Linnendak vernield Rotterdam' Zuid: vier dagen festival Rlauwe Jirug^ eind deze maand open I 1 Subsidie-aanvraag bij het Rijk Gestoken tijdens vechtpartij in kelder Nieuwe kiestoon in Vlaardingen Bb^ wm Voor duizend gulden kleding ontvreemd ?K«W«¥-^ wS'mvémti f wmm Schiedam 1 m #88t DINSDAG 12 AUGUSTUS 1980/HET VRUE VOLK/PAGINA2 lKh-viH\i !vy| I v^Lï J.» v-,**•• s* SCHIEDAM - de werkloosheid in de bouw in de re gio Nieuwe Waterweg-Noord blijft stijgen. Het aan bodvan personeel steeg over de maand juli van 96 naar 118, de vraag naar arbeidskrachten bedroeg slechts 50. Als oorzaak voor de toenemende werkloosheid in de - bouw noemt het gewestelijk Arbeidsbureau het aflo- pen van verschillende bouwobjecten voor de bouwva- kantie. De vooruitzichten in deze sector blijven voorlo pig ongunstig; diverse bedrijven kampen met financi ële moeilijkheden. *- f":4. De vooruitzichten in de bouwsector blijven voorlopig ongunstig. Redactie! editie Schiedam: Hoogstraat76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Wf- «F (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - B en W van Schiedam hebben bij het Rijk een subsidieaanvraag ingediend voor steun aan onderwijsprojecten voor volwassenen. Het gaat hierbij om onderwijs aan mannen en vrouwen die door een taalachterstand geringe kansen hebben zich maat schappelijk te ontplooien. In Schiedam zijn enkele or ganisaties werkzaam, die al geruime tijd Nederlandse taalcursussen in hun programma hebben staan. Aansluiting Wf'P/W, wmm VLAARDINGEN - „De gemiddelde telefoonge bruiker is dom." Butter, onderhoudschef bij de PTT, baseert dit op de vraag naar informatie omtrent de nieuwe kies toon sinds 28 juli van de telefoon in Vlaardingen. Hij zegt: „Alles over de kiestoon staat in de tele foongids." Collega Van Kampen is het met hem eens: „De mensen maken niet optimaal gebruik van de 25 pagina's die voorin het telefoonboek staan." De heer Butter bij de oude apparatuur Het nieuwe elektronische apparaat. -r - iteeds minder werk in bouw Het totaal aantal werklozen voor,alle bedrijfssectoren steeg - in de* maand juli met 214, waar onder 150 mannen en 64 vrou wen. Deze stijging is beduidend sterker dan in de maand juni. In vergelijking met juli 1979 steeg het aantal mannelijke werklo zen van 1539 naar 1735, en het aantal vrouwelijke werklozen van 987 naar 1066. Het werkloosheidspercentage voor mannen komt hiermee op 39o. In de metaalsector steeg het aanbod van 303 naar 343, terwijl de vraag daalde van 752 naar 694. Ondanks de verminderde vraag heeft de metaal nog steeds een grote behoefte aan goed ge schoold personeel. De mogelijkheden voor man nen en vrouwen om een ge schikte baan te vinden in de verkoop, de handel of als verte genwoordiger, zijn uitermate gering. Het aanbod van han- delspersoneel steeg van 364 naar 390, de vraag bleef zwaar achter en daalde van 43 naar 21, Ook voor het kantoorperso neel rijn de verwachtingen uiterst somber. Op het moment zijn in deze sector 387 werklozen geregistreerd terwijl de vraag gedaald is naar 93 arbeidskrach- tea Nagenoeg alleen gediplo meerd personeel met ervaring maakt kans om aan een baan te komea Het aantal werkloze school verlaters tot 23 jaar is in verge lijking met de maand juni ge stegen van 258 naar 340. Het aantal vacatures voor school verlaters tot 19 jaar is ten op zichte van juni met meer dan de r.'/'M.-,, helft teruggelopen tot 164. Het Gewestelijk Arbeidsbureau verwacht een verdere achteruit gang van de arbeidsmarkt Het aantal collectieve ontslagen neemt hand over hand toe, ter wijl de vraag naar personeel vermindert Tot slot nog enkele werkloosheidscijfers van re spectievelijk mannen en vrou wen in dit GAB-district. Schie dam: 795, 437. Vlaardingen: 605, 400. Maassluis: 194, 127. Hozen- burg: 103,82. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De 24-jarige Schiedamse A.K. heeft bij politie aangifte gedaan van een vernieling aan haar CV2. Het vervoermiddel stond gepar keerd op de Korte Singelstraat Toen zij zondagochtend bij haar auto arriveerde bleek het linnen dak gescheurd te zijn. De daders hebben mets uit de auto wegge nomen. i (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben in- brekers zich toegang weten fe verschaffen tot de kelderbox van de 44-jarige Schiedamse J.R. aan de Burgemeester van Haarenlaan. Ze namen voor 1000,- aan kledingstukken mee. Ze gebruikten daarvoor een tas, die ook in de bergruimte was neergezet De dieven hebben vermoedelijk gebruik gemaakt van een valse sleutel. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het Midzo- memachtfestival, op initiatief van de Stichting Promotie Rot terdam-Zuid en in het kader van Rotterdam-Thuishaven, wordt gehouden van 19 tot en met 22 augustus. Vier dagen lang zal het feest rijn op de zui delijke Maasoever en speciaal in de omtrek van het Zuidplein en het Zuiderpark. Op het parkeerterrein van Ahoy' wordt een lunapark inge richt met 20 atracties. Een bij zonder deel van het Midzomer- nachtfestival is een grote marktmanifestatie die op 6,6 meter boven de begane grond zal plaatshebben. De markt wordt gehouden op de honder den meters lange metrobrug tussen Ahoy'en het Zuidplein. In een van de tentoonstel lingshallen van Ahoy' za! gedu rende gehele Midzomemacht- festival een modelbotenshow gehouden, worden. Daar worden niet alleen'tlentallen schitteren de modellen -getoond maar ook worden op diverse tijdstippen shows in een speciaal daartoe aangelegde vijver gehouden. Ook voor de sportliefhebbers is er veel te beleven. Op 22 augustus wordt de profronde van Rotterdam verreden met onder andere Tourwinnaar Joop Zoetemelk maar ook Gerrie Knetemann en andere vedetten uit de ploeg van Peter Post. De dag daarna vindt er een wedstrijdloop plaats over tien kilometer. Ook hier verschijnen een aantal gerenomeerde vedet ten aan de start waaronder de zilveren medaillewinnaar van de Olympische Spelen, Gerard Nijboer. Het complete progra. na ziet er als volgt uit Alle dagen, van 19 tot en met 22 augustus, een lunapark, een marktmanifestatie en een mo delbotenshow. Dinsdag 19 augustus - 18.00 uur: Autosport, een slalomwed strijd met bekende autocoureurs uit Nederland zoals Jan Lam mens en Jan de Rooy. Dinsdag 19 augustus - 20.15 uur in Theater Zuidplein: „Een kus van een Rus" door het Theater van de Lach. Woensdag '20 augustus - 19.00 uur - een prestatieloop over 2,5, 5 en 7,5 kilometer. Een wed strijdloop over tien kilometer met bekende Nederlandse lang- eafstandlopers. Woensdag 20 augustus - 19.00 uur: Een discoshow op het par keerterrein van Ahoy'. Woensdag 20 augustus - 21.00 uur: Openluchtconcert met de befaamde Dutch Swing College Band. Plaats: Parkeerterrein Ahoy». Donderdag 21 augustus - van af 19.00 uur: Rolschaatswed- stri jd op de Zuiderparkweg. Donderdag 21 augustus - 20.15 uur: Fiesta Tropical in Theater Zuidplein. Vrijdag 22 augustus - X4.00 tot 23.00 uur - Straatmuzikanten festival op het feestterrein. Vrijdag 22 augustus - 19.00 uur: Profwielerronde met tour vedetten. Deze „Cirkel door .Zuid" zal gaan over het par cours Zuiderparkweg, Olde- gaarde. Vaanweg en Zulder- parkweg. •5 f 1, >5! ïieuw wijkcentrum nog lang niet 'vol' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wijkcentrum „De Blauwe Brug" in Schiedam- Noord, dat op 29 augustus rijn deuren opent heeft voor het ko mende jaar niet alle ruimte kunnen verhuren. Op dit mo ment is de eigenaar, de gemeen te Schiedam, in ieder geval ver zekerd van de Muziekschool, de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord en de Peuter speelzaal. als vaste huurders. Herman Posthoorn, wethou der van Vorming en Recreatie is niet van mening dat dit gevaar oplevert voor de exploitatie van het Centrum. „Ik denk niet dat het gebouw het komende jaar helemaal volkomt, in de exploi tatie is daar ook bewust reke ning mee gehouden,' legt hij uit „Verschillende stichtingen en verenigingen hebben voor het nog lopende programma al an dere gelegenheden afgehuurd. Ik hoop dat we binnen ander half jaar op een volledige bezet ting kunnen draaien". De huur prijs van het gebouw, die hoger is dan voor andere vergelijkba re gelegenheden In Schiedam, is volgens Posthoorn niet de reden van de slechte bezetting. „De huur is hier niet veel ho ger dan elders in Schiedam. De stichtingen kunnen daar ook re kening mee houden als ze de cursussen kostendekkend willen maken: Ik heb tot op heden nog niet vernomen dat er organisa- ,ties zijn die de huurprijs niet "kunnen betalen." Het verwijt dat de gemeente een gebouw neerzet waarvan de stichtingskosten, zes miljoen, veel te hoog zijn, wijst Post hoorn verontwaardigd van de hand. „Door het accent te leggen op die zes miljoen lijkt het alsof we hier met een enorm luxe ge bouw te doen hebben. Dat is be slist niet waar. Die zes miljoen stichtingskosten is een direct gevolg van de grootte van het gebouw, waarin veel functies zijn ondergebracht. De uitvoe ring is eerder sober dan luxe." Het beheer van het centrum blijft in handen van de gemeen te. De inspraak van de gebrui kers van deze gemeenschaps voorziening vindt plaats via de beheerscommissie. Daarin heb ben bewoners, huurders, een se cretaris van de gemeente, de !w 4 '/.'/■yy w - fr 'fid#"/sï Nieuwe impulsen voor onderwijs aan wmwassenem de Nederlandse taal beter te le ren beheersen. In samenwer king met het G. A.B. en de Stich ting Hulp aan Buitenlandse Werknemers heeft de Trechter een programma samengesteld, dat zich richt op bij- en omscho ling. Dit programma is vooral bedoeld voor jongeren. In een beleidsnota uit 1978 staat aangegeven dat de ge meente Schiedam streeft naar een gevarieerd aanbod in vol wassenen educatie. Daarbij gaat de aandacht vooral uit naar groepen die weinig of geen op leiding hebben gevolgd. B en W willen bestaande onderwijspro jecten nu met rljkssteun stimu leren en een aantal andere gaan opzetten. De projecten moeten worden gezien als een experi ment, maar de gemeente streeft ernaar de projecten in haar be leid te passen. Te zijner tijd, wanneer de projectwn slagen in hun opzet, zullen B en W garant staan voor de financiering. Toch zal ook dan een rijksbijdrage onontbeerlijk rijn. De P.P.V. (Interdepartemen tale Projectcommissie Volwas seneneducatie) heeft onlangs een circulaire doen uitgaan naar de gemeenten. Daarin maakt zij bekend dat de ministeries van CRM en Ondeewijs geld be- schikbaar stellen voor onder wijs aan culturele minderheden. B en W van Schiedam maken daarvan nu gebruik, door een bedrag van ongeveer ƒ115.000 aan te vragen. In Schiedam is al enkele jaren de AB.C.-taalgroep werkzaam. Volgens een bepaalde methode geven vrijwilligers Nederlandse les aan buienlanders. De A.B.C.- taalgroep werkt sinds vorig jaar samen met de Turkse Vereni ging en start binnenkort lessen in samenwerking met de Suri naamse vereniging Prem Sa- maadj. Ook het werklozenpro- ject de Trechter geeft cursussen die erop gericht rijn buitenlan- ders, maar ook Schiedammers In juli van dit jaar is een "werkgroep educatieve activitei ten gestart. In samenwerking met de Schiedamse Gemeen schap zal deze werkgroep de voortgang van de onderwijspro jecten in het oog houden. Verder zal worden gestreefd naar een goede onderlinge afstemming van de projecten en de aanslui ting ervan op andere onderwijs mogelijkheden. De subsieideaanvraag bij het Rijk is in handen van de afde ling Cultuur, Sport en Jeugdza ken, die tevens de projecten co ördineert CSJ zal de verschil lende instellingen betalen zodra de rijkssteun toegekend is. De definitieve besluiten van B c-n W ten aanzien van de subsidié ering zullen pas genomen wor den dat de Projectcommissie heeft laten weten het gevraagde bedrag te zullen betalen. wethouder, en een vertegen woordiger van de dienst Ge meentewerken en de afdeling Financien, ritting. Deze be stuurssamenstelling blijft het komende jaar nog van kracht, daarna wordt een raad voor de welzijnsaccommodatie geïnstal leerd. Het is de bedoeling dat de ge bruiker door deze verandering "baas in eigen huis" wordt De beheerders van "De Blauwe Brug" zijn Cor Touw en Jouke £ost In de begroting van het centrum is nog ruimte opengela ten voor parttime beheerders als dat nodig mocht zijn. Voor de opening is een spe ciaal feestprogramma samenge steld dat loopt van 29 augustus tot en met 6 september, artiesten als Lee Towers en de groep "Fiairck" hebben hun medewer king al toegezegd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Na een woor denwisseling en een vechtpartij met twee onbekende jongeman nen, is de 19-jarige Schiedam mer ,P, de W. het afgelopen weekeinde met een scherp voor werp onder rijn ribben gesto ken. De Schiedammer was tegen de twee mannen aangebotst in de keldergang van zijn woon huis aan het Schuttersveld, wat de twee daar te zoeken hadden is niet bekend. Er ontstond een ruzie, waarbij één van de twee kelderbezoekers P. de W. stak. Ze namen hierna de benen en konden niet meer worden ach terhaald. De W. heeft bij de po litie aangifte gedaan. Het signa lement van de ongewenste bez- gekers is bekend. De verwon ding van De W- is niet ernstig. Telefoonabonnees gebruiken hun gkds niet goed' De andere kiestoon wordt veroorzaakt door een elektro nisch apparaat Voorheen ging alles mechanisch, maar door te verwachten ruimtegebrek heeft men een kleinere beltoonmachi ne aangeschaft Butter: „Binnen de bestaande ruimte moesten we dingen ver anderen om aan de vraag van nieuwe abonnees te kunnen vol doen. De omvang van de oude beltoonmachine was ongeveer 24 meter. Nu hebben we een ap paraat dat veel minder ruimte inneemt, zodat we voor de ko mende 10 15 jaar genoeg plaats voor nieuwe abonnees hebben." De abonnee uitbreiding is vol gens Van Kampen niet op kei harde gegevend maar op een prognose gebaseerd. Van Kam pen: „Dit wordt geschat naar aanleiding van bouwprojecten. De afdeling prognose is verant woordelijk voor deze preventie voor het groeiende klantenbes t- sand." De blik in de to ekomst wordt voortgezet door Butter: „We gaan naar door processors be stuurde telefooncentrales toe. Alles wordt automatisch. In Maassluis is men al met de voorbereidende werkzaamhe den bezig. Verwacht wordt, dat in '81-82, de boel gaat draaien. «i'K.-A- 8 „Volgens Van Kampen nemen de nieuwe centrales veel minder tuimte in. Van Kampen: „En ze hebben veel meer capaciteit." Een nadeel, vindt hij Kampen, is de stilte in zo'n hypermoderne centrale. „In Den Haag is Ret verontrustend stil. Velen zeggen dat ze in de oude centrales kon den horen of er iets fout ging. net als een machinist in een trein." Het automatisme heeft ook zijn intrede gedaan bij het ge ven van informatie. Wanneer u iets wilt weten van de informa tiedienst wordt dit niet meer in boeken 'opgezocht Butter: ,;D® dames krijgen door middel van een display een uitdraai van net bestand. Het werk gaat dus sneller en systematischer." -

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2