Proeven: gron dwater dood tdikli copies en wate: rvlooien Schokkend Kapers eisen geld Koeweit Ook potvis ontspringt dans niet Fiat doet kalm aan 7 do den en 20 gewonden amm 'Knakken tanker was onze schuld toonaangevend in eiken ENORME BUIT AAN RIVIÈRA Schade bij Maas vele miljoenen 'Ze zijn volkomen geschift' Kom 'its over de brug met een nieuwe abonnee, I Hi t llVoi- HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 f Warm WÊMêk Ml J Vrijdag 25 juli 1980 34e jaargang no. 10144 SB—B De nieuwe gegevens over het gif van Lekkerkerk die vandaag in onze krant staan zijn schokkend. Het gifdrama is veel ernstiger dan verontruste bewoners en opgeschrik te autoriteiten tot nu toe hebben gedacht. De vondst van PCB's in de gifgrond legt een regelrecht verband tussen Lekkerkerk en het Amerikaanse gifdorp Love Canal. - Een rauwe, maar helaas wel realistische vergelijking. Het rapport van de rijksinstituten roept nieuwe vragen op. Kunnen de overheids-vertegenwoordigers de bewoners van Lekkerkerk blijven overtuigen van hun mening dat een regelmatig medisch onderzoek niet nodig zou zijn? Ook als dat medisch een verantwoorde stelling blijft, lijkt zij psychologisch onhoudbaar tegenover de veelge plaagde Lekkerkerkers. Wat betekenen de nieuwe gege vens voor de drinkwatervoorziening? Kan de AVR de gifgrond van Lekkerkerk wel veilig ver branden? Zijn de risico's voor PCB-vui! in de lucht niet te groot? Wist het gemeentebestuur van Rotterdam wel wat het deed toen het gisteren nota bene akkoord ging met langdurige opslag van het gif in de haven en daarna ver branding bij de AVR? Of heeft dat gemeentebestuur overhaaste besluiten ge nomen? Is een nieuwe standpuntbepaling dan niet nodig? De ellende voor Lekkerkerk is al groot genoeg. Risico's voor andere bevolkingsgroepen moeten tegen elke prijs vermeden worden. KOEWEIT Het lijntoestel van Koeweit Airways dat door twee Jordaanse broers op weg van Beiroet naar Koeweit werd* gekaapt, Is vanmorgen geland in Abadan, het Iraanse oliecentrum aan de Perzische Golf. ■&M. v'j WMfmi' - p* SshSS WW$ t De twee voorste compartimenten van de twee dieseltreinén schoven door de enorme klap in elkaar. Politie, brandweer en NS zijn bij Sauwerd de hele morgen bezig ge weest gewonde passagiers uit de ravage te snijden. Alle zeven doden vielen in het voorste deel van de trein. (Van onze verslaggevers) SAUWERD Tenminste zeven mensen zijn om het leven gekomen toen twee treinen op de lijn Gronin gen-Roodeschool vanmorgen omstreeks half acht met een daverende klap frontaal op elkaar botsten. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ■Lttovr. vu 17.45-194)0 abt oimftg no 9.00-18aar Zie verder pagina 3 A* Sylvia Barlag .„.achter tralies... Plaats Soort abonnement-o kwartaal pjaar Bovendien ontvangt hij/zij $et Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: .Plaats:. I Kleun o rood obruinobiauwo groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). I Stuurt u'de bon volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummerl579„ 3Q00.VB Rotterdam. t ssoMsasiftasaa^ajev m HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rabrlekadvertenties) tel. 010 -14.55.33 5 tfzrr, Het toestel, een Boeing-727, had 76 passagiers -n boord. Na een eerste landing te Koeweit lieten de kapers 38 vrouwen en kinderen gaan. De Koeweitse minister van Binnenlandse Za ken, prins Nawaf al Sabah, praatte in het toestel een uur lang met de kapers. Volgens de Koeweitse autori teiten zouden de" kapers "per- BRIGHTON - Ook volgend jaar zullen fabrieksschepen van de landen die aan walvisvaart doen de potvis mogen bejagen. Een voorstel om het doden van potvissen voor commerciële doeleinden te verbieden is giste ren afgestemd op de vergade ring van de Internationale .Wal visvaart Commissie (TWC), die in de Engelse badplaats Brigh ton bijeen is om internationale afspraken te maken over de aantallen walvissen die het ko mende seizoen geschoten mogen worden. Ook een voorstel van een van de in de IWC vertegenwoordig de staten - de Seychellen om dejacht op de potvis te verbie den na een overgangsperiode van een jaar haalde het niet. be tegenstanders waren ook bu de leden van de delegaties van de voornaamste walvisva rende landen. Rusland en Japan voorop, die dirtsdag ook het voorstel torpedeerden om de Jacht op alle walvissoorten te verbieden. Zonnig en warm, tegen de avond een kleine kans op onweer. Mi-' tumumtempe raturen rond 12 ©«•den, middagtemperaturen van 24 tot 29 graden. Zwakke tot matige zuidoostenwind. «Juli op oder CMS 2U3 op onder 2037 0123 soonlijke" eisen stellen. De ka pers zeggen dat zij nog een grote som geld tegoed hebben in Koe weit Zij lieten het toestel giste ren naar Bahrein vliegen om bij te tanken en keerden daarna te rug naar Koeweit Vanmorgen kreeg de piloot opdracht op te stijgen naar een ander Arabisch land, maar alle landen langs de Perzische Golf sloten hun vliegvelden af waar-i na de Jordaniërs de bemanning dwongen het toestel op het vliegveld van Abadan aan de grond te zetten. De beide Jordaniërs waren vorig jaar Koeweit uitgezet we gens de uitgifte van valse che ques. Zij willen dat de regering van Koeweit hun geschil met enkele zakenlieden oplost waarna zij de 43 passagiers en bemanningsleden zullen vrijla ten. (Van onze soc.-econ. redactie) TURIJN - Fiat stuurt in sep tember 78.000 personeelsleden een week naar huis. Arbeiders die bij de productie van de Fiat 127 betrokken zijn, hoeven drie dagen niet op hun werk te ko men. Fiat zit met zo'n 60.000 on verkochte auto's. De afgelopen maand werkten 74000 autowerkers en 4000 man van de Fiat-staalfabrieken ook al een week korter. Het aantal vervroegd uittreders onder het leidinggevend personeel neemt als gevolg van de malaise snel toe. De vakbonden in Italië willen ontslagen voorkomen en hebben daarom werktijdverkorting en interne verschuivingen voorge steld. Gifgrond Lei dgHrkgrk is vee, gevaarllijilkeir -'AyCy/J' KV,»»-; -< Ér'"*, 4 W w Wz-Ttv/'X* 'i - (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De kapitein en de eerste stuurman van de supertanker Energy Concentra tion hebben begin van de mid dag bekend schuldig te zijn aan het knakken van de tanker. In het verhoor met de rivier politie in Rotterdam kwam uit, dat ze plotseling naar Le Havre moesten om daar eerst een deel van de olie te lossen. Ze beschik ten niet over apparatuur om aangepaste berekeningen te ma ken en verklaarden bovendien dat ze nalatig zijn geweest bij de controle op het lossen in de Franse havenstad. De oorspronkelijke bedoeling was om eerst naar Rotterdam te varen, daar te lossen en dan naar Le Havre. In dat geval zou het schip in balans zijn geble ven. De beide officieren wisten dat ze groot risico namen door eerst in Frankrijk te lossen. (Zie ook pagina 3) Treinen botsen frontaal op radio- bei eiligtfspoor Vijf mensen raakten zwaar gewond, vijftien passagiers lie pen lichtere verwondingen op. NS en brandweer zijn tot aan het middaguur bezig geweest in coma geraakte passagiers uit de Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u belten van 800 tot 16 30 uur op maandag tat en met vrijdag. CANNES - Drie gewa pende en gemaskerde mannen hebben bij een overval op een geldtrans port in het Zuidfranse Cannes voor vijf miljoen gulden aan buitenlandse valuta buitgemaakt. Bij de roofoverval - één van de grootste In Frankrijk van de afgelopen jaren - raakte niemand gewond. Het geld werd vervoerd van het kantoor van bet reisbureau Cook in Nice naar dat in Cannes. Toen de chauffeur van de transportauto in Cannes achteruit de garage van Cook wilde inrijden, sprongen de mannen schietend op de wagen. Nadat zij de witte zak ken met geld in een ge reedstaande auto hadden gegooid gingen zij er van door. De smalle straat voor de garage hadden zij met een andere auto afge sloten. ineengedrukte compartimenten te snijden. Het ongeval gebeurde op het enkelsporige baanvak tussen de haltes Sauwerd en Winsum. Volgens de NS was de trein uit Groningen vijf minuten te iaat. De trein uit Roodeschool, die in Winsum was gestopt, heeft niet op zijn „tegenligger" gewacht De twee dieseltreinen reden met vrij grote snelheid op el kaar in. Omdat het ongeval midden in de weilanden gebeur de, hadden de reddingsploegen grote moeite de. ravage snel te bereiken. Op het moment van de botsing hing er een dichte mist Daar door konden de machinisten niet tijdig remmen In het academisch ziekenhuis in Groningen is een opvangcen trum voor familieleden van de slachtoffers - onder wie ook de twee treinbestuurders inge richt Het traject Sauwerd-Roode- school is het enige in ons land waarop de verkeersleiding per radio gebeurt Op elk station moet de machinist radiografisch aan de verkeersleiding in Gro ningen vragen, of hij het vol gende baanvak mag afleggen. Alle radioverkeer tussen trei nen en verkeersleiding wordt op- Me band opgenomen. Volgens een woordvoerder van de NS in Utrecht zal daaruit moeten blij ken op welke plaats de fout is gemaakt (Van een onzer verslaggevers) MAAS TRICHT/GRAVE - «De mensen die het meest van de hoge waterstand van de Maas te lijden hebben ge had, hebben dat merendeels aan zichzelf te wijten. De ergst gedu peerden wonen meestal pas kort langs de Maas en hebben de spook verhalen over ho ge Maaswater- standen nooit wil len geloven. Ze waren dan ook nergens op voor bereid." Dat zegt Rijkswa- terstaat-woordvoer- der Borgeslus, nadat gisteren in Roèr- mond werd bekend gemaakt dat de on dergelopen gronden langs de Maas en de Roer een schade van veie miljoenen heeft aangericht Volgens Borgesius zijn de boeren „veel kiener" op de hoog waterperikelen ge weest maar hebben vooral import- Maasoever-bewo- ners „met oogklep pen" opgelopen „Ze dachten hun huizen zomaar op de laag gelegen gronden te kunnen neerzetten en dat de natuur hen geen enkele streek meer kon leveren. Het resultaat was dat ik heel wat pia- •no-onderdelen in het water heb zien drijven." De Limburgse Land- en Tuin bouw bond houdt er rekening mee dat veel gewassen langs de Maas alsnog ex tra schade oplopen door het slik dat op de ondergelopen gmnden achter blijft In het slik zlt- ten schadelijke zou ten die door zonver- warming, een erg nadelig effect op de gewassen hebben. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM - De gifgrond van Lekkerkerk is veel gevaarlijker dan tot nu toe is aangenomen. Dat blijkt uit nog gehei me gegevens van de Rijks Instituten voor Drinkwa ter en Volksgezondheid (RID en RIV). Wat enkelen in Lekker kerk al maanden vreesden, blijkt nu waar te zijn. Het gif in de grond te Lekker- kerk-West bestaat mede uit PCB's (poly-chloorbifeny- len), stoffen die in bet Ame rikaanse Love Canal (een vergiftigd dorp In de staat New York) kanker en erfe lijke afwijkingen bij de in woners hebben veroorzaakt. In de olie-achtige laag die op het grondwater van Lek kerkerk drijft komt een concentratie PCB voor van 79 milligram per kilogram. Uit de analyse van de rijks instituten blijkt de gifgrond in overgrote mate tolueen en xy leen te bevatten en minder ben zeen. Bij wijze van proef hebben de instituten in het opgepompte grondwater dikkopjes, water vlooien en klauwpadden laten zwemmen. Al die diertjes stier ven een acute vergif tigingsdood. De analyse van de instituten brengt twee problemen aan het licht Het giftige grondwater zal minimaal 10 en maximaal 60 keer verdund moeten worden eer er spraken kan zijn van lo zing op het oppervlakte-water. Ernstiger is dat de Afval Ver werking Rijnmond volgens het geheime rapport niet in staat zal zijn de PCB's te verbranden. De hoge temperaturen die dat vereist kan de AVR niet leve ren. Worden PCB's bij te lage temperaturen verbrand, dan blijven ze in de lucht hangen, met alle gevaren van dien. Uit mededelingen van wethouder H. van der Pols (Milieu) van Rot terdam, gisteren gedaan in de Rotterdamse gemeenteraad, blijkt dat de AVR en Rotterdam nog helemaal niet weten van de PCB-probie men. Vanochtend met het PCB- prcaleem geconfronteerd, zei weïhouder Van der Pols ons: „De grond die de AVR niet aan kan komt niet naar de AVR. Wat daarmee gebeurt is een probleem voor de gemeente Lekkerkerk". Voordat de bevindingen van de rijks-instituten bekend zijn heeft de gemeenteraad van Rot terdam gisteren besloten 70.00C ton gifgrond van Lekkerkerk per schip naar de Sint Laurens- haven te laten komen, waar de grond veertig tot vijftig weken wordt opgeslagen, omdat de AVR slechts 1500 ton per week zal kunnen verwerken. Of die nieuwe gegevens het besluit van gisteren achterhaald maken, is niet bekend. Zaterdag 26 juli v. 10-15 uur DEMONSTRATIE Bridgestone-Flets Rembekrachtiglng O Roestvrij-staalframe FA. H. KIND Eendrachtstr. 112 R'dam. MOSKOU - "Alle slechte dingen die ze van de Sovjet-Unie hebben gezegd zijn waar. Ze zijn hier echt volkomen ge schift." Sylvia Barlag waa des duivels na de Olympi sche vijfkamp, op welk onderdeel drie Russinnen ongelooflijk sterk voor de dag kwamen en de Ne derlandse vertegenwoor digster, mede door bles sures, slechts twaalfde werd. Maar daar was Syl via niet boos over. Wel over het feit dat ze tijdens de pauzes opgesloten werd in vertrekken met. tralies. "Echt waar," al dus de Amsterdamse atle te. Diskwalificatie dreigde zelfs toen Sylvia Barlag en enkele Engelse colle ga's de tijd doodden met het nemen van foto's. Ze moesten de betreffende rolletjes vernietigen. "Ik heb met die Britse meis jes overwogen een enor me rel te schoppen, maar daar hebben we toch maar van afgezien." Nog een Oranje-atleet in Moskou was gisteren danig uit zijn humeur, zij het om andere redenen. Gerard Tebroke plaatste zich voor de finale van de tien kilometer, maar vraag niet hoe. "Het was zo'n martelgang," aldus .Tebroke, "dat ik onder weg hoopte dat ik de fina le niet zou halen. Ik moest er niet aan denken nog zo'n lijdensweg af te moe ten leggen." Veel rumoer was er in de tumarena, waar de Roemeense Nad ia Coma- neci bijna een half uur moest wachten alvorens aj te horen kreeg dat zij haar Olympische titel niet had geprolongeerd. Deze was nu voor de 19-jarige Jelena Davydova uit de Sow jet-Unie. Voor het zo ver was waren de (vrou welijke) juryleden elkaar zowat In de haren gevlo gen. Alstublieft Voor a Van Het Vrije Vdk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOQjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèstwel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. JLaat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat -cTiWèl is) uw naam -- I.-t». opgeven? I U 8 9ecn P'int Oh ia: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. jt En de kwaliteit, is uitstékend! naan ,A~., i ft

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1