Gekaapte jumbo naar Cuba itfe Zoals José Ambassade Jeruzalem uit als VN 't wil fflSSfep Horeca op de kol Afpersers van homo gepakt B Londen -New York: 415 Blvt SïW'B" 'Wonder middel is nep' LUBBERS: CAO'SOPEN- BREKEN Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee... HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 VERMIST: HERDER (bastaard teef) Buien dutnreli Vwassenaar, tel.01751-19212 fagSL aSaWiesjïïi /iduinrell, daar kikker Je' 5.50 Actieve moeders Vrijdag 15 augustus 1980 34e jaargang no. 10162 Monument Van onze redactie buitenland WARSCHAU - Op de scheepswerf Lenin in de Pool se havenstad Gdansk (het voormalige Dantzig) zijn thans 16.000 arbeiders in staking. Zij eisen onder meer het ontslag van de huidige scheepswerf bond en verkie zingen van een nieuwe, vrije vakbond, een loonsverho ging van 140 gulden per maand, verlaging van de vleesprijs en de oprichting van een gedenkteken voor de arbeiders die tijdens de onlusten in december 1970 in Gdansk zijn neergemaaid door het leger en de militie. Van onze verslaggeefster MARIA DE REGT SCHOONHOVEN - De binnenstad van Schoonho ven is ernstig vervuild met het zware vergift loodwit. Dat blijkt uit monsteronderzoek op de Universiteit van Utrecht. Het gemeentebestuur van Schoonhoven was allang op de hooigte van de gevaren, maar weigerde tot twee maal toe de zaak door de Technische Milieudienst Drechtsteden te laten onderzoeken. Loodwit is gevaarlijk bij inademing of inneming. Het kan bij te hoge concentraties de verschillende menselijke organen ernstig sevhaden. 49 mensen - onder u>ie zo te zien aanzienlijk meer vrouwen dan mannen - gingen er in deze badkuip. Ze haalden daarmee de volgende editie van het Guinness- boek van Wereldrecords, want bij het vorige record in de hot tub stuffing contest" (wedstrijd volproppen heetwater-badkuip) gingen er niet meer dan 43 men sen in het vat. Het geheel speelde zich af in Hollywood en diende als publiciteitsstunt voor de film "Middle age crazy" (Gek op middelbare leeftijd). ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging no.t/avr. wn 17.45-19.00 oor zitsriig na 9.00-1 BJU oor /C. van op NS- Hieuw: Xosektesaliow «n Kükenhow Entree: Zie verder pagina 4,1 Focus.: StuurHet Vrije Volk naar: Postcode:Plaats: i Soort abonnement: o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Adres: Postcode:Plaats: Kleun o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). ovS' Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in eenopan envelöpzonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, IJjQOOVB Rotterdam:"' ESS i w.;w w» «"'WW ^ytvi1»ao-»^J«v r^-w^»r-tj<^+c»'nA>ra>A«J g we»u» rov^ HOOFDREDACTEUR HERMAN YVIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertentlcs) tel. 010 - 14.55.33 HAVANNA - Twee mannen hebben vanmorgen een Ameri kaanse DC-10 gedwongen naar Cuba te vliegen. Op het vlieg veld in Havanna gaven zij zich over. De twee kapers goten benzine uit in het toestel en dreigden dit aan te steken om de piloot te dwingen naar Cuba te vliegen. De DC-10 had 212 passagiers en 12 bemanningsleden aan boord. Het toestel steeg na drie uur op het vliegveld van Havanna te hebben gestaan weer op. Het was het derde Ameri kaanse toestel dat in de afgelo pen zes dagen is gedwongen naar Cuba te vliegen, het vierde deze maand en het zesde dit jaar. De jongste golf van vliegtuig-, kapingen wordt toegeschreven aan Cubanen die over zee naar de VS zijn gevlucht, maar wie het leven daar niet bevalt De mannen die vanmorgen de Amerikaanse DC-10 kaapten, waren volgens Amerikaanse functionarissen "Spaans-spre kend". Ruim een jaar geleden kwa men bijna wekelijks kapingen voor van Cubanen die op die manier naar hun vaderland te- "rug wilden. In eerste instantie legden de arbeiders het werk neer uit pro test tegen het ontslag van kraandrijfster Anna Walenty nowicz, die tijdens de arbeid sonrust van 19701 idwasvan het stakingscbrmtór'-" Volgens KOR, het comité voor sociale zelfverdediging was de vrouw eerder dit jaar naar een lager betaalde functie overge plaatst en deze maand "om dis ciplinaire redenen" ontslagen. Anna Walentynowicz. is een vooraanstaand lid van de door de arbeiders zelf gevormde Vrije Baltische Vakbond. De overheid heeft a! snel twee eisen ingewilligd: drie ontslagen arbeiders, onder wie mevrouw Walentynowicz, zullen weer in dienst worden genomen. Ook zal er een herdenkingsmonument worden opgericht bij hoofdpoort 2 van de werf, op de plek waar (volgens de officiële cijfers) 45 arbeiders werden gedood bij de onlusten van 1970. Op deze plaats hadden de autoriteiten eerder een supermarkt gepland. In de Poolse hoofdstad War schau wordt nog steeds gestaakt door tram- en buspersoneel en door de taxichauffeurs. Een kleine 5000 mensen heb ben gisteravond een manifesta tie gehouden bij het graf van de onbekende soldaat in Warschau, een monument dat is opgericht ter herdenking van de Poolse: soldaten die gevallen zijn in de Pools-Russische oorlog van 1920. 12-aug. strand Hoek v. Holland - Terug tegen beloning - 01747 2079 Schoonhoven vervuild met zwaar In Gdansk 16000man in staking De directe aanleiding tot bo dembemonstering door de Tech nische Milieudienst twee jaar geleden was een brand in een vrachtwagen op het bedrijfster rein van de loodwitfabriek We duwe Hondorff Block en Breat. Deze chemische industrie en handelsmaatschappij is geves tigd in het oude hart van Schoonhoven. De na de brand geconstateer de hoge loodconcen tralies, in de grond, waren voor de Milieu dienst aanleiding om het ge meentebestuur te verzoeken een nauwkeuriger onderzoek in te laten stellen. Het gemeentebe stuur is hier niet op ingegaan. Ook zijn de bewoners van het gebied rondom de fabriek nooit op de hoogte gesteld van de be vindingen van de dienst Eén van de resultaten van het on derzoek was dat de gevonden loodconcentraties in de grond te hoog zijn voor het telen van ge wassen voor consumptiedoel einden. Op vragen in de raad naar de uitslag van die bodembemonste ring antwoordde burgemeester Schouwenaar enkele maanden geleden nog dat hij het rapport "te bestemder tijd met de frac tievoorzitters zou bespreken". Inmiddels hadden de omwo nenden van de fabriek, de ge heimzinnigheid beu, op 14 juni van dit jaar zelf het heft in han den genomen. Gewapend met ladders, schepjes en plastic zakjes ver schaften zij zich toegang tot het bedrijfsterrein om monsters te nemen van het stof dat uit de dakventilatoren komt Het blijkt nu dat het witte poeder dat één der ventilatoren uitstoot voor 95 procent uit loodwit be staat De grijze stof uit de twee de ventilator is voor 89 procent loodwit jgie verder pag. 3 LONDEN - Luchtvaartonder nemer sir Freddy Laker heeft zijn concurrenten een nieuwe, gevoelige slag toegebracht: hij biedt via normale boekingen een enkele reis Londen-New York aan voor bijna 415 gulden. Dit is de helft van het bedrag dat de grote maatschappijen zoals British Airways hun pas sagiers in rekening brengen. De prijzenslag gaat op 15 ok tober in. Tot nog toe golden bij Laker deze stuntprijzen slechts voor een vlucht per "luchttrein," waaraan geen enkele franje in de vorm van maaltijden of iets dergelijks was verbonden. Nu echter worden niet alleen de toevallig lege stoelen in een vliegtuig op het laatste moment goedkoop verkocht, maar kan iedereen "tweede klas" vliegen. Veel bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Moge lijk met windstoten. Minimum temperaturen 15 graden, mid dagtempera turen rond 22 gra den. Vrii krachtige oostelijke wind, later uit uiteenlopende 'richtingen ron maan op onder op onder Maug. - 0622 21.01 -12.13 23,23 Tien jaar is José van den Berg uit Capelle en ze heeft haar ty pediploma al in bezit. Wat be gon als een speelse vrijetijdsbe steding, kreeg een serieus slot. Thuis zat ze soms voor de grap achter de typemachine. Haar moeder zei: "Waarom volg je niet een cursus". Een half jaar deed José er over; toen kon ze blind typen met tien vingers. Ze deed giste ren examen en slaagde. Met haar diploma kan ze nu pronken op de lagere school. Voor informatie over adreswij. zigmg. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM - De politie heeft in een Arnhems Ite- formhuis een grote voor raad van het Hongaarse "wondermiddel" Bere- sepp in beslag genomen. De eigenaar van de Re formwinkel, die het mid del als "opwekkend en kalmerend" verkocht, is door de politie verhoord. Beresepp zou kankerbe- strijdend zijn, maar het is in Nederland verboden. Ook in Roermond zijn honderden flesjes in be slag genomen. Het Reformhuls had ai 128 flesjes van het "won dermiddel" aan de man gebracht. Het ministerie van Volksgezondheid twijfelt ernstig aan de heilzame werking van Beresepp, dat na onder zoek bleek te bestaan uit water met wat jodium. Op de verkoop van ver boden geneesmiddelen staat een gevangenisstraf van maximaal zes maan den en een boete van 5000 gulden. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM - Als de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties beslist dat alle landen hun ambassade moeten terugtrek ken uit Jeruzalem, dan zal Ne derland zich daar zeker bij neerleggen. Dit liet premier Van Agt gis teren doorschemeren. Het kabi- 1(11 Cll IrViUiMCiKiül/ net vergadert volgende week verder over de Arabische eis tot terugtrekking van diplomatieke vertegenwoordigingen uit de omstreden Israëlische hoofd stad. Nederland is het enige Euro pese land van de dertien die hun ambassade in Jeruzalem heb ben. Inmiddels hebben Vene zuela en Uruguay besloten tot verhuizing van hun ambassade naarTel-Aviv. Premier Van Agt herinnerde eraan dat de Nederlandse rege ring afwijzend heelt gereageerd op het Israëlische parlements besluit waarin Jeruzalem tot "eeuwige ondeelbare hoofdstad" van Israël werd uitgeroepen, maar voor de Arabische staten was deze veroordeling "kenne lijk bij lange na niet voldoen de". Van Agt wil de houding van de Arabische staten (zij dreigen de diplomatieke en economische banden met Nederland te ver breken) "niet als chantage" be stempelen, Zowel in Nederland als in Is raël hebben diverse organisaties beroepen gedaan op de Neder landse regering niet voor deze druk te zwichten. "Want dan is het hek van de dam, dan komt de eis tot afbre king van het wederzijdse lucht verkeer, daarna van de econo mische betrekkingen en tenslot te ook van de diplomatieke," al dus Henry Nike, voorzitter van de Nederlandse Emigranten- bond in Israël. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - De hore ca mag zijn prijzen in september niet met 4 per cent verhogen. Het minis terie van Economische Zaken geeft daarvoor geen toestemming, omdat is gebleken dat veel hore- ca-bedrijven de bestaan de prijsregeis overtreden en hun klanten te veei la ten betalen. De horeca is zeer ont stemd over deze opstel ling van het minitcrie. Men vindt dat de goeden na onder de kwaden moe ten lijden. Volgens het Bedrijfschap Horeca is het aantal prijsovertre- dingen niet zo groot. Eer- dcre onderzoeken van de Economische Controle dienst en het Konsumen- ten Kontakt wezen even wel uit, dat duizenden ho- reca-ondernemers het met de prijzenbeschik- king niet zo nauw nemen. Vertegenwoordigers van de horeca hebben gis teren van ambtenaren van het ministerie van Economische Zaken te verstaan gekregen dat ze hu leden weer in het ga reel moeten zien te krij gen. De ECD blijft intus sen scherp toezien op na leving van de prijsregeis. Vooralsnog wil het minis terie niet toestemmen ia een prijsverhoging. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Zes mannen zijn in Rotterdam aangehouden op verdenking van bedreiging en afpersing van homofielen. Vijf van de arrestanten worden tevens verdacht van autodiefs tallen. De zaak kwam aan het rollen toen na een inbraak in een kraakpand aan de Heemraad singel de 20-jarige G. A. O., de 17-jarige A. H. B., de 16-jarige M. P. M. en de 20-jarige D. I. F. werden aangehouden. Verder bleken drie van hen samen met 18-jarige V. A. L. B. en de 15-ja- rige D. P. A. homofielen te heb ben afgeperst die zich ophielden in stille en donkere plekjes in de stad. De vijf bedreigden hun slachtoffers met messen cn alarmpistolen. Slechts een paar homofielen hebben aangifte ge daan bij de politie. De wapens en een gedeelte - 10.000 gulden - van de buit kon worden achterhaald. De rest is omgezet in heroine. Alle ver dachten zijn voorgeleid aan de officier van Justitie. De politie verwacht dat nog meer arresta ties zullen volgen. VALKENBURG Boze moe ders uit het Limburgse Valken burg gaan maandag zelf een trottoir aanleggen. Zij willen een grotere veiligheid voor hun kinderea (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - CDA-fractle- leider drs. R. Lubbers vindt dat het kabinet de ai afgesloten CAO's (o.a. bij Hoogovens, Phi lips) open moet breken. Een bij stelling is volgens hem nodig in f het kader van een reële koop- j krachtdaling voor iedereen. Lubbers zegt dat vandaag inj een interview in Het Vrije Volk. De fractievoorzitter van de grootste regeringspartij meent dat een nieuwe loonmaatregel in 1981 onvermijdelijk zal zijn f als Arie Groencvelt van de In- dustriebond FNV met zijn visie i (werkgelegenheid boven koop- i kracht-baad having) Kalleen -! blijft.staan In de FNV. t Over de zeer omstreden voor-! stelen in het CDA-verkiezings-r program om de huren jaar lijk met 5 percent extra te verhogen r zegt Lubbers, dat men daarover, ook binnen het CDA nog niet is^, uitgepraat Een nadere garantiej: over de besteding van die extra huuropbrengst door de huis-, eigenaren vindt hij noodzake-: lijk. Alstublieft. Voor u. Van Het Vriie Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zot Voor Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wè! is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu- rood bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit Naam:. Adres: die is uitstékend! ;èkend! ,-v Naam:

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1