m V Vrouwenemancipatie in en als rozen Amerikaan op kerkcarülon VERHUURT BALY SEXFILMS? Sallisinke of niet? Inkomens- aa Emcovinoslf? Schiedam WELNEE ook zeker ca 1000 Lach- en Speelfilms, Avonturenfilms, Westerns, Tekenfilms, etc etc. iHuizen eind'81 wmm alleen maar WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980/HET VRIJE VOLK/PAGwM mm pi Si - sa Restaurant Achttien huurders moeten het Pro veniershuis nog verlaten. Na goedkeuring van Mevrouw Hockx mogen twee cursisten op de foto. Wethouder Zijdeveld: te;'. ,Wij kennen geen bewoners, alleen huurders van werkruim- "De meeste met GELUID. Voor films ZONÓER GELUID-hebben wij een speciale aanbieding. 6 Films voor 27.50 voor een hele week, plus gratis Catalogus. Doe wat met uw projector! Haai uw eigen bioscoop, I: dus GEZELLIGHEID in huis. Dat is niet eens duur, dat kan goedkoop. BIJ BALY DAM 5a TE SCHIEDAM (Omgev. Nieuwe brandweerkazerne) Voor films vragen wij geen borg wel ultgebr. Legitimatie. Wilt u meer weten bijv. huurprijzen GELUIDSFILMS of projectorverhuur etc. etc. Bil dan voor informatie... 010 - 267126 O JA, nog even wat betreft onze seksfiims, die verhuren we niet alleen, maar die zijn ook te koop. Ai vanaf 29.90 p.st. Of4 voor 100,-. Tevens inkoop/verkoop van gebruikte films. BALY IS ELKE DAG GEOPEND VAN 10 u t/m 18 u nm DOND. KOOPAVOND BALY NU AL MEER DAN TIEN JAAR EEN GOED ADRES EN KEUS UIT LETTERLIJK DUIZENDEN FILMS v SCHIEDAM De eigenaar van de ze boot is het allemaal te veel ge worden. Van het begin af aan moet hij weinig vertrouwen in zijn ple ziervaartuig hebben gehad. De naam van de schuit spreekt boekde len, misschien had de man geen zwemdiploma of vindt zijn angst de oorzaak in een poreuze bodem. Een nieuwe eigenaar mag proberen om het raadsel op te lossen want aan de zijkant hangt een levensgroot bord met „Te koop erop. ,'l Tg-T V' van start Z.'W/a Recreatieve jong en oud ■V (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Jong en oud kunnen zich in de eerste week van september eens lekker ontspannen. In samenwerking met enkele sportverenigingen organiseert de Schiedamse Sportraad van 1 tot en met 4 september een recreatieve sport- en spelvierdaagse. Het betreft een nieuw initiatief van de gemeente Schiedam. Deelname kost 2,- per avond, maar tegen betaling van 6,- is ook een reductiekaart voor vier avonden verkrijgbaar. Op maandag 1 september staat een wandeltocht van 10 kilometer door Schiedam op het programma. De start en fi nish zijn bij het clubhuis van W.S.W. de Schiedamse Tippe laars aan de Singel. Men be gint om 19.00 uur aan de route. Tijdens de tocht moeten de wandelaars een paar eenvou dige vragen beantwoorden. Na afloop kunnen de deelnemers hun wandelboekje laten af stempelen. Een dag later, op dinsdag 2 september, kan men kanova ren in het Beatrixpark. De af standen gaan over 100, 200 en 500 meter. Kleine kinderen mogen roeien in een rubber boot. Een vereiste is wei dat alle deelnemers aan die avond kunnen zwemmen. Woensdag 3 september wordt een fietstocht over 25 kilometer rondom Schiedam verreden. De start en finish van het parcours zijn bij de Sporthal Margriet. Deelne mers kunnen die avond tussen 18.30 en 19.00 uur op de fiets klimmen. In het traject is een controle-rustplaats opgeno men, want in de kantine van v.v. Ursus aan de Parallelweg zijn verfrissingen te koop. De slotavond, donderdag 4 september, vindt plaats in de Sporthal Margriet. Die avond worden tal van sporten en spelletjes georganiseerd, waaronder korfbal, volleybal en zaal-hockey. Alle activiteiten van de vier daagse duren in principe van 19.00-21.00 uur. Alleen kan de fietstocht op woensdagavond iets uitlopen. Na het volbren gen van één van de onderdelen krijgen de deelnemers een sticker uitgereikt. Daarop staat een afbeetding van de betreffende activiteit. De plaatjes moeten op een bijge leverde kaart geplakt worden, waardoor een overzicht ont staat van alie onderdelen. Het vormt tegelijkertijd een leuke herinnering aan de vierdaag se. Deelnemerskaarten zijn vanaf maandag 18 augustus verkrijgbaar bij het VVV- kantoor en op de 7e verdieping van het Stadskantoor. Op de avonden zelf kan men een kaart kopen bij de startplaat sen. Voor verdere inlichtingen kimt U bellen naar het Stads kantoor, telefoon 260500, toe stel 158. ml SCHIEDAM - De directie vÉ Emcovinos zal het inkomen de werknemers vanaf 5714 aanvullen tot het bedrag dat? nu verdienen. Na hun ontslS kunnen de ouderen die nauwZ lijks kansen hebben om ui» aan een baan te komen erop kenen dat ze tot hun vijfem^ tigste evenveel zullen krihnS ais hun huidige nettoloon v-i; Vrijdag besloot de direct^ - van de wijnhandel de regeling voor de oudere werknemershof in beraad te nemen. Onder druk van het personeel en de indus triebond FNV is ze uiteindeliilï door de knieën gegaan. De dj., rectie heeft dinsdagochtend haar werknemers de toezeggjn» gedaan dat ze de uitkeringzou aanvullen. A» Toch spreekt FNV-bestuurder Piet Jansen niet van een juich stemming. „We hebben steeds' gezegd dat Emcovinos dat aar? de ouderen verschuldigd wasV Zoals ik al eerder zei. is ook nu. het Sociaal Plan nog niet van zo'n kwaliteit dat we het zouden moeten inlijsten. Het pian voór: het behoud van vijf arbeid*." plaatsen is helemaal aan digée-; len. Daar zijn ze dinsdag ook- niet meer op teruggekomen. Ze' hebben echt een aantal zakèn iaten liggen. Daarom heerst er; bij ons geen overwinningsstem-- ming, ook niet na de laatste toe; zegging." 'Olievlek die uitbreidt' SCHIEDAM De gemeente wii zo snel mogelijk starten met de verbouwing van het Prove niershuis. In de zijvleugels van het monumentale pand zullen 25 wooneenheden voor alleen- staanden en tweepersoonshuis houdens verrijzen. Het minister He van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft be gin juli hiervoor toestemming gegeven. De huur per wooneenheid is voorlopig gestéld op ƒ201,65. Volgens wethouder Zijdeveld leert de ervaring dat de prijs niet boven de 230 gulden komt ais de woningen eenmaal klaar zijn. Op de begane grond zullen woonkeukens, badkamers en toiletten worden gemaakt. De eerste etage is bestemd voor woon-slaapkamers en daarbo ven is nog een vliering met een dakkapei die ook eventueel als slaapgelegenheid gebruikt kan worden. In het Proveniershuis zetelen op dit moment veel kunstenaars die er hun atelier hebben en drie verenigingen. Een aanta! men sen hebben er een dak boven hun hoofd gevonden. Chris Zij- deveid: „We zullen met iedereen in contact treden. We zulien in alle redelijkheid een oplossing met elkaar zoeken. Zo heet wordt de soep nu ook weer niet gegeten." De huidige huurders hebben van de gemeente een contract waarin staat dat ze een ruimte huren om erin te werken. Geen van allen heeft een woonver gunning. „Ze mochten er zo lang in werken.. Als ze steeds vaker zijn blijven slapen in hun werk ruimte, dan is dat hun eigen ri sico. Iedereen heeft dé tijdelijk heid geaccepteerd. Blijken men sen woningen gekraakt te heb ben, dan zullen we een onteige ningsprocedure starten. Ik denk niet dat we daarbij toestander ais in Amsterdam hoeven te verwachten. We hebben al eens eerder met krakers te maken gehad, maar tot nu toe is steeds in alie redelijkheid een oplos sing gevonden. Situaties escale ren omdat mensen niet meer met. elkaar kunnen praten." Chris Zijdeveld verwachi weinig moeilijkheden. Het gaat op dit moment nog om 17 a 1£ huurders. Vijf anderen hebben eiders al ruimte gevonden, van wie twee in Groenoord, „Als be woners van het proveniershuis echt in nood zitten, zullen zij bij het bureau huisvesting inge schreven staat|°. als -urgent wo ningzoekenden? Wij. houden om daar niet'mee bezig want wij, kennen geen bewoners van het Proveniershuis. Ze 'hebben een contract waarin staat dat ze bin nen een maand eruit moeten zijn na de opzegging van de huur." Met de drie verenigingen die in het Proveniershuis hun verga derruimte hebben, zal de ge meente praten over een andere oplossing.-„Vast staat dat elke maand vertraging neer komt op een huurverhoging van drie gulden. Er zit een grens aan die vertraging." Ais lijfspreuk hanteert wet houder Zijdeveld de uitspraak van Schaeffer: „In gelul kan je niet wonen". Daarom vindt hij het voldoende dat de stuurgroep één en tweepersoonshuishou dens met de verbouwing hebben ingestemd. Toekomstige bewo ners kunnen hun mening niet laten horen via een inspraak procedure. „De woningen wor den kant en klaar opgeleverd." Niet alleen de zijvleugels zul len gerestaureerd worden, maar ook het voor- en het achterhuis. De verbouwing van het voorste gedeelte zit nog helemaal in de pen. De V.V.V./S.G. zouden dan moeten vérhuizen. Het is' de vraag of het verkeersbureau en de Schiedamse Geméenschap dan nog zulien terugkeren naar het Proveniershuis. De plannen voor het achter huis zijn wel in een verderge-' vorderd stadium. Daarin zal een restaurant komen. Uit de ex ploitatie zal de verbouwing worden betaald. Het overleg met de toekomstige restaurant houder is bijna afgerond. Eind 1981 hoopt de gemeente met de verbouwing van de zij vleugels klaar te zijn. VLAARDINGEN - „Ik heb geleerd mezelf vrij te maken, samen met mijn man „Dit zegt mevrouw Landsbergen, bege leidster van de tweede en derde cursus emancipatorische vor ming die in augustus begint. Mevrouw Hockx, eveneens be geleidster, voegt daaraan toe: „Die bewustwording breidt zich als een olievlek uit" Deze medewerksters van de werkgroep Emancipatorische Vorming van de Stichting Vlaardingse Vrouwenraad be spreken de bewustwording van de vrouw in de jaren 80. In acht bijeenkomsten wordt dit uit de doeken gedaan. Mevrouw Landsbergen geeft haar visie op de inhoud van de cursus: „Ik vind het moeilijk om te omschrijven wat de emanci patorische cursus inhoudt Voor mij is het vrijmaking, een door breking -van rollenpatronen." .Op de vraag wat er. dan zoal. veranderd is in haar levèn denkt ze ven na. Dan zegt ze: „Ik voel me niet meer schuldig wan neer ik ergens naar toe ga, 's avonds bijvoorbeeld. De begleidsters beweren dat de cursisten meer steun aan el kaar krijgen. Mevrouw Lands bergen: „Je krijgt meer begrip voor anderen. Het is een leer proces voor jezelf." Mevrouw •Hbckx vult weer aan: „Je leert om niet meteen met een voor oordeel klaar te staan." Dit mooie streven zou in die ff bijeenkomsten bewerkstelligd worden. Mevrouw Landsber gen: „De vrouwen mogen zélf bepalen hoe de cursus wordt. We keren wel steeds terug naar de positie van de vrouw, want daar gaat het uiteindelijk om." De vier begeleidsters zijn in Delft getraind. Ze vormen een afdeling van de Culturele Raad. Voor de eerste cursus hadden zé voor de curisten vier vragen be dacht: wat betekent emancipa tie voor mij, voor de ander, wat doen we er samen mee en hoe gaan we verder? De vrouwen kregen als huiswerk op hoe zij hierover dachten. In de groep konden zij dan tevens naar vo ren brengen waarover zij wil den praten. Op deze manier probeert de werkgroep tot een persoonlijke emancipatie van de vrouwen te komen. Mevrouw Hockx bena drukt: „Door die samenwerking proberen we tot vriendschap en solidariteit te komen." Om dit cursusdoel te bereiken moeten de" belangstellende vrouwen 20 gulden betalen. De eerste cursus start op maandag morgen 25 augustus van 9.30-11.30 uur en eindigt op 1 de- cember, de tweede start op maandagavond 1 september van 20.00-22.00 en eindigt op 8 de cember. Zij vinden plaats in het t stadhuis. <j (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/LEUSDEN - De CJV-jongeren op het Landgoed de Treek hebben veel plezier. De stemming is opperbest en de jongens en meisjes zijn 's avonds zo moe van alle beleve nissen dat ze als rozen in slaap vallen, zegt jeugdleider Jan van der Most Het kinderkamp is gisteren bezig geweest met de voorberei dingen voor de bonte avond. De jongens zijn toneelstukjes aan het voorbereiden en de meisjes gaan een modeshow houden,' al dus Van der Most ,Maar ze wil len nog voor elkaar geheim hou den waar ze nou precies mee be zig zijn. 's Middags zijn ze op dropping geweest De leiding heeft hen op een uurtje afstand van het kamp in het bos afgezet De meeste groepjes warefl na een uurtje al weer terug, maar één gezelschap wist pas na tweeënhalf uur het kamp te be reiken. Desondanks kwamen ze zingend binnen', voegt de jeugd leider er geruststellend aan toe. Het middenkamp is na de voorbereidingen op de bonte avond aan een Olympiade be gonnen. ,We hebben oude bin nenbanden van auto's aan reep- jes geknipt Daarna bonden we de enkels van de deelnemers aan elkaar vast zodat ze met moeite konden lopen,' aldus Van der Most .Gehandicapt moesten ze vervolgens een aantal oefe ningen doen, waarbij iedereen een reuze Jol had. Later die mid dag deed zich een klein onge-' lukje voor. Twee jongens waren op de wip gegaan, waarbij de één wip tegen z'n kin kreeg.- Maar dat was met een natte spons weer snel verholpen'. De tieners hebben" een teke- ningenspel gedaan. Een soort spoorzoeken, maar dan moeilij ker, zegt Van der Most 'De lei ding had op bepaalde plaatsen tekeningen in het bos opgehan gen, waarop steeds een nieuwe route aangegeven stond. De gro pe die het eerst weer terug was had gewonnen. Het contact tus sen de jongens en de meisjes verloopt overigens uitstekend,' zegt de jeugdleider lachend, 's Avonds voor het naar bed gaan., wensen ze elkaar nog een paar minuten goede nacht Ze geven elkaar dan wat avondzoentjes, maar die paar minuten vinden; ze daarvoor eigenlijk veel te kort 'De jongens en meisjes willen allemaal graag post ontvangen.' zegt Van der Most Het is jam mer dat het een beetje ongelijk verdeeld is. De één krijgt veel, de ander heel weinig. Ik wil daarom het thuisfront verzoe-, ken, zoveel mogelijk te schrij ven, want alle kinderen kijken daar iedere dag weer erg naar uit'. Het adres is: Jeugdkamp;; CJV, Landgoed De Treek, Leus- den. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - In de serie zo meravondconcerten die bekende beiaardiers geven op het caril lon van de Grote Kerk, is op maandag 11 augustus de beurt aan James R. Lawson. Deze Amerikaanse klokkenbespeler geniet bekendheid over de hele wereld als beiaardier van het Laura Spelman Rockefeller Me morial Carillon. Dit instrument is met 72 klokken het grootste 1 carillon ter wereld en hangt in The Riverside Church te New York. Lawson zal een gevan>erd programma ten gehore brengen, Het carillon van Schiedam telt weliswaar 'slechts* 47 klokken, maar.is beslist de moeite van het ;,aanhoren,;waard. Lawson speelt ^maandagavond werken van "c Schubèrt, Honegger en Badings. Het concert begint om 20.00 uur en men ken in alle rust van <(e muziek genieten op het gezellige terras van het Zakkendragers- huisje. Na afloop, om ongeveer 21.00 uur, kan men onder leiding van Gerard de Waard naar het topje van de Grote Kerk klimmen. Bovendien krijgt men de gele genheid het carillon te bezichti gen en zelf een deuntje te spe len. In de komende weken volgen nog twee zomevavondconcerten. Op 25 august' ,-eeft Wim Fran ken beiaardier van Amersfoort, een' concert. Op 8 september concerteert de Schiedamse stadsbeiaardier Addie de Jong. Dat is tevens het laatste concert van dit seizoen. Op dezé dagen kan men eveneens de kerktoren beklimmen. De toegang is steeds gratis. j iSifaaUUe trru-jn viWjwjc-Wr*

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2