Poloteam verslagen 'Beul' gepakt t Kon gewoon niet fout gaan9 Paleis-hennep9 blijft mysterie Snel voor rechters 'Klassieke' inbreker gesnapt ADRKAl. Executies in Iran op film vastgelegd Kom'ns over de brug met een nieuwe abonnee, m 1 lift Heer HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Jan van Hillo overleden Erfenis kost 14 levens De betere caravan voor minder geld. Somber Maandag 21 juli 1980 34e jaargang no. 10140 1 I»».! (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het zeer slechte weer: stortreg ens, bliksem, stormachtige wind uit de noordwest-hoek, overstromingen zelfs, heeft dit weekeinde en vannacht ook de laatste restjes "vakantiepret" geheel Vergald. Bar en boos Tenten omver Iets beter i Zie ook pagina 3 (Van een onzer verslaggevers) RIDDERKERK - Duizenden postduiven hebben dit weekeinde de dood gevonden door een verkeerde be slissing van de Vervoerscommissie bij de Zaterdag vliegers. Zondagmorgen was het weer zo slecht (hevige regen, harde windvlagen en onweer), dat het loslaten van duiven bij de Belgisch-Franse grens onverant woord was. ABONNEE-SERVICE «oor dSrekte bezorging vu 17.45-19.00 isr vu 9JXH 9.00 iror Duizenden Deze vakantie vie rende Spaanse meis jes, hier op de „weg'" bij Herwijnen, be grijpen nu ook waarom zoveel Ne derlanders 's zomers naar hun land trek ken TEHERAN - Vijf Iraanse officieren die betrokken zouden zijn geweest bij de „samenzwering" van het le ger tegen de islamitische regering, zijn gisteren door een vuurpeloton terechtgesteld. Joop Zoetemelk straalt nadat hij de Ronde van Frank rijk heeft gewonnen. Minister-president van Agt is een trotse secondant Zie ook pagina 5 en sport Voor nop. Stuur Het Vrije Volk naan Naam: Adres r-t. tib J Postcode:Plaats: ïoort abonnement o kwartaal ojaar 8 Bovendien Ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exkiusieve handdoek toe aart: Naam: Adres:. Postcode:. .Plaats: 8 Kleur o rood O bruin ofclauw o groen 3 (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen), jj Stuurt ude bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer1579, If 3000VB Rotterdam. t? rr? m r B» o- jk er de sa ee at 69 et ie' e»ï ïi et; at: kt e* »w J, *»«4 it4 - HOOFDREDACTEUR HERMAN WIG BOL» Witte de Withstrzat 25,3012 BL Rotterdam. tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van UPS (rubrtekadvertentles) teL 010 - 1L5SJ3 Linkse laders Bolivia gedood LA PAZ Boliviaanse mili tairen hebben bij de staatsgreep van vorige week zes linkse pro minenten vermoord. Onder de slachtoffers zijn de leider van de socialistische partij. Marcelo Quiroga Santa Cruz en de com munistische mijnwerkersleider Simon Keves. De belangrijkste vakbondsleider, Juan Lechin Oquendo. raakte bij de staats greep gewond en wordt in een gebouw van de strijdkrachten gevangen gehouden. In La Paz is het het hele weekeinde onrustig geweest. In het centrum en de buitenwijken van de Boliviaanse hoofdstad hebben zaterdagnacht vuurge vechten plaategevonden. In het mijndistrict Santa Ana is hevig gevochten tussen legereenheden en arbeiders, die de opmars wil den tegenhouden van militairen naar Huanuni, één van de be langrijkste mijncentra in het land dat door mijnwerkers is bezet Bij deze bezetting zijn veel doden en gewonden geval len. De afgezette presidente Xidia Gueiler heeft haar toevlucht ge zocht tot de Vaticaanse nuntia tuur in La Paz. Venezuela heeft mevrouw Gueiler politiek asiel aangeboden. De oud-presidente, die vorige week gedwongen werd de macht over te dragen aan de militairen, verbleef tij dens het militaire bewind van generaal Hugo Banzer in Boli via ook anderhalf jaar als poli tiek vluchteling in Caracas. Sites Zuazo, die in augustus vrijwel zeker tot president ge kozen zou zijn, heeft de militai ren ervan beschuldigd van het hart van Zuid-Amerika een enorme begraafplaats te willen maken. s - v 1 1 sa? - K»v -vi >y.- v. -i Y- A O Vv vf1 s |v*0'1 S S- is MOSKOU - De finalekansen van het Nederlandse waterpolo- team zijn vanmorgen aanzien lijk verkleind. Op de zege tegen Griekenland (8-7) volgde van morgen bij het Olympische toernooi in Moskou een neder laag tegen Olympisch kampioen Hongarije: 5-3. De tussenstanden waren 1-2, ft-2, 1-1, 1-a Doelpuntenma kers van Nederland, dat gebukt ging onder een schromelijk ge brek aan schotkracht, waren: Dick Nieuwenhuizen, Nico Lan- deweerd en Ton Buunk. Alleen een zege op Roemenië in de laatste wedstrijd kan de waterpoloploeg van Trumbie nog in de finalepool (van zes) brengen. REGGIQ CALABRIA - Zea Jaar na zijn veroordeling we gens een reeks moorden is de maffia-ganster Etter® Bliardi 08), bijgenaamd "de Beul", door de politie in een bouwkeet in Zuld-Italië aangehouden. Vannacht droog en opklarin gen. Minimumtemperatuur om streeks 9 graden. Morgen van «et westen uit toenemende be wolking, gevolgd door regen. Middagteraperatuur ongeveer 19 «reden. Eerst matige westen wind, morgen toenemend tot drachtig uit het zuidwesten. a kii ep «mder 0SM HM op onder laas «L« Stortregens bliksem storm Rivieren traden overal buiten hun oevers. Bij het Gelderse Herwijnen werd een gat in de zomerdijk geslagen: een schaap, kippen en konijnen verdronken; koeien en paarden konden te rnauwernood in veiligheid wor den gebracht Overal langs Rijn, Waal en IJssel staan de uiter waarden blank. Ook de Geul, de Gulp en de Roer traden buiten hun oevers. Waar normaal tien tot twintig centimeter water staat stroomt het nu anderhalve meter hoog. „Zoiets gebeurt maar eens in de duizend jaar," aldus Rijkswa terstaat Hevige hoosbuien zetten gis teren zuidoost-Brabant blank. Bij Tilburg werd maar liefst 64 mm gemeten, in Eindhoven stroomden alle tunnels vol en in Maarheeze vernielde de bliksem de telefooncentrale. Her en der stroomde het water de huizen binnen, auto's strandden op we gen waar het water soms een halve meter hoog stond, in Eind hoven spoot het water zelfs uit de putdeksels omhoog. Ook in Twente was het bar en boos. In Hengelo werden zeker tien wegen volslagen onbegaan baar. Kelders liepen vol, bomen waaiden om, hele wijken kwa men blank te staan. Groot is de ellende op de cam pings langs de rivieren. Een camping in de buurt van An- delst liep geheel onder; tenten en caravans zijn alleen nog per boot bereikbaar. Langs de Maas, die nu al boven winterpeil staat, moesten de campings ook in al lerijl worden ontruimd. Langs de kust is het ook slecht De camping te Renesse, vol Rotterdammers, staat blank. Veel vakantiegangers vertrek ken. Op de wadden-eilanden, waar de storm tenten omver blies, houdt men echter nog moed: „het is hier nu stralend weer," werd er vanmorgen ge zegd. Een grote strop hebben land en tuinbouw. Hooi en gewassen in de uiterwaarden gingen ver loren, de aardappeloogst mis lukt, de bloembollen rotten weg. Naar verwachting zal het weer de komende dagen iets verbeteren, maar voor de twee de helft van de week wordt wéér op regen gerekend. Rijks waterstaat verwacht dat het waterpeil van de Rijn nog wel wat zal stijgen, maar vrij snel weer gaat (telen. Minder opti mistisch is men ten aanzien van de Maas, ook al omdat het dit weekeinde ook in de Ardennen - gehóósd heeft i® f-*- Rampvliicht voor jonge postduiven „Toch hebben ze de jonge dui ven losgelaten," aldus vertegen woordigers van Zaterdag-vlieg- verenigingen uit Ridderkerk. „Duizenden jonge duiven zijn zondag doodgereden of ze heb ben zich kapotgevlogen. Andere afdelingen hebben de duiven wel per auto teruggestuurd naar Nederland. Maar bij Houdeng, LONDEN - Enkele da gen lang is een speciale afdeling van het roem- rockte Engelse speur derskorps Scotland Yard vonder kucom bezig ge weest de dertig koninklij ke tuiniers te ondervra gen die de tuinen verzor gen waarin niet minder dan 69 hennepplanten werden gevonden. Agenten van Scotland Yard ontdekten de plan ten op een steenworp af stand van Buckingham Palace In het Londense Hyde Park, toen zij naar een vermiste baby zoch ten. De planten hadden de oogst rijpe lengte van 29 tot 30 centimeter. De marihuanaplanten werden ontdekt in wat de Koninklijke Tuinen beet omdat ze vroeger privé bezit waren van de ko ninklijke familie. De tui nen zijn nu openbaar, maar het deel waar de planten stonden, werd door het Ministerie van Milieuzaken gebruikt voor proefaanplant Volgens de dienst die over de tuinen gaat, is de marlhuanaaanpiant ge heet buiten medeweten van de verantwoordelijke ambtenaren gebeurd. Voor informatie over adreswii agtng. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 800 tot 1630 uur op maandag tot en met vrijdag aan de zuidelijke grens van Bel gië, is de beslissing genomen om ze wèl los te laten. Terwijl de vervoerscommissie de weerbe richten kende. En die waren zeer slecht," zo vertelt een dui- venliefhebber uit Ridderkerk. Hij heeft zelf 30 van zijn 40 in- gekorfde duiven verlorea „De andere tien kwamen voor dood bij me aanvliegen. Bij collega's in de buurt heb ik gevraagd hoe het bij hen stond. Daar was het even erg of nog rampzaliger. Ik schat dat veie duizenden duiven het slachtoffer zijn ge worden. Mij gaat het niet om de eigenaars van die duiven. Die komen er wel overheen. Maar het feit dat die vogels zelf de du pe worden van een verkeerde beslissing van officials, dat doet me pijn. Die diertjes hebben geen en kele kans om te overleven. Ze worden uit de koers gejaagd door de windvlagen en de regen. En ze kunnen ook niet zelf zor gen voor hun voeding. Oudere duiven zijn harder, meer erva ren. Bij hen is er nog kans op overleving." HILVERSUM - In het acade misch ziekenhuis in Leiden is maandag op 57-jarige leeftijd Jan van Hillo, een van de be kendste programmamakers van de NCRV-teïevisie, overleden. De op 30 oktober 1922 in Maas sluis geboren Jan van Hillo be gon zijn artistieke loopbaan bij een reclamebureau in Den Haag. Op i september 1961 werd hij door de NCRV aangetrokken voor een leidinggevende functie in de sector documentaire pro gramma's. Van een onzer verslaggevers VALKENBURG - Jeugdige vakantiegangers die zich door het slechte weer wat al te lollig gaan gedragen, wprden in Zuid" Limburg voortaan onmiddellijk voor de rechter gebracht Een aantal dronken jongeren, dat het afgelopen weekend in Valkenburg de boel flink op stelten zette en grote vernielin gen aanrichtte, komt al op 25 juli voor de rechter in Maastricht In Valkenburg vielen zater dag en zondag acht gewonden bij knokpartijen met messen. Een 21-jarige Hagenaar ver wondde drie omstanders. Zelf belandde hij In het ziekenhuis. Een groep jonge Leidenaars kreeg het aan de stok met het personeel van een dancing. Na afloop van de ruzie konden vier gewonden worden afgevoerd. ANKARA - Bij een ruzie tus sen twee families over de verde ling van een erfenis zijn dit weekeinde in het zuidoosten van Turkije veertien doden geval len. Volgens de politie maakten de ruziënde familieleden bij de gevechten gebruik van automa tische wapens. ROTTERDAM Met in zijn bezit een zak waarin voor 100.000 gulden sieraden waren gestopt, is de 24-jarige Rotter dammer J. van V, afgelopen nacht door de politie aangehou den. Op „klassieke" manier was de man de winkel van juwelier Van Zeeland in de St Andries- straat binnengekomen. Hij had in de vloer van de leegstaande bovenwoning een gat in de houten vloer gemaakt en zich in de winkel laten zak ken. Toen hij weer "boven" was en zich met de gevulde zak uit de voeten wilde maken, greep de politie hem. Deze was gewaar» schuwd door een stil alarm in de zaak. De executie vond gistermor gen plaats in een gevangenis in Teheran, nadat de vijf waren veroordeeld door een speciale islamitische rechtbank, die de militairen ervan beschuldigde de in ballingschap levende ex- premier Bakhtiar weer aan de macht te willen brengen. Bij het proces mocht geen publiek aan wezig zijn. Ook 'journalisten werden geweerd en de islamiti sche rechtbank weigerde getui gen décharge toe te laten. Een filmverslag van de te rechtstelling van de officieren, een gepensioneerde generaal en vier luchtmachtofficieren, zal later op de Iraanse televisie worden vertoond. De Iraanse godsdienstige lei der ayatollah Khomeiny heeft gezegd dat alle samenzweerders ter dood moeten worden ge bracht In verband met de sa menzwering werden vorige week ongeveer 300 militairen en 100 burgers opgepakt Khomeiny gaf tevens felle kritiek op de eigen regering omdat de minis ters niet revolutionair genoeg zouden zijn en „nergens voor teugen". Na de mislukte aanslag op de in Parijs wonende Bakhtiar zijn de betrekkingen tussen Iran en Frankrijk gespannen. Volgens president Gotbzadeh zou de aanslag door Frankrijk in scène zijn gezet om Iran in een kwaad daglicht te stellen. Een menigte Iranlêrs be stormde dit weekeinde het kan toor van de Iraanse communis tische partij. In het pand wer den .zakken Amerikaanse rijst en thee" gevonden. PARIJS Parijs was zondag een Nederlandse endave. Het vaderlandse wielervoUc was met tien duizenden naar de Franse hoofdstad gekomen om getuige te zijn van een historisch feit in de ge schiedenis van de vader landse wielersport: Joop Zoetemelk als winnaar en Hennie Kuiper als eervol le tweede van een uiter mate vermoeiende 67e Tour de France. De eerste twee plaatsen voor ren ners uit één land, het was sinds 1962 Riet meer voor gekomen. Toen zorgden de Fransen Anquetil en Poulidor voor zo'a dub bel. Dat besluit op de Champs Elysées was ove rigens een zeer natte be doening: Van tijd tot tijd regende het ontzettend maar de vaderlandse le gioenen trokken zich daar niets van aan. Zij werden niet moe hun helden toe te juichen. De invasie deed denken aan het mas sale bezoek van de Feyenoord aanhang voor de EC-wedstrijd tegen Reims van 1963 die in Pa tijs werd gespeeld. Joop Zoetemelk zal na de niet geringe inspan ningen weinig rust ken nen. Vanavond is hij al in actie in de ronde van Boxmeer, daarna is hij'tot half augustus bijna dage lijks in een Nederlandse criterium te zien. De eeuwige tweede is nu een terechte nummer één. Ook Bernard Hinault liet hierover geen enkele twijfel bestaan. "Joop Zoetemelk heeft deze Ronde van Frankrijk zeer verdiend gewonnen. Hij was dit keer de beste en dat geldt ook voor de ploeg van Peter Post Ze hebben hun mogelijkhe den optimaal benut Van de anderen heb ik vooral bewondering voor Johan v.d. Beide. Die was in de moeilijkste uurtjes een grote steun voor Zoete melk." De winnaar was er sec van overtuigd dat hij ook met Hinault tot aan de laatste dag in het spekta kel de gele trui naar Pa rijs zou hebben gebracht: "Ik voelde me roet de dag sterker worden, het kon gewoon niet fout gaan." Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker ruiie en bovendien zeer exkiusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vist wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon gemand anders (die dat Wèl is) uw naam "opgeven? Da's geen p int Oh ja: 1de handdoek kunt u bestellen in de kleu- en rood, bruin, of groen, ét formaat ts bij 100 cm. En de kwaliteit, die is uitstékend! Lil f I 4-1 tnOMArf V" M

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1