Nieuw confBct rondom chirurg P.v.d.Schaar Verbod op kernproeven komt eraan Honden ingezet bij rellen Orlando Minister in Israël treedt af Kader knaktanker te zwaar belast Wim Bosboom naar de TROS joyriders m LEVENSGEVAAR Treinmachinist maakte fout* m 1 1 i i Diplomaat en dochter vermoord Métro sleurt vrouw mee 'Deel lil duurder llot UWr i m Scherm is met de dader9 Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee. HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 1 I Vrij warm Ui Vc~nop- - liiésw* 7:m ses» sag- Vrijdag I augustus 1980 34e jaargang no. 10150 Dr. P. van der Schaar routine verwaterd". (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het door conflicten geteisterde hartccn- trum De Klokkenberg lijkt nu definitief af te stevenen op sluiting. Voor de vierde keer in korte tijd is er ruzie uitgebroken rondom hartchirurg dr. P. van der Schaar. Een zwartepolitieman grijpt een deelnemer aan de rellen in de negerwijk van Orlando in de Amerikaanse staat Florida, bij de keel. Twee collega's met herders honden zorgen voor assistentie. Voor de derde achter eenvolgende avond en nacht werd er in Orlando ge plunderd en gevochten. (van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - „Dank zij de geavanceerde uitrus ting van het schip, de uitstekende staat van onderhoud en het optreden van de bemanning is de ramp met de supertanker Energy Concentration beperkt gebleven." Dit verklaarde de heer W. Valkenier uit Oostvoome, districtshoofd van de Liberiaanse scheepvaart-inspec tie, vanmorgen ais getuige-deskundige bij de recht bank in de zaak tegen de kapitein en de eerste stuur man van deze bij Mobil in Europoort in tweeën ge knakte tanker. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging «n-t/awr. «81745-19.00 ebt atErftg n> Mö-l&OOw? Wim Bosboom: „Ik geloof niet in polarisatie". Foto: Niels van der Hoeven Geschorst £s#j (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Volgens de Nederlandse Spoor wegen is de treinramp bij het Groningse Winsum. waarbij negen mensen het leven verloren, te wij ten aan een fout van één van de machinisten. Het eerste onderzoek van de geluidsbanden, waarop de gesprekken staan geregistreerd van de trein bestuurders met de verkeersleiding, heeft dat uit gewezen. naam: Stuur Het Vrije Volk naar: Soort abonnement o kwartaal O jaar H Bovendien ontvangt ftij/cj Het Vrije Volk eerst nog 2 weken B gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exkiusieve handdoek B toe aan: INaam: .Plaats: Kleur, o rood o bruin o blauw o groen (s v p de gewenste kleur aankruisen): Stuurt u'de bon volledig ingevuld, in een open envelop xonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. Sluiting ham centrum HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de IVithstraat 25,3012 BI, Rotterdam, tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 si teed Is dKchteribij De Maastrichtse hoogleraar J. M. Greep, die in april de vorige breuk in het hartteam lijmde, gaat na 15 augustus opnieuw proberen in de rel te bemidde len. Greep spreekt echter nu al van "een heel moeilijke opgave, een soort mission impossible." De problemen bij De Klok kenberg liggen opnieuw voor namelijk in de persoonlijke sfeer. De nieuwe manager van de hartkliniek, G. P. van Dijk GENEVE - De Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië zijn het in grote lijnen eens over een to taal verbod op proeven met kernwapens. Verwacht wordt echter dat de nadere invullng van de bijzonderheden nog veel werk en tijd zal kosten. Er is bovendien overeenstem ming over uitstel van kernproeven voor vreedzame doelein den. JERUZALEM Shmuel Ta mir is gisteren afgetreden als minister van Justitie in het Is raëlische kabinet Ais reden, .voor zijn ontslag noemde de -57-jarige stra frech tgelee rde, dat -het-niet billijk is dat een partij die in het parlement slechts vier zetels bezet van de 120, met drie man in het kabinet vertegen woordigd is. Tamir, die aankondigde als lid van de knesseth (het parlement) de regering-Begin te zullen blij ven steunen, is lid van de Demo cratische Beweging van vice- premier Jigael Jadin. die door interne meningsverschillen is teruggevallen van een fractie van 15 leden, zoals die na de ver kiezingen van mei 1977 tot stand kwam, tot drie afgevaardigden. Eerder traden minister van Buitenlandse Zaken Moshe Dayan en minister van defensie Ezer Weizman al uit het kabi net-Begin. Het is algemeen bekend dat minister Tamir een tegenstan der is van de plannen om nog meer joodse vestigingen op de bezette westelijke Jordaanoever toe te laten. ATHENE Het "Geheime Ar meense leger" heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor de 'aanslag die gisteren in Athene het leven heeft gekost aan de Turkse diplomaat Galip Ozmen (42) en zijn I4-jarige dochtertje. De vrouw en een ander kind van fde diplomaat raakten bij de aanslag gewond. Het gezin zat in een langs het trottoir geparkeerde auto van de ambassade, toen een jongeman "van ongeveer 25 jaar naderde en -enkele schoten loste. Dezelfde organisatie heeft dch verantwoordelijk gesteld <£°°r het vermoorden van zes Turkse diplomaten tussen 1975 «11979 De drie landen hebben gis teren een gezamenlijk rapport over een nieuw verdrag dat de kemproeven moet stoppen aan geboden aan de veertig landen bij de ontwapeningsconferentie in Geneve. Het verdrag verplicht de lan den die het ondertekenen om el ke proef, ook ondergrondse, met kernwapens te verbieden bin nen hun gebied. Een dergelijk nieuw verdrag zou een uitbrei ding betekenen van het verdrag uit 1963 dat proefnemingen in de atmosfeer en onder water ver biedt Dat verdrag is nooit on dertekend door de twee andere autoommachten. Frankrijk en China, en het wordt betwijfeld of die landen het nieuwe ver drag wel zullen willen onderte kenen. Het akkoord tussen de Ameri kanen, de Russen en de Britten voorziet ook ir controle op nale ving van het verdrag. Dat zou kunnen met satellieten, een in ternationale uitwisseling van gegevens van seismologische stations en plaatselijke contro les. Vooral tegen dat laatste heeft met name de Sowjet-Unie altijd bezwaar gemaakt uit angst voor spionage. MM..A éL Z DEN HAAG - Deel III van shet kentekenbewijs wordt van- ■f I oktober met een gulden duurder en zal dan 19.50 kos ten. Indien deel III op het pest- kantoor (né 31 januari) wordt «Begeven, moet 31 gulden neer geteld worden (tot dusver 30 gulden) „t Zonnige perioden en mogelijk een regen- of onweersbui. Mini mumtemperatuur ongeveer 14 grilden. Middagtempera tu ur van omstreeks 22 tot 27 graden. .Zwakke tot matige wind uit zuidoost tot zuidwest x ZiuS. aan OP onder «ei» tua maan op endrr HG» De fout berustte volgens de heer Valkenie- bij eerste stuur man Pao F. IV. (51) uit Taiwan, die na de eerste lossing van ru we olie in Le llavre verzuimd had olie uit volte tanks in de le ge tanks over te laten pompen. Kapitein Sal K L. (37) uit Hong kong had op zijn beurt weer vergeten te controleren of deze opdracht was uitgevoerd. Volgens de heer Valkenier kon men de stuurman het ver zuim echter niet al te zwaar aanrekenen, omdat deze eenen veertig uur lang geen rust had genoten. Op kapiteins en eerste stuurlieden van grote tankers en gastankers rust teveel werk en teveel verantwoordelijkheid, aldus de getuige-deskundige. Een speciale beladingsman met de rang van eerste stuur man is op dit soort schepen dringend nodig, aldus de heer Valkenier die in dit verband voor een nieuwe mtematione.e regeling pleitte. De heer Valkenier was een dag voor de ramp, die op 22 juli in alle vroegte plaats had, voor een bespreking over verbeterin gen aan de gehele vloot nog op de Energy Concentration ge weest Van een "katterug", een omhoog gekomen binnenschip als gevolg van spanningen in het totale scheepsverband, was toen nog geen sprake. Deze ont stond pas, bij het lossen, door een enorme opwaartse druk op de balla^t-tanks. De rechtbank begon vanmor gen met het horen van vier des kundigen. De kapitein en de eerste stuurman zouden daarna aan het woord komen. Dezitüng duurt vor t (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De 73-jarige mevrouw m. w. F reling uit Rotter dam Is gistermiddag op het metrostation Beurs over een afstand van 25 meter meegesleurd door een metro trein. De vrouw raakte slechts lichtgewond. Haar echtgenoot die hulp wilde bieden, kwam te val len cn belandde achter de metro tussen de rails. Hij liep geen schrammetje op. Het echtpaar wilde gistermiddag in het laatste compartiment van de metrotrein stappen, maar hoorde het vertreksignaal niet Toen de deuren dichtklapten, raakte de handtas van mevrouw Fre ling daar tussen bekneld. De vrouw werd hierop door de wegrijdende metro over het perron meegesleurd. Een attente beambte zorgde ervoor dat het -reinste! 25 meter via een noodstop tot stilstand kwam. de stapt Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u belten van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en mei vrijdag BELFAST - Politie en leger hebben dit jaar in Noord-Ieriand al zestien jongeren in de leeftijd van acht tot zeventien jaar neergeschoten. Drie van hen werden dodelijk getroffen. Alle slachtof fers waren ongewapend In Belfast schoot de po litic vorige weck een 16-jarige jongen dood die - .gewapend" met verf kwast en kalkbus - wei gerde gehoor te geven aan een bevel te stoppen. De overige vijftien - allen joyriders - werden neer geschoten door militairen. Vooral in de katholieke wijken van Belfast begint het onder jongeren een rage te worden om een auto te stelen en daarmee stevig te gaan „scheuren" De joyriders gaan steeds drastischer te werk en dagen politie en mili tairen steeds brutaler uit Meestal beginnen de „pak-me-als-Je-kunt"- spelietjes met het geven van lichtsignalen of bet snijden van gepantserde voertuigen. Bij twee schietpartijen dit jaar waren jongens betrokken die voor een politiebu reau waren gaan staan met hun „auto's" waarop geschilderd was „Dit is een gestolen auto" en „pak me dan" (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - tVlm Bosboom, eindredacteur van het VARA-consu- mentenprogramma en mede-presenta tor van het politieke radiocafé In Rooie Haan. over naar de TROS. Met ingang van, uiterlijk, I novem ber treedt hij daar in dienst als regis seur-producer van tv-coRtumentenrn- briek Kies Keurig. De VARA, die gis teravond door Bos boom zelf telefo nisch over zijn «ver stap werd ingelicht, beschouwt zijn ver trek als "een ontzet tende klap." "Niet alleen", al dus een woordvoer der vanochtend, "omdat hij hier al bijna twintig Jaar W«*kiê, maar ook omdat hij één van de meest gezichtsbe palende VARA- mensen wat." Wim Bosboom, die onbereikbaar was en die. aldus de VA- RA-woord voerder, niemand van de pers te woord wil staan, zal voor zijn offici ële overstap naar de TROS geen VARA- programma's meer presenteren. "Dat zou", aldus de VA RA, "nogal vreemd zltn". Hoewel de trans fer van Bosboom van de "rode" naar de "rechtte" omroep in Hilversum als een bom insloeg, is zij voor wie oude uit spraken van Bos boom herleest min der verrassend. Tegen liet Vrije Volk zei hij in 1376: "Ik ben Sociaal-de mocraat. Dat is ge- r matlgd rood. Ik ben voorstander van een harmoniemodel. Dat betekent dat ik niet In polarisatie te loor." En een jaar later: "De TROS is de om- roep voor gewone mensen. De VARA ook, maar dan met linkse signatuur. Dat heeft de TROS niet TROS-Aktua is rechts en daar ko men ze voor uit ook. Uitstekend hoor. ik heb er geen bezwaar tegen." plaatste enkele personeelsleden die Van der Schaar gunstig ge zind zijn over tijdens Van der Schaars afwezigheid. De hartchirurg zat een tijdi» in Houston om weer een beetje in het operatieritme te komen. Z'r» routine was volgens inge wijden "wat verwaterd" omdat het aantal hartoperaties na het conflict in april in Breda dras tisch is ingekrompen. Afgelopen dinsdag eiste Van der Schaar opheldering over de overplaatsing van enkele mede werkers en over het niet nako men van toezeggingen die aan andere personeelsleden zouden zijn gedaan. Van der Schaar vroeg de garantie, dat zoiets in de toekomst niet meer voor zou komen. Tijdens dit gesprek laaiden de emoties zo hoog op. dat Van Dijk na afloop de waarnemend direc teur van De Klokkenberg belde en hem meedeelde dat hij zich door Van der Schaar bedreigd voelde. Nog dezezelfde avond werd Van der Schaar geschorst. "Lijmer" prof. Greep en het Ktokkeriberg-bes tuur werden teruggeroepen van vakantie. Na 12 uur vergaderen besloot Greep gisteren een nieuwe bemidde lingspoging te wagen als z'n va kantie voorbij is. „Ik begrijp er niets van," aldus Greep. „Ze blijven in De Klokkenberg maar hachelen en sjachelen. Als deze lijmpoging mislukt, wordt het heel pijnlijk." Hartchirurg Schaepkens van Riemst van het Utrechtse St. Antonius-ziekenhuis neemt voorlopig het werk van Van der Schaar over. In De Klokkenberg wordt de laatste tijd overigens nog maar één hartoperatie per week verricht, terwijl 1000 ope raties per jaar eens de bedoeling was. Zie ook pagina 4 en 5 TORONTO - Vier van zeven zwangere vrouwen die bij een Canadese krant met beeldschermen werkten, hebben mis vormde kinderen ge baard. Een woordvoerder van het ministerie van Volks gezondheid verklaarde dat de oorzaak van de misvormingen bij de vo rig jaar geboren kinderen echter niet bij deze appa ratuur gezocht kan wor den. „Wij hebben elk on derzoek dat waar ook ter wereld op het gebied van beeldschermen is verricht bestudeerd en er is niet éen geval gevonden waarbij sprake was van ook maar de geringste do sis gevaarlijke straling," aldus de woordvoerder. Hij zei dat er geen enkel wetenschappelijk bewijs is dat de vier abnormale geboorten door straling zijn veroorzaakt Er kun nen sommige nadelige ge volgen voor beeldscherm gebruikers zijn, maar niet door straling. De woord voerder noemde in dit verband vermoeidheid van de ogen, hoofdpijn en spanning. De betrokken vrouwen werkten bij de Toronto Star. De misvormingen bij hun kinderen beston den uit voet-, oog-, hart en keelaf wijkingen. De machinist van de trein die uit Roodeschool op weg was naar Groningen, blijkt ten onrechte te zijn vertrok ken uit Winsum. Enkele ki lometers verder botste zijn trein daarna - in een dichte mist - frontaal op de diesel uit Groningen, die vijf minu ten vertraging had opgeio pen. De verkeersleider in Gro ningen heeft, aldus de NS, aan de twee treinbestuurders juiste opdrachten verstrekt De over de radio gevoerde gesprekken hielden In, dat "Groningen" aan beide ma chinisten de opdracht gaf om tot aan Winsum te rijden, waar de tremen elkaar dien den te "passeren" De machinist van de "noordelijke" trein heeft niet op een nieuwe opdracht ge wacht, zo olijk' uit de ge luidsband. Een speciale "spoorweg rechtbank" zal later een de finitief oordeel moeten vel len over de oorzaak van het ongeval en de te nemen vei ligheidsmaatregelen. Alstublieft. Voor u. Van Het Vnje Volk. 'n Mooie, lekker ruüe en bovendien zeer exkiusieve badhanddoek. Met de IGOjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Tenminste, ais u ons *n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèst wel iemand. Misschien bertf u zelf nog geen abonnee Laat u toch zéker gewoon Adres Postcode iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da s geen punt Oh ja: de handdoek kun* u bestellen sn de Meu ren rood brun blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwakte*, die is uitstékend! Plaats: Adres: Postcode: uc ycwci taic rucui aatwuiscnj. 8 30AOVB Rotterdam. }VB Rotterdam. T «3 S223 SK5 JÏÏSJ

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1