Polen staakt harder door Chaos langs Franse .kust door Wokkade Agent lassoot python r Krebbers niet terug KVP-top wil Stef Dijkman op zijspoor 1 I 8 I 8 1500 ME-ers bij kraakflat Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee. HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 VOETBALKRANT'80/'61 Kiwmm M^mB II Negen man zoek Kans op bui K nsn wc css tan, sa bses ssbs X n Maandag 18 augustus 1980 34e jaargang no. 10164 hoofdredacteur herman wigbold O Zie verder pagina 3 Het nog niet geïdentifi ceerde slachtoffer. ROTTERDAM - Christoffel Reizen, eens een van Neder lands grote misbe drijven, staat op de rand van een faillis-' sement. Veertiendui zend passagiers die bij deze reisorganisa tie geboekt hadden moeten geholpen' worden door andere touroperators. Met de totale reissom is ruim twintig miljoen gul den gemoeid, waarvan een deel vergoed kan worden uit het Garantie fonds van circa 5 miljoen van de Algemene Vereni ging van Reisbureau's ANVR. Onder andere vlag Reissom terug Kraan dicht Zie verder pag. 3.- v; v- - V.v ,r- CHERBOURG/LONDEN Aan beide zijden van het Kanaal is een enorme chaos ontstaan door de blokkade van stakende Franse vissers. Tienduizenden toeristen zitten vast. Op sommige wegen staan files van meer dan veertig kilometer. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging iBi-t/QYT. vin 17.45-19DG otr aftrtig van 9.00-16.00 oor Op woensdag 20 augustus verschijnt onze nieuwe, dikke, kleurrijke Tegen ontslagen De Engelsman Hugues Evan Bryn moet zijn va kantie in Frankrijk door brengen met een groot verband op zijn rechter oog, omdat hij getroffen raakte door scherven van lege flessen, waarmee Franse vissers de veerboot Vicking Vaillant beko gelden toen de boot giste ren de geblokkeerde ha ven van Saint Malo wilde binnenvaren. FBI-agent Bill Hayes houdt de twee flesjes ben zine vast, met behulp waarvan de gearresteerde Cubaan (rechts) een vlieg tuig wilde gaan kapen. Op het vliegveld van Mia mi werd hij met twee an dere Cubanen aangehou den toen veiligheidsmen sen de benzine ontdekten in hun handbagage. /ft "I Stef Dijkman: op zij spoor? Stuur Het Vrije Volk naar: Plaats: Naam: Adres: Postcode: Soort abonnement: O kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres:. .Plaats:. Postcode: Kleun o rood o bruin o blauw o groen (s,v.p. de gewenste kleur aankruisen). (s,v.p. de gewenste Kleur aankruisen). 8 Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. ■iJÜLaMSsJ it Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tcL 010 -14^5.33 •-T- j 'Lastige' man met klap van tepel gedood (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - In een vlaag van hevige woede heeft de 19-jarige Rotterdammer B.C. zaterdagnacht op het Noord plein een nog onbekende man om het leven gebracht door hem met een stuk trottoirtegel de schedel in te slaan. „Een laffe en zinloze daad," aldus hoofdin specteur A. van der Werf van het bureau Zware Criminaliteit, die van een bijzondere zaak (dader gearresteerd slachtof feronbekend') gewaagt. De jeugdige Rotterdammer legde bij een tweede verhoor een volledige bekentenis af. Hij had zich volgens zijn zeggen in - een spanningsveld van privé en zakelijke moeilijkheden- niet bannen beheersen toen derfnan tussen twee en drie uur wagge lend tegen hem aanbotste. B.C., bij de politie bekend vanwege agressieve en vermo gensdelicten. gaf hem eerst en kele klappen in het gezicht, werkte hem het portiek in en diende hem tenslotte de fatale slagen met het stuk trottoirtegel toe. Patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust, die zondagmorgen sectie verrichtte, noemde een in geslagen schedel als doodsoor zaak. De Rotterdammer belde za terdagnacht omstreeks vijf uur uit een snackbar aan het Noord plein zelf de politie met de me dedeling, dat hij met drie ken nissen in het portiek van het pand Noordplein 207 een 'dode vent* had gevonden. Bij aan komst van de politie bleek de man, die met een stuk tegel op zijn gezicht ruggelings in het portiek lag, inderdaad dood te zijn. ft* (Van een onzer verslaggevers) Nu bekend is geworden dat Mobiele Eenheden uit de omrin gende gemeenten per twaalf uur vannacht paraat moeten zijn, wordt algemeen aangenomen dat de ontruiming van het kraakpand aan de Prins Hen drikkade te Amsterdam mor-' genochtend in alle vroegte zal plaatsvinden. Bijna 1500 manschappen zul len aan de actie deelnemen. Het binnenrukken van de man schappen en het zware mate riaal zal veel opzien baren in de stad, aldus woordvoerders van de politie. Het zal dus onmoge lijk zijn de krakers te verrassen. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU - Nadat offici ële Poolse instanties hadden ge meld dat de stakingen in de Bal- tische steden Gdansk, Gdynia en Sopot waren beëindigd, is gisteren en-vandaag duidelijk geworden dat de stakingsgolf- zelfs nog aanzwelt Het KOR- Comité voor Socia le Zelfverdediging deelde in Warschau mee dat het openbaar vervoer en de meeste werven en fabrieken, waaronder een grote olieraffinaderij ten oosten van Gdansk, door de stakingen zijn getroffen. Hoewel de meeste van hun eisen zijn ingewilligd, weigerde het merendeel van de 16.000 ar beiders var. de scheepswerf in Gdansk hun drie dagen oude be zetting van de werf te beëindi gen, naar eigen zeggen om hun solidariteit met de overige sta tera in Polen te tonen. Ondertussen heeft de plaatse lijke secretaris van de commu nistische partij, Tadeusz Fisz- tech, geruchten tegengesproken als zou de politie in Gdansk klaar staan om in te grijpen. Een van de eisen die de arbei ders in de scheepsbouw hadden gesteld, is het reent op vrije en onafhankelijke vakbonden. Het KOR kon echter niet zeggen of deze eis door de directie of de onderhandelaars van de commi- nistische partij is ingewilligd. Christoffel Reizen op rand van faillissement (Van een onzer verslaggevers) Deze organisatie probeert met man en macht de reizen, die Christoffel niet meer kan uit voeren door te laten gaan. ANVR-woordvoerder drs J, En gelen, vice-voorzltter van het Garantiefonds spreekt van een ramp. „Het is niet eerder voor gekomen, dat een bij de ANVR aangesloten grote reisorganisa tie in zulke grote moeilijkheden kwam," zegt hij. Binnen de ANVR is besloten dat alle reizen, die tot 28 augus tus zijn geboekt, normaal zullen doorgaan, zij het onder een an dere vlag dan die van Christof fel. Voor de reizen daarna zullen '- zoveel mogelijk alternatieve be stemmingen worden aangebo den, onder andere door de ANWB afdeling Reizen. Holland International en Wie een dergelijke alternatie ve aanbieding niet accepteert kan zijn reeds gestorte reissom terugkrijgen. De heer And ré Verlinden di recteur van Christoffel Reizen noch een van de andere direc teuren van het bedrijf was van morgen bereid commentaar te geven. Zij verwezen als woord voerder naar de heer Engelen, die vanmorgen nog geen totaal overzicht van de situatie kon ge ven. „Zeker is in elk geval dat Sla- venburgs Bank als financier van Christoffel de kraan heeft dichtgedraaid." Welke gevolgen het stopzetten van Christoffel Reizen voor het honderd man sterke personeels bestand zal hebben hangt af van het feit of de grote Belgische touroperator Sun International, zoals twee maanden geleden werd aangekondigd, inderdaad Christoffel zal overnemen. ::C" *:>*V 'f IUIK - De Belgische politie houdt een grootscheepse zoekac tie naar 9 gevangegen die gis teravond in vier auto's ontsnap ten uit een extra bewaakte af deling van de Lantin-gevange nis van Luik. De havens langs de Franse kust zijn over een lengte van 650 Zonnige perioden en een klei ne kans op een bui. Minimum temperaturen rond 13 graden, temperaturen overdag om- «reeks 20 graden. Zwakke tot tnatige wind uit west tot noord west zon maan op onder op onder mX! 2055 1&2S 00.15 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - Me» een geïmproviseerde lasso heeft een Elndhovense politie agent gistermiddag een twee meter lange python gevan gen. De wurgslang was drie dagen eerder ontsnapt uit het terrarium van een 20-ja rige Eindhoven aar. Het dier werd gistermor gen door bewoners van de Drijfhoutstraat gezien in een konijnehok. De schrik om de ongewone vondst was groot Buurtbewoners alar meerden direct de politie die er mensen van de afdeling bijzondere wetten naar toe zond. De wurgslang, die geen konijnen had verorberd, lag nog rustig in het hok toen de politiemensen arriveerden. Ter plaatse ontstond het idee om van een stuk touw een lasso te maken. Zo gedacht zo gedaan. De lus werd voor de kop van het beest gehouden en aan getrokken. Daarna ver dween de wurgslang in een canvas zak om naar het bu reau vervoerd te worden. De Elndhovense politie zegt vaker met dit bijltje ge bakt te hebben. Een woord voerder: "Wat dieren van gen betreft zijn we erg be dreven. We vangen wel va ker dieren, ook slangen." Later op de dag lukte het ook de eigenaar van de py thon op tc sporen. Hij kreeg zijn wurgslang terug omdat hij In het bezit was van de vereiste vergunning. Hem is wel verzocht wat beter op zijn huisdier te letten. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 1630 uur op maandag tot en met vrijdag. Alle abonnees ontvangen hem woensdag 20 of donderdag 21 augustus GRATIS tegelijk met de krant in hun brievenbus. Alle nlet-abonnees krijgen hem donderdag 21 augustus GRATIS bij aankoop van Het Vrije Volk. Het Vrije Volk is overal los verkrijgbaar. kilometer geblokkeerd. Een veerboot van de maatschappij Townsend Thoresen heeft gis termiddag de blokkade in Cher bourg doorbroken door met gro te snelheid de touwen tussen de vissersschepen kapot te varen. Stakende vissers en passagiers op de veerboot bestookten el kaar met projectielen als fles sen. Zes passagiers raakten ge wond. In Cherbourg nam de veer- 'boot 1200 passagiers aan boord voor de terugtocht naar Enge land. De kapitein zag hier echter van af toen bleek dat de vissers de blokkade met metalen kabels hadden verstevigd. De staking van de vissers is gericht tegen de plannen voor massa-ontslag van de Franse regering en tegen de dalende vispri jzeru De Franse radio heeft de automobilisten ervoor gewaar schuwd zich niet in allerijl naar België te begeven. Hoewel het aantal overtochten vanuit Zee- brug verdubbeld is, zijn de veerboten in België de eerstko mende drie dagen geheel volge boekt Als uitwijkhavens wor den Rotterdam en Vlissingen genoemd. Uit solidariteit rfiet hun sta kende collega's aan de Franse Kanaalkust hebben vanmorgen Corsicaanse vissers de haven van Bastia op Corsica met hun schepen afgegrendeld. Door de blokkade-actie In de haven van Bastia konden een autovecr en een vrachtschip niet vertrekken en kon een veer uit Genua niet aanmeren. De blok kade legt het vervoer naar Mar seille en Genua stil De Amerikaanse regering heeft dit weekeinde opdracht gegeven gewapende veiligheids functionarissen mee te laten vliegen aan boord van lijntoe- stellen. De maatregel is geno men nadat zaterdag opnieuw drie toestellen waren gekaapt door Cubaanse vluchtelingen die het in de VS voor gezien hielden en terug wilden naar Cuba. Vorige week zijn zes vliegtui gen gekaapt, hetgeen een record is in de Amerikaanse lucht vaartgeschiedenis. Overigens hebben zich bij de kapingen geen ongelukken voorgedaan: passagiers, bemanningen en vliegtuigen bleven steeds onge deerd. De Cubanen zijn steeds op de- zelfde manier te werk gegaan: ze stapten aan boord met flessen benzine en dreigden tijdens de vlucht met brandstichting. Al leen dit weekeinde zijn al zes Cubanen-met flessen benzine voor het aan boord gaan aange houden, "t vei /yr/j vi •5 'f AMSTERDAM - Vio list Herman Krebbers, na een ongeluk ernstig ge handicapt aan de rechter arm, zal definitief niet te rugkeren als eerste con certmeester van het Con certgebouworkest Spelen is nog steeds onmogelijk en de pensioenraad van het orkest heeft hem nu voor tachtig percent inva lide verklaard. Het ongeluk overkwam Krebbers tijdens een wa tersportvakantie In de zo mer van 1979. Hij moest toen aan zijn rechterarm uit het water worden ge trokken waarbij deze mét zijn schouder ern stig ontwricht is geraakt Als opvolger van Kreb bers zou het Concertge bouworkest Wiktor Li- berman van het Rotter dams Philharmottisch willen aantrekken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De KVP-top wil het Tweede Kamerlid mr. Stef Dijkman monddood maken. Twee maanden na het debat over het Zuidafrikaanse olie embargo dreigt het bestuur Dijkman op een zijspoor te drukken omdat hij als enige KVP-er een motie van wantrou wen tegen het kabinet steunde. Partijsecretaris dr. G. van der Top dringt aan op Dijkmans vertrek. Het Kamerlid staat op de CDA-kandidatenlijst voor de komende verkiezingen op een riante tiende plaats. Ook moet het CBA-bestuur acuut maatre gelen nemen tegen het AR-Ka- merlid J. N. Scholten, die de christen-democratische "dissi denten" tijdens het boycotdebat aanvoerde, zo meent Van der Top. Mr. Dijkman schaarde zich al bij de start van het kabinet Van Agt in de rij van zeven CDA-ers die niet onvoorwaardelijk hun steun wilden geven aan de nieu we regeringsploeg. Dijkman wil tegenover partijvoorzitter Vanï" Zeil wel zijn stemgedrag van eind juni nader verklaren, maar voor een spijtbetuiging voelt hij. niets. Binnen het CDA is men niet onverdeeld gelukkig met de ac- tie. „Het is ondenkbaar," aldus vice-voorzitter Faber, „dat Dijkman politiek ook maar één haar wordt gekrenkt" Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusievc badhanddoek. Met de 100 M,jjR<?tter- damse VV ferop afgebeo ftfif Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u v— vèstwel iemand. Misschi», bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon .iemand anders (die dat wèt is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u besteilen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit, die is uitstékend! m 7IWII/Q

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1