FNV: verzet tegen extra huurverhoging Namen van krakers niet safe Niets aan de hand, Tangela 1 KLM=vliegers 3 man ui co oen puin van WIE ZIJN DAT? 1 I Ontsnappen epidemie Hel llW'i* Lammers houdt duiten in Orkaan kost 71 levens toonaangevend in eiken Kom 'ns over de brug meteen nieuwe abonnee.. HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Zonnige perioden Vrijdag 8 augustus 1980 34e jaargang no. 10156 -1 (Van onze parlementsredactie) UTRECHT - Het kabinet kan op "het grootst moge lijke verzet" van de FNV rekenen als de plannen voor een extra huurverhoging en verlaging van de huur subsidie doorgaan. Volgens de FNV zouden vooral de laagste inkomens bij uitvoering van die plannen de klappen krijgen. ROTTERDAM - De ge zondheidszorg dicht bij huis vertoont grote ge breken. Speciaal in Rot terdam. De huisartsen zijn vaak zwaar overbe last, ook vanwege grote! tekorten aan maatschap pelijk werkers, bejaar denverzorgsters, gezins hulpen en wijkverpleeg kundigen. De tandartsen hulp in -Rotterdam staat er nog steeds zeer slecht voor: Een tekort van 75 tandartsen, terwijl die si tuatie alleen maar erger dreigt te worden door de gemiddeld hoge leeftijd van de nu praktizerende tandartsen. Eerste lijn Groepspraktijken (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT - De werk loosheid in de bouw is in de eerste week na de bouwvakvakantie verder gestegen. In vergelijking met vorig jaar augustus is het aantal werkloze bouwvakkers nu drie keer zo hoog. Koppelbazen ABONNEE-SERVICE voor direklc bezorging m. Urn vr. na 17.45-19.00 aar zaterdag nn 9.00-16.90 uor (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTELVEEN - Het conflict tussen de KLM en haar vliegers over de in deling van de cockpit in de toekomst is nog niet van de baan. De vliegers zullen weigeren te wer ken in een tweemans cockpit van de Europese luchtbus A 310, zoals de KLM het wil 9 Zie vertier pagina 9 Onderofficier Tangela Gaskins toont de lach van de onschuld. Na een reeks hoorzittingen werden zij en zeven vrouwelijke col lega's gisteren vrijgespro ken van de aantijging aan boord van het schip de USS Norton Sound homo seksuele handelingen ge pleegd te hebben. Tangela barstte in tranen u\t toen. zij hoorde dat ze 'matroos' mocht blijven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De ziekenfondsen moeten scherper gaan controleren of in hun bestand van verplicht ver zekerden geen mensen ten onrechte ingeschreven staan. De ministerraad heeft gisteren besloten met een dergelijke maatregel te komen. if li Stuur Het Vrije Volk naar naam I Naam: 1 Adres: Postcode:. Plaats: Kleur o rood O bruin blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen) Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000V- )VB Rotterdam. SE38 RTüM SEKS HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 Op bet ministerie van Volks- huisvesting wordt gedacht aan een forsere huurverhoging vol gend jaar - minstens 7 4 8 per cent - en beperking van de indi viduele huursubsidies oin zo een bijdrage te leveren aan de be zuinigingen. Van Volkshuisves ting wordt een bedrag van 400 miljoen verwacht. Dit jaar be droeg de wettelijke huurverho ging 6 percent. FNV-bestuurder Joop ter Horst zegt in het FNV-blad de Vakbondskrant dat er niets klopt van de argumenten om de huren volgend jaar extra te ver hogen. Meer huurverhoging zou nodig moeten zijn omdat de bouwkosten zodanig stijgen dat de huren achterblijven. Maar aan de belangrijkste oorzaken van die stijgende bouwkosten, de dure grond en de hoge rente, wordt door de regering niets ge daan, aldus Ter Horst. Ook het aanpakken van de huursubsidies wijst de FNV van de hand. De redenering daar achter, dat de mensen er maar aan moeten wennen dat ze een groter deel van hun inkomen aan wonen moeten - besteden, omdat de huizen ook beter zijn geworden, gaat volgens Ter Horst in vele gevallen niet op. Hij wijst erop dat nog veel men sen in oude huizen met weinig of geen comfort wonen. De werkgevers in de bouw vinden wél dat de huren extra omhoog moeten. DEN HAAG - Officieren van. Justitie of burgemeesters mogen voortaan namen van krakers' verstrekken aan de eigenaren van gekraakte panden. De huis eigenaren worden daardoor in staat gesteld om met succes ont- ruimingsprocedures bij de rech ter aan te spannen. De maatregel staat In een brief die de ministers van Justi tie en binnenlandse Zaken heb ben rondgestuurd. Volgens de circulaire mag de politie zelf in géén geval namen van krakers doorgeven. Voorwaarde voor het doorge ven van namen is, dat de officier van Justitie die moet kennen uit hoofde van een strafrechtelijk onderzoek. Als de namen op een andere manier bekend zijn, dan beslist de burgemeester over het verstrekken daarvan aan de eigenaar van het gekraakte pand. (Van een onzer verslaggeefsters) Als Rotterdam zijn Inwoners een optimale tandverzorging wil geven, beter dus dan landelijk normaal Is, moet het tekort aan tandartsen zelfs op 175 worden gesteld, zo blijkt uit gegevens van wethouder W. J. van de Ha ve van Volksgezondheid. In en rapport over wat heet de "eers te-li jns-gezondheidszorg" stelt de wethouder dat de ge meente Rotterdam zich veel ac tiever met de gezondheidszorg gaat bemoeien om de knelpun ten weg te nemen. 'Tot nu toe,' zegt wethouder Van der Have, 'was de gezondheidszorg een zaak van particulier initiatief. De overheid gaf subsidie en springt alleen in noodsituaties zelf in. .Maar', vervolgt de wethou der, de gemeente heeft de ver antwoordelijkheid voor een goede-gezondheidszorg en kan bij de moeilijkheden niet langer passief toekijken. De gemeente is al begonnen alle organisaties te betrekken bij. overleg om de knelpunten uit de weg te rie men. Ziekenfondsen, kruisvereni gingen en huisartsen werken mee. Het blijkt, stelt Van der Have, dat de organisaties van het particulier initiatief, niet1 langer afwijzend staan tegen-i over samenwerkingsverbanden' zoals groepspraktijken. De eer ste taak voor de gemeente Rot terdam is om samen met die particuliere organisaties nieuwe' samenwerkingsprojecten te] gaan begeleiden. Wethouder Van der Have gaat; een beleidsnota maken met een allesomvattend plan om de ge zondheidszorg dicht bij huis uit de problemen te halen. Die nota zal pas in 1982 klaar zijn. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN - Voor de vier de keer binnen twee weken is er «sn verpleegde ontsnapt uit de Mesdagkliniek in Groningen. In deze inrichting worden mensen behandeld die ter beschikking van de regering zijn gesteld (TBR). Vanuit de ruimte waar een groep bezig was metarbeiösthe- rapie kon de 23-jarige Ter M. gisteren via een raam en het dak de benen nemen. Ter M. sprong in een gracht, waarna hij in het aangrenzende Sterrenbos ver dween. Volgens de heer Muntjewerff van deMesdagkliniek is de reeks ontsnappingen het gevolg van een soort „besmetting" on der de verpleegden, „Als er één maal één is weggekomen, krijg je spanning bij de rest van de patiënten. Die gaan dan ook naar mogelijkheden zoeken" Droog weer en zonnige perio- den. Minimumtemperatuur om streeks 11 graden. Middagtem pera tuur ongeveer 21 graden. Matige, later zwakke noorden wind. s« uj. zon i op oder 08.il 21.13 l maan op onder 0142 20-31 De verwachte groei van de werkloosheid na de vakantie lijkt nog hoger uit te vallen dan was voorspeld. In juli stonden al zo'n 27.000 mensen in de bouw als werkloos ingeschreven. Vo rig jaar juli waren het er nog maar 11.000. De Bouwbonden FNV en de bouwwerkgeversorganisatie NVOB noemen de situatie on rustbarend. De bonden vinden dat de .overheid nu gauw met verregaande maatregelen moet komen om een totale ineenstor ting van de werkgelegenheid te voorkomen. Hoe de zaken er op het ogen blik precies voorstaan, wordt pas in de loop van volgende week duidelijk. Dan verwacht het Sociaal Fonds Bouwnijver heid, de instantie die een aantal sociale wetten uitvoert, een goed overzicht te hebben van de laat ste ontwikkelingen in de bouw. Hét NVOB ziet in de malaise in de bouw toch nog een licht puntje. Volgens de werkgevers gaan nu voornamelijk koppel bazen en malafide onderaanne mers over de kop. Het aantal faillissementen onder bonafide bouwbedrijven is volgens het NVOB zeer klein Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag, tot en met vrijdag. (Van onze sociaal-econo mische redactie) ALMERE - Het dage lijks bestuur van de Zui delijke IJsselmeer Pol ders, heeft als enige over heidsinstantie besloten om een dag salaris in te houden van ambtenaren die twintig maart Hebben meegedaan aan de FNV- dem enstratie op de Dam. Dertien ABV A-leden ontvingen onlangs een brief waarin staat dat zij in maart hun verplichtin gen niet zijn nagekomen en dus een dag salaris moeten inleveren. De brief is ondertekend door landdrost Han Lammers, de vroegere PvdA-wet- houder van Amsterdam. „Als enige in Nederland treft Lammers ambtena ren. die op twintig maart de grote demonstratie van de FNV tegen het rege ringsbeleid en het mond dood maken van de vak beweging tot een indruk wekkende manifestatie maakten", aldus het AB- VA-orgaan De Ambte naar", dat het nieuws onthulde. Voorzitter Bilderbeek van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers maakte dat gisteren duidelijk op de andeel- houdersvergadering van de KLM. Het overleg over de cock pitindeling tussen de vliegers en het hoofd van de vliegdienst van de luchtvaartmaatschappij heeft nog geen oplossing ge bracht De KLM wil de cockpits van de A 310-toestellen zo indelen, dat er plaats is voor twee man. De vliegers willen een indeling voor drie man. De vliegers heb ben eerder al gedreigd met mo gelijke acties als ze hun zin niet krijgen. De KLM heeft in de eerste drie maanden van dit boekjaar een verlies geleden van 12 mil joen. Vorig jaar werd in diezelf de periode nog ƒ30 miljoen winst geboekt MEXICO-STAD - De orkaan „Allen" nadert de zuidkust van de Verenigde Staten. Vanoch tend had de storm, al 71 mensen levens geëist in het Caraibisch gebied. Langs de Mexicaanse en zuidelijke V.S.-kust zijn de meeste booreilanden geëva cueerd. De orkaan trok gisteren over Cuba Uit de hoofdstad Havan na waren ruim 200,000 mensen geëvacueerd. De materiële scha de was verschrikkelijk, maar radio Cuba meldde geen doden. BONN/KABOEL - De bom bardementen door Russische vliegtuigen In Afghanistan heb ben het leven gekost aan 400.000 tot een half miljoen burgers, zegt de Westdultse CDU-parle- mentariër Jürgen Todenhöfer na een negendaagse reis door Afghanistan. Todenhöfer sprak van een systematische volke renmoord. „De puinlandschappen roepen beelden in herinnering van ver woeste Duitse steden na de tweede wereldoorlog," aldus de CDU-er die de reis tezamen met •Afghaanse guerrillastrijders ondernam. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meent over bewijzen te beschikken dat de Sowjet-Unie in Afghanistan gebruik maakt van chemische wapens. Volgens een lijvig rap port maken de Russische strijd krachten in Afghanistan ge bruik van gifgas en zenuwgas, dat soms dodelijk is. Het rapport vermeldt het re laas van een voormalig officier van het Afghaanse leger. „Vliegtuigen hebben een wit poeder uitgestrooid dat mensen deed inslapen. Honderd mensen werden hierdoor gedood en ve len moesten in ziekenhuizen worden opgenomen, het witte poeder deed het vlep<; vnr> de be nen loslaten," aldus een citaat van de officier. Verder hebben Afghaanse vluchtelingen in Pa kistan verteld dat de Russen verscheidene gassen hebben ge bruikt die aanhoudende misse lijkheid, huilen, verlamming en bewustzijnsverlies veroorzaak ten. Het Amerikaanse rapport heeft al kritiek opgeroepen. In het boekwerk wordt namelijk alleen melding gemaakt van chemische oorlogvoering door Rusland, Laos en Cambodja, maar wordt ontkend dat Ameri ka in Vietnam ooit chemische wapens gebruikt zou hebben. JÏVERPOOL, bakermat van de over de gehele we reld door popfans aanbeden Beatles, moet weinig of niets meer van het beroemde viertal weten. Drie jaar geleden belandde een voorstel om voor de Beatles een standbeeld op te richten in de prullenmand, gisteren wees een gemeenteraadscommissie het plan af om vier straten naar John, Paul, George en Rtngo te noemen. Alleen voor Paul (McCartney) kan er nog iets af: er zal een bejaardentehuis naar hem worden genoemd. Reden: hij komt nog wel eens in Liverpool om er fami lie te bezoeken of met zijn Wings op te treden. Tallozen ten onrechte in ziekenfonds Volgens schattingen zit één tot twee percent van de verzeker den ten onrechte in het zieken fonds. Dat houdt in dat het gaat om 100.000 200.000 mensen. De kosten van dit oneigenlijke ge bruik van het ziekenfondspak ket bedragen enkele tientallen miljoenen guldens. Het kabinet denkt dat ver schijnsel aan te pakken door in tensievere controles. Het wil 'de werkgevers opdragen mee te werken aan een systeem van verplichte aan- en afmelding van verzekerden bij zieken fondsen. Voor mensen met een tijdelij ke baan (uitzendkrachten, va kantiewerkers) en voor musici en artiesten kan de regeling die de regering op het oog heeft, problemen opleveren. Voor deze groepen wordt een ander sys teem gecreëerd r Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar Voor nop Tenminste, ais u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wei iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon ---^-iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? i 'pa's geen punt Oh ja: 'de handdoek kunt u bestellen in de kleu- •en rood bruin, 'blauw of groen, friet formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Adres Plaats: a Postcode: H Soort abonnement: o kwartaal O jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken a gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek "toeaare 1

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1