m m vrouwen verdreven Saeharow-tribimmd in Haagse Riddersaal Hans de Boerj'Pak die abortuswet' BUITTEN MOGEN NIET GOEDKOOP NAAR SCHIPHOL 'He, waar zaten jullie nou,,,?9 'Verbied tand heelkundige inrichtingen' Rijkspolitie denkt aan modelacties Tour wordt dubbehege a I I t I, I 1 I Ifitot llWr Kom 'sis over de brug met een nieuwe abonnee. B HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 'Klasdieren verfoeilijk' Bewolkt Negen schippers weg uit Leuvehaven Duizend doden in hitte VS Moeder en kind verdronken feti.lP a eJ Zaterdag 19 juli 1980 34e jaargang no. 10139 BENZINE BELGIE GOEDKOPER ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging WLi/sm, no 17.45-19Ü9 sur zaterdag na 9.00-16.00 oor In burger geklede Deen se politieagenten en vei ligheidsmensen van de Verenigde Naties maak ten gisteren in Kopenha gen met geweld een einde aan de vreedzame de monstratie van vrouwen tegen de staatsgreep in Bolivia. De actie vond plaats voor het Bellacen- ter, waarde VN-conferen- tie over de positie van de vrouw gehouden wordt. De Deense overheid gaat een onderzoek instellen naar het politieoptreden van gisteren. Boliviaanse vrouwen hebben aange kondigd maandag op nieuw te gaan demonstre ren. Zie verder pagina 7. Van onze verslaggever NICO POLAK ROTTERDAM - Tot tweemaal toe is de Rotterdam se politie de laatste maanden op het feit gestuit dat be langrijke Turkse heroinezaken hun aanvang namen bij de fascistische bozkurts, oftewel de Grijze Wolven. Eén dezer zaken, die twee maanden geleden'speelde, moet nog onder de rechter komen. In de andere zaak, een half jaar oud, werd de betrokkenheid der Grijze Wolven niet in de verbalen vermeld omdat de politie het belang hiervan nog niet onderkende. exporteerden zij uit istanboe) afkomstige heroine naar Duits land. Deze omvangrijke zaak is dinsdag voor de Rotterdamse rechtbank geweest De relaties van de verdachten met de Boz- kurtbeweging zijn daarbij niet aan de orde gekomen.' Belangrijk vonnis O Zie verder pagina 5 (Van onze sociaal-eeon. redactie) DEN HAAG - De Consumentenbond vindt dat tand heelkundige inrichtingen verboden moeten worden. De bond is het niet eens met staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid, die het werken van deze institu ten aan een vergunning wil binden. De inspanning is van het gezicht van Joop Zoetemelk af te lezen. In de tijdrit bewees hij echt de beste te zijn. Kuiper kan tevreden zijn. De tweede plaats is veilig ge steld. M 41 4'! 14; Naam: Adres: Stuur Het Vrije Vplk naar: u Postcode; |j Soort abonnement: o kwartaal ojaar .Plaats: Bovendien ontvangt hij/zij Het Vnje Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam:. Adres: Postcode:. .Plaats:. Kleun o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). 1® Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000VB Rotterdam. -I :ht Igt .4.. L"1,T HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -1155.33 Turkse heroïne spekt te-ars 1 S-rijze Wolven j v*. I -"iS- '„.K.4 a !V W/J' ROTTERDAM - De steeds meer in zwang ko mende gewoonte om op kleuter- en lagerescholen dieren in de klas te hou den zoals cavia's, mar motten en hamsters is „verfoeilijk". Dat schrijft de aan het Radboudziekenhuis in Nijmegen verbonden keel-, neus- en oorarts dr. R. Wentges deze week in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskun de. Volgens dr. Wentges kunnen alle huisdieren vanaf hond en kat via ca via en hamster tot en met het onschuldig geachte kanariepietje maar de goudvis uitgezonderd „overgevoeligheid" voor erfelijk aanwezige kwa len en kwaaltjes veroor zaken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De regering heeft besloten om de Riddereaal in Den Haag beschikbaar te stellen voor het internationale Sacharow-tribunaal, dat op 4 en 5 september in Nederland wordt gehouden. De Ridderzaal wordt bij hoge uitzondering beschikbaar ge steld voor bijeenkomsten en congressen. Er wordt in zo'n ge val geen huur berekend en zelfs kosten als die van verwarming en electriciteit hoeven niet be taald te worden. Het verzoek om de Ridderzaal beschikbaar te stellen is uitge gaan van de stichting "Interna tionaal Sacharow Tribunal", waarvan de in Nederland wo nende Russische dissident ikhail Stem secretaris is. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft daar op laten blijken dat hij de poli tieke verantwoordelijkheid wil dragen voor het gebruik van de Ridderzaal ten bate van het tri bunaal. Op de bijeenkomst wordt de behandeling van de Russische dissident Sacharow aan de kaak gesteld. BRUSSEL - De benzine in Belgie gaat als gevolg van de schommelingen op de wereld markt voor olie met twee cent per liter omlaag. Een liter super komt daarmee op 1.54 een liter gewoon op 1,50. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Hans de Boer, voorzitter van de ARP en vice- voorzitter van het CDA, breekt in het ARP-partijblad een lans voor het abortus-wetsontwerp van het kabinet-Van Agt Volgens De Boer vormt dit wetsontwerp „de laatste kans" voor het CDA om nog iets van sjn ideeën met betrekking tot abortus te realiseren. „Het opti- jnale is bij veel meer zaken niet haalbaar gebleken," aldus De Boer, die constateert dat het wetsontwerp de verkiezingsbe loften van het CDA niet waar maakt De Boer reageert met zijn ar tikel in het ARP-blad op de groeiende onvrede binnen het CDA over het abortus-wetsont werp, dat te liberaal zou zijn. (Overigens gaat het ontwerp voor de oppositie en een groot deel van de VVD nog niet ver genoeg.) Onlangs zei het CDA-Twce de- Kamerlid Deetman, woord voerder van de fractie inzake de abortus, dat het CDA de rege ring „niet aan een meerderheid kan helpen" voor het wetsont werp Veel bewolking en af en toe j rigen. Middagtemperatuur on- pveer 17 graden. Matige, aan de i op het IJsselmeer nu en j «an krachtige zuidwesten wind. op onder (&41 21.46 05-42 21.45 maan op onder 14J» 00.» iSjso OUl Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag. Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM - De Nederlandse Rijksluchtvaart dienst geeft geen toestemming aan de Britse maatschappij British Caledonian Airways om goed kope lijnvluchten te gaan uitvoeren tus sen Londen en Am sterdam. British Caledo nian wil al langer tegen nieuwe lage tarieven vanuit Londen op diverse Europese bestem mingen gaan vlie gen. Een enkele reis Londen-Amsterdam zou 140 guiden gaan kosten en het zoge heten standby- kaartje slechts de helft van dat be drag. De Rijkslucht vaartdienst zegt de aanvraag afgewezen te hebben omdat het tarief geen nieuw vervoer op de lijn Londen-Amsterdam zou aantrekken, maar wel passagiers zou wegzuigen, bij KLM en British Air ways. De KLM berekent voor een enkeltje Londen 281 gulden. NIJVERDAL - Na drie dagen volslagen zoek te zijn geweest in Oostenrijk, waar uitgebreide zoekacties werden gehouden, is de 37-jarige A, Kaizer uit Nijver- dal gisteravond met zijn 11-jarige nichtje Paulien en 7-jarige neefje Walter heelhuids teruggekeerd in Ne derland. Het drietal verdween afgelopen dinsdag in de buurt van Klagenfurt „spoorloos" toen de voor hen rijdende auto met de ouders van Paulien en Walter uit het oog werd verloren. Daarna ontspon zich van beide zijden een vruchteloze zoekactie. Grote schuldige in het kleine familiedrama blijkt achteraf de politie van Klagenfurt, die al een uur na de spoorloze verdwijning een telefoontje van Kaizer kreeg. Toen de ouders van beide kinderen zich kort daarop op het bureau meldden, was Kaizers telefoontje alweer vergeten en werd een enorme zoekactie op touw gezet Deze leverde niets op en de ouders van Paulien en Walter keerden donderdag ten einde raad naar hun woonplaats Wierden terug. Gisteravond kwam ook vrijgezel Kaizer met de kinderen in Nederland aan na vruchteloze zoekpogingen. In de grote heroinezaak, die enkele dagen geleden voor de Rotterdamse rechtbank speelde, was Emin B. (28) de hoofdver dachte. Het was de politie uit de verklaringen der betrokkenen gebleken dat deze verdachte de zoon was van een schatrijk za kenman uit Istanboel, die aldaar vele hotels en restaurants bezit Uit andere bron vernam Het Vrije Volk dat deze B. door de Turken wordt beschouwd alt een belangrijk fascistisch politi cus, die een hele wijk van Istan boel onder militaire controle houdt. Zoals bekend bereidt de Turk se hoofdstad zich op dit moment voor op een burgeroorlog en be vinden vele wijken zich reeds in de handen der fascisten of hun socialistische tegenstanders Met name de fascisten zouden hun wapenaankopen financie ren door heroinehandel op Europa. Dit verklaarde de chef van de' afdeling verdovende middelen hoofdinspecteur H. A. Jansen in een reactie op enkele artikelen, de laatste weken hieromtrent in Het Vrije Volk verschenen. On ze krant kwam hierin tot de conclusie dat de terroristische bozkurt-beweging Europa sinds een half jaar met de zogenaam de Turkse heroïne' overspoelt om hiermee haar omvangrijke wapena ankopen te financieren. 'In de zaak van twee maanden geleden', aldus hoofdinspecteur Jansen, 'werden de koeriers ge worven tijdens een bijeenkomst der Grijze Wolven in een ont moetingscentrum in het zuiden des lands. Bezoekers van deze bijeenkomst, die in de schulden zaten, kregen van andere bezoe kers - kennelijk meer kapitaal krachtig geld en transport middelen aangeboden om heroi ne te vervoeren van Istanboel naar Nederland. Deze financiers behoorden kennelijk tot een reeds langer bestaande organi satie. Wij ontlenen deze weten schap aan de verklaringen van een dezer koeriers. In het geval van een half jaar geleden waren het Grijze Wol ven, of althans aan de bozkurt- beweging gelieerde personen, die de heroine importeerden uit Istanboel of Duitsland. Tevens heelkunde heeft zich onlangs ook voor een totaal verbod van de inrichtingen uitgesproken. De Centrale Raad voor Volksge zondheid ging niet zo ver, omdat hij meent dat er bij het publiek behoefte bestaat aan de institu ten. Volgens de Consumentenbond loopt de patiënt grote risico's in de tandheelkundige inrichtin gen. Het gebit wordt er vaak zonder medische noodzaak ge trokken soms onder volledige narcose en vervangen door een kunstgebit De bond spreekt van "een bedenkelijke praktijk" en vindt dat deze bestreden moet worden in plaats van goedgekeurd te worden door middel van vergunningen. De Maatschappij voor Tand- Wel meent de raad dat het toepassen van algehele narcose in de instituten verboden moet worden. De staatssecretaris is hiertoe niet bereid. (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM - Volgens de Nederlandse Politie Bond zijn acties bij het Korps Rijkspolitie niet uitgesloten. Aanleiding hiervoor zijn de miljoenenbe zuinigingen bij het korps, waar over de minister van Justitie nog steeds geen overleg wil ple gen met de politiebonden. 1 olgens secretaris B. Franke '-•in de NPB wordt vooralsnog g.dacht aan het "volgens het boekje" uitvoeren van de diens ten, waardoor volgens hem "het systeem wordt gefrustreerd." Het ministerie van Justitie, waaronder de Rijkspolitie valt, wil dit jaar 18 miljoen gulden bezuinigen op het korps en vol gens de NPB wordt voor vol gend jaar gedacht aan een be zuiniging van 42 miljoen gulden. Vanwege de bezuinigingen - onder meer op benzine voor de dienstauto's - moet de Rljkspo- ROTTERDAM - De woning bouw op de pieren van de Leu vehaven betekent een verlies van negen ligplaatsen voor bin nenschepen. Die ligplaatsen moeten nu elders in de stad ge vonden worden. Wethouder mr. J. Mentink (Ruimtelijke Orde ning) heeft de schippers vervan ging van de verloren ruimte toe gezegd. S 1 litie minder gaan patrouilleren en worden overuren niet meer in geld, maar In vrije tijd be taald. Er moet ook bezuinigd worden op munitie, waardoor er minder schietoefeningen kun nen worden gehouden. WASHINGTON - De hitte golf in het zuiden van de VS heeft al aan meer dan duizend mensen het leven gekost De buitensporige temperaturen houden nog steeds aan. De scha de in de landbouw loopt in de miljarden guldens. Veel boeren zijn door de hittegolf aan de rand van een faillissement ge bracht WOUDRICHEM - De 23-jari ge mevrouw J. Ufigér uit Wou- drichem en haar 4-jarig doch tertje Naomi zijn vermoedelijk bij het Westduitse Noordzee- eiland Wangerooge verdronken. Zij waren met een zeiljacht op weg naar Denemarken, toen tij dens een grondzee het kind overboord viel. De moeder sprong het meisje na, waarna ook de vriend van de vrouw te water ging voor een reddings poging. Moeder en dochter ver dwenen in de golven. De West duitse waterpolitle heeft tot op heden tevergeefs naar het twee tal gezocht -Ju, ST. ETIENNE - De 67-ste Tour de France wordt een dubbel Neder lands succes. Daar kan na de individuele tijdrit in St Etienne geen twijfel meer over bestaan. Niet alleen verstevigde Joop Zoetemelk met een fraaie overwinning zijn leiders positie, bovendien verze kerde Hennie Kuiper zich definitief van de tweede plaats door zij'n naaste concurrent Ray mond Martin ruim één minuut achter zich te la ten. De 20-ste etappe was trouwens toch weer een Hollandse aangelegen- beid, want maar liefst vijf landgenoten eindig den bij de eerste tien. Achter Zoetemelk legde Gerrie Knetemann op 46 seconden beslag op de tweede plek, Hennie Kui per werd vierde, Bert Oosterbosch zesde en Jo Maas tiende. Intussen laten de Fran sen geen mogelijkheid onbenut om de komende eindzege van Zoetemelk in discrediet te brengen. Niemand minder dan Tour-directeur Jacques Goc'det zorgde gisteren voor grote opschudding in de karavaan door in zijn hoofdartikel in het Fran se sportblad l'Equipe de naam van Zoetemelk in verband te brengen met mogelijk dopiaggebruik. „Ik snap niet wat God- det bezielt." reageerde Zoetemelk boos. „Dat ar tikel slaat nergens op. Ik heb niets gebruikt" Ge schrokken van alle reac ties haastte Goddet zich na afloop van de etappe te verklaren dat hij er niets kwaads mee bedoeld had. „Het was zuiver theorie. Mijn woorden zijn ver keerd begrepen. Dat is al les." Alstublieft. Voor u. Van Het Vnie Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjarkje Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u orri 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèst wel iemand Misschien bent u zelf noq geen abonnee. JLaat u toch zeker gewoon .iemand anders (die dat U wèl is) uw naam Da's geen p' int Oh Ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood bruin, v blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend!

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1