G>fer jbagon' Nederlands duo in Zwemfinale FILMACTEURS IN VS STAKEN Stuk ze Rotterdam SLAAPKAMERS 'Arafat beval Tiiest Brits record 1 i 1 1 1 Ls Irak schiet olie Iran in hrand fletlIiuM* Vakbondsleider vermoord Kom 'ns over de brug -,$■ met een nieuwe abonnee.»" I HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 ma Dinsdag 22 juli 1980 34e jaargang no. 10141 ,-.•-■1 Zie verder pag. S (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Aan de steiger van Mobil in Euro poort is vanmorgen in alle vroegte de supertanker „Energy Concentration" in tweeën geknakt. Aanvan kelijk ontstond grote paniek, omdat werd gevreesd voor een ramp zoals die met de „Betelgeuse" in de Ierse Bantry Bay. O Zie verder pagina 3 De Energie Concentration ligt met de neus en het ach terschip op de 22 meter dieper gelegen bodem. Het mid denstuk, waar de super-tanker doorknikte, steekt om hoog. Uit het 240.000 ton metende schip, liep slechts tien ton olie in het water. „ik Zonnig ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging mH/mrr. fin 17.45-19H0 aar atonlig na 9.0(1-16.00 car mi JlExna Annelies Maas naar de finale 400 meter. Zou die zon wel dóórzettenNog wat wantrouwig koesterde dit drietal zich van morgen op het Binnenwegplein in de aarzelende zonnestralen. Voor het eerst sinds een maand is de hemel blauw, zover je kan zien. Voor alle zekerheid toch nog maar even de regenjas aanhouden... Adres: Postcode: Stuur Het Vrije Vo!k naar: Soort abonnement: O kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning stuurt trdie mooie, exklusieve handdoel H Kleur. O rood O bruin O blauw o groen (s.v,p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 DL Rotterdam, tel. 010 - 14.7400 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teL 010 - 1455.33 Wat ir 'wasf (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De vijf meter hoge "golf* regenwa ter die sinds vanochtend vroeg de Maas afzakt, heeft een gat van 30 a 40 meter ge slagen in een dijk bij het Limburgse Heel en Panheel, vlak onder Roermond. Met grof grind en zandzakken proberen brandweermannen, militairen en vrijwilligers (zo'n 300 man) het steeds verder uit diepende gat te dichten. Twee paviljoens van de nabijgelegen Sint Annastichting voor zwak zinnigen zijn in allerijl ont ruimd. De 200 pupillen zijn naar de hogergeiegen personeelsf iat gebracht Ook vijf andere pavil joens kunnen elk moment ge- evacueerd worden. Het snel-wassende water heeft al zo'n dertig dorpen langs de Maas in grote moeilijkheden gebracht. Bij Borgharen (vlak onder Maastricht) werd van morgen de hoogste waterstand sinds de winter van 1926 geme- ten: 45. 45 m. boven NAP. Van avond rond acht uur zal de. vloed aankomen bij Venlo. Volgens Rijkswaterstaat in Maastricht is het stroomgebied van de Maas nu totaal verza digd. Woordvoerder Borgesius: "Het stroomgebied is net een spons. Nu de Ardennen volop water lozen, loopt de spons hier gewoon over". Het gat in de dijk bij Heel en Panheel viel vanmorgen om streeks vijf uur. Rijkswater staat. gemeente en brandweer hebben een mobiele commando post in het bedreigde gebied in gericht Op boerderijen en wo ningen in de nabijgelegen dor pen, waaronder ook Hom en Beegden, is huisraad uit de kel ders en van de begane grond naar hoger-gelegen etages ge bracht In Hom stonden vanmorgen al enkele straten blank. In Maastricht zijn door de ho ge waterstand vele kelders on dergelopen en dieren verdron ken. De schade wordt daar nu al geschat op vele miljoenen gul dens. BAGDAD - Iraakse troepen hebben gisteren een aanval uit gevoerd op olie-installaties in Iran. Daarbij zou een olieput in brand geschoten zijn. Volgens het Iraanse persbureau Pars, dat dit meldt, was het vuur van morgen nog niet geblust. De in brand geschoten olieput ligt bij Naft-Sjakhr, vijftig kilo meter ten zuiden van Kasr-e-S- jirin, een belangrijke Iraans- Iraakse grenspost De afgelopen nacht zouden de Irakezen het oliegebied met mortieren hebben bestookt Het vijandelijk vuur werd beant woord door de Iraanse politie en leden van de Revolutionaire Garde. *1 Cf |;il Supertanker knakt in oJ liehsvpen don nmld<c l<e: d u Met inzet van een enorme brandweer, Roteb en politie zo'n hoeveelheid materieel en man- ramp evenwel kunnen voorko- kracht hebben Havendienst, men. Ook de schade bleef be perkt Toen bij het krieken van de dag de situatie in de 7e Petro leumhaven kon worden over zien, lag de 240.000 ton metende tanker geknakt, met voor- en achtersteven op de grond, voor de steiger. In de tanks bevond zich nog zo'n 110.000 ton ruwe olie. Slechts tien ton olie was uit de geknapte leidingen in het water gestroomd. De olievlek werd tegengehou- rm den door een stalen scherm, dat in de 7e Petroleumhaven was uitgelegd. Op het moment dat de onder Liberiaanse vlag varende tan ker opeens tn tweecn brak, wa ren er 43 Hongkong-Chinezen aan boord. Zij kwamen allen met de schrik vrij. „Achteraf kunnen we zeggen dat het allemaal erg is meege vallen," vertelde adjunct-ha venmeester M. C. van den Ouden, „Groot gevaar voor ex plosies is er eigenlijk niet ge weest Dat kunnen we nu ach teraf zeggen, maar toen we van ochtend aankwamen was de si tuatie behoorlijk beroerd. Je ruikt gas en ziet olie op het wa ter drijven en dan neem je alle voorzorgsmaatregelen die maar dekbaar zijn." Het ongeiuk met de „Energy Concentration" is waarschijn lijk het gevolg van een fout bij het lossen. Naast een hoeveel heid van 105.000 ton olie voor het Engelse Immmgham zat er 43.000 ton olie voor Mobil in de tanker. Doordat bij het leegpompen op het voorschip werd begonnen en de tanks daar sneller leeg raak ten dan op het achterschip, werd de last verkeerd verdeeld. „Om tien voor twee leek het net of er een aardbeving begon. De bureaustoel waar ik opzat begon ineens te trillen," vertelt de wacht op de bewuste steiger' die het ongeluk voor zijn neus zag gebeuren." De achtersteven zakte naar beneden en de neus van het schip kwam steeds ver der omhoog. Ik heb meteen de benen geno men. Achter mij hoorde ik het kraken van het schip toen de neus naar beneden zakte." Wantrouwig in zon 5W2 .awKs «jn-Sï NEW YORK - Ongeveer 47.000 leden van de bond van filmacteurs en 20.000 tv-acteurs hebben met een staking de Amerikaanse fiïmproduktie in de hele wereld stilgelegd. De ac teurs willen met hun staking hogere salarissen afdwingen en eisen bovendien een aandeel in de winst van de verkoop van films aan de zogenaamde "be- taal-teievisie", videocassettes en videogrammofoonplaten. De besprekingen tussen de twee grootste acteursbonden en de onderhandelingscommissie van de filmindustrie zijn van morgen na twintig uur onder broken. Filmprodukties die onder an dere door de staking worden ge troffen zijn "Paternity" met Burt Reynolds en "Arthur" met Dudley Moore en Liza MinnelSi. (Van onze soc.- eoon. redactie) DEN HAAG - De ge meente Rotterdam wordt in de nabije toekomst wellicht uitgebreid met een liks stuk Noordzee, Volgens de Rijksplanolo gische Dienst moet langs de gehele kust de Noord zee gemeentelijk en pro vinciaal worden inge deeld. Dit is noodzakelijk, zo schrijft de Rijksdienst in haar jaarverslag over 1979, om de zee te kunnen betrekken bij streek- en bestemmingsplannen. Dit in verband met het toene mende aantal zeegebon den activiteiten, zoals de aanleg van havens en in dustrieterreinen, de win ning van olie en aardgas en de lozing van afval stoffen. Volgens de Rijksplano logische Dienst moet een zeestrook van zeker één kilometer gemeentelijk en provinciaal worden in gedeeld. Daarnaast is overleg op EG-niveau noodzakelijk over de ruimtelijke planning van de zee in samenhang met die van het aangrenzende kustgebied. Droog en zonnig. Minimum temperaturen rond 12 graden. Middagtemperaturen omstreeks 24 graden, aan zee iets koeier. Matige wind uit zuid tot zuid west. 23 juli Op 08.45 zon onder 21.43 nuin op onder 17.41 axis wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Ultvoorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen. Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam, Tel. 010-12.64.61 Voor informatie over adreswij' aging. betaling, vakantieadres kunt u beüen van 6 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag T MOSKOU - Annelies Maas en Reggie de Jong hebben zich vanmorgen geplaatst voor de finale 400 meter vrije slag, die vanavond wordt gezwom men. Anneiics Maas werd in de eerste serie in 413.12 tweede achter de Oost- duitse Carrnela Schmidt De Oostduitse noteerde een tijd van 413.01. Reg gie de Jong werd in de tweede serie in 415.067 derde achter de Oostduit se Ines Diers (413.98) en de Russische Irina Akse nova (41430). Harry Schutting, vrij wel de enige Nederlandse atleet met kansen op een medaille, is met een bles sure in een knieholte in Moskou gearriveerd. Het euvel dwong hem het Franse trainingskamp eerder te verlaten. Schui- tlng zal zijn favoroete nummer de 400 meter horden naar alle waar schijnlijkheid moeten la ten schieten. Hij concen- treert zich nu op de 4 x 400 meter estafette. De volledige Afghaanse ploeg heeft zich maandag in het Olympisch - dorp vertoond om te bewijzen dat geen enkel lid politiek asiel heeft gevraagd bij de Amerikaanse ambas sade in Moskou. Volgens de Amerikaan se omroep CBS was men benaderd door de worste laar Zargar, die ook voor enkele teamgenoten sprak: "We willen uitwij ken naar de VS. Het be valt ons hier niets." Zar gar ontkende bij de be zichtiging nedrukkelijk: "IK spreek geen woord Engels. Iloe zou hij me dan begrepen kunnen hebben." Chef d'équipe Ghulam Sakhi Hasany: "Het zijn absurde provo caties." S taction in Bolivia wordt gevangenis LA PAZ - De militaire heer sers in Bolivia houden in het he le land razzia's op vakbonds mensen en linkse politici. In een voetbalstadion vlakbij de hoofdstad La Paz verblijven honderden arrestanten. Steeds meer nieuwe arrestanten wor den aan de lopende band in groepen van 30 tot 40 man in vrachtwagens aangevoerd. De wegen naar het staion Oli- Van onze correspondent LOUIS VELLEMAN LONDEN - De werkloosheid in Engeland is gestegen tot het absolute record van 1,8 miljoen. Dat is bijna 8% van de beroeps bevolking. (ter vergelijking; in Nederland Is de werkloosheid ongeveer 5% van de beroepsbe volking). Het Engelse cijfer is vanoch tend in Londen bekendgemaakt door het ministerie van arbeid. De werkloosheid is in juni ge stegen met ruim 140.000. Niet in het getal van 1.8 miljoen zijn op genomen de schoolverlaters. Dit' jaar zijn dat er meer dan 700.000. Daarvan zullen er naar schat ting een kleine 200.000 voorlopig geen baan kunnen vinden. (Zie ook de Focuspagina 4) veras dat op 4000 meter hoogte enkele kilometers buiten La Paz ligt, zijn hermetisch afgesloten. Journalisten die deze kant uit gaan, worden eveneens gearres teerd. Herrtan Siles Zuazo, de man die onlangs gekozen was om op 6 augustus president te worden van Bolivia, heeft in een op de band opgenomen toespraak de militaire heersers ervan be schuldigd in Bolivia een bloed- ,bad aan te richten. Volgens Zua- .a>, die zich zou schuilhouden op de Franse ambassade, zijn er in de afgelopen dagen tientallen tegenstanders van de militaire machthebbers, die vorige week donderdag de president Lidia Gueiller afzetten, doodgescho- j ten en in massagraven bijgezet. „De junta is bezig ons land tot een enorm kerkhof in het hart van Zuid-Amerika te maken", aldus Zuazo in zijn boodschap die door een illegale radio werd uitgezondea Ook al beweren de militairen dat alles onder controle is In Bo livia, in La Paz maar ook elders in het land heerst voortdurend verzet tegen de strijdkrachten. De gevechten zijn het hevigst in de mijndistricten, waar tanks en pantserwagens schieten op alles wat op verzet lijkt. Sommige districten zijn omsingeld, ande re zijn intussen door de strijd krachten bezet. De strijdkrachten gebruiken straaljagers om door mijnwer kers verdedigde dorpen met mi- trailieurvuur te bestokea >v ISTANBOEL - De linkse Turkse vakbondsleider Kemal Turkier Is vanmorgen door rechtse terroristen vermoord. Toen Turkier de deur van zijn huis opendeed om naar zijn werk te gaan, werd er een regen van kogels op hem afgevuurd. Turkier was voorzitter van een mijn- en metaalwerkersbond. PARIJS De leider van het moordcommando dat vorige week tevergeefs heeft gepro beerd de Iraanse ex-premier Bakhtiar uit de weg te ruimen zou tijdens zijn verhoor door de Franse politie hebben gezegd dat PLO-leider Yasser Arafat de opdracht tot de aanslag heeft gegeven. Arafat zou hebben ge zegd: „Deze missie is ons toever trouwd door de Iraanse autori teiten." De PLO heeft de be schuldiging van de 29-jarige Arus Naccache van de hand gf wezen. j' Naccache zou lid zijn van eet in Parijs gevestigde afdelin, van de geheieme dienst van I Fatach, de Palestijnse organist tie die deel uitmaakt van PLO. Hij zei tijdens zijn verhoci verscheidene opdrachten 1 hebben uitgevoerd in Israel. Ook de vier andere gearres teerde leden van het moordcom mando hebben gezegd soldate ij's- te zijn van El Fatach. Alstublieft Voor u. Van Het Vnie Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u onf'n nieuwe j abonnee bezorgt Kom. u weet j vèst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. jLaat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam f opgeven? Da's geen p- int Oh ja:*1 de handdoek kunt u I bestellen in de kieu-f ren rood, bruin, T blauw of groen |j Het formaat is 50 bij 100 cm, I; En de kwaliteit, jjj die is uitstékend! i r Naam: tH» .Plaats:. gratis. Ais beloning toe aam- Naam: Adres: Postcode: Plaats: 81

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1