wmm Carter: 'Ik zal winnen TWM Henk Arren op wije voeten - Chili kri gt.jrondwet Alstublieft s 10 miljoen man Elton schokt Britten TWEE 1 BUS AH. LJOEN '80 CAROLINE EN PHILIPPE GAAN UIT ELKAAR m Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee.. flel llW'i' HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 9 Opklaringen Schildpad zendt uit - n V-V1"*' -■ Maandag 11 augustus 1980 34e jaargang no. 10158 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Westduitse, Britse en Nederlandse autoriteiten proberen een eind te maken aan de "han del" in Britse werkloze bouwvakkers. Via Nijmegen worden wekelijks honderden Engelsen door Neder landse koppelbazen geronseld voor de bouw in Duits land. Carter: vol goede moe a SfW Een ongewoon schouwspel: een jongeman in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi protesteert tegen het toenemend aantal verkrachingen in zijn land. Aan de demonstratie deden zater dag zo'n 2000 mensen mee. Politie in jeeps hield een oogje in het zeilmaar de demonstratie leidde niet tot onge regeldheden. De man op de foto heeft een op schrift in het Hindi op zijn borst laten schilderen: „In India mogen geen ver krachtingen meer vóórkomen." Opmerkelijk voor de demonstratie was verder dat er bijna geen vrouwen aan meededen. (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Mensen die gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn, krijgen binnenkort een lagere uitkering. Nu al is dat het geval in Rotterdam en in Tilburg. Die steden gelden als experimenteergebied. De Gemeenschap pelijke Medische Dienst vindt dat de proeven goed lopen en verwacht dat de nieuwe toe passing van de WAO-regels wel landelijk zal worden. O O PARAMARIBO - De Surinaamse ex-premier Henck Arron is op vrije voeten gesteld. Hij werd na de staats greep van de "sergeanten" vastgehouden in de Memre- Boekoekazerne. Prinses Caroline met Philippe Junot. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/LONDEN/TEHERAN - De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Muskie ziet mogelijkheden voor nieuwe initiatieven om de vrijla ting van de 52 Amerikaanse gijzelaars te verkrijgen. SANTIAGO - Chili zal zich op 11 september in een volksraadpleging kunnen uitspreken over een nieuwe grondwet, zo heeft president generaal Augusto Pino chet zondagavond via radio en tv bekendgemaakt. Dit is precies zeven jaar nadat de marxistische pre sident Salvador Allende oor een staatsgreep werd af gezet. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging QLt/nvr. na 17.45-19.00 uur ziterfig no 9.00-16.00 csr i Zie ook pagina 9. .«ff*** Stuur Het Vrije Volk naan Plaats: Soort abonnement: o kwartaal ojaar bi Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Adres: Postcode:Plaats: Kleun o rood O bruin oblauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, i 3000 VB Rotterdam. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de WiUustraat 23,3012 BL Rotterdam, tei. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -14.55.33 'SlavenhandeF met Engelse bouwvakkeis Het Duitse persbureau DPA meldt dat nu al 20.000 werkloze Britten illegaal in West-Duits- Jand werken. De meesten zijn via de "slavenmarkt" van Nij megen, zoals de Duitsers het noemen, aan de slag gekomen. WASHINGTON - President Jimmy Carter heeft gisteravond voor de Amerikaanse televisie opnieuw zijn overtuiging uit- - gesproken dat hij in november wordt herkozen. "Daar heb ik geen twijfel over," zei hij, aan de vooravond van de democrati sche partijconventie, die van daag begint. De democratische partij moet nog uitmaken, of zij Carter dan wel Edward Kennedy kandidaat xal stellen voor het president schap. Maar Carter denkt 98 procent van de afgevaardigden achter zich te hebbea In Egypte wordt gemeld dat Carter van plan zou zijn een bij eenkomst te organiseren met de regeringsleiders van Egypte en Israel, mede om Carters kansen op een verkiezingsoverwinning wat op te krikken. Inmiddels is ook de naam van Carters zuster Ruth in de Ame rikaanse pers opgedoken in ver band met een reis door het Mid den-Oosten. Zij zou daar alleen zakelijke contacten hebben ge legd. De Libische leider Gadaffi verdedigde zondag Biily Carter. De cadeaus die Billy in Libië kreeg, "waren in overeenstem ming met het gebruik in islami tische landen." Vannacht en morgenochtend veel bewolking en wat regen. Nachttemperaturen van onge veer 14 graden, overdag tempe raturen rond 20 graden. Morgen van het westen uit opklaringen en een vrij krachtige wind, draaiend van zuid naar west 12 (Us. 2on onder 21.00 op 1 Ü7J55 maan onder 22M De Engelse bouwvakkers ko men af op advertenties in plaat selijke bladen in hun land. De belangstelling is groot, omdat Groot-Brittanme nu al meer dan 1,9 miljoen werklozen telt. Het gezaghebbende Britse blad Sunday Times meldde on langs dat er in Nijmegen sprake is van hardhandige ronselprak tijken. De Britse bouwvakkers zouden voortdurend worden ge ïntimideerd* en bedreigd. Soms krijgen ze geen geld van de kop pelbaas. die hen naar een Duitse aannemer heeft gestuurd. Be lastingen en sociale premies zouden niet of nauwelijks wor den betaald. De Loontechnische Dienst van het Nederlandse ministerie van Sociale Zaken heeft intussen contact opgenomen met de Duit se justitie. Onderzocht wordt hoe aan de Nijmeegse koppel baaspraktijken een eind kan worden gemaakt Volgens het ministerie is de handel in arbeidskrachten voor West-Duitsland echter moeilijk aan te pakken. Via brievenbus- firma's kruipen de koppelbazen veelal door de mazen van de wet In West-Duitsland staat een wijziging van de wetgeving op de uitleen van arbeid op sta pel. In de toekomst zal de West duitse bouw geen gebruik meer mogen maken van uitleen krachten. WA<[>-ers: wer ken of snel lagere uitkering In Rotterdam en in Tilburg krijgen WAO-ers nu tevoren te horen dat hun uitkering slechts tijdelijk is. Ze krijgen begelei ding bij het solliciteren naar aangepaste banen. Ais duidelijk is dat zij geen werk kunner. krijgen vanwege hun handicap, dan houden zij hun volle WAO- uitkering. Als er echt geen werk is of als zij niet willen werken, is de- WAO ook niet van toepas sing. Volgens de GMD is er geen sprake van dat deze nieuwe werkwijze opgedragen is door het kabinet uit bezuinigings overwegingen. Het personeel zelf van de GMD heeft om de meer strikte toepassing van de bestaande WAO-regels ge vraagd- Volgens de heer Han- raets, hoofd van de GMD in Rotterdam, raakte het personeel gefrustreerd door de oneigenlij ke toepassing in het verleden van de WAO-regels. De Dienstenbonden zien de proeven wél als een ontoelaat bare poging van het kabinet om op de WAO te bezuinigen. De verlaging van de uitkering voor gedeeltelijke WAO-ers is ontdekt door de Dienstenbonden FNV. De bonden signaleerden praktijkgevallen van WAO-ers, die een deel van hun uitkering kwijt raakten en terug moesten vallen op een werkloosheidsuit kering. Die is lager dan een WAO-uitkering en geldt slechts vooreen beperkte tijd; daarna is men afhankelijk van de bij stand. Mensen die slechts gedeelte lijk afgekeurd zijn en dus in een aangepaste vorm nog wel kun nen werken, kregen daar de af gelopen jaren van de werkge vers nauwelijks kans voor, om dat de werkgevers voldoende „volwaardige" werknemers konden krijgen, In de praktijk kregen gedeeltelijke WAO-ers daarom toch een volledige WAO-uitkering. Nu het voor werkgevers moei lijker is om personeel te krijgen, doen zij misschien meer moeite om gedeeltelijk arbeidsonge schikten in dienst te nemen, re deneert de GMD. WASHINGTON - Liefst 1300 kilometer kroop schildpad Dianne door het Amerikaanse land, al die tijd gevolgd door een kunstmaan. Het beest kreeg een zendertje op het schild en werd in de monding van de Mississip pi losgelaten. Acht maanden lang kon het spoor worden ge volgd tot de kust van Texas. Waarschijnlijk heeft Dianne het zendertje daar kunnen afschud den. MONACO - Prinses Caroline van Monaco en haar Franse echtgenoot Philippe Junot gaan scheiden. Hoewel de echt scheidingsprocedure offi cieel nog niet in gang is gezet, leeft het echtpaar vanaf deze week geschei den, zo heeft een woord voerder van de koninklij ke familie meegedeeld. Junot, die twee jaar ge leden met Caroline trouwde, toont zich hoogst verbaasd over die officiële verklaring. "We hadden juist besloten el kaar een laatste periode van nadenken te geven. Geen van ons zou voor 1 september een initiatief nemen." Caroline bezocht dit weekeinde een liefdadig heidsbal zonder haar echtgenoot. Junot ver bleef in Turkije met de Costaricaanse Giannina Facio, die hij zijn secreta resse noemt I Huskie ziet licht in gijzelingszaak In een interview met het tijd schrift US News and World Re port baseert Muskie zijn opti misme op contacten die de afge lopen maanden zijn gelegd, "di plomatieke, niet-diplomatieke, met verscheidene landen, via onze bondgenoten. Daardoor zijn wij in Iran," aldus de Ame rikaanse minister. Tot de gebeurtenissen die schot in de zaak kunnen bren gen rekent Muskie het overlij den van de ex-sjah, de vrijlating gijzelaar Richard Queen en het feit dat de islamitische vasten maand Ramadan over twee da gen wordt afgesloten. „Tenslotte is er het langzame, maar gelei delijke ontstaan van politieke instellingen in Iran - vooral het parlement - waarin zich uitein delijk een gezag kan concentre ren dat verantwoordelijkheid kent en dat kan regeren," zo meent Muskie. Ondertussen worden nog steeds Iraanse demonstraties in het buitenland gehouden tegen de vermeende mishandeling van Iraniers door de Amerikaanse, Engelse en Italiaanse politie. Md leuzen als "dood aan Ame rika, dood aan Engeland" de monstreerden vanmorgen naar schatting 3000 Iraniërs voor de Britse ambassade in Teheran. De demonstranten eisten dat hun "zusters en broeders" on middellijk uit Britse gevange nissen worden vrijgelaten. President Bani-Sadr heeft of ficieel All Radjai aan het parle ment voorgesteld als kandidaat voor het Iraanse premierschap. Het Iraanse parlement heeft vanmorgen met overweldi gende meerderheid de benoe ming van Mohammad Ali Rajai tot premier goedgekeurd. Van de 196 aanwezige parlementsle den stemden 153 voor de be noeming, 24 stemden tegen en 19 onthielden zich van stem ming. Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u Dellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag (Van onze buitenlandredactie) SAO PAOLO - Japan heeft aan Brazilië voorgesteld in dat Zuidamerikaanse land een ge bied van 70 miljoen hectare be schikbaar te stellen waar 10 mil joen Japanners zich kunnen vestigen. Het Braziliaanse blad Folha de Sao Paulo heeft dit gisteren i gemeld. Van de Braziliaanse re gering was bevestigd noch ont kenning van het bericht te krij gen. Een woordvoerder van de Braziliaanse president zou, al dus het blad, hebben bevestigd dat er een nieuwe immigratie- wet in Brazilië moet komen. Hij had daaraan toegevoegd dat een regering van 'een vreemde mo gendheid' te kennen had gege ven tien miljoen van haar on derdanen naar Brazilië te willen sturen. Japanners zouden volgens het blad in het bijzonder worden gevestigd in het Amazonege bied. Zij zouden op grote schaal - betrokken kunnen worden voor de produktie van alcohol uit maniok voor autobrandstof. De wet voorziet in een over gangsperiode van vijf jaar ge durende welke Pinochet de le den van de nationale vergade ring zal benoemen. Presidenten worden direct gekozen voor een ambtstermijn van zes jaar zon der de mogelijkheid van herver kiezing, ofschoon deze laatste bcpallmg niet geldt voor de eer ste maal dat een president wordt gekozen. De Nationale Militaire Raad had van hem geelst dat hij uit voerig rapport zou uitbrengen over de besteding van over heidsgelden onder zijn bewind. Niet bekend is of Arron in middels aan deze eis heeft vol daan. Ook is niet bekendge maakt of er een strafvervolging tegen de ex-prerruer zal worden ingesteld. Premier Chin A Sen had al eerder opdracht gegeven om Ar ron vnj te laten, maar de Mili taire Raad trok zich tot nu toe niets aan van dit "bevel". LONDEN - Popzanger en pianist Elton John heeft Engeland weer ver laten voor Los Angeles, maar niet nadat hij eerst voor grote opschudding had gezorgd in Westmin ster. "de moeder van hel parlementaire systeem". Na een feestje in de voor parlementsleden be stemde ruimte van het Lagerhuis hadden jolige parlementariërs hem meegenomen naar de eer biedwaardige - vergader-E zaal van het parlement.) Daarbij was hij niet al leen toegelaten tot de ver- gaderzaa! zeif, waar nor- j maal geen nie (-parlemen tariër mag komen, maar hij was ook nog op dei stoel van de voorzitter E gaan zitten en had daari luidkeels "order, order"! (orde, orde) geroepen. Tot overmaat van rampÉ had de popmusicus daar-j bij ook nog een baseball-) pet op het ludieke hoofd. Bij zijn vertrek van def luchthaven Heathrow had John, die gek is op vreemde hoofddeksels, u alweer een cowboyhoed opgezet. Er wordt een on- derzoek ingesteld naarp het "incident" in het La- gerhuis. J AMSTERDAM - Zo'n twee miljoen mensen hebben dit weekeinde genoten van Sail '80, het spectaculaire zeilevenement in de haven van Amsterdam. Volgens de organisatoren was het in de hoofdstad nog nooit zó druk. Ondanks af en toe chaoti sche taferelen op en rond het water hebben de organisatoren van "Sail" het vaste voornemen om over enkele jaren weer een grote zeiivloot naar 't IJ te ha len, "Maar dat kan wel 1986 worden," aldus wethouder Heerrna Alstublieft Voor a Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Naam: Adres: Postcode Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wè! is) uw naam t'opgeven? Óa*s geen punt Oh ja: de handdoek kuntu bestellen in de kieu wen rood. bruin, 'blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Naam: —-v. V *- mUt&j *>•.-

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1