet NSA'zou Volgens „New, Statesman" samenwerken met de Britse posterijen, die de basis in Menwith Hiil hebben ge bouwd. De basis is verbonden meteen microgolf-toren van de PTT in Hunter Stones. Via Lon den kan toegang worden ver kregen tot het internationale communicatie-verkeer, aldus het blad. Een andere lijn zorgt voor de verbinding met kabels die over de zeebodem naar Scandinavië en Noordwest- Europa lopen. Ook Is er verbin ding met transatlantische ka bels. Het Britse ministerie van De fensie en de Britse Posterijen hebben ontkend dat het centrum in Menwith Hill wordt gebruikt voor het afluisteren van inter nationale verbindingen. Volgens „Whitehall" gaat het om een schakelstation voor telecommu nicatie van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. Ook Washington heeft tegengespro ken dat het hier een afluister- centrum geldt Leger Bolivia arresteert 11 telle Si J- Si?** .VT" (Mv *v Si v NEW DELHI - India heeft vandaag met succes een 35 ki lo zware satelliet in een baan om de aar de gebracht India is hiermee de zesde natie in de wereld geworden die zeif satellieten in de ruimte kan lance ren. De satelliet werd afgevuurd vanaf het eiland Sriharikot ongeveer 100 kilo meter ten noorden van Madras in Zuid- India. Premier Indi ra Gandhi heeft de lancering vandaag officieel bekendge maakt in het Indiase parlement Eerdere lance ringspogingen van een Indiase satelliet zijn mislukt De jongste lancering had vorige week moeten gebeuren, maar werd uitge steld wegens techni sche storingen. De barre winter van 1979 heeft de mensen nader tot elkaar gebracht Dat blijkt uit het aanmerkelijk ge stegen geboortecijfer in de maanden oktober en no vember. Terwijl sneeuw, storm en kou het land in hun ijzige greep hielden, sloten wij de gordijnen, doken in bed en hielden ons warm, terwijl toe de ons energiebesparing in achterhoofd hielden. Het aantal geboorten in oktober '79 per duizend inwoners was 12,5 tegen 11,8 een jaar eerder) en in november 12 (tegen 11,6). In de categorie "eerste kind" lagen de cijfers al dus: oktober 5,6 (tegen 5,1) en november 5,5 (tegen 5,1). Voor informatie over adreswij agmg. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 800 tot 16 30 uur op maandag tot en mei vrijdag. Bovendien moeten alle andere mogelijkheden voor energie winning ook een kans hebben gekregen. De gemeenten Borssele en Noordoostpoldcr noemen het uiterst voorbarig dat de rege ring hen in de gisteren versche nen energienota heeft aangewe zen ais vestigingsplaatsen voor kerncentrales. „Terwijl de maatschappelijke discussie nog moet komen" aldus burgemees ter G. van den Heuvel van het Zeeuwse Bborssele. Ook een groot aantal milieu organisaties verzet zich tegen de „vooringenomen" standpunten van de regering. Daardoor drei gen andere energievormen en energiebesparing naar de ach tergrond te worden gedrongen, zo betogen zij. (Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM - De Gemeen te Rotterdam moet het besluit om per 16 juli geen woonver gunning af te geven aan kopers van exhuurhuizen schorsen. Zo luidt de uitspraak in het kort geding dat Havag Holding BV tegen de gemeente Rotterdam heeft aangespannen. De president van de Rotter damse rechtbank, mr. L. Erades, acht zich onbevoegd uitspraak te doen in het conflict tussen de huizenhandelaren en de ge meente over de verkoop van ex- huurwoningen. Havag Holding BV kan tegen 30 juli de gemeente opnieuw dagvaarden. Dan volgt een ver snelde, procedure voor de ar rondissementsrechtbank. Tot die tijd blijven de oude regels voor woonvergunningen van kracht De Boliviaanse vakbonden riepen meteen een algemene staking uit, waarop legereenhe den het hoofdkwartier van de Vakbondsfederatie in de hoofd stad La Paz bezetten. De mijn werkersleider Gualberto Vera werd hierbij door militairen om het leven gebracht. Twee ultra-rechtse politieke partijen in Bolivia hebben het presidentiële paleis bezet Le gereenheden bezetten de uni versiteit in Ia Paz. De strijd krachten lieten weten dat uit hun midden een nieuwe presi dent wordt aangewezen. In La Paz werden gedurende de gehele nacht en in de loop van vanmorgen schoten ge hoord. Het leger verrichtte hon derden arrestaties. Volgens ge ruchten zijn tientallen arrestan ten op een vliegtuig naar Chili gezet. De staatsgreep gebeurde ge heel volgens een scenario dat lijkt op de gebrutenissen waar bij in 1973 president AUende van Chili werd afgezet Volgens een radiozender van de militairen waren de verkiezingen in juni "frauduleus" verlopen. Radiozenders die in handen zijn van Boliviaanse verzetsbe wegingen kondigden aan dat mijnwerkers de wegen naar La Paz hebben geblokkeerd met vrachtwagens vol springstoffen. Volgens deze radiozenders zou den generaal Luis Grazla Meza, opperbevelhebber van het leger, de luchtmachtcommandant ge neraal Waldo Bermal Pereira, de centeale figuren zijn achter de staatsgreep. De Verenigde Staten hebben de coup scherp bekritiseerd en alle militaire en economische hulp opgeschort Op de begro ting van Washington staat voor 12 miljoen gulden aan hulp voor Bolivia genoteerd. i* SAINT ETIENNE - De spanning om de gele trui van Joop Zoetemelk lijkt sinds de etappe van giste ren wel definitief wegge ëbd. De echte strijd leve ren nu Ilennie Kuiper en Raymond Martin, om de tweede plaats. In een tus- sensprint "won" Kuiper vier seconden op zijn Franse rivaaL De Nederlander hoopt in de tijdrit van vandaag (343 kilometer rond Saint Etienne) zijn achterstand van dertien seconden op Martin in te lopen, Wielersupporters stap pen morgen ai in drom men in de bus naar Parijs. Het belooft zondagmid dag op de Champs Elyséés Karl Zoetemelk, het zoontje van Joop dat bij opa en oma in Rijpwete- ring logeert, lacht al zijn tanden bloot: „Papa is zo!" Vader Joop zelf werd gisteren na de 19e etappe verwel komd door een andere "vedette", Johnny Rep. De Oran jevoetballer, wiens problemen met de voetbalclub Saint Etienne inmiddels zijn uitgepraat, wenste de Raleigh- kopman alvast geluk met de aanstaande triomf. Metaalmoeheid in straalmotoren Over de hele werld vliegen 2400 toestellen met dergelijke motoren rond. De KLM en Mar tinair vliegen met DC-9's en Transavia heeft acht Boeing 737*3. Woordvoerders van deze maatschappijen verklaren dat er geen enkele reden is voor pa niek. De metaalmoeheid is ontdekt in een turbine-schijf van moto ren met een bepaald serienum mer. Van de negentien DC-9's die de KLM in bedrijf heeft, hebben er achttien een ander se rienummer. Het toestel met de "defecte" motor moet volgens richtlijnen van de fabrikant een extra inspectie ondergaan. In Amerika wordt de zaak hoog opgenomen. Ongeveer 1650 toestellen zullen daar extra on derzocht worden. Elke inspectie kost 170 manuren werk en ver wacht wordt dat daar door ver tragingen in het luchtverkeer zullen ontstaan. De toestellen zullen niet, zoals vorig jaar met de DC-10 het geval was, aan de grond worden gehouden. ■w r. TT Disco-ster Donna Summer is gisteren in Los Angeles ge trouwd met Bruce Sor.dano, de componist van enkele van haar succesnummers (Bad Girls en Start m' Over). Voor Bruce, die niet onaardig zingt en deel uit maakt van de zanggroep Brook lyn Dreams, was het zijn eerste huwelijk. Donna, die net als Bruce 31 jaar is, was al eerder getrouwd. t bij de finish van de Tour een echte Hollandse inva sie te worden. RUpwetering, het ge boortedorp van Joop Zoe temelk. houdt zich nu nog in. Vader Zoetemelk stoort zich er nauwelijks aan dat er voorlopig geen familiefeestje inzit „Maandag en dinsdag moet Joop al weer elders rijden. Tja, dat brengt het vak no eenmaal met zich De supportersbussen uit Rijpweterlng worden voorafgegaan door een rij toeringcars uit Rijsber- gen. Dat is de woonplaats van de Nederlandse kam pioen Johan van de Velde, die er de laatste dagen honderden fans heeft bij- gekregen. Twee andere Neder landse renners, Jo Maas en Jan Jonkers, gaat het minder goed. De 25-jarige Maas had zijn zinnen ge zet op de etappe van gis teren. Een ontsnapping, samen met de Belg Ludo Delcroix, leek uitzicht te bieden op een overwin ning. Maar Maas moest al het kopwerk zelf doen, zodat de snelle Sean Kelly kon "bUkomen". De pas tot prolrenner gepromo veerde Jan Jonkers kwam gisteren ver achter het peloton binnen. „De tour is eigenlijk nog te lang voor me," aldus Jon kers. „Maar Parijs halen zal ik, ondanks m'n zere benen." Op de pakjes moet een ver plichte tekst worden gedrukt: „Roken bedreigt de gezondheid. De minister van Volksgezond heid en Milieuhygiëne." Ook moet op de verpakking informa tie staan over het teer- en nico tinegehalte van de tabak. Het is verboden om hiervoor zelf ont worpen aanduidingen als de zo geheten „stippeneode" te ge bruiken. Omdat er nog geen gestan daardiseerde onderzoekmetho- den zijn voor de vaststelling van het teer- en nicotinegehalte van shag mag op de verpakking daarvan voorlopig worden vol- j- staan met de eerdergenoemde!; mededeling. I, Voor het ln werking treden van het besluit is een over- gangsregeling getroffen met het i oog op al in de handel zijnde voorraden. Alstublieft. Voor u. Van Het Vrije Volk. "n Mooie, lekker ruile en bovendien zeer exkiusieve badhanddoek. Met de lOOjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Tenminste, als u ortó 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèstwel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. JLaat u toch zeker gewoon - iemand anders (die dat wèi is) uw naam jeven? ren rood, bruin. '1 50 bij 100 cm. En de kwaliteit u

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1